Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692923 +1 σε οσους ειπαν για insurancemarket.gr

Ειμαι 7-8 χρονια εκει περα κι ακομα δεν πιστευω τις τιμες τους. Απιστευτη διαφορα με αλλες προσφορες που πηρα κατα καιρους.

Απλα καθε χρονο (ή 6μηνο) οταν σας στελνουν το εμαιλ για την ανανεωση, μην παιρνετε αυτοματα την ιδια προσφορα, οσο καλη και να σας φαινοτανε οταν κλεισατε το συμβολαιο. Καθε φορα κανω ενα τηλεφωνο και τη συγκεκριμενη περιοδο εχουν αλλη εταιρια με τις ιδιες παροχες κι ενα κλικ φθηνοτερη. Ξερω οτι αυτο το "ολο και καλυτερα" λογικα εκατσε και δε θα κρατησει για πολυ, αλλα σιγουρα αξιζει ενα τηλεφωνακι!
Άβαταρ μέλους
By g47
#694496 Μπηκα στο σκιουρακι.γρ να παρω προσφορα ασφάλισης.
Εχει πεδιο οπου μπορω να επιλεξω να αλλαξω τη προτεινομενη εμπορικη αξια του αυτοκινητου.
Εκει υπαρχει μια σημειωση που αναφερει:

H ασφαλιζόμενη αξία πρέπει να συμπίπτει με την τρέχουσα εμπορική αξία του οχήματος διότι επηρεάζει το κόστος της ασφάλισης & το ποσό αποζημίωσης σε περίπτωση ατυχήματος.
- Αν η ασφαλιζόμενη αξία είναι μεγαλύτερη της τρέχουσας (υπερασφάλιση), θα έχετε αυξημένα ασφάλιστρα ενώ σε περίπτωση ατυχήματος, η ασφαλιστική εταιρεία θα σας αποζημιώσει μόνο στην τρέχουσα εμπορική αξία.
- Αντίστροφα, εάν η ασφαλιζόμενη αξία είναι μικρότερη της τρέχουσας εμπορικής (υπασφάλιση), θα αποζημιωθείτε μερικώς αναλογικά.


Εαν εγω θελω να το ασφαλισω για μεγαλυτερη αξια της τρεχουσας εμπορικης και πληρωσω τα επιπλεον χρηματα, πως ειναι δυνατον να μην αποζημιωθω για την αξια που το ειχα ασφαλισει αλλα συμφωνα με τη τρεχουσα? :hmmm:
Δε βγαζω νοημα.
Άβαταρ μέλους
By g47
#694533 Αρα να μη κανω καν τον κοπο να δηλωσω μεγαλυτερη αξια?
Μου βγαζει μεγιστη προτεινομενη 6000 οταν πληρωσα 7.500 και η μεση τιμη στο car ειναι 7880.
Τα ασφαλίστρα παντως αυξάνονται κανονικοτατα οταν βαζω μεγαλυτερη εμπορικη αξια.

Btw 6μηνη μικτη στην hd 344, interlife 226 με μικροτερη απαλλαγη και μεγαλυτερη αξια αυτοκινητου.
Κριμα για την hd, μετα απο δυο χρονια θα φυγουν και τα δυο αυτοκινητα.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#694586 Ότι είπε ο HF!
Απαγορεύεται η υπερασφάλιση!

Με επικοινωνία με την εταιρεία μπορεί να δεχθούν μεγαλύτερη εμπορική αξία... ανάλογα την εταιρεία.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#694587 Γνώμη μου, πας Interlife. Μια χαρά ασφαλιστική εταιρεία είναι. Η HD με αυτά που κάνει τελευταία δεν είναι να την εμπιστεύεσαι ούτως ή άλλως.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#694631 παραλογες αυξησεις σε πελατες της,οταν πανε να ανανεωσουν.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#694649 Έχω απο "στατιστικά" οικογένειας -φίλων την εντύπωση ότι η HD έκανε όντως παράλογες αυξήσεις στην ανανέωση (κακό του κεφαλιού της) σε ασφαλισμένους που είχαν (τον τελευταίο χρόνο πρίν την ανανέωση) ατυχήματα, ακόμα και αν δεν ήταν υπαίτιοι.
Προσωπικά: 0 ατύχημα -> καμία αύξηση στην ανανέωση του Δεκ 2020. Eκπτωτικός κωδικός κλπ, ΟΚ .
:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#694653 Αν είναι έτσι, πολύ ακριβά την πληρώσαμε τη φροντίδα ατυχήματος πέρυσι τον Γενάρη (χωρίς υπαιτιότητα δική μας, αποζημιωθήκαμε πλήρως από την ασφαλιστική του άλλου) :lol:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#694655 Δεν ισχύει.

Σε μένα το αύξησαν 30% περίπου πέρσι το οποίο προήλθε από την κατάργηση του κωδικού praktiker συν αύξηση ασφαλίστρων.

Φέτος η προσφορά είναι στα προπερσινα επίπεδα. Οπότε έκαναν μείωση στην περίπτωση μου .

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#694662 δεν ειχα τρακαρει και ειχα παραλογη αυξηση.Πολλα τα παραδειγματα και εδω μεσα με αυξησεις εξωφρενικες χωρις να εχουν τρακαρει/αποζημειωσει.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#694664 Στης μάνας μου αντίθετα είχε μια μικρή μείωση.
Στο δικό μου όπως είχα πει είχαν κάνει μια αύξηση, όχι πολύ μεγάλη αλλά αρκετή ώστε η AXA να βγαίνει φθηνότερη και με άτοκες δόσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#694687 Όπως τόνισα: "'Εχω την εντύπωση...." ! :s_dunno
Άρα, με όσα γράψαμε όλοι μας, μάλλον , παίζουν ζαριές για τον καθορισμό των ασφαλίστρων και .... όπου κάτσουν τα ζάρια !
Ανεξήγητες λοιπόν οι νέες τιμολογήσεις ασφαλίστρων της HD.
Κρίμα(ς) ! :(
Άβαταρ μέλους
By bill33
#700113 Punto HGT 1751cc του 2005
Ετησιο Συνολικό Ασφάλιστρο €129,23 με το κουπονι praktiker ,απλό πρόγραμμα με επιπλέον θραυση κρυστάλλων-νομική προστασία-οδική βοήθεια.