Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#690968 @Αχιλλέα
Η καλύτερη προσπάθεια είναι να το βάλεις στο μυαλό σου έτσι ώστε να ξυπνήσεις ένα πρωί και να τα πετάξεις όλα.

Το 2017 αυτές τις μέρες, μόλις είχα επιστρέψει από ένα ταξίδι στην Αγγλία που είχα πάει να δω τη Μπούσαινα όταν έκανε το μεταπτυχιακό της.
Εκεί που βρέθηκα, μου είχε κάνει αρνητική εντύπωση που δεν μπορούσα να καπνίσω μέσα στα μαγαζιά. Στην καφετέρια, στο ρεστοράν.
Έκανα σαν τρελός να βγω έξω να κάνω ένα τσιγαράκι.

Υπόψιν ότι η Μπούσαινα ουδέποτε με πίεσε να το κόψω. ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. Ποτέ δεν είπε κάτι πέρα από το γεγονός ότι δεν της αρέσει, αλλά εφόσον άρεσε σε μένα, δεν μπορούσε να κάνει κάτι.
Έτσι όταν επέστρεψα και είδα τον πολιτισμό, και σημειώνω είναι κάτι που ουδέποτε φανταζόμουν εγώ να το λέω, πήρα σε ένα βράδυ την απόφαση να σταματήσω το τσιγάρο. Και όπως σου είπα το έκοψα μαχαίρι.

Το άτμισμα ήταν η διέξοδός μου για ήπια μετάβαση προς την ολική έξοδο. Πράγμα το οποίο και πέτυχα.

Μετά από 4 χρόνια μπορώ να πω ότι αν η συνολική εμπειρία καπνίσματος ορίζεται ως το 100%, από αυτό τουλάχιστον το 50%, για να μην πω 70-80% το ορίζω ως κακιά συνήθεια, μια κακιά ρουτίνα, και το υπόλοιπο ποσοστό το ορίζω σαν ευχαρίστηση.

Ναι, παραδέχομαι ότι υπάρχουν στιγμές που απολαμβάνεις ένα τσιγάρο. Αλλά από τα 20 του πακέτου; πόσα απολαμβάνεις πραγματικά μέσα σε μια δύσκολη μέρα;

Πλέον έχω περάσει στην αντίπερα όχθη και έχω γίνει εκνευριστικά ενοχλητικός με τον καπνό. Με ενοχλεί σφόδρα. Νιώθω αλλεργία όταν θα το μυρίσω. :oops:

Δεν ξέρω τι θα πει βρωμερή ανάσα, βρώμικα ρούχα, κίτρινα καπνισμένα δάχτυλα και νύχια, στεγνά χείλη, φλέματα και ξερόβηχας.
Με ενοχλεί ακόμη και αν το μυρίσω σε ανοιχτό χώρο, για παράδειγμα στην παραλία όπως φυσάει ο αέρας, μπορεί να φέρει την τσιγαρίλα από τη διπλανή ομπρέλα.
Στο γήπεδο δε, εννοείται ότι έχω κάνει παρατηρήσεις να μην φυσούν τον καπνό όπου να'ναι.

Και επειδή αυτή μου η αλλαγή συνέπεσε με τις αλλαγές και στα εδώ "'άκαπνα" καταστήματα εστίασης, διαπίστωσα πόσο μεγάλη υγεία είναι να τρως το φαγητό σου με καθαρό αέρα.


Αν μπορώ να βοηθήσω έστω και έναν άνθρωπο, θα το κάνω.

Ζύμωσέ το στο μυαλό και ξύπνα αύριο και πέτα τα όλα. Μόνο όφελος θα έχεις φίλε μου.

Τα λόγια αυτά στα λέει ένας επί χρόνια και μανιώδης καπνιστής, όχι κάποιος που δεν έχει υπάρξει από την πλευρά σου.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#690973
Giuseppe Busso έγραψε:@Αχιλλέα
Η καλύτερη προσπάθεια είναι να το βάλεις στο μυαλό σου έτσι ώστε να ξυπνήσεις ένα πρωί και να τα πετάξεις όλα.

Το 2017 αυτές τις μέρες, μόλις είχα επιστρέψει από ένα ταξίδι στην Αγγλία που είχα πάει να δω τη Μπούσαινα όταν έκανε το μεταπτυχιακό της.
Εκεί που βρέθηκα, μου είχε κάνει αρνητική εντύπωση που δεν μπορούσα να καπνίσω μέσα στα μαγαζιά. Στην καφετέρια, στο ρεστοράν.
Έκανα σαν τρελός να βγω έξω να κάνω ένα τσιγαράκι.

Υπόψιν ότι η Μπούσαινα ουδέποτε με πίεσε να το κόψω. ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. Ποτέ δεν είπε κάτι πέρα από το γεγονός ότι δεν της αρέσει, αλλά εφόσον άρεσε σε μένα, δεν μπορούσε να κάνει κάτι.
Έτσι όταν επέστρεψα και είδα τον πολιτισμό, και σημειώνω είναι κάτι που ουδέποτε φανταζόμουν εγώ να το λέω, πήρα σε ένα βράδυ την απόφαση να σταματήσω το τσιγάρο. Και όπως σου είπα το έκοψα μαχαίρι.

Το άτμισμα ήταν η διέξοδός μου για ήπια μετάβαση προς την ολική έξοδο. Πράγμα το οποίο και πέτυχα.

Μετά από 4 χρόνια μπορώ να πω ότι αν η συνολική εμπειρία καπνίσματος ορίζεται ως το 100%, από αυτό τουλάχιστον το 50%, για να μην πω 70-80% το ορίζω ως κακιά συνήθεια, μια κακιά ρουτίνα, και το υπόλοιπο ποσοστό το ορίζω σαν ευχαρίστηση.

Ναι, παραδέχομαι ότι υπάρχουν στιγμές που απολαμβάνεις ένα τσιγάρο. Αλλά από τα 20 του πακέτου; πόσα απολαμβάνεις πραγματικά μέσα σε μια δύσκολη μέρα;

Πλέον έχω περάσει στην αντίπερα όχθη και έχω γίνει εκνευριστικά ενοχλητικός με τον καπνό. Με ενοχλεί σφόδρα. Νιώθω αλλεργία όταν θα το μυρίσω. :oops:

Δεν ξέρω τι θα πει βρωμερή ανάσα, βρώμικα ρούχα, κίτρινα καπνισμένα δάχτυλα και νύχια, στεγνά χείλη, φλέματα και ξερόβηχας.
Με ενοχλεί ακόμη και αν το μυρίσω σε ανοιχτό χώρο, για παράδειγμα στην παραλία όπως φυσάει ο αέρας, μπορεί να φέρει την τσιγαρίλα από τη διπλανή ομπρέλα.
Στο γήπεδο δε, εννοείται ότι έχω κάνει παρατηρήσεις να μην φυσούν τον καπνό όπου να'ναι.

Και επειδή αυτή μου η αλλαγή συνέπεσε με τις αλλαγές και στα εδώ "'άκαπνα" καταστήματα εστίασης, διαπίστωσα πόσο μεγάλη υγεία είναι να τρως το φαγητό σου με καθαρό αέρα.


Αν μπορώ να βοηθήσω έστω και έναν άνθρωπο, θα το κάνω.

Ζύμωσέ το στο μυαλό και ξύπνα αύριο και πέτα τα όλα. Μόνο όφελος θα έχεις φίλε μου.

Τα λόγια αυτά στα λέει ένας επί χρόνια και μανιώδης καπνιστής, όχι κάποιος που δεν έχει υπάρξει από την πλευρά σου.
Θενκς για το σεντόνι το εκτιμώ πολύ . 3 φορές το έχω δοκιμάσει με αυτόν τον τρόπο ..και τις 3 άντεξα περίπου 8 με 10 μέρες ... Αποφάσισα ότι εάν είναι να το κόψω θα γίνει κάποια στιγμή στο εντελώς άκυρο ...βαρέθηκα να δίνω αυτή τη μάχη και να βγαίνω ητημενος...Τουλαχιστον το iqos το θεωρώ κάπως λιγότερο βλαβερό ...και πάλι όμως ,αλλιώς είναι να το κόψεις εντελώς

Xperia 5ii
Άβαταρ μέλους
By pro
#690986 Aν είσαι συνειδητοποιημένος το ηλεκτρονικό βοηθάει. Εγώ το έχω κομμένο 3 χρόνια. Στην αρχή και για 1,5 μήνα έκανα ηλεκτρονικό για να μην έχω σύνδρομο στέρησης (η διακοπή μου έβγαζε τρομερό πονοκέφαλο που δεν περνούσε ούτε με ντεπόν). Το μείωνα σταδιακά το ηλεκτρονικό, μέχρι που το έκοψα κι αυτό. Εδώ και 3 χρόνια ούτε τζούρα. Αλλά όταν ξεκίνησα την προσπάθεια ήμουν συνειδητοποιημένος, το είχα δουλέψει στο μυαλό μου και ήθελα πραγματικά να το κόψω. Δεν ζορίστηκα καθόλου και δεν το ζήτησα έκτοτε.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#693988 Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα

Εντυπωσιακή μείωση του καπνίσματος σε ποσοστό 52,4% καταγράφηκε στην Ελλάδα την τελευταία δεκαετία και ιδιαίτερα στους νέους καπνιστές ηλικίας 16 με 24 χρόνων, σύμφωνα με στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ.

Συγκεκριμένα. ο επιπολασμός του καπνίσματος στον ενήλικα πληθυσμό το Σεπτέμβριο του 2019 είναι 24,9% για τους καθημερινούς καπνιστές (περισσότερο από ένα τσιγάρο την ημέρα), 3,7% και για τους περιστασιακούς καπνιστές (λιγότερο από 7 τσιγάρα την εβδομάδα). Συγκριτικά με αντίστοιχες μετρήσεις της ΕΛΣΤΑΤ σε 8.500 νοικοκυριά σε όλη την Ελλάδα, κατά τα έτη 2009, 2014 και 2019, παρατηρείται μείωση των καθημερινών καπνιστών κατά 24,5% και των περιστασιακών καπνιστών κατά 38,3%.


Εικόνα
Ακόμη πιο εντυπωσιακά είναι τα αποτελέσματα σε άτομα ηλικίας κάτω των 24 ετών. Η συνολική μείωση του καπνίσματος σε αυτή την ηλιακή ομάδα είναι 52,4%.

Εικόνα

Ο πρόεδρος της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων του υπουργείου Υγείας για το κάπνισμα και διευθυντής του Ινστιτούτου Δημόσιας Υγείας του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος, καθηγητής Παναγιώτης Μπεχράκης, αναφερόμενος στην έρευνα Υγείας της ΕΛΣΤΑΤ δήλωσε ότι τα αποτελέσματα «επιβεβαιώνουν πρόσφατες έρευνες του Ινστιτούτου Δημόσιας Υγείας που διαπιστώνουν σημαντική μείωση του καπνίσματος στην Ελλάδα. Και επιπλέον συμφωνούν με αντίστοιχες Ευρωπαϊκές αναφορές αλλά γεννούν ερωτηματικά ως προς τις πηγές του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (WHO) σε πρόσφατη έκδοση του οποίου η Ελλάδα εμφανίζεται ως χώρα καπνιστών με επιπολασμό καπνίσματος μεγαλύτερο του 42%.

Καταλήγοντας, ο κ. Μπεχράκης τονίζει πως η Ελλάδα πορεύεται με επιτυχία προς τους στόχους της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τη μείωση του καπνίσματος και θα συνεχίσει με ένταση τις δράσεις της πρωτοβουλίας smokefreegreece προς την κατεύθυνση αυτή.


Source: kathimerini.gr (Link)
Άβαταρ μέλους
By Serf
#760828 Πολύ ενδιαφέρουσα τοποθέτηση:

https://www.fortunegreece.com/article/j ... s-tsigaro/

Jacek Olczak (CEO PMI) στο Fortune Greece: Συντομότερα από ότι νομίζουμε θα δούμε έναν κόσμο χωρίς τσιγάρο

...

«Όλοι πρέπει να έχουμε όνειρα και φιλοδοξίες. Αλλά μόλις διευκρινίσεις τα όνειρα και τις φιλοδοξίες, τότε κατανέμεις τους πόρους και πιστεύω ότι όλα μπορούν να επιτευχθούν. Αυτό ακριβώς εννοούσαμε λέγοντας ότι μπορούμε να δούμε έναν κόσμο χωρίς τσιγάρο σε δέκα χρόνια από τώρα. Θα είναι οκτώ ή δώδεκα χρόνια; Αυτό δεν είναι πραγματικά το θέμα. Το θέμα είναι ότι δεν θα είναι σε 50 χρόνια από τώρα. Είναι συντομότερο απ’ ό,τι νομίζουμε».


...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#843169 απο την προπροηγουμενη Παρασκευη ειμαι ακαπνος. :lipsealed:
ουτε εγω δεν το πιστευω. :s_biggrin
Μανιωδης καπνιστης απο τα 15 μου.
Το ειχα σκεφτει πολλες φορες,αλλα μαλλον δεν το ηθελα πραγματικα.
Το ξερω οτι ειναι νωρις ακομα,αλλα βλεπω οτι αντεχω.
Καθε μερα που περναει νιωθω και πιο σιγουρος οτι θα το κοψω οριστικα.
Βγηκα για καφε με φιλους που καπνιζαν,ολα ποπα.
Σπιτι καπνιζει η γυναικα δεν με ενοχλει.
Ιστορικες μερες για τον Ντιμη που επαιζε μεταξυ 2,5 και 3 μπαρ.(πακετα) :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#843170 Ωραίος! Σου εύχομαι να μην το αγγίξεις ποτέ ξανά!

Άντε, και με ένα καλό ηλεκτρικό αυτοκίνητο, για την πλήρη απεξάρτηση από τον καπνό


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#843172
Scotch έγραψε:Άντε, και με ένα καλό ηλεκτρικό αυτοκίνητο, για την πλήρη απεξάρτηση από τον καπνό


Μη μου τον συγχιζεις ρε Σκωτσεζε. Ετοιμος να αναψει τσιγαρο ειναι οταν διαβαζει τετοιες χοντραδες :x
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#843174 Να δεις που τώρα θα τον ενοχλεί το κάπνισμα των διπλανών (κι όταν πάρει ηλεκτρικό, και των διπλανών αυτοκινήτων ).


< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#843175
dimviii έγραψε:απο την προπροηγουμενη Παρασκευη ειμαι ακαπνος. :lipsealed:
ουτε εγω δεν το πιστευω. :s_biggrin
Μανιωδης καπνιστης απο τα 15 μου.
Το ειχα σκεφτει πολλες φορες,αλλα μαλλον δεν το ηθελα πραγματικα.
Το ξερω οτι ειναι νωρις ακομα,αλλα βλεπω οτι αντεχω.
Καθε μερα που περναει νιωθω και πιο σιγουρος οτι θα το κοψω οριστικα.
Βγηκα για καφε με φιλους που καπνιζαν,ολα ποπα.
Σπιτι καπνιζει η γυναικα δεν με ενοχλει.
Ιστορικες μερες για τον Ντιμη που επαιζε μεταξυ 2,5 και 3 μπαρ.(πακετα) :lipsealed:
Μπράβο ρε Δημήτρη, σου εύχομαι να κρατήσεις!

Βάλε όμως και την γυναίκα στην διαδικασία σιγά σιγά γιατί θα αρχίσει να σε ενοχλεί που μυρίζει τσιγάρο και αυτή και το σπίτι ή το αυτοκίνητο!

Η δική μου κάπνιζε μέχρι πέρσι αλλά ευτυχώς κανείς μας δεν κάπνισε μέσα σε σπίτι - αυτοκίνητο.

.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#843177 Μπράβο ρε dimviii

Να μας πει και κάποιος το κόλπο/μυστικό να κόψουμε τα γλυκά, υπάρχει; Δεν έχω καπνίσει ούτε μία μέρα στη ζωή μου αλλά ότι είναι ο καπνός για τους καπνιστές είναι για μένα η ζάχαρη
Άβαταρ μέλους
By g8777
#843178
dimviii έγραψε:απο την προπροηγουμενη Παρασκευη ειμαι ακαπνος. :lipsealed:
ουτε εγω δεν το πιστευω. :s_biggrin
Μανιωδης καπνιστης απο τα 15 μου.
Το ειχα σκεφτει πολλες φορες,αλλα μαλλον δεν το ηθελα πραγματικα.
Το ξερω οτι ειναι νωρις ακομα,αλλα βλεπω οτι αντεχω.
Καθε μερα που περναει νιωθω και πιο σιγουρος οτι θα το κοψω οριστικα.
Βγηκα για καφε με φιλους που καπνιζαν,ολα ποπα.
Σπιτι καπνιζει η γυναικα δεν με ενοχλει.
Ιστορικες μερες για τον Ντιμη που επαιζε μεταξυ 2,5 και 3 μπαρ.(πακετα) :lipsealed:



Σ' εχει σχαθει το ειναι μου πλεον. :(

Οτσο, δες φωτο που μου εστειλε ο Ντιμης, εξοδος πριν 38 χρονια:


Εικόνα

:s_bomb :s_bomb :s_bomb


Ντιμης σημερα:

Εικόνα




:(




Εικόνα


("Μητσος ο Ρεζιλης". Τυχαιο; :iconcool: )
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#843179 παιδες ευχαριστω απαντες για τις ευχες!
παντως ,ειναι πιο ευκολο αποτι το φανταζομουν.Νταξ εχω ζοριστει τα πρωινα,μετα το μεσημεριανο φαγητο ειδικα το σκ στο σπιτι, αλλα παλευεται.Οπως το βλεπω η συνηθεια ειναι.παρα η εξαρτηση.
Δεν νιωθω εξαρτηση στον οργανισμο,νιωθω εξαρτηση απο τη συνηθεια.
Δλδ καθομαι αραχτος στη πολυθρονα μου διπλα απο το τζακι(ειχα το τασακι εκει πανω σε κορμο πευκου 30χ40 υψος,για να φευγουν τα ντουμανια) και ενω χαζευω σε υπολογιστη τηλεοραση κλπ κανω το χερι να πιασω το τσιγαρο απο το τασακι. :lol:
Εκει που ζοριζομαι ειναι οταν γινει ''|λογοκρισία|'' στη δουλεια και αρχιζουν τα χριστοκαντηλα.
Μεχρι τωρα παντως δεν δειχνει να με ενοχλει οταν καπνιζουν αλλοι γυρω μου.
Θα αναφερω την προοδο.