Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#687535
mousatos έγραψε:έχει το 50% της παγκόσμιας αγοράς ηλεκτρικών αυτοκινήτων


Και μία κυβέρνηση που αύριο μπορεί να κλείσει τα πάντα. :lol: :lol:

Το κράτος δικαίου και η προστασία της ιδιωτικής περιουσίας είναι λέξεις άγνωστες για το ΚΚΚ, να ξέρεις πάντως...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#688057 Με έχουν τρελάνει κάτι συνάδελφοι που νομίζουν πως το να επενδύεις χρήματα είναι τόσο απλό σαν να πηγαίνεις βόλτα στο πάρκο.

Ένας έδωσε 9.000€ για να πάρει έναν ΗΥ που θα κάνει τις συναλλαγές για το Bitcoin και θα κερδίζει ο ίδιος λεφτά. Μόνο το ρεύμα που θέλει κ η όλη παπάτζα, χωρίς εγγύηση αν χαλάσει το μηχάνημα κτλ, είναι να γελάς.

https://miners.de/produkt/innosilicon-a ... JIQAvD_BwE

Μου φαίνεται πολύ κουφό όλο αυτό...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#688061
Anonymous Founder έγραψε:Αν δεν έχει το ρεύμα δωρεάν, πετάει τα λεφτά του.

έτσι ακριβώς, θέλει κ να ψύχεται συνεχώς λένε κάποιοι...

γενικά, μπελά στο κεφάλι του έβαλε πιστεύω... άντε να πάρει τα 9000€ πίσω...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#688094 Το mining ειναι πλεον συμφερον σε συγκεκριμενες χωρες. Με πολυ φθηνο ρευμα, πολυ κρυο κλιμα και γρηγορο ιντερνετ. Ακομα και σ' αυτες τις χωρες, θα κανει ΠΟΛΥ καιρο ενας ιδιωτης να αποσβεσει τα χρηματα που ξοδεψε...

btw χαμος με το BTC. Νεα ιστορικα υψηλα φετος. Περσι στην κριση του COIVD ειχε 4.500 η ισοτιμια BTC/USD και πηγε πανω απο 40.000 BTC/USD. Μιλαμε για ενα πραγμα που ξεκινησε απο καποια cents, πηγε στο 1 δολαριο και δε σταματησε να ανεβαινει εδω και τοσα χρονια.

Το ειχα πιστεψει απο νωρις κι εβγαλα καλο κερδος μεχρι τωρα. Αλλα αυτο το πραγμα δε μπορουσα να το φανταστω οτι θα γινει, οποτε εβγαλα ψιχουλα σε σχεση με οσα θα μπορουσα να εχω βγαλει σε τοσο τεραστια ανοδο. Να και το ιστορικο του διαγραμμα για να παρουν μια ιδεα οσοι δεν ασχολουνται καθολου:

https://bitcoincharts.com/charts/bitsta ... 1g10zm2g25
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#688098
GTS έγραψε:Συνηθως τα χρησιμοποιουν για να θερμανουν το γκαραζ τον χειμωνα οποτε τους βγαινει λιγοτερα.


Εχω διαβασει τρελες πατεντες απο ιδιωτες κατα καιρους για διαμοιρασμο της ζεστης σε ολο το σπιτι ή σε συγκεκριμενο σημειο που θελουν!

Ενα αλλο ωραιο παραδειγμα...

'Cryptomatoes' Using Excess Mining Heat to Grow Produce

https://news.bitcoin.com/cryptomatoes-u ... w-produce/
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#688109
Anonymous Founder έγραψε:Αν δεν έχει το ρεύμα δωρεάν, πετάει τα λεφτά του.


Ετσι!

Ηξερα εναν Αυστραλο που εκλεβε το ρευμα κι ειχε βγαλει απο mining γυρω στα 70k (σε BTC και ETH). Τελικα τα "επενδυσε" σε ενα νεο ICO που τον ψησανε οτι θα πλουτισει και εφαγε scam. Η θεια (η ποια?) δικη που λεμε :s_tongue

Απο τα νευρα του ειχε χωσει μαλιστα μια κλωτσια στο mining rig και μεγαλωσε τελικα ακομα περισσοτερο τη χασουρα του :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#688112 Έχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό να μπω στο mining, αλλά η αγορά του εξοπλισμού είναι πλέον πολύ ακριβή. Φθηνό ρεύμα μπορώ να βρω (έχω άκρες σε παραγωγούς απευθείας).
Αν ο τύπος το πουλάει το mining rig, πες μου!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#688119
Anonymous Founder έγραψε:Έχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό να μπω στο mining, αλλά η αγορά του εξοπλισμού είναι πλέον πολύ ακριβή. Φθηνό ρεύμα μπορώ να βρω (έχω άκρες σε παραγωγούς απευθείας).
Αν ο τύπος το πουλάει το mining rig, πες μου!
:lol:


Ενδιαφερον!

Ασχετα με το αν οι ισοτιμιες θα πανε πανω ή κατω, τα cryptos γενικα ηρθαν για να μεινουν (τα σοβαρα τουλαχιστον). Δεν ξερω φυσικα αν σε συμφερει (δυσκολη πραξη για τις γνωσεις μου) αλλα ξερω πολλους που λενε "γιατι δεν ξεκινησα λιγα χρονια πριν που το σκεφτομουνα". Επισης ξερω οτι απο τετοια δικια μου παρακωλυση εχασα την ευκαιρια να βαλω φωτοβολταϊκα πανω στο σπιτι πολυ νωρις που μου τα ελεγε ενας φιλος, τοτε που οι τιμες που πληρωνε η ΔΕΗ ηταν πολυ συμφερουσες και καμποσοι εβγαλαν (και βγαζουν) καλο μεροκαματο. Μετα απο χρονια που το ξαναψαξα δινανε πλεον πολυ λιγοτερα λεφτα και ηταν οριακο το συμφερει-δε συμφερει. Ακομα κουτουλιες βαραω για τη |λογοκρισία| μου...

Οσο για τον Αυστραλο, μετα το scam και την κλωτσια, τα πουλησε ολα οσο οσο γιατι θα μετακομιζε και δε θα μπορουσε να κλεβει πλεον. Επειδη ηξερε οτι θα σταματουσε το mining "επενδυσε" στο scam ICO.

Και το εντελως off topic που μου ειχε κανει εντυπωση στην ιστορια του... Μετακομιζαν γιατι αγορασαν σπιτι. Για την ακριβεια ο πεθερος του ειχε ενα σπιτι και το πουλησε στην κορη και το γαμπρο του σε "καλη τιμη". Αν θυμαμαι καλα αντι για 200k το πηρανε 150k. Και μαλιστα εδωσε το μερτικο της (75k) κανονικα κι η κορη στον πατερα της. WTF :s_crazy

ΤΙΝΑΦΤΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ. Αρχοντες ειμαστε οι Ελληνες τελικα :s_yes
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#688120
Anonymous Founder έγραψε:Έχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό να μπω στο mining, αλλά η αγορά του εξοπλισμού είναι πλέον πολύ ακριβή. Φθηνό ρεύμα μπορώ να βρω (έχω άκρες σε παραγωγούς απευθείας).
Αν ο τύπος το πουλάει το mining rig, πες μου!
:lol:

θα σου πω τι απέγινε τελικά... :)
ο ίδιος δεν έχει εμπειρία καθόλου... δεν ήξερε βασικά να μου περιγράψει τί αγόρασε :lol: