Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#686299
Giuseppe Busso έγραψε:Αποκαλυπτήρια για το Sony Airpeak, το επαγγελματικών προδιαγραφών drone της εταιρείας
https://www.insomnia.gr/articles/hardwa ... etaireias/
Να κάνεις καμιά |λογοκρισία| και να κλαίς εκτός από το drone και την πανάκριβη Σόνυ σου κάμερα ...

Xperia 5ii
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#687415 Δοκιμή quickshot...

Άβαταρ μέλους
By axel12p
#688792 Ενδιαφέρουσα συζήτηση για drones

Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#689642 Λοιπον το μινι2 απο οτι διαπιστωσα και σημερα αντε να παει ~3.5 χιλιομετρα, να βγαλεις μερικες φωτο και να το φερεις πισω
Το θεμα δεν ειναι το σημα, αυτο παει καλα, αλλα οτι θα τελειωσει η μπαταρια και θα το ψαχνειςΕικόνα

Πως έφτασε η μπαταρία 51 βαθμούς με έξω να είναι 2-3C... το πηγαίνε έλα στο sport το ζόρισε μάλλον , αυτό ήταν ακριβώς πριν προσγειωθεί

Εικόνα

Αυτή η γέφυρα πιο κάτω είναι μόνο για ποδήλατα και ενώνει δυο χώρες, αριστερά Αυστρία δεξιά Σλοβακία

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#689677 Αυτό ήταν γνωστό από τα πρώτα reviews. Ότι το όριο στην εμβέλεια δεν την βάζει το σήμα πλέον, αλλά η μπαταρία. Όχι βέβαια ότι τα 3-4Km είναι μικρή απόσταση για drone αυτού του μεγέθους!
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#689684 ναι δεν το εγραψα σαν παραπονο, αλλα σαν παρατηρηση.
Προσωπικα μου φτανει και με το παραπανω
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#690055 Βγήκαν και οι νέοι κανονισμοί στην ΥΠΑ...
Kilo έχεις Flyer ID/πέρασες εξετάσεις εκεί? Δε νομίζω...

Επειδή η ΥΠΑ έτσι όπως έκανε τη μετάφραση από την EASA, φαίνεται να ζητάει και Flyer ID/Εξετάσεις για το μικρό... :hmmm:
Ακόμα βέβαια δε ξέρουμε τι παράβολο πρέπει να πληρώσουμε και το registration... 20€ για τρία χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#690057 Εκανα registration και πηρα Unique ID που πρεπει να το εχω πανω σε ολα τα drones μου
επειδη ειναι ομως μικρο (<250 gr) το συγκεκριμενο που εχω τωρα δε χρειαζομαι εξετασεις
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#690058 Κι εγώ αυτό ήξερα...
Ότι τα 250 μικρά δεν θέλουν Flyer ID, μόνο operator ID...
Τι έχουν σκαρφιστεί τα τζιμάνια εδώ, δε ξέρω... μέχρι τώρα δίνεται η εντύπωση ότι θέλουμε εκπαίδευση με τα μικρά και θα γίνεται μέσω σχολής.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#690135 Υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση στο site της ΥΠΑ; Δεν βρήκα κάτι.
Άβαταρ μέλους
By skous
#690152 Σιγά μην δώσουν εξετάσεις όλοι αυτοί που έχουν μεγαλύτερα και τα χρησιμοποιούν ερασιτεχνικά και και περιστασιακά


< >
Άβαταρ μέλους
By fokion
#690155 μεχρι το πρωτο "τσαφ" που θα βγει στη φορά........ και με τον καθε τραχανοπλαγιά που τα πεταει όπω/οπως ναναι δε θα αργησει.... ειδικά με τα FPV...

Αλήθεια, εχετε/σκεφτεστε να τα ασφαλισετε "προς τριτους"????