Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#687428 Για κορονα μπορει να ρωταει. Το καινουριο πακεταριστηκε στο εργοστασιο κανα μηνα πριν, το refurbished μπορει να πακεταριστηκε και χθες, σε αγνωστο περιβαλλον και συνθηκες υγιεινης
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#687437 Εντάξει, υπερβολές στο υπερθετικό βαθμό. Είναι το μόνο πράγμα που φοβάστε? Την σακκούλα με τα πατατάκια σε τι περιβάλλον την συσκεύασαν, πακετάρισαν? Πόσοι την έπιασαν πριν την πάρουμε από το ράφι? Ελα ρε παιδιά. Προφανώς δεν ρωτάει για αυτό. Απλά θέλει το brand new. Ξαναλέω για συσκευή που σου δίνεται δωρεάν και σου αντικαθίσταται επίσης δωρεάν αν δυσλειτουργεί γιατί να σε ενδιαφέρει αν είναι καινούρια ή μεταχειρισμένη.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#687471 Και θεμα κορονα να ειναι το ανοιγεις προσεκτικα και το περνας με ενα πανακι ενα χερι αντισηπτικο....
Στην αναγκη αφησε το σε καραντινα 14 μερες! :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#687475
Ove20 έγραψε: Την σακκούλα με τα πατατάκια σε τι περιβάλλον την συσκεύασαν, πακετάρισαν? Πόσοι την έπιασαν πριν την πάρουμε από το ράφι?

Γι'αυτό περνάει κάτω από τη βρύση για ένα καλό πλύσιμο με άφθονο νερό όπως και τα υπόλοιπα ημι-αδιάβροχα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#687534
melos86 έγραψε:Και θεμα κορονα να ειναι το ανοιγεις προσεκτικα και το περνας με ενα πανακι ενα χερι αντισηπτικο....
Στην αναγκη αφησε το σε καραντινα 14 μερες! :lol:


3 μέρες ζει ο ιός σε επιφάνειες αν θυμάμαι καλά. :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#687541
alex έγραψε:παιδια τα ρουτερ που δινει η cosmote ειναι οντως κανουρια η' τα αποθηκευουν και τα ξανασυσκευαζουν για να τα ξαναδωσουν?


Και τα δύο. Σε αναβάθμιση εμένα μου έφεραν καινούργιο speedport, στον πεθερό μου εμφανώς μεταχειρισμένο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#689305 Λήγει η 24μηνη της σταθερής vodafone, κατά την οποία πλήρωνα 19,70 (τελική με e-bill), για 24άρα με 240' προς κινητά (περιττό) και διεθνή σταθερά (κι αυτό περιττό πια). Οι γονείς έκαναν νέα σύνδεση στη vodafone και δίνουν για τα ίδια ακριβώς 17,89. Τους το λέω και μου απαντάνε ότι η τιμή αυτή είναι μόνο για νέους συνδρομητές... :whatever:

Η cosmote θέλει 26 για 24άρα και 32 για 50άρα (για + 6 ευρώ, μάλλον αξίζει).

Η αλήθεια είναι ότι η 24άρα με καλύπτει (αν και η 24μηνη δέσμευση δεν μου αρέσει) και δεν βλέπω το λόγο να δώσω παραπάνω για την 50άρα (την οποία btw δεν προσφέρει η vodafone), αλλά και η κοροϊδία με εκνευρίζει που σκέφτομαι να πάω cosmote μόνο και μόνο από αντίδραση.

Τι τακτική ακολουθούμε; Κλείνουμε με cosmote και αναμένουμε αντιπρόταση vodafone, οπότε και υπαναχωρούμε εντός 14ημέρου; Κι αυτό ταλαιπωρία βέβαια για 2 ευρώ το μήνα...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#689308 Δύο θέματα με Vodafone


1) Τελικά κατάφερα και έκανα μεταφορά ένα νούμερο σταθερό που ήταν 18 μήνες στη Wind με 50άρα VDSL στα 26€ και το πήγα στη Vodafone με 23,39 με ίδια απόδοση γραμμής. Ταλαιπωρήθηκα αλλά πείσμωσα και πήγα το σπίτι του αδερφού μου σε φθηνότερο πάγιο για 2 χρόνια και πλέον τα έχω όλα μα όλα στη Voda. Έχασα, δίχως δικό μου φταίξιμο, και ένα κουπονάκι -100€ για super market που ήταν από την προσφορά της Black Friday 2020. Θα ήταν ακόμη πιο γαμάτο αν το είχα πάρει και αυτό. Αλλά παρήλθε ο καιρός και δεν το έδιναν, ξαναλέω δίχως δική μου υπαιτιότητα.


2) Προέκυψε ένα θέμα με αποσυνδέσεις στη γραμμή του μαγαζιού μου. Η πρίζα του τηλεφώνου/ίντερνετ ήταν η παλιά η 2πινη. Αφού κάλεσα το τεχνικό τμήμα της Voda και ψάξαμε όλες τις πιθανές αιτίες προβλήματος, κανονίστηκε ραντεβού την αμέσως επόμενη μέρα με τεχνικό. Έτσι έγινε και αφού είδε την πρίζα μου, μου άλλαξε χωρίς χρέωση την πρίζα με το κλασσικό κλιψάκι, έμεινε κάποια ώρα να κάνει δοκιμές, να δει αν λειτουργεί το ίντερνετ και το voip τηλεφώνου. Άριστα 10 από την εξυπηρέτηση λοιπόν. Για να τα λέμε όλα. Έχω 50άρα voda και στο μαγαζί.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#689325
Scotch έγραψε:
Η αλήθεια είναι ότι η 24άρα με καλύπτει (αν και η 24μηνη δέσμευση δεν μου αρέσει) και δεν βλέπω το λόγο να δώσω παραπάνω για την 50άρα (την οποία btw δεν προσφέρει η vodafone), αλλά και η κοροϊδία με εκνευρίζει που σκέφτομαι να πάω cosmote μόνο και μόνο από αντίδραση.

Τι τακτική ακολουθούμε; Κλείνουμε με cosmote και αναμένουμε αντιπρόταση vodafone, οπότε και υπαναχωρούμε εντός 14ημέρου; Κι αυτό ταλαιπωρία βέβαια για 2 ευρώ το μήνα...

Δε νομίζω να βρείς σε κάποιους μικρότερη δέσμευση απο 24 μήνες.

(το έχουμε συζητήσει ξανα σ'αυτο το νήμα), αν υπάρχει διαθεσιμότητα 50άρας στο σπίτι σου, τότε μπορείς να την έχεις απο οποιαδήποτε εταιρία μιας και μοιράζονται τις καμπίνες.
Τον Μάιο έκανα τη μετάβαση απο 24 σε 50, κάτι το οποίο ήταν επιβεβλημένο λόγω τηλεκπαιδέσευων και...Νέτφλιξ
Η διαφορά είναι σοβαρή.
Ξεκίνησα απο Βοντα που είχα, μου είπαν τα χαζά τους, στράφηκα σε Κοσμοτε (δεν εκανα κάποιο συμβόλαιο), με πηραν απο Βοντα και μου εκαναν μια καλυτερη προσφορ και έμεινα (καμπίνα Wind ακριβώς κάτω απο το σπίτι, και απο΄κει παίρνουν ολοι :lol: )
Πληρωνω 26+€ για 50 ταχύτητα, σταθερα, κινητα και vodafoneTV
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#689357 Η Vodafone δίνει μέχρι 24, η cosmote δίνει μέχρι 50. Μήπως έχει να κάνει με το γεγονός ότι είμαι πολύ κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ, που ο ένας δίνει 50αρα και ο άλλος όχι; Νομίζω παίρνω από αυτό και όχι από καμπίνα (αν γίνεται στην πράξη και δεν λέω βλακείες).

Μεγάλη η διαφορά στην τιμή πάντως. Νομίζω πως εμένα με γδέρνουν, συγκριτικά.

Με πήραν πριν από μια εβδομάδα από Vodafone για να ανανεώσουμε, τους είπα για τιμή τουλάχιστον σαν αυτή των νέων συνδρομητών, είπαν θα το δουν και θα με καλέσουν. Παίρνω εγώ στο καπάκι cosmote και μου δίνουν τις πιο πάνω τιμές (ίδιες με το site τους). Με καμία δύναμη έκπτωση. Και σήμερα παίρνουν ξανά από Vodafone και μου ανακοινώνουν ότι δεν κάνουν κάτι καλύτερο. Οπότε τι μένει να κάνω...; Wind πάντως δεν θέλω να δοκιμάσω.

< >
Άβαταρ μέλους
By nikos
#689368
Scotch έγραψε:Η Vodafone δίνει μέχρι 24, η cosmote δίνει μέχρι 50. Μήπως έχει να κάνει με το γεγονός ότι είμαι πολύ κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ, που ο ένας δίνει 50αρα και ο άλλος όχι; Νομίζω παίρνω από αυτό και όχι από καμπίνα (αν γίνεται στην πράξη και δεν λέω βλακείες).

Μεγάλη η διαφορά στην τιμή πάντως. Νομίζω πως εμένα με γδέρνουν, συγκριτικά.

Με πήραν πριν από μια εβδομάδα από Vodafone για να ανανεώσουμε, τους είπα για τιμή τουλάχιστον σαν αυτή των νέων συνδρομητών, είπαν θα το δουν και θα με καλέσουν. Παίρνω εγώ στο καπάκι cosmote και μου δίνουν τις πιο πάνω τιμές (ίδιες με το site τους). Με καμία δύναμη έκπτωση. Και σήμερα παίρνουν ξανά από Vodafone και μου ανακοινώνουν ότι δεν κάνουν κάτι καλύτερο. Οπότε τι μένει να κάνω...; Wind πάντως δεν θέλω να δοκιμάσω.

< >
Για μένα αν δεν έχεις θέμα με voda μένεις εκεί αφού δε σου χρειάζεται παραπάνω ταχύτητα.
Και γω έχω voda τα ίδια με σένα αλλά μόλις έκλεισα διετία το άφησα αορίστου για να μη δεσμευτω 24 μήνες.
Με έχουν πάρει όλοι για 50 αλλά να δώσω παραπάνω αφού κάνω τη δουλειά με 24 δε βρίσκω λογο
Άβαταρ μέλους
By bebes
#689377
Scotch έγραψε: Οπότε τι μένει να κάνω...;

< >

Αν θυμαμαι καλά, εγω άφησα να περασει η διετία και μετα με πηραν απο άλλο τμημα της Voda για να μου κανουν την τελικη προσφορα.

Προηγουμένως τους είχα ρωτήσει, και με τη λήξη του συμβολαίου δεν πας κατευθείαν στις αρχικές τιμές. Σε "περιμένουν" για κάποιες εβδομάδες.
Επειδη ανανεωσα με Βοντα, κάπια επιπλέον χρήματα που χρεωσαν μου τα αφαίρεσαν μετα.
Ρωτησε το αυτο όμως για να εισαι πιο σίγουρος
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#689384
bebes έγραψε:Αν θυμαμαι καλά, εγω άφησα να περασει η διετία και μετα με πηραν απο άλλο τμημα της Voda για να μου κανουν την τελικη προσφορα.
Προηγουμένως τους είχα ρωτήσει, και με τη λήξη του συμβολαίου δεν πας κατευθείαν στις αρχικές τιμές. Σε "περιμένουν" για κάποιες εβδομάδες.
Επειδη ανανεωσα με Βοντα, κάπια επιπλέον χρήματα που χρεωσαν μου τα αφαίρεσαν μετα.
Ρωτησε το αυτο όμως για να εισαι πιο σίγουρος

Α, μάλιστα. Εμένα έληξε το συμβόλαιο στις 23/1, άρα μάλλον για τον ίδιο λόγο με πήραν κι εμένα χθες. Μάλλον θα τους αφήσω να ψηθούν λίγο, να δω και τι χρεώνουν αν το αφήσω για λίγο "αορίστου", όπως λέει και ο nikos.

@ nikos: τι παραπάνω δίνεις για αορίστου, σε σχέση με το συμβόλαιο;

Κι εγώ δε βλέπω ιδιαίτερο λόγο για 50άρα (πλην του upload ίσως). Να έδινα 2-3 ευρώ παραπάνω, να το σκεφτόμουν.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#689387 Ο καθενας ξερει καλυτερα απ' τους αλλους τι σηκωνει η τσεπη του, αλλα προσωπικα θεωρω MUST την αναβαθμιση σε 50αρα εφοσον διατιθεται σε καποιον. Πλεον ολες οι εταιριες κανουν πολυ καλες προσφορες και η διαφορα στην τιμη με τις 24αρες (που κατα ΜΟ αμφιβαλω αν ειναι πανω απο 8αρες) ειναι πολυ μικρη.

Απο την αλλη μερια, η διαφορα στην εμπειρια χρησης του ιντερνετ ειναι μεγαλη και θεωρω οτι αξιζει το ελαφρως αυξημενο κοστος. Κι αυτο το "κανω τη δουλεια μου" ειναι φυσικα σεβαστο, αλλα κανεις δε θα χαλαστει αν κανει τη δουλεια του ακομα γρηγοροτερα και πιο ευχαριστα!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#689391 Προσωπικα περιμενω να περασει η διετια για να γυρισω στην Cosmote απο την Vodafone που ειμαι τωρα.

Γιατι στον εναμιση χρονο εχω μεινει καμια δεκαρια φορες χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ λογω βλαβης. Γιατι δεν υπηρξε ποτε ενημερωση για τον χρονο αποκαταστασης αυτης. Γιατι οσες φορες με αφησε χωρις τηλεφωνο το μηνυμα που ακουγοταν οταν καλουσες τον αριθμο ηταν "ο αριθμος δεν αντιστοιχει σε συνδρομητη" το οποιο με τα λοκνταουν και τα κλειστα μαγαζια σημαινει αλλα πραγματα κι οχι βλαβη.
Γιατι οσες φορες εδωσαν κατι ως ανταλλαγμα για την ταλαιπωρια ηταν χρονος ομιλιας στο κινητο, το οποιο δεν ειναι Vodafone ομως :lol: , για εκπτωση στο συμβολαιο ουτε λογος!
Γιατι 30 χρονια στον ΟΤΕ δεν ειχα τοσες βλαβες. Γιατι οσες φορες εμεινα χωρις τηλεφωνο στον ΟΤΕ οχι μονο βρηκα ανθρωπο να μιλησω για να μου κανει δωρεαν εκτροπη στο κινητο, αλλα και ενημερωση ειχα και δωρα.

Μπορει να ειναι ακριβοτερος αλλα ειναι σταθερος και δινει μεχρι 100 mbps ενω η Voda μεχρι 30.