Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pro
#694560 Αμφιβάλλω αν σου δώσει κάποιος απάντηση έγκυρη και υπεύθυνη. Από την άλλη σιγά τους ελέγχους που κάνουν.

Εγώ πάντως με το 4 αλλάζω και νομό. Μικρή απόσταση βέβαια, 45χλμ. Τόσο καιρό - να μην το ματιάσω - όχι έλεγχο δεν μου έκαναν, ούτε περιπολικό δεν είδα.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#694562
pro έγραψε:Το μπεεεεε είναι χαλαρά στο top-3 των αγαπημένων μου εκφράσεων του ιντερνέτε μαζί με το "έχεις δίκαιο" και το "όσο αναφορά". :inlove: :inlove: :inlove:

Εχεις δικαιο οσο αφορα το μπεεεεεε.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#694715 μου έλεγε το μεσημέρι φίλος γιατρός σε μεγάλο νοσοκομείο, ότι τους ήρθε πρωτόκολλο πως να συνδέεις ένα αναπνευστήρα σε 4 ασθενείς

δεν υπάρχει ιός, δεν είναι φίσκα οι ΜΕΘ, όλα είναι πσεματα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#694733


ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΣΗ «ΚΡΟΥΣΜΑΤΩΝ» ΕΛΛΑΔΟΣ -ΙΣΡΑΗΛ
#Το Ισραήλ έχει φθάσει σε εκπληκτικό ποσοστό εμβολιασμού με το εμβόλιο της Pfizer
#Δεδομένου ότι το 20% του πληθυσμού υπολογίζεται ότι έχει ανοσία εξ επαφής και 40% εμβολιάστηκε, ένα 60% ΤΩΝ Ισραηλιτών έχει ανοσία (αγέλης)
#Και όμως, παρότι εφήρμοσε σκληρό lockdown, εξακολουθεί να έχει πολύ υψηλή μετάδοση
#Πολύ ψηλότερη από την Ελλάδα, η οποία παρά το lockdown συνεχίζει να ανεβαίνει!
#ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ γιατί σας ελεγα ότι το ΤΥΦΛΟ LOCKDOWN ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΖΗΜΙΟ; Τα αδιάβλητα Μαθηματικά σας το αποδεικνύουν
#ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ γιατί σας έλεγα ότι το εμβόλιο της Pfizer ΔΕΝ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΗΜΙΑ;
#Μόνο τα επιδημιολογικά μέτρα , η νοσηλεία των ανθρώπων στο σπίτι (Πρωτοβάθμια φοντίδα Υγείας), η απομόνωση των μεταδοτικών, η προφύλαξη των ευπαθών, η χρήση των κατάλληλων φαρμάκων έγκαιρα, θα περιορίσει την επιδημία. Και θα οδηγήσει λιγότερα άτομα στα νοσοκομεία που θα αποφορτισθούν και θα παράξουν ποιοτικό έργο, μειώνοντας την απαράδεκτα υψηλή θνητότητα στις εξοντωμένες και αποδεκατισμένες ΜΕΘ μας
#ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΛΗΨΗ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ! ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#694735
#Μόνο τα επιδημιολογικά μέτρα , η νοσηλεία των ανθρώπων στο σπίτι (Πρωτοβάθμια φοντίδα Υγείας), η απομόνωση των μεταδοτικών, η προφύλαξη των ευπαθών, η χρήση των κατάλληλων φαρμάκων έγκαιρα, θα περιορίσουν την επιδημία


μόνο αυτά τα λίγα :thumbsup:
απομόνωση των μεταδοτικών ==> για να τους βρεις πρέπει να εφαρμόσεις στρατηγικές Κίνας , το 90% είναι σχεδόν ασυμπτωματικοί. Πρέπει να κάνεις 300.000 τέστ / μέρα και να έχεις πολίτες με παιδεία Ιαπωνίας και Κορέας.

Και το σχεδιάγραμμα που "μετράει" είναι αυτό των θανάτων , όχι των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων. Εμείς εδώ δεν κάνουμε πολλά τεστ. Και στους θανάτους το Φεβρουάριο δεν έχουμε αισθητές διαφορές.

To lockdown το δικό τους για τον Φεβρουάριο δε φαίνεται αυστηρό:
https://www.timesofisrael.com/israel-ea ... usinesses/

Βλέπω οτι αυτοί το Νοέμβριο τον πέρασαν με 5-10 θανάτους / μέρα. χαλαρά...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#694782 Ματίνα Παγώνη: «Αυτό το lockdown δεν έχει νόημα. Να ανοίξουν εστίαση και σχολεία.»

Η Ματίνα Παγώνη βρέθηκε καλεσμένη στο πρωινό δελτίο ειδήσεων του Open και αναφέρθηκε σχετικά με το αν θα δοθεί το πράσινο φως την ερχόμενη Παρασκευή στο άνοιγμα δραστηριοτήτων.

Ματίνα Παγώνη – «Δεν έχει νόημα το κλείσιμο, αυτού του είδους το lockdown»
Επίσης πρόσθεσε ότι κατά την εκτίμησή της πρέπει να ανοίξουν σχολεία και λιανεμπόριο.

H πρόεδρος ΕΙΝΑΠ, μίλησε επίσης για την κρισιμότητα της κατάστασης στις ΜΕΘ της Αττικής από τα κρούσματα κορωνοϊού και ξεκαθάρισε ότι από την μία δεν υπάρχει κανένα lockdown έτσι όπως το βιώνουμε, αλλά από την άλλη πρέπει να ανοίξουν άμεσα μαγαζιά και σχολεία, αλλά και μέρος της εστίασης, καθώς θα ήταν πιο εύκολο να ελεγχθεί η κατάσταση με τον κόσμο.

Όσον αφορά στο μείζον θέμα των ΜΕΘ των νοσοκομείων της Αττικής είπε ότι σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία από τις εφημερίες της Κυριακής: «οι κλίνες είναι κατειλημμένες κατά 84% σε 259 κρεβάτια ΜΕΘ. Δόθηκαν 40 κλίνες επιπλέον σε Ερυθρό, ΚΑΤ για να καλύψουν την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στα άλλα νοσοκομεία αναφοράς που είναι πλήρη».

Εμφανίστηκε όμως αισιόδοξη τονίζοντας χαρακτηριστικά: «Πιστεύουμε ότι προς το τέλος της εβδομάδας θα έχουμε μια αποσυμφόρηση. Υπάρχει μεγάλη πίεση και από τους non covid ασθενείς. Με καρκίνους, εγκεφαλικά επεισόδια, καρδιαγγειακά νοσήματα. Περάσαμε μια πολύ δύσκολη βδομάδα».

Παράλληλα η Ματίνα Παγώνη ξεκαθάρισε ότι για να αποφευχθεί ο συνωστισμός σε πάρκα, πλατείες κτλ, που είναι ο ένας πάνω στον άλλο, θα πρέπει να ανοίξουν και τα καταστήματα της εστίασης. Πιο καλά ελέγχεται η κατάσταση αν είναι καθισμένοι στα τραπέζια με τις μάσκες τους παρά στα παγκάκια που είναι ο ένας πάνω στον άλλο και στις πλατείες».

«Λάθος η απαγόρευση της κυκλοφορίας μετά τις 18:00 τα σαββατοκύριακα. Είδαμε τον συνωστισμό που υπάρχει ειδικά στα σούπερ μάρκετ.»
Για τη διπλή μάσκα τόνισε ότι «μόνο σε κλειστούς χώρους πρέπει να χρησιμοποιείται η διπλή μάσκα. Νοσοκομεία, Μέσα Μεταφοράς, σούπερ μάρκετ».


https://www.enimerotiko.gr/ellada/matin ... -zKp2B6azQ

Σε άλλα νέα η συνδικαλίστρια Παγώνη, μέλος της Επιτροπής Ειδικών, λέει τα παραπάνω.
Έλα edit mod στον τόπο σου. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#694783 Μπούσο αντί για λογοπαίγνια δεν κοιτάς να τηρείς τα μέτρα προστασίας.
Σε βλέπω χαλαρό.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#694784 Στο γονκ σήμερα που πήγα τη διπλωματομάνα για τεστ μας έστειλαν πίσω λόγω εμπύρετων περιστατικών στην τέντα δειγματοληψίας.

Έγινε και μια λιποθυμία απ'έξω, γενικά κακό πρωϊνό. :(
Άβαταρ μέλους
By markvag
#694837
Giuseppe Busso έγραψε:Ματίνα Παγώνη: «Αυτό το lockdown δεν έχει νόημα. Να ανοίξουν εστίαση και σχολεία.»

ξεκαθάρισε ότι από την μία δεν υπάρχει κανένα lockdown έτσι όπως το βιώνουμε




Ε, προφανώς, αν όλα είναι ανοιχτά, απλά έκλεισαν την εστίαση και έχει απαγόρευση κυκλοφορίας το βράδυ, ε... αυτό μόνο καραντίνα δεν είναι.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#694845 Κατά εμέ αυτό το είδους llckdown είχε νόημα να βγάλουν συμπεράσματα τον πρώτο καιρό. Αυτή τη στιγμή οι ειδικοί δεν έχουν βγάλει κανένα συμπέρασμα και δεν δοκιμάζουν κάτι διαφορετικό στην πραγματικότητα και έτσι έχουμε τα εξής παράλογα

Να μπορώ να πηγαίνω στην δουλειά αλλά ο γείτονας μου επειδή κάνει μια άλλη δουλειά να μην επιτρέπεται να δουλεύει.

Να μην μπορώ όμως να βγω βόλτα γιατι σέβομαι τα μετρα. Να μην επιτρέπεται να δω τους γονείς μου που ζουν σε άλλη περιφέρεια.

Την ίδια ώρα ο λιγότερο συνειδητοποιημένος να καλεί 10 άτομα κάθε μέρα σπίτι του.

Να κυκλοφορεί όλος ο κόσμος ελεύθερος γιατί έλεγχοι γίνονται μπροστά από τις κάμερες του ΣΚΑΪ.

Οπότε τι έχουμε πετύχει; Τα κρουσματα ανεβοκατεβαίνουν ασχέτως lockdown. Πριν τα Χριστούγεννα τα κρουσματα μειονονταν με μικρότερο από τον αναμενόμενο ρυθμό. Τώρα απλα αυξάνονται.

< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#694853 Μαρκοβαγγο ,μερικες φορες μου δινεις την εντυπωση οτι απαντας με το να επεξεργαζεσαι δεδομενα χωρις συναισθηματα.
Σαν ηλεκτρονικος υπολογιστης.
Αυτο σε κανει προβλεψιμο και βαρετο σαν προσωπικοτητα .
Παρτο αλλιως ,γινε λιγο ψυχακιας,μην μας μιζεριαζεις αλλο,φτανει.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#694864
diplomat έγραψε:Σήμερα 17,936 τεστ με 1,176 κρούσματα (6.55% θετικά :lipsealed: ).
... και 406 διασωληνωμένοι. Το οποίο μετράει περισσοτερο.

Η απορία μου όμως είναι ποσες ΜΕΘ έχουμε;
Η κυβέρνηση λέει 1.100 , αν όμως είναι τόσες γιατί υπάρχει θέμα;

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#694865
Νίκος Παππάς έγραψε:
diplomat έγραψε:Σήμερα 17,936 τεστ με 1,176 κρούσματα (6.55% θετικά :lipsealed: ).
... και 406 διασωληνωμένοι. Το οποίο μετράει περισσοτερο.

Η απορία μου όμως είναι ποσες ΜΕΘ έχουμε;
Η κυβέρνηση λέει 1.100 , αν όμως είναι τόσες γιατί υπάρχει θέμα;

Redmi Note 8 Pro


ποιες 1100 ρε Νικο? ξεχασαμε τι εγινε το Νοεμβριο στα 610?
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#694867
italakias έγραψε:Παρτο αλλιως ,γινε λιγο ψυχακιας,μην μας μιζεριαζεις αλλο,φτανει.'


Τρελάκιας :inlove:

Αναφορικά με τις ΜΕΘ κάτι για 1,100 θυμάμαι κι εγώ, μάλλον είναι φάση αν δεν κόψεις μέτρα απ'τον ροφό... :(