Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#708684
NickTG έγραψε:Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω παρατηρήσει μια τάση στα μαγαζιά να μην ασχολούνται με τέτοια αλλά να θέλουν να δώσουν καινούριο νούμερο.
Δεν ξέρω τι παίζει. Ίσως άλλη προμήθεια? Κάποιο μπόνους? Δεν γνωρίζω.


Παιζουν στόχοι πωλήσεων για νέα συμβόλαια ή και φορητότητες (αλλά σε συμβόλαια). Σε όλους τους παρόχους...
Άβαταρ μέλους
By skous
#708692
babakos έγραψε:
Scotch έγραψε:Μπορείς, για παράδειγμα, αν είσαι στη vodafone με συμβόλαιο, να πας cosmote what's up και να κρατήσεις και τον αριθμό σου; Στην cosmote ισχυρίζονται πως δεν γίνεται να τον κρατήσεις :hmmm:


Ρε τι φιδια λένε στα καταστήματα... :lol: :lol:
ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΑ μπορείς. Aν σου πουν δικαιολογίες περί έλλειψης SIM κλπ πες τους οτι θα κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ με αιτιολογία οτι βάζουν προσκόμματα σε διαδικασία φορητότητας. Αν επιμένουν, ζήτησέ το γραπτώς.
Απλά θα πρέπει να εχει λήξει το συμβολαιό σου στην Vodafone (για να μην χρεωθείς τέλη πρόωρης διακοπής)
Ακριβως αυτό.


< >
Άβαταρ μέλους
By nikos
#708779
sargus έγραψε:Σκέφτομαι να σταματήσω τα συμβόλαια στο κινητό και να πάω σε κάρτα. Έχω κάποιες ερωτήσεις για όποιον τα έχει ευκαιρα:
1. ισχύει ότι με 10, 10 και κάτι ευρώ κάλυπτω τις βασικές ανάγκες μου; Π.χ. Καμία 300αρια λεπτά και 1-2 gb;
2. Μπορώ να συνεχίσω να έχω τον ίδιο αριθμό;
3. Αν μου τελειώσουν τα λεφτά που έχω μέσα, μπορώ να βάλω άμεσα ονλαιν (Π.χ. με κάρτα ή με μεταφορά κτλ.);

Και γενικά, αξίζει σε σχέση με το συμβόλαιο ή έχει κάποιο μεγάλο μειονέκτημα που δε μπορώ να το αντιληφθω; δε είχα ποτέ κάρτα και δε έχω ασχοληθεί και ποτέ αλλά μου έχει δωθει η εντύπωση ότι από τα 22-25 που δίνω τώρα για αυτές τις παροχές, μπορώ να πέσω στα μισά με κάρτα.
Ναι σε ολα
Scotch έγραψε:Μπορείς, για παράδειγμα, αν είσαι στη vodafone με συμβόλαιο, να πας cosmote what's up και να κρατήσεις και τον αριθμό σου; Στην cosmote ισχυρίζονται πως δεν γίνεται να τον κρατήσεις :hmmm:
Ίδια φάση με το ίδιο νούμερο από βονταφον πήγα κοσμοτε καρτα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#708793 Οι εταιρείες έχουν βάλει το κόστος φορητότητας, μόνον αν αλλάζεις εταιρεία. Αν αλλάζεις από συμβόλαιο σε καρτοκινητό της ίδιας εταιρείας, δεν υπάρχει τέτοιο κόστος. Αν είσαι ευχαριστημένος με το σήμα, δεν έχεις λόγο ν'αλλάξεις εταιρεία. Συνήθως θα πάρει 1 μήνα.
Για μη εταιρική χρήση, η κάρτα είναι τέλεια λύση, μιλάς όσο θέλεις και αν σου τελειώσει, βάζεις από την εφαρμογή μια άλλη. Απλώς θέλει πού και πού να ελέγχεις μέσα από την εφαρμογή στην αρχή, για να δεις τι σε συμφέρει.
Για τις ανάγκες που περιέγραψες παραπάνω, έχει ένα καλό πακετάκι η Vodafone πάντως, το κάναμε πριν λίγο καιρό σε συγγενή της γυναίκας μου. Με 10€ το μήνα άντε 12€ είσαι κομπλέ.
https://www.vodafone.gr/eshop/kartokinito/c-100158/
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#715024 Έχω συμβόλαιο στην cote τόσα χρόνια. Τώρα έχω ένα πρόγραμμα με 1.5gb internet και 600 λεπτά προς όλους με πάγιο 25€ και βλέπω στο my cosmote κάτι γελοίες δυνατότητες αναβάθμισης από 35€ και πάνω.

Η :inlove: με 2 χρόνια συμβόλαιο στη Voda με πάγιο στα 20-22€ με λιγότερες προμήθειες, της έκαναν πρόσφατα online πρόταση αναβάθμισης σε RED με 4 GB και απεριόριστες κλήσεις προς όλους γύρω στα 26€ :dizzy:

Στο σταθερό αναβάθμισα στα 100 κατά τον Μάρτιο με 40€ πάγιο. Πριν κανα δυο βδομάδες μου έκαναν προσφορά και για το σταθερό του πατρικού στα 37€ για 100ρα. Ό,τι να 'ναι. Εγώ εννοείται δεν μπορώ να πάρω τη νέα τιμή
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#715520 Για καλοκαίρι στην Ελλάδα (Αττική ίσως και λίγο νότια Εύβοια) θέλουμε ιντερνετ. Υποθέτω θα πάρουμε κάποια κάρτα με data και κάνουμε hotspot το κινητό.
Πρέπει να δουλεύει η σύζυγος (meetings κλπ), να κάνει μαθήματα (real time video) η κόρη και πιο λίγα πράγματα εγώ. Θα βλέπουμε και καμιά ταινία.
Ποια κάρτα συστήνετε; Επιτρέπουν όλες να κάνω hotspot; Κάτι που πρέπει να ξέρω; Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By GTS
#715521 Frog mobile Cosmote ειναι. Δουλευει σουπερ απλα στο σημειο που θα εισαι πρεπει να σιγουρεψεις οτι το σημα Cosmote θα ειναι καλο. Αν εχεις καλο σημα απο αλλη εταιρεια τοτε για Wind παρε το FreeToGo.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#715528 Δες ποιο δίκτυο πιάνει καλύτερα εκεί που θα είστε και αγόρασε μια κάρτα για mobile internet (χωρίς συμβόλαιο). Oλες επιτρέπουν το tethering.
Η Cosmote δίνει με 10 Ευρώ απεριοριστα δεδομένα για ένα μηνα, μπορεί να σε βολέψει.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#715529 Vodafone giga wifi
Aλλά εγω θα αγοραζα μια απλή κοσμοτε ή βονταφον και με τις προσφορές θα έκανα δουλειά μου.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#715538 Aυτη που προτεινα εχει αμελητεο κοστος. Επισης δουλεψε και στο Λονδινο μια χαρα τοτε που καταργηθηκε το roaming.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#715540
babakos έγραψε:Δες ποιο δίκτυο πιάνει καλύτερα εκεί που θα είστε και αγόρασε μια κάρτα για mobile internet (χωρίς συμβόλαιο).

Ετσι ακριβως. Ο πιο καθοριστικος παραγοντας ειναι η ποιοτητα του σηματος. Για 10 ευρω διαφορα που μπορει να εχει η μια προσφορα με την αλλη, δεν αξιζει να τσακισεις το νευρικο σου συστημα. Εδω Ελλαδα με 4G και πανω εισαι καλα. Αν πιανεις κανενα Η στο σημα, παιζει αν θα κανεις τη δουλεια σου ή οχι.

Σε περιπτωση που δε μπορεις να ξερεις εκ των προτερων την εταιρια που πιανει καλυτερα, ο νομος των πιθανοτητων λεει οτι αυτη θα ειναι η Κοσμοτε!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#715566
babakos έγραψε:Η Cosmote δίνει με 10 Ευρώ απεριοριστα δεδομένα για ένα μηνα, μπορεί να σε βολέψει.


link? περσυ (και οχι μονο) πρεπει να εδωσα πανω απο 60-70 ευρω για να εχω ιντερνετ στις διακοπες.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#715567
George_Prix έγραψε:
Σε περιπτωση που δε μπορεις να ξερεις εκ των προτερων την εταιρια που πιανει καλυτερα, ο νομος των πιθανοτητων λεει οτι αυτη θα ειναι η Κοσμοτε!


αλλαξαν τα εταιρικα απο κοσμοτε σε βονταφον.Απλα μπουρδελο η βονταφον απο σημα,τσεκαρισμενη σε Ηπειρο,Μυτιληνη,Κρητη.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#715568
dimviii έγραψε:
babakos έγραψε:Η Cosmote δίνει με 10 Ευρώ απεριοριστα δεδομένα για ένα μηνα, μπορεί να σε βολέψει.


link? περσυ (και οχι μονο) πρεπει να εδωσα πανω απο 60-70 ευρω για να εχω ιντερνετ στις διακοπες.
Από την εφαρμογή. Εικόνα

Redmi Note 8 Pro