Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#702950 Πεταμένα λεφτά για 10χρονο.

Καλύτερα να έχει οθοναρα να μην βγάζει τα μάτια του να είναι και future proof παρά iφευγα και nvme κλπ κλπ. Θα πέσουν τα loading times μερικά δευτερόλεπτα και τι έγινε;

Σε 3-4 χρόνια που θα κατάλαβει καλύτερα τι εστι PC αξίζει να γίνει μια επένδυση με ορίζοντα να την βγάλει μέχρι και το λύκειο με μικρές αναβαθμίσεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#702952
g8777 έγραψε:
Asimov έγραψε:
g8777 έγραψε:Γιατί ενα καλό τροφοδοτικό ( σιγά μωρε Ασίμωφ τα 10 ευρώ παραπάνω που έχει το εξακοσαρι της be quiet) θα σε βγάλει και στο επόμενο pc. Και στο μεθεπόμενο.Εκτος αν πάρεις Apple..

Τώρα για τις μνήμες,ο,τι και να πάρεις να είναι 2 ντιμακια να τις δουλεύεις dual channel όπως σου είπε και ο Σαξονας. Στο ξαναλέω πάντως,η κάρτα γραφικών θα σου χρειαστεί κάποια στιγμή.
Α, λειτουργικό θα αγοράσεις;Σε τί οθόνη θα το συνδέσεις; Πληκτρολόγιο ποντίκι; Υπάρχουν αυτά; Μην πάρεις τίποτα άλλο εκτός από μηχανικό με καφέ διακόπτες. Έχουμε και εμείς δικαίωμα στη διασκέδαση κύριος. :adminpower:


Δεκτό για τις μνήμες.
Θα αγοράσω ένα κλειδακι win10.
Οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι θα της αγοράσει η νονά της. Για την ακρίβεια θα της δώσει τα φράγκα.
Περί τα 150-200 μου είπε, με τα οποία φαντάζομαι ότι της παίρνω κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό. Μηχανικό και καγκουρικο να το κάνει τι; :dizzy:


Οθόνη με 200 παίρνεις τίμια λυαη,μην φανταστείς κάτι φοβερό,για ποντίκι πληκτρολόγιο είναι οβερκιλ όμως τα 200, μια χαρά σετακι αγοράζεις με αθροιστικά αυτό το ποσό.
Τελευταία ερώτηση. Ποιος θα το στήσει;


ΠΡΟΦΑΝΩΣ τα 150-200 αφορούν σετ οθόνη-πληκτρολόγιο-ποντίκι :x
Για τη συναρμολόγηση όλο και κάποιος θα βρεθεί.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#702961 Γιατί όχι ένα nuc i3 10ης γενιάς, με ~300
+ 500αρη nvme με ~ 60-80
+ 8 ή 16 DDR ανάλογα με τη σούμα;

Και ξεμπερδεύεις από μονταρίσματα, κουτιά, χώρο, κλπ. Αθόρυβο, βολικό και θα στέκει για χρόνια σαν μηχανηματάκι για όλες τις βασικές ανάγκες.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#702967
JarnoT έγραψε:Γιατί όχι ένα nuc i3 10ης γενιάς, με ~300
+ 500αρη nvme με ~ 60-80
+ 8 ή 16 DDR ανάλογα με τη σούμα;

Και ξεμπερδεύεις από μονταρίσματα, κουτιά, χώρο, κλπ. Αθόρυβο, βολικό και θα στέκει για χρόνια σαν μηχανηματάκι για όλες τις βασικές ανάγκες.


Και με i3 11th GEN κυκλοφόρησαν. Υπόψη, οι i3 σε αυτά είναι διπύρηνα :shifty: (ban δλδ)
Ο Pentium Gold που απορρίφθηκε, έχει τις ίδιες επιδόσεις.
Αν δε σε ενδιαφέρει το μέγεθος και το wow factor, δεν υπάρχει λόγος για NUC
Άβαταρ μέλους
By g8777
#702968
Asimov έγραψε:[

ΠΡΟΦΑΝΩΣ τα 150-200 αφορούν σετ οθόνη-πληκτρολόγιο-ποντίκι :x
Για τη συναρμολόγηση όλο και κάποιος θα βρεθεί.


:lipsealed:

Για όνομα του θεού και της Παναγίας,δεν υπάρχει κάποιος να σώσει αυτό το παιδί; :help:

Το nuc που αναφέρει ο Γιαρνο είναι καλή λύση αν

- Δεν σε νοιάζει καθόλου μα καθόλου η κάρτα γραφικών (στα nuc με τους 8ης γενιάς cpu είχαν Iris σειρά και τα κλγδ την αντικατέστησαν με την hd :dizzy: , μιλάμε για downgrade τώρα όχι αστεία)

- Δεν θα κάνεις σοβαρή αναβάθμιση μελλοντικά

- Θύρες usb (καλά, αυτό μπορεί να λυθεί με ένα hubακι των 120 ευρώ, δεν είναι τίποτα)


Στα θετικά του είναι το βολικό στήσιμο, μέγεθος, τοποθέτηση ( εγώ το βιδωσα στην πλάτη της οθόνης, ούτε που φαίνεται), αισθητική :shifty:

ΑΝ αποφασίσεις για mini pc τότε μόνο NUC , σου συνιστώ το παρακάτω που πήρα και εγώ σε πολύ καλή τιμή που όπως βλέπω έχει γίνει μόνιμη:

https://www.amazon.es/gp/aw/d/B0874T64T ... UTF8&psc=1
Edit ώπα λάθος, είδα την τιμή που το αγόρασα εγώ (280φευγα) τώρα έχει 370, προφανώς δεν αξίζει εκεί.
(Υπάρχει και έκδοση που παίρνει και επιπλέον 2.5 αρη ssd εκτός από nvme ,για λόγους airflow θεωρώ ότι καλύτερα να την αποφύγεις, μια χαρά δουλειά κάνεις και με έναν nvme μόνο.)

Πληκτρολόγιο ποντίκι:

https://www.skroutz.gr/s/7783225/Micros ... CF%8C.html

Οθόνη

https://www.skroutz.gr/s/24772523/Dell- ... 7-QHD.html

https://www.skroutz.gr/s/23905069/Samsu ... 7-FHD.html

Χωρίς σύστημα VESA για να βιδωσεις το κουτί βέβαια, αλλά με ενσωματωμένα ηχεία , να προτιμήσεις τέτοια οθόνη (και όχι την λύση των ξεχωριστών ηχείων) για να διατηρήσεις το φημισμένο επίπεδο αισθητικής σου. :s_yes

Τώρα για μνήμη και nvme , θα σου γράψω τι έβαλα εγώ , αλλά οι τιμές δεν έχουν καμία σχέση πλέον :s_hang

https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-240 ... PER.557942

Νοέμβρη έπαιζε στα 59 €, να πάρεις ram με ψήκτρα, καλύτερη θερμοαπαγωγη .

https://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-v7 ... PER.306204

( Νοέμβρη στα 115€, μην βάλεις 512 γιγα, γεμίζουν γρήγορα)

Και κάτι τελευταίο. Επειδή θέλω να είμαι σαφής. Το πιο ΚΑΡΙΟΛΙΚΙ έξοδο. Δεν θα το αποφύγεις. ΔΕΝ. Θα πεις όχι,δεν υπάρχει περίπτωση.Ασε μας κουκλίτσα μου. Το πέμπτο βράδυ όμως που θα ξυπνήσεις και θα την δεις στην άκρη του κρεβατιού ,να μουρμουριζει ενα μοιρολόι σε μια ξεχασμένη διάλεκτο των τσιγγάνων :ninja: και μετά δεν θα θυμάται τίποτα (και καλά). Θα τρέξεις. ΘΑ ΤΡΈΞΕΙΣ ΑΣΙΜΩΦ.--------->

https://www.skroutz.gr/s/18623390/Razer ... uartz.html

:s_bye
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#702969
Asimov έγραψε:ΠΡΟΦΑΝΩΣ τα 150-200 αφορούν σετ οθόνη-πληκτρολόγιο-ποντίκι :x
Για τη συναρμολόγηση όλο και κάποιος θα βρεθεί.


Εγώ στο είπα: Έμπλεξες με g, ετοιμάσου να πληρώσεις premium. :rtfm:

Xiaomi Mi 23.8'' Desktop Monitor 1C IPS
Viewsonic VA2418-sh 24”1080p IPS Monitor
PHILIPS S Line 243S7EJMB


Logitec MK120 Keyboard / Mouse
Άβαταρ μέλους
By krom
#702970 Το πιο γαμάτο θα είναι όταν σε ένα χρόνο σκάσει η κόρη ξέρωγω και ζητήσει κάνα σοβαρό παιχνίδι, θα καλοπεράσουν nuc και κακόμοιρα ενσωματωμένα hd610 :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#702972 Κυκλοφορούν ακόμα 24αρες; :hmmm:

Απ' όσο θυμάμαι η τελευταία που είδα ήταν σε ενα G Shock. :hmmm:

Δεν τις καταργήσανε ; :hmmm:

Επίσης, τα λουριά σε πληκτρολόγια /ποντίκια δεν απαγορεύτηκαν από την ΕΕ επειδή θεωρούνται μέσα κακοποίησης συσκευών; Οι συσκευές Σάξονα έχουν και αυτές ψυχή, οφείλουμε να σεβόμαστε το δικαίωμα να κυκλοφορούν απαλλαγμένες από λουριά και αλυσίδες.

ΑΣΠΛΑΧΝΕ ΣΆΞΟΝΑ. :(
Άβαταρ μέλους
By g8777
#702973
krom έγραψε:Το πιο γαμάτο θα είναι όταν σε ένα χρόνο σκάσει η κόρη ξέρωγω και ζητήσει κάνα σοβαρό παιχνίδι, θα καλοπεράσουν nuc και κακόμοιρα ενσωματωμένα hd610 :thumbsup:


Αν πάρει nuke τότε θα αγοράσει απαραιτήτως και ενα ps5 ,δεν συναντιέται ποτέ το nuc με το gaming (εδώ ενα android emulator τρέξαμε και το φουρφουρι μπήκε μπροστά σαν κλώτσημα VTEC :s_sarcastic ).
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#702975 ΓΙΑ ΌΝΟΜΑ g :lipsealed:

Το nuc αν και όντως ικανοποιεί την αισθητική μου μου φαίνεται κι εμένα δεσμευτικό και κάπως υπερτιμημένο

Από έτοιμες λύσεις να πήγαινα σε κάτι τέτοιο;
http://www.cosmodata.gr/product/301704/ ... -240gb-ssd
Κουτί βλέπω ότι έχει επώνυμο.
Αυτοί βάζουν μητρικές και τροφοδοτικά της πλάκας λέτε;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#702979 Το συγκεκριμενο δεν εχει ουτε ενα πλεονεκτημα, να πεις οκ, δινει 16 γιγα πχ ενω στα υπολοιπα κανει συμβιβασμους. Μα 240 κυριο σκληρο; :dizzy:

Θυμησου κατι. Ειμαι φτωχος, αγοραζω ακριβα. :s_wink

Για τα ακουστικα δεν σου κανω πλακα, θα με θυμηθεις. Ευτυχως εγω ξεμπλεξα με κατι της πλακας στα 130 ευρω. :s_coffee
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#702980 +1 για τα ακουστικα. Εμενα εχει τα απλα kraken και εχουν βγαλει την τηλεκπαιδευση. Κανενα παραπονο απο τοπν μικρο....αν και θελει με μπλε δοντι τωρα, για να σηκωνεται .......και τετοια, αλλα βραχος εγω. :lol:


τα υπολοιπα που λεει ο g ειναι συνταγη διαλυσης μπατζετ :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#702981
Asimov έγραψε:ΓΙΑ ΌΝΟΜΑ g :lipsealed:

Το nuc αν και όντως ικανοποιεί την αισθητική μου μου φαίνεται κι εμένα δεσμευτικό και κάπως υπερτιμημένο

Από έτοιμες λύσεις να πήγαινα σε κάτι τέτοιο;
http://www.cosmodata.gr/product/301704/ ... -240gb-ssd
Κουτί βλέπω ότι έχει επώνυμο.
Αυτοί βάζουν μητρικές και τροφοδοτικά της πλάκας λέτε;


Έχεις ακούσει την φράση "αριστερος με δεξιές τσέπες"; Στο χωριό του g ακούστηκε πρώτη φορά. Ή μας τρολάρει ή είναι ένα καπιταλιστικό γουρούνι, θύμα του μαρκετινγκ.

Σε έτοιμη λύση, μόνο σε επώνυμο: Dell, HP.

Σε custom build έχεις 2 επιλογές:

1. Να εξαντλήσεις το budget αγοράζοντας κάτι που πιθανόν να υπερκαλύπτει τις ανάγκες σου αλλά θα νιώθεις καλύτερα. Θα το αξιοποιήσεις ή οι πυρήνες θα τεμπελιάζουν; Να βάζαμε και μια καλή κάρτα γραφικών ΜΗΠΩΣ το παιδί θελήσει να παίξει κάνα GTAV?

2. Να φτιάξεις ένα build που καλύπτει συγκεκριμένες ανάγκες με όσο λιγότερο χρήμα (γιατί δεν ξέρεις αν τελικά υπάρξει ενδιαφέρον και απο τον 10χρονο χρήστη ε;) Αν αργότερα προκύψουν μεγαλύτερες ανάγκες, ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ; Δεν θα έχεις δώσει πολλά λεφτά. :rtfm:

Ο όρος αναβάθμιση είναι πολύ σχετικός: Πότε θα γίνει; Γιατί θα γίνει; Πόσο θα κοστίσει; Θα αξίζει;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#702982
Νίκος Παππάς έγραψε:+1 για τα ακουστικα. Εμενα εχει τα απλα kraken και εχουν βγαλει την τηλεκπαιδευση. Κανενα παραπονο απο τοπν μικρο....αν και θελει με μπλε δοντι τωρα, για να σηκωνεται .......και τετοια, αλλα βραχος εγω. :lol:


τα υπολοιπα που λεει ο g ειναι συνταγη διαλυσης μπατζετ :lipsealed:



Εγραψα οτι οι τιμες δεν εχουν καμια σχεση πλεον, ξαναδιαβασε προσεκτικα. :x

Και του προτεινα μια λυση με βαση το nuc που ειναι για ολα καλο ΕΚΤΟΣ απο gaming. :rtfm:

@ Saxon

Οοοοοοταν σε 3 μηνες απο τωρα ολα μα ΟΛΑ τα πιτσιρικια θα εχουν ξετρελλαθει με τον Elon Musk's Ultimate Diesel Carmageddon το οποιο θα θελει 4 πυρηνες και 0,8777 bitcoin για να τρεξει, ΤΑ ΛΕΜΕ. :iconcool:

Σας τα εχουμε πει με τον Κρομ. ΕΙΣΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ. :s_bye