Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#694591
Red Garland έγραψε:Πες τους βρε italakia ότι και τα νούμερα που βλέπουμε στον ebanking μας
ένα μάτσο IOU's είναι στην πραγματικότητα να κλείσουν στόματα και να πάρουν δουλειά για το σπίτι. :iconcool:


O Pasha-1ς ξέρει ότι τα fiat currencies είναι αναξιόπιστα, όπως και κάθε FIAT. :rtfm:

Τον italakia τον κόβω για gold bug...

Εικόνα

..ώπα, λάθος φώτο.

Εικόνα

:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#694635 Μα και τα δις από ΕΕ, ταμείο ενίσχυσης!!! που θα έρθουν μια λογιστική εγγραφή θα είναι και τελικά θα την κουρεύουν μετά από χρόνια...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#694746
Zorz έγραψε:
Red Garland έγραψε:Πες τους βρε italakia ότι και τα νούμερα που βλέπουμε στον ebanking μας
ένα μάτσο IOU's είναι στην πραγματικότητα να κλείσουν στόματα και να πάρουν δουλειά για το σπίτι. :iconcool:


O Pasha-1ς ξέρει ότι τα fiat currencies είναι αναξιόπιστα, όπως και κάθε FIAT. :rtfm:




Θα έλεγα πως το πιο σωστό είναι πως είναι τόσο αξιόπιστα όσο το κράτος που τα εκδίδει.

Επίσης, δεν θα έλεγα πως και τα νομίσματα που στηρίζονται σε κάποιο commodity είναι πιο αξιόπιστα... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#695334 ΕΡΓΑΝΗ: Το λιανεμπόριο και η εστίαση οι μεγαλύτεροι εργοδότες της χώρας

https://www.insider.gr/hristika/ergasia ... -tis-horas

Είναι οι τομείς που θα διαλύσει εντελώς ο ακατάλληλος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#695607 Δεν ξέρω αν είναι οριστικό το νούμερο ή στο επόμενο τρίμηνο πάει προς τα πάνω, αλλά θα έπρεπε να κάνουμε πάρτι:
Στο 8,2% η ύφεση το 2020 για την Ελλάδα - Τρίτη χειρότερη επίδοση στην ΕΕ
https://www.news247.gr/oikonomia/sto-8- ... 62352.html
Σύμφωνα λοιπόν με την εθνική στατιστική αρχή στο 8,2% έφτασε τελικά η ύφεση για το σύνολο του 2020 χαμηλότερα κατά 2,3 ποσοστιαίες μονάδες από τον στόχο για ύφεση 10,5% που είχε θέσει ο προϋπολογισμός του 2021.

Επίσης η ύφεση για το 4ο τρίμηνο του 2020 έφτασε στο 7,9% του ΑΕΠ. Παράλληλα, η στατιστική υπηρεσία αναθεώρησε τις προβλέψεις της και για τα τρία προηγούμενα τρίμηνα. Στο τρίτο τρίμηνο η ύφεση ήταν 10,5% του ΑΕΠ έναντι 11,7% της προηγούμενης πρόβλεψης, το δεύτερο τρίμηνο η ύφεση αναθεωρήθηκε στο 13,8% του ΑΕΠ από 14,7%, ενώ για το πρώτο τρίμηνο η οριακή ανάπτυξη διορθώθηκε στο 0,1% από 0,4% στην προηγούμενη πρόβλεψη.


Έχω πει πολλές φορές πως ήμουν βέβαιος για διψήφιο ποσοστό, αλλά τελικά ήμουν λάθος, κάτι που πολύ το χαίρομαι προφανώς. Μακάρι να μείνει εκεί το νούμερο. Και το ότι είμαστε 3οι από τον πάτο, μόνον επιτυχία είναι, περίμενα να είμαστε εντελώς στον πάτο.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#695609 Αν σκεφτεί κανείς σε τι βαθμό εξαρτόμαστε από τον τουρισμό και την εστίαση και πάλι καλά είμαστε! Μακάρι φέτος τα πράγματα να είναι καλύτερα από την άνοιξη και μετά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#695641
axel12p έγραψε:Αν σκεφτεί κανείς σε τι βαθμό εξαρτόμαστε από τον τουρισμό και την εστίαση και πάλι καλά είμαστε! Μακάρι φέτος τα πράγματα να είναι καλύτερα από την άνοιξη και μετά



Αυτό ακριβώς.

Πάντως, βλέπω να υπάρχει μία αυξημένη ζήτηση σε κάποια πράγματα, καθώς και ελλείψεις στην αγορά... Έχω την εντύπωση πως η ζήτηση έχει αρχίσει να παίρνει τα πάνω της, αλλά ακόμα η προσφορά σε κάποια υλικά όχι και τόσο (ή κάποιοι πάνε να βγάλουν τα σπασμένα μετά από 10 χρόνια κρίσης), με αποτέλεσμα οι τιμές να ανεβαίνουν...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#695642 Εγώ σκέφτομαι τι τιμές θα έχουν τα ενοικιαζόμενα και τα ξενοδοχεία, μόλις περάσει η φάση με την πανδημία. Ήταν που ήταν τσιμπημένες, αν σκεφτούμε και όλο αυτό τον κόσμο που είναι σκασμένος από τον εγκλεισμό και ανυπομονεί να ταξιδέψει... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#696013 Πάντως η base ανακοίνωση για τον Μάρτη είχε ως εξής:

2020: €194bn
2021: €168bn

Ήτοι γύρω στο 13% μειωσούλα. Μια χαρά. :s_thumbsup

Από σχεδόν €240bn GDP και €299bn χρέος το '09 έχουμε €168bn GDP με €340bn χρέος (αύξηση 3.8bn κατά το 3rd quarter του '20).
Είμαστε μισή στραβοτιμονιά από τα proverbial βράχια (what else is new).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#696015
diplomat έγραψε:Είμαστε μισή στραβοτιμονιά από τα proverbial βράχια (what else is new).



Αισιόδοξο σε βλέπω... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#696124
markvag έγραψε:
axel12p έγραψε:Αν σκεφτεί κανείς σε τι βαθμό εξαρτόμαστε από τον τουρισμό και την εστίαση και πάλι καλά είμαστε! Μακάρι φέτος τα πράγματα να είναι καλύτερα από την άνοιξη και μετά



Αυτό ακριβώς.

Πάντως, βλέπω να υπάρχει μία αυξημένη ζήτηση σε κάποια πράγματα, καθώς και ελλείψεις στην αγορά... Έχω την εντύπωση πως η ζήτηση έχει αρχίσει να παίρνει τα πάνω της, αλλά ακόμα η προσφορά σε κάποια υλικά όχι και τόσο (ή κάποιοι πάνε να βγάλουν τα σπασμένα μετά από 10 χρόνια κρίσης), με αποτέλεσμα οι τιμές να ανεβαίνουν...


Σε κάποιο βαθμό ίσως οφείλεται και στις τεράστιες καθυστερήσεις εφοδιασμού. Γίνεται της μουρλής, ιδιαίτερα στις θαλάσσιες μεταφορές.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#696137
Hellenic tifosi έγραψε:
Σε κάποιο βαθμό ίσως οφείλεται και στις τεράστιες καθυστερήσεις εφοδιασμού. Γίνεται της μουρλής, ιδιαίτερα στις θαλάσσιες μεταφορές.


Και αυτό σίγουρα... Υπάρχει γενικά θέμα ακόμα στις εφοδιαστικές αλυσίδες παγκοσμίως και θέλει το χρόνο του για να λυθεί. Θα στρώσει φυσικά, αλλά θέλει το χρόνο του.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#696144
diplomat έγραψε:Πάντως η base ανακοίνωση για τον Μάρτη είχε ως εξής:

2020: €194bn
2021: €168bn

Ήτοι γύρω στο 13% μειωσούλα. Μια χαρά. :s_thumbsup

Από σχεδόν €240bn GDP και €299bn χρέος το '09 έχουμε €168bn GDP με €340bn χρέος (αύξηση 3.8bn κατά το 3rd quarter του '20).
Είμαστε μισή στραβοτιμονιά από τα proverbial βράχια (what else is new).

Α, μα όχι δεν τα λες καλά. Το 2009 όλοι ξέρουν πως ήμασταν σκ@τα. Πλέον, όλα βαίνουν τέλεια, τι κι αν χρωστάμε περισσότερα και έχουμε μικρότερο ΑΕΠ; Το μνημόνιο ήταν ευλογία.
:s_shout



:s_rofl


Θα ποντάρω επίσης πως σε λίγους μήνες θα συγκλίνει προς δηψήφια ποσοστά και η ύφεση, αλλά ας μην χαλάσουμε την ωραία ατμόσφαιρα. Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως εν μέσω lockdown πήγαμε τόσο καλύτερα το Q4, αλλά οκ, ας κρατήσω και μια πισινή.,,
:s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By markvag
#696153
Anonymous Founder έγραψε:Θα ποντάρω επίσης πως σε λίγους μήνες θα συγκλίνει προς δηψήφια ποσοστά και η ύφεση


Εγώ θα περίμενα ν' αρχίσουν τα μέτρα για την "αποπληρωμή" του χρέους, αλλά πάλι, πολύ πιθανό να μην χρειαστεί να περιμένω τόσο... :hmmm: