Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#694009 Φανταζομαι ολοι οι ενδιαφερομενοι διαβασατε οτι ερχεται νεος νομος για τα αδεσποτα & δεσποζόμενα...

https://www.tovima.gr/2021/02/23/societ ... yntrofias/

Επειδη εριξα ηδη ενα καυγά με φιλη :) :) η προσωπική μου αποψη ειναι οτι ακουγεται σε "καλο δρομο" και βεβαια ΠΟΛΛΑ πρεπει και φανταζομαι θα διευκρινιστουν οταν ανεβει το σχεδιο νομου στη "διαβουλευση"...

Προσωπικά αν δεν υπαρχει ελεγκτικός μηχανισμός ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ απλώς θα ειναι ενας ακομα "κενός περιεχομενου" νομος....
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#694138 https://www.youtube.com/watch?v=5nqW7EO ... e=youtu.be :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#695688 Σήμερα απλώς της έδωσα το χάπι στο χέρι μου και το πήρε και το κατάπιε με τη μία.
Την έβαλα και την αμπούλα όλα ποπα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#695699 Είναι ενδοπαρασιτικό σαν το drontal απ'ότι βλέπω. Είναι σκληρό ή μαλακό; Έχει ευχάριστη οσμή; Μήπως να το δοκιμάζαμε στη δικιά μας την επόμενη φορά αντί για drontal (αυτό μας είχαν πει αυτό ξέρουμε). Βλέπω όμως ότι υπάρχουν κι άλλα, όπως το Milbemax :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By glf
#695706 Σκληρό είναι. Το drontal είναι χάπι τριμήνου. Το milpro είναι μηνιαίο γιατί πιάνει και παρασιτο της καρδιάς.
Νομίζω απλώς οτι η δικιά μου είναι λιχουδω και με εμπιστεύεται να φάει ότι μυστήριο της δώσω.
Έφαγε και μερικά περισσεύματα της Τσικνοπέμπτης και είναι σε μεγάλα κέφια.
Άβαταρ μέλους
By glf
#696885 Σήμερα εντελώς.. τυχαία έριξε το πρώτο μπάνιο με μένα. Πήγαμε μαζί στο Ρύμνιο και λέω κάτσε να κάνω μια στάση.
Μόνη της πήγε προς το νερό.
Ε μετά της πετούσα κλαδάκια παραμέσα και κολυμπούσε για να πιάσει.
Φαίνεται πως της αρέσει το κολύμπι.
Είδα ότι όλα τους τα βέλγικα γουστάρουν το νερό.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By fokion
#697385 και ξαναμανα φτου φτου φτου σκορδα!! Ειναι κουκλα!!!

On other news.
Τα - πανακριβα - λουρια flexi ειναι "αναλωσιμα" ειδικά αν εχετε "βαρυ" σκυλο και ζωηρό.
μετά απο καποιο διαστημα τρωγεται το πλαστικό το κερατο μου γραναζι του "φρενου" και πηδαει πολλά δοντια.

το γραφω μονο και μονο για αυτη τη μια φορά που θα γινει "κατι" και το ζωο ΔΕΝ θα μπορεσετε να το σταματησετε... ( μου ετυχε - ευτυχως το αυτοκινητο πηγαινε με 5χλμ) οταν ο Διας ειδε γατα στο απεναντι πεζοδρομιο.
Γνωριζοντας τι θα γινει "μπλοκαρω" το λουρι αλλα λογω των φαγωμενων δοντιων δεν τον κρατησε οταν εβαλε αρκετη δυναμη και πεταχτηκε στο απεναντι πεζοδρομιο που ηταν η γατα.

Το Flexi ηταν αυτο που λεει οτι ειναι για σκυλιά εως 50 κιλα - ο Διας ειναι 35....
Αυτα....
( πλεον κανονικό λουρι)
Άβαταρ μέλους
By fokion
#697388 Κοιτα... αντεξε 2 χρονια δε λεω...
το "προβλημα" δημιουργειται οταν το εχεις ελευθερο και πατας το φρενο οταν ΗΔΗ ο σκυλος τρεχει ( το φυσιολογικό δηλαδη).
εκει μεχρι να μπλοκάρει "ξυνει" τις "κορυφές" των δοντιων ( το κρρρρρρρ που ακουγεται) οποτε και καποια στιγμη ειναι πλεον τοσο φαγωνεμα που το φρενο πηδαει...

Πλεον εχω ενα κανονικό λουρί σχετικά μακρύ ( αυτο που εχει γαντζους και στις 2 ακρες και 3-4 κρικους σε διαφορα σημεια) για την κανονική βολτα του.... SMS 6 :) :)
Για πιο "απλα" πχ κανα βουνό ή θαλασσα ειχ φτιαξει ενα 15μετρο ναυτικό σκοινί με γατζο στην μια ακρη και "χειρολαβή" στην αλλη...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#697390 Μωρέ έχω και 20μέτρο λουρί για παιχνίδι στα χωράφια αλλά το Flexi βολεύει γιατί του δίνει την ελευθερία να τρέξει και να κουραστεί ακόμα και όταν η βόλτα είναι σχετικά μικρή σε διάρκεια.

Είναι το 2ο που έχω αγοράσει, το πρώτο το έκοψε με τα δόντια όταν ήταν ενός γιατί σταματήσαμε στον δρόμο να μιλήσω με γείτονα
Το επισκευάσα με θερμοκολλα αλλά μετά έπεσε στα δόντια του η λαβη και το αποχαιρέτησα μια και καλή. - 50 ευρώ.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#697391 Για μακρύ λουρί καλή λύση είναι τα λουριά απο biothane στο επιθυμητό μήκος χωρίς "χειρολαβή"
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#697392 Δεν υπαρχει σαν το Flexi. Οχι μονο για την ελευθερια που δινει στο σκυλι, αλλα δε μπλεκεται οπως το κανονικο λουρι (στο ζωο, σε σενα, σε δεντρα, με αλλα λουρια/ζωα κτλ) οποτε ειναι πολυ πιο ευκολο στη χρηση.

Εμεις που ειχαμε μικρα σκυλια (pug, yorkshire, cocker) κρατουσε το λουρι πολλαααα χρονια. Σιγουρα κανενα μεγαλυτερο σκυλι θα το βγαλει μπιελαρ νωριτερα, αλλα και παλι πιστευω αξιζει σαν εξοδο η αντικατασταση καθε λιγα χρονια...
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 14 Μαρ 2021, 11:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά