Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#702791 Βαλε μονοτικό υλικό σε ένα κοινό συρτάρι στα ντουλάπια θα χάσεις χώρο αλλά είναι το πιο απλό. Άφησε όμως και μια χαραμάδα για εξαερισμό.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#702807
Hellenic tifosi έγραψε:Μοναδική εκκρεμότητα το ψυγείο, όπου παμε σε 70αρι φάρδος, και βλέπω ότι δυστυχώς μόνο η LG έχει πατεντούλα για παγάκια. Έχουμε κάποιο vfm μοντέλο να προτείνουμε, πέριξ των 800-900 ευρώ;

Επίσης, μια κουλή απορία που μου ήρθε: οι εντοιχιζόμενοι φούρνοι δεν έχουν θερμοθάλαμο - τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Είδα κάτι θερμαινόμενα συρτάρια, το κόστος των οποίων άνετα συγκρίνεται με.... δεύτερο φούρνο :P Ουσιαστικά δεν θέλουμε κάτι ηλεκτρικό, απλά κάτι μονωμένο να σου κρατά ζεστό ένα φαγητό όσο ψήνεται το δεύτερο!


Πατέντα με παγάκια τι εννοείς, κάτι τέτοιο;

Εικόνα

Υπάρχει και σε Samsung:

Εικόνα
Εικόνα

70άρια ψυγεία βγάζει και η BSH, και μάλιστα ψηλότερα (2μ), αλλά θα πρότεινα να κοιτάξεις μόνο στους Κορεάτες.

Για τους εντοιχισμένους θερμοθαλάμους (warming drawers) έχεις δίκιο, οι τιμές τους είναι σκανδαλωδώς ακριβές ειδικά αν αναλογιστείς το πόσο απλοϊκή κατασκευή είναι. :dizzy: Ένα μεταλλικό συρτάρι, μια αντίσταση μεμβράνης σιλικόνης και ένας θερμοστάτης. Οπότε αν όντως θέλεις, ψάξε για το φτηνότερο που θα βρεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#702809
Hellenic tifosi έγραψε:Επίσης, μια κουλή απορία που μου ήρθε: οι εντοιχιζόμενοι φούρνοι δεν έχουν θερμοθάλαμο - τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Είδα κάτι θερμαινόμενα συρτάρια, το κόστος των οποίων άνετα συγκρίνεται με.... δεύτερο φούρνο :P Ουσιαστικά δεν θέλουμε κάτι ηλεκτρικό, απλά κάτι μονωμένο να σου κρατά ζεστό ένα φαγητό όσο ψήνεται το δεύτερο!

Λογικά δεν έχεις λόγο να ψήσεις ταψιά χωριστά, οι νέοι φούρνοι ψήνουν μια χαρά ταυτόχρονα δύο διαφορετικά φαγητά (tried and tested).
Εμείς πχ ψήνουμε μπιφτέκια και πατάτες ταυτόχρονα σε δύο ταψιά και το πρώτο βγαίνει λίγο νωρίτερα μεν, μετά απλώς το βάζεις στο τέλος για να το ζεστάνεις και τέλος.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#702810 Μα, δε θέλει να ψήσει αλλά να διατηρήσει ταυτόχρονα φαγητό ζεστό.
Παντελώς ασύμφορη κάθε εντοιχιζόμενη αγορά.
Λύσεις τύπου εστιατορίων-ξενοδοχείων, υπάρχουν μεν και είναι σχετικά οικονομικές, αλλά δεν είναι ότι καλύτερο για να "φαίνονται" ή να υπάρχουν μόνιμα σε μία οικιακή κουζίνα .
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#702812
Anonymous Founder έγραψε:
Hellenic tifosi έγραψε:Επίσης, μια κουλή απορία που μου ήρθε: οι εντοιχιζόμενοι φούρνοι δεν έχουν θερμοθάλαμο - τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Είδα κάτι θερμαινόμενα συρτάρια, το κόστος των οποίων άνετα συγκρίνεται με.... δεύτερο φούρνο :P Ουσιαστικά δεν θέλουμε κάτι ηλεκτρικό, απλά κάτι μονωμένο να σου κρατά ζεστό ένα φαγητό όσο ψήνεται το δεύτερο!

Λογικά δεν έχεις λόγο να ψήσεις ταψιά χωριστά, οι νέοι φούρνοι ψήνουν μια χαρά ταυτόχρονα δύο διαφορετικά φαγητά (tried and tested).
Εμείς πχ ψήνουμε μπιφτέκια και πατάτες ταυτόχρονα σε δύο ταψιά και το πρώτο βγαίνει λίγο νωρίτερα μεν, μετά απλώς το βάζεις στο τέλος για να το ζεστάνεις και τέλος.


Αυτό με τους νέους φούρνους ειναι αλήθεια - και όντως θα μπορουσαμε να το δοκιμάσουμε. Απλά μου έκανε εντυπωση και.... καράφλιασα με τις τιμές :P

Τωρα οι λύσεις όπως αυτη που πρότεινε ο dimitrisb είναι ενδιαφέρουσες, και το καλό ειναι ότι αγοράζονται και εν ευθέτω χρόνο.

Όσο για το ψυγείο, αναφερόμενουν ακριβώς σε αυτό που ποσταρε ο ζορζ, και νομίζω πως θα πάμε σε LG.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#702930 https://www.skroutz.gr/s/18978930/Mitsu ... 5ZS-W.html

Πιο αθόρυβο, μεγαλύτερη ισχύς στην θέρμανση, καλύτερος κατασκευαστής IMHO.

Έχει ένα + λιγότερο αλλά είναι και φτηνότερο.

Επειδή έχω αντίστοιχα η κατανάλωση είναι ήδη αρκετά χαμηλή.
Με 3x9000btu, 1x 24000, 1x18000 κι 1x12000 το περισσότερο που έχω πληρώσει είναι 300 ευρώ\δίμηνο σε περίοδο καύσωνα με τα AC αναμμένα όλη μέρα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#704154 Εικόνα

Εικόνα



Τελικά αγόρασα την παραπάνω τοστιέρα 2 θέσεων τοστ.
Την προτίμησα γιατί έχει διακόπτη on/off αλλά και ρύθμιση θερμοκρασίας, γιατί μου άρεσε εμφανισιακά και είχε πολύ καλή τιμή.
Στα 30.99€
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#704166 Δυστυχώς όχι αλλά έχει πίσω οπές που καταλήγουν σε ένα πλαστικό πιατάκι τα υγρά. Μέσα στη συσκευασία έδινε μια πλαστική τύπου ξύστρα για τον καθαρισμό στις πλάκες. Εξάλλου αν βάλω κάτι άλλο πέρα από τοστ, έχω σκοπό να το ζεστάνω σε λαδόκολλα για να μην λερώσει.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#704255 Σε παρόμοια τοστιέρα παρόμοιας τιμής η σύζυγος κατάφερε να σπάσει το χερούλι μέσα σε δύο μόλις ημέρες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#704259 Και η δική μου είναι παρόμοια με του GB, χωρίς ρύθμιση θερμοκρασίας (βέβαια επειδή με ξέρω, θα την είχα πάντα στο μέγιστο! :lol: ). Ούτε οι δικές της πλάκες βγαίνουν, που το θεωρώ πρόβλημα. Η παλιότερη που είχαμε, ήταν πολύ αδύναμη, αλλά έψηνε πιο ωραία και έβγαιναν και οι πλάκες για πλύσιμο.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#704546
NiTse έγραψε:Σε παρόμοια τοστιέρα παρόμοιας τιμής η σύζυγος κατάφερε να σπάσει το χερούλι μέσα σε δύο μόλις ημέρες.
Όντως, αυτά τα χερούλια φαίνεται να έχουν ένα θέμα...
Ψάχνω κι εγώ για τοστιέρα γιατί θα κάψουμε τα χέρια μας, δεν θα τη γλιτώσουμε...

Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#704552 Μονόζυγο κάνετε στις τοστιέρες; :lol: Δευτέρα, που θα είμαι στο εξοχικό, θα δω ποια έχω εκεί...