Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#693925
MIXOStsi έγραψε:The population density in Czechia is 139 per Km2
The population density in Greece is 81 per Km2


Με αυτή τη λογική, η Κυψέλη θα έπρεπε να έχει 1,000 κρούσματα την ημέρα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#693929
MIXOStsi έγραψε:
BARHonda έγραψε:Ένα τυχαίο παράδειγμα πάντως, η Τσεχία, με εφάμιλλο πληθυσμό με εμάς, έφτασε αισίως συνολικά τα 1.168εκ κρούσματα, δλδ το 10% του πληθυσμού της (και σχεδόν 20κ θανάτους)
Σε σχέση με την Τσεχία λοιπόν, για να φτάσουμε την επιθυμητή ανοσία είμαστε ακόμα πίσω. Αλλά απ'ότι έβλεπα και στο worldometer, είναι η 4η χώρα σε αριθμό κρουσμάτων ανά εκατομμύριο κατοίκων


The population density in Czechia is 139 per Km2
The population density in Greece is 81 per Km2


Περιφέρεια Αττικής https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE ... E%AE%CF%82
Πληθυσμός
• Συνολικός 3.828.434 (απογραφή 2011)
• Κατάταξη πληθ. 1η θέση
Πυκνότητα 988 κάτ./τ.χμ.

Επίσης στη Μητροπολιτική ενότητα Θεσ/νικης
Πληθυσμός
• Συνολικός 1.110.312 (2011)
• Κατάταξη πληθ. 1η
• Πυκνότητα 301 κάτ./χλμ²
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE ... E%B7%CF%82


Το 34,4% της Ελλάδας μένει στη Περιφέρεια Αττικής και σχεδόν το 10% στη Θεσ/νικη. Αυτά.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#693932 και γι' αυτό τα περισσότερα κρούσματα είναι εκεί και οι περισσότεροι εμβολιασμοί γίνονται εκεί...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#693934
fokion έγραψε:
Hellenic tifosi έγραψε: ενώ σύντομα θα είναι η διάθεση των πολιτών να εμβολιαστούν.



Δε νομιζω οτι τελικά θα ξεπερασει το συνηθες ποσοστό της αποχης στις εκλογές :lol: :lol: :lol:
Πολλοι ειχαν "ενσταση" μονο το "κατσε να δουμε μη βγαλεις 3ο χερι η ουρα". Πλεον υπαρχει ικανος ( στα δικα μου ασχετα ματια) παραδειγματων οπου οποιος εμβολιαστικε ουτε T-REX εγινε ουτε ειδε τα ραδίκια αναποδα...

Περαν βεβαια του γεγονότος οτι - και ειδικά - για καποιους που ερχονται σε επαφή με πολύ κοσμο ( και δεν εννοω τα λεωφορεια :x :x ) αντιλαμβανονται οτι ειναι η "μονη λυση" συνεχισης της - σιγουρα διαφορετικής απο πριν - ζωής ( & τους)...


Μα κι εγώ πιστεύω ότι η αποχή απο τους εμβολιασμούς θα ειναι πολύ μικρή.

Απλά λέω ποιος θα ειναι ο περιοριστικός παράγων. Σήμερα, είναι η διαθεσιμότητα εμβολίων. Σε κάποιους μήνες(εύχομαι λίγους) θα είναι τόσα τα εμβόλια, που όποιος θέλει θα κανει χωρίς πρόβλημα, άρα μόνο όσοι δεν θέλουν δε θα κάνουν.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#694005 Σωστό.
Απο οτι εχω καταλαβει κι εγω χωρις προφανως να ειμαι ειδικός οντως ο αριθμος εμβολιων ειναι το προβλημα γι αυτο προφανως οι δοσεις ανα μπουκαλακι εγιναν 6 απο 5 αν εχω καταλαβει καλα.

Και πιστευω οτι οι ενλογοι αρνητές και αυτοι στο τελος θα πειστούν οτι δε θα γινουν T-REX συν το γεγονός οτι οι διευκολύνσεις των εχόντων "πιστοποίηση" θα ειναι τέτοιες που θα κανουν και τους υπολοίπους να το ξανασκεφτούν αν/ποσο ηλίθιοι ειναι οσοι ηδη το εκαναν...

Επι του θέματος διαβαζα σημερα στο Skyspotrts οτι οι του Σιλβεστον για να εχουν θεατες, αυτοι ( οι θεατες ) θα πρεπει να ειναι εμβολιασμένοι και η δυνατότητα εκδοσης εισιτηρίου θα σχετιζεται με την ηλεκτρονική ( κι εκει ) βαση δεδομενων των εμβολιασμών.
Ναι δε ξερω ποιος απο εμας θα παει στο Σιλβερστονε :) αλλα παρομοια λογική μπορει να εφαρμοστει κι αλλου
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#694014 Η μάνα μου έκανε της ΑΖ και είχε λίγο πυρετό, πόνο στο σημείο του εμβολίου και μέχρι και 3 μέρες μετά, έντονη κούραση.
Ωστόσο όπως είπε και εκείνη, "προτιμώ να το περάσω έτσι παρά το real thing."

Τον φαδερ πρέπει να δω πως θα τον πείσουμε που πριν 9 χρόνια από παρενεργεια εμβολίου απέκτησε επιληπτικά επεισοδια και τώρα τα τρέμει.
Ευτυχώς ο γιατρός του είπε να το κάνει όταν ανοίξει η δική του ομάδα (65-70)


< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#694016 Φασισμος το πιστοποιητικο εμβολιασμου,που οπως φαινεται θα γινει πραξη.
Ηδη ζουμε μια δικτατορια και οι ελευθεριες μας περιοριζονται.

Απορω πως αποδεχονται οι ευρωπαιοι πολιτες αυτες τις πολιτικες μαριονετες ,που υπηρετουν τα συμφεροντα καποιων παμπλουτων. :slap:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#694038
mirage έγραψε:Τι συμβαίνει γίγαντα, πες μας να μάθουμε

Καθε χρονο θα εμβολιαζεσε υποχρεωτικα ,διαφορετικα θα θεωρεισαι λεπρος,επικινδυνος που μολυνει τους αλλους και θα σε πετανε εκτος κοινωνιας αφου δεν θα μπορεις να εργασθεις ουτε να επισκεπτεσαι καταστηματα, συμφωνα με νομο του κρατους.
Ηδη στην γερμανια ,αν θυμαμαι καλα,ειπαν οτι φιλαθλοι ,μονο με πιστοποιητικο.

Την ζωη που ζουσαμε μεχρι περσι,πρεπει να την ξεχασουμε.
Δεν προκειται να υπαρξει αυτη η περιφημη επιστροφη στην κανονικοτητα.
Ειμαστε στην αρχη των εξελιξεων και οχι προς το τελος.
Παγκοσμια δικτατορια.
Άβαταρ μέλους
By g47
#694044
g47 έγραψε:Έκανε η :inlove: τη πρώτη δόση.

Εικόνα

Το τι τραγελαφικα σκηνικα συναντησε μέχρι να μπορεσει να εμβολιαστει..πραγματικα εχω ξεχασει ηδη τα μισα.


Πρώτη δόση: 16/2
Δεύτερη δόση: 28/4 αλλά μάλλον κατάλαβαν ότι δεν είναι αρκετά μεγάλο το διάστημα, οπότε reschedule για τις 4/5 και βλέπουμε. :lol:
Όχι, δεν είναι μοναδική περίπτωση, όλοι οι συνάδελφοί της έχουν το ίδιο διάστημα πάνω κάτω.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#694894 Η μήτηρ έλαβε το Σάββατο και την 2η δόση του Pfizer και πλέον ατενίζουμε το μέλλον με μία λιγότερη ανησυχία. Κατεβάσαμε και το πιστοποιητικό από το emvolio (αμφιβάλλω εάν θα χρειαστεί κάπου)

Αναμένουμε τέλη του χρόνου τη σειρά μας :lol: