Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#702800 Κάποιος τα πήρε άσχημα φαίνεται
Πυροβολισμοί στις εγκαταστάσεις της FedEx στην Ιντιανάπολις

https://www.newsbeast.gr/world/arthro/7 ... tianapolis

Καταδικαστέο βέβαια το γεγονός, υπάρχουν και 8 νεκροί :(
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#702882 ΕΛΤΑ: Συμφωνία με την Amazon για την διανομή των εμπορευμάτων της
https://www.kathimerini.gr/economy/business/561332542/elta-symfonia-me-tin-amazon-gia-tin-dianomi-ton-emporeymaton-tis/
Άβαταρ μέλους
By postruck
#702916 Οπου υπάρχει ελτα κουριερ,καλώς,οπου δεν υπάρχει,τα καταστήματα,αν υπάρχουν και αυτά των ελτα.Καλή συμφωνία που αναμενόταν εδώ και μήνες.Ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η εθελουσία,ομως ,ουτε τι θα γίνει με τα κενά που προκύπτουν,σε προσωπικό και καταστήματα.Αυτό που πιστεύω πως θα βοηθήσει αρκετά,ειδικά στα δέματα, θα είναι η τοποθέτηση σε κοινόχρηστους χώρους πανελαδικά, των swip box και αυτομάτων θυρίδων συναλαγής σε δημόσια κτίρια και αυτόματα μηχανήματα συναλαγής στα καταστήματα,θα δούμε....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#708149 Speedex παραλαβή από επαρχία 11/5 και παράδοση 12/5 :superman:

ACS 2 παραλαβές από Αθήνα και επαρχία 10/5, παράδοση 12/5 (περίεργο και τα 2 δέματα ήρθαν μαζί με τον ίδιο courier, συνήθως έρχονται με διαφορετικό)

ACS άλλη παράδοση που περίμενα σήμερα (από παραλαβή 11/5) δεν έχει έρθει ακόμα.. (έχουν στείλει μνμ). Λογικά θα έρθει αύριο με δεύτερη παράδοση που περιμένω.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#708216 Εκανε κανενας σας τωρα φρεσκα αποστολη δεματος στο εξωτερικο μεσω ΕΛΤΑ;
Πηγα στο ταχυδρομειο και οι οδηγιες που μου εδωσαν για το πως πρεπει να συμπληρωνουμε τα σχετικα εγγραφα απο το σπιτι ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ειναι στην Αγγλικη γλωσσα......
Και αν καποιος δεν εχει κομπιουτερ και εκτυπωτη τι κανει; :rant:
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#708231 Επειδή στέλνω συχνά, μου έστειλαν πριν λίγες μέρες αυτή την επιστολή αν μπορεί να σε βοηθήσει.
Εκσυγχρονίστηκε η διαδικασία για να μην ακούμε τις παπάρες των άσχετων υπαλλήλων σε κάθε κατάστημα.

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By DAP
#708251 :thumbsup: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩ ΠΟΛΥ..... :thumbsup:
Ειναι βλεπεις ο ξενιτεμενος γυιος που ολο και κατι ζηταει απο την μαμα Ελλαδα η μαμα σκετο ..... :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#708285
Dimitris_P έγραψε:Speedex παραλαβή από επαρχία 11/5 και παράδοση 12/5 :superman:

ACS 2 παραλαβές από Αθήνα και επαρχία 10/5, παράδοση 12/5 (περίεργο και τα 2 δέματα ήρθαν μαζί με τον ίδιο courier, συνήθως έρχονται με διαφορετικό)

ACS άλλη παράδοση που περίμενα σήμερα (από παραλαβή 11/5) δεν έχει έρθει ακόμα.. (έχουν στείλει μνμ). Λογικά θα έρθει αύριο με δεύτερη παράδοση που περιμένω.



Όπως έχω πει, το σύστημα είναι χαοτικό και έχει να κάνει με το δίκτυο της κάθε εταιρείας, πως θα το πετύχεις κάθε μέρα, τι κίνηση - capacity έχει ο κάθε κόμβος εξυπηρέτησης τη στιγμή που θα φτάσει το κάθε δέμα, κτλ.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#710816 Μπήκα 1η φορά στο σύστημα web labelling των ΕΛΤΑ να ετοιμάσω μια αποστολή για Αγγλία, επιλέγω LETTER A, τα συμπληρώνω όλα και στο τέλος το label μου το βγάζει untracked, δεν βλέπω κάποια επιλογή ωστόσο για tracked.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#710819 Μήπως πρέπει να βάλεις Letter (Tr)acked;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#710828 Α μπράβο, είχε ένα letter TR αλλά δεν έδωσα σημασία αρχικά, μου διέφυγε. Το έκανα έτσι :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#711144 Έχει καταργηθεί το διευρυμένο ωράριο στα ΕΛΤΑ;
Εδώ η λίστα είναι κενή και κάποια που ήξερα, πχ Ν. Σμύρνης, δεν βγάζει πλέον διευρυμένο.

Και το e-γραμματόσημο απ'ότι βλέπω είναι μόνο για εσωτερικού https://e-stamp.elta.gr/ :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By postruck
#711155 Διευρυμένο?? Οταν θα φέρουν τα αυτόματα μηχανήματα συναλλαγής ,ναι, τώρα με την εθελουσία είναι γραφεία ειδικά στην επαρχία που μένει ένας υπάλληλος ή και κανένας!! Προσπαθούν με ενοικιαζόμενους και συμβάσεις ενος μήνα να δουλέψει μια ολόκληρη εταιρεία,η οποία πρέπει να καλύψει και την καθολική ταχυδρομική εξυπηρέτηση,ολόκληρης της χώρας.....