Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pro
#687304 Youtube app επίσης δουλευει; Αν ναι φαίνεται πρόβλημα browser. Κάνε μια επανεγκατασταση η χρησιμοποίησε κάποιον άλλο για να τσεκάρεις.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#687462
pro έγραψε:Youtube app επίσης δουλευει; Αν ναι φαίνεται πρόβλημα browser. Κάνε μια επανεγκατασταση η χρησιμοποίησε κάποιον άλλο για να τσεκάρεις.
Εξαιρετικά ενδιαφέρον ότι το youtube app λειτουργεί χωρίς πρόβλημα. Ο Chrome όμως όχι. Θα δοκιμάσω άλλον browser που θα κατεβάσω συνδεόμενος στο άλλο δίκτυο γιατί και το playstore δεν λειτουργεί. Επίσης δεν παίζει το bbc app, κάποια με καιρό, τα παιχνίδια που θέλουν σύνδεση αν παίζουν δεν συνδέονται κλπ.
Ίσως ό,τι είναι σχετικό με google-chrome δεν παίζει. Αλλά πως όλα παίζουν κανονικά και ο Chrome στο μεσω powerline δίκτυο. Το ρύθμιση μπορεί να έχει ο google/chrome που να μην τα βρίσκει με το router;
Πάω να κατεβάσω opera ή firefox να δούμε τι θα παίξει.

mjacob έγραψε:Το DNS μήπως είναι; Και για κάποιο λόγο δεν παίζει σωστά;
Πες μου για αυτό. Μήπως σε αυτό υπάρχει κάποια ασυμφωνία και ο google θέλει τα δικά του dns και του κακοφαίνεται αν είναι άλλα;
Πόσο πρέπει να είναι; Στα μενού του ρούτερ LAN είναι κενό εκεί που λέει primary DNS και secondary DNS. Να βάλω κάτι εκεί; Αλλά όλες οι άλλες συσκευές λειτουργούν έτσι.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#687469 Λοιπόν, έσβησα τα data στον Chrome. Κατέβασα και τον opera. Και οι δύο κάνουν τα ίδια. Κανένα πρόβλημα να κάνουν search και να έχουν σελίδα με αποτελέσματα αλλά από εκεί και πέρα τα πράματα είναι περίεργα. Τα links για wiki και για κάποιες εφημερίδες και άλλα λειτουργούν αλλά όλα τα άλλα όχι. :hmmm:
Άβυσσος η ψυχή του τηλεφώνου...
Για πείτε κι άλλα για DNS; Μήπως μπορώ να το ρυθμίσω στο τηλέφωνο;
Άβαταρ μέλους
By melos86
#687470
melos86 έγραψε:Θελω να βαλω μια συσκευη που στριμαρει HD video πισω απο VPN.
Μεχρι στιγμης η μονη λυση που δουλεψε πραγματικα σωστα ηταν ενα λαπτοπ το οποιο συνδεεται με wifi αποκωδικοποιει και μοιραζεται το ιντερνετ μεσω ethernet. Αγορασα ενα GL-inet AR300m για να αποδεσμευσω το λαπτοπ αλλα ενω στην αρχη λειτουργει σωστα μετα απο μερικα λεπτα αρχιζουν οι αποσυντονισμοι στο βιντεο! (να ειναι αραγε πολυ αδυναμος ο επεξεργαστης? )
Εχει καποιο να προτεινει καποια αξιοπιστη και δοκιμασμενη λυση?

Απανταω μονος μου στον εαυτο μου μηπως και καποιος εχει την ιδια απορια με εμενα...
Το AR300m ειναι αρκετα αδυναμο και με το πρωτοκολλο openvpn οι ταχυτητες ειναι αρκετα χαμηλες κατι που κανει την θεαση οποιουδηποτε hd stream δυσκολη! Το προβλημα λυθηκε περνωντας σε πρωτοκολλο Wireguard με το οποιο ο επεξεργαστης "χαλαρωσε" λιγο, οι ταχυτητες αυξηθηκαν παρα πολυ και λειτουργει απροβληματιστα!
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#687597
sknipper έγραψε:Για πείτε κι άλλα για DNS; Μήπως μπορώ να το ρυθμίσω στο τηλέφωνο;

δοκίμασε να βάλεις 208.67.222.222 και 208.67.220.220 [opendns] είτε στο τηλέφωνο είτε στο router σου
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#687599
mjacob έγραψε:
sknipper έγραψε:Για πείτε κι άλλα για DNS; Μήπως μπορώ να το ρυθμίσω στο τηλέφωνο;

δοκίμασε να βάλεις 208.67.222.222 και 208.67.220.220 [opendns] είτε στο τηλέφωνο είτε στο router σου
Λοιπόν έκανα κάτι και δούλεψε.
Στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, στα των ασύρματων συνδέσεων, προχωρημένες ρυθμίσεις, private DNS ήθελε auto και όχι off ή συγκεκριμένες ρυθμίσεις.
Εννοείται ότι θα περάσει καιρός μέχρι να πειράξω οτιδήποτε σε δικτυακές ρυθμίσεις στο τηλέφωνο και στο router. :lol:
Σας ευχαριστώ πολύ. Περίεργο πάντως που μερικές σελίδες ανοίγανε και άλλες όχι.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#688580 Πού κινούμαστε για αναβάθμιση pc όσον αφορά MB/CPU/RAM; Τα υπόλοιπα υπάρχουν. Το καλύτερο vfm τώρα είναι ακόμα η AMD; Θέλω να φτιάξω ένα σύστημα που θα μου κρατήσει τουλάχιστον 8 χρόνια (τόσο περίπου είναι και το τρέχον μου, 8 με 9).

Απαραίτητη η υπολογιστική ισχύς για πολλές εφαρμογές που δουλεύω. Gaming δεν έχω ασχοληθεί τα τελευταία 5-6 χρόνια οπότε έρχεται σε 3η μοίρα.

Budget εώς 500 νομίζω είναι καλά ε;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#688810 Τελικά θα χρειαστεί να πάω στην αναβάθμιση PC αντί για κινητό και άμεσα μάλιστα γιατί κάνει |λογοκρισία| τελευταία, πριν λίγο κόλλησε σε αέναο boot loop
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#688831 Δημήτρη δες λίγο τις προηγούμενες σελίδες
AMD>Intel
Για κάτι που θα τραβήξει μια δεκαετία ίσως πρέπει να ανέβεις λίγο σε budget.
Ενδεικτικά, μπορείς να πάρεις 32 GB RAM DDR4 (2x16) με περίπου 110 ευρώ.
Μια καλή μητρική με Chipset B550 γύρω στα 170 ευρώ.
Και έναν επεξεργαστή Ryzen 3700x στα 300 ευρώ.
Συνολο 580 ευρώ.

Κάνεις δουλειά και με Ryzen 3600 στα 200 ευρώ
Άβαταρ μέλους
By g8777
#688832
Dimitris_P έγραψε:Πού κινούμαστε για αναβάθμιση pc όσον αφορά MB/CPU/RAM;



https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&path=968_464&product_id=105928

https://www.skroutz.gr/s/14526684/G-Skill-Aegis-32GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C16D-32GISB.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/23726623/Asus-TUF-Gaming-B550M-Plus-WI-FI.html
Άβαταρ μέλους
By g8777
#688835 Για οικονομια να παρει Be Quiet τροφοδοτικο (γιατι υποψιαζομαι dmitspanια , δεν εχει αναφερει τί εχει τωρα) και οχι Corsair.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#688840 CPU AMD RYZEN 5 3600X 3.80GHZ 6-CORE WITH WRAITH SPIRE BOX
ΜΗΤΡΙΚΗ GIGABYTE B450 GAMING X RETAIL (έχει 6 sata που τις χρειάζομαι)
RAM G.SKILL F4-2400C15D-16GNS 16GB (2X8GB) DDR4 2400MHZ VALUE DUAL CHANNEL KIT

Τροφοδοτικό έχω ένα corsair quiet τύπου, δεν θυμάμαι, το οποίο νομίζω με καλύπτει

Απλώς δεν ξέρω αν με καλύπτει το cooler της cpu ή να πάρω κάποιο άλλο.