Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#708724 Αν θα το χρησιμοποιήσεις σε μικρό χώρο, πάρε ρεύματος. Το βενζινοκίνητο θέλει μπουζί, βενζινολαδα, μπουκωνει κτλ
Άβαταρ μέλους
By edmond
#708725 Ωσάν 4χρονος, δεν είναι απαλλαγμένος από βενζινόλαδα; υποτίθεται το μεγαλύτερο "πρόβλημα" των δίχρονων που εξόπλιζαν τέτοια εργαλεία;
Και λέω εξόπλιζαν, γιατί παρατηρώ στροφή προς 4χρονους τα τελευταία χρόνια σε τέτοιου είδους εργαλεία(πριόνια κτλ).
Κάποιος πωλητής; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#708728
axel12p έγραψε:Δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένω πότε θα φέρει το επαναφορτιζόμενο ή να χτυπήσω την Παρασκευή το βενζίνης να τελειώνουμε. Έχει κανείς εμπειρία για το τι συντήρηση απαιτεί ένα χλοοκοπτικό βενζίνης; :hmmm:


Mην είσαι τσίπης, έχει δώσει ο HF τη λύση: viewtopic.php?f=8&t=1967&start=1995#p708227 και σκρόλαρε πιο κάτω :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#708733 επείγον!!! για να βγουν σκουριές από τα κάγκελα που έχουν βάψει ελαφρώς τα μαρμαρακια που είναι από κάτω τι υλικό προτείνετε?? μέθοδο???

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#708735
224v έγραψε:επείγον!!! για να βγουν σκουριές από τα κάγκελα που έχουν βάψει ελαφρώς τα μαρμαρακια που είναι από κάτω τι υλικό προτείνετε?? μέθοδο???

< Note >

Τριψιμο με συρματοβουρτσα τα καγκελα και βαψιμο με χρωμα που περιχει αντισκωριακο

Για τα μαρμαρα, τριψιμο και γυαλισμα μετα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#708736
edmond έγραψε:Ωσάν 4χρονος, δεν είναι απαλλαγμένος από βενζινόλαδα; υποτίθεται το μεγαλύτερο "πρόβλημα" των δίχρονων που εξόπλιζαν τέτοια εργαλεία;
Και λέω εξόπλιζαν, γιατί παρατηρώ στροφή προς 4χρονους τα τελευταία χρόνια σε τέτοιου είδους εργαλεία(πριόνια κτλ).
Κάποιος πωλητής; :shifty:

Και εγώ είδα ότι ο συγκεκριμένος κινητήρας είναι 4χρονος, οπότε θεώρησα ότι θα έχει λιγότερη συντήρηση. Το ιδανικό θα ήταν το επαναφορτιζόμενο, αλλά λογικά θα κάνει τα διπλά λεφτά.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#708784
Νίκος Παππάς έγραψε:
224v έγραψε:επείγον!!! για να βγουν σκουριές από τα κάγκελα που έχουν βάψει ελαφρώς τα μαρμαρακια που είναι από κάτω τι υλικό προτείνετε?? μέθοδο???

< Note >

Τριψιμο με συρματοβουρτσα τα καγκελα και βαψιμο με χρωμα που περιχει αντισκωριακο

Για τα μαρμαρα, τριψιμο και γυαλισμα μετα
έχω συρματοβουρτσα περιστρεφόμενη για το τρίψιμο και μίνιο για μετά. τελικά πήρα ένα καθαριστικό δαπέδων επαγγελματικό θα δούμε το ψάρια θα πιάσουμε.!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#708790 Και καλό σκούπισμα μετά το τρίψιμο για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις με σκουριές και σε άλλα σημεία.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#708794 Σε περίπτωση που έχετε πρόβλημα με σκουριές σε μεταλλικές κατασκευές, τις οποίες αν και βάψατε, συντομα ξανασκουριασαν τοπικά (σημεία που κρατάνε-αποσταραγγίζουν νερά), , χρησιμοποιείστε σταθεροποιητή - μετατροπέα σκουριάς rust converter (πχ της Μercola -> https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-v ... i-61875534 ), σύμφωνα με τις οδηγίες στη συσκευασία.
Θα πάρει 3πλάσιο+ χρόνο για να ξαναδείτε σκουριά στο σημείο (.... το ποτέ, ξεχάστε το) .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#708796 Δεν υπάρχει κανένα υλικό που ν'αντιμετωπίζει την σκουριά. Ακόμη και το θερμό γαλβάνισμα, θ'αντέξει κάποιες δεκαετίες, όχι για πάντα. Και αν είσαι κοντά σε θάλασσα, ούτε το θερμό γαλβάνισμα αντέχει το ίδιο.
Μόνον ανοξείδωτο ατσάλι, αλουμίνιο. Οτιδήποτε άλλο, σημαίνει συχνό βάψιμο.
Αν είσαι κοντά σε θάλασσα, τότε μόνον θερμό γαλβάνισμα+ηλεκτροστατική βαφή. Αλλιώς, τόσο θα είσαι με το πινέλο στο χέρι.
Εμένα μου έχει κάνει εντύπωση γιατί δεν έχει βγάλει κάποιος στην Ελλάδα γαλβανισμένες βάσεις κλιματιστικών βαμμένες με ηλεκτροστατική βαφή. Θα μου πείτε, και να βγάλει, πόσο θα τις τιμολογήσει, αφήστε δε πως θα σκουριάσει ούτως ή άλλως η εξωτερική μονάδα πρώτα...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#708832 Προφανώς και είναι όπως τα λές.
Το "ποτέ, ξεχάστε το" το έγραψα για όποιον ενδέχεται να πειστεί απο το χ-ψ μάστορα, ότι "θα στο φτιάξω αφεντικό ... έτσι, και θα ησυχάσεις μιά για πάντα" !
:roll: Suuuure! :lol:

Εικόνα
Αυτή η σκάλα (12 σκαλιά), που είναι ντυμένη στα "πατήματα" με σανίδες τύπου deck (wpc) προφανώς και κρατάει νερά βροχής -πλυσίματα κλπ, με αποτέλεσμα να σκουριάσει άσχημα στα 3-4 χρόνια, όπου κράταγε νερά. Όσο δεν είχε τις σανίδες, ήταν ΟΚ και σκουριές σχεδόν ανύπαρκτες, αφού στέγνωνε γρήγορα.
Όμως το νέο ... image, δεν επέτρεπε να είναι ... εμφανώς χύμα σίδερο! :s_dunno
Το ΣΚ, γδύθηκε απ΄τις σανίδες και έφυγαν "κομμάτια" με το τριβείο (τροχός με δίσκο λείανσης), κυρίως φουσκωμένα χρώματα και ελάχιστο (ευτυχώς) σίδερο-λαμαρίνα.
Δουλειά συνολικά 6-7 ώρες και "σκόνη" άπειρη!!!
Αυτή τη στιγμή, είναι έτσι !

Εικόνα

Εικόνα

Περάστηκε σταθεροποιητή (2 χέρια) και είναι έτοιμη για βάψιμο (2 χέρια επίσης, από αύριο πρωί).
Συνολικός χρόνος εργασίας, υπολογίζεται στις 15 ώρες, μαζί με την επανατοποθέτηση σανιδιών και να είναι έτοιμη για ... χρήση. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#710307
dimitrisB έγραψε:Συνολικός χρόνος εργασίας, υπολογίζεται στις 15 ώρες, μαζί με την επανατοποθέτηση σανιδιών και να είναι έτοιμη για ... χρήση. :s_bye

Αυτο-λογοκρίνομαι και αυτοσαρκάζομαι:
Θά 'θελα να είναι 15 ώρες!!! :lol:
Πέρασε τις 20 ώρες το εγχείρημα και τις 5 απ΄αυτές, σαν "συνεργειατζής" αυτοκινήτων, πεσμένος ανάσκελα για να ξεβιδώσω και επανα-βιδώσω τις "κρυφές" γαμόβιδες με καστάνια και κοντά καρυδάκια, σε σημεία που δεν σου έδιναν .... ούτε "χέρι".
Ταυτόχρονα , τις "έπνιξα" όλες κατά την τοποθέτηση, σε γράσο λιθίου και ... ελπίζω να αργήσουν πολύ να σκουριάσουν.
Σχόλιο 1: Γιατί δεν πήρες ανοξείδωτες?
Οι 24 απλές καρόβιδες +παξιμάδια + βίδες =8€
Σε ανοξείδωτες= 35€ :lipsealed:
Σχόλιο 2: Μα, εσύ δεν τις είχες ξαναβάλει, τώρα γιατί κλαίγεσαι?
Ναιιιι, αλλά ... ήμουν 4+ χρόνια μικρότερος. :s_cry

Απίστευτη η διαφορά ρε πστ μου στις ικανότητες-αντοχές, μετά τα 50 plus ... :(
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#710316 Υπάρχουν και οι γαλβανισμένες. Λίγο ακριβότερες από τις απλές, αλλά ειδικά σε κλειστό χώρο θα ζήσουν για πάντα. Προσωπικά θα έπαιρνα τις ανοξείδωτες, που συμφωνώ πως είναι πολύ πολυ ακριβές σε σχέση με τις άλλες, αλλά πραγματικά δεν θα χρειαστεί να ξανασχοληθείς.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#710319 Τώρα, .... στην άλλη ζωή! :lol:
Σε 4-5 χρόνια, δε με βλέπω να μπορώ να συνεχίσω στους ίδιους ρυθμούς ή σε τέτοιους βαθμούς δυσκολίας, τα μαστοριλίκια !
Θα απολαμβάνω εσάς -ως αναγνωστικό πλέον κοινό-, τα δικά σας! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#710322
Dimitris_P έγραψε:Έριχνα μια ματιά για φυσητήρα μπαταρίας για να καθαρίζω τον υπολογιστή και τις τρίχες από το αμάξι αλλά είδα ότι οι περισσότεροι είναι χωρίς μπαταρία και πρέπει να ανέβεις σε €€


Up. Θα φεύγουν οι τρίχες από τα καθίσματα με φυσητήρα; Γιατί με απλή σκούπα δεν φεύγουν, θέλει ρολό.

πχ με αυτόν θα είμαι οκ;
https://www.e-shop.gr/fysitiras-mpatari ... TLS.051730