Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#687383
socratesn έγραψε:Κατόπιν λάθος συννενόησης - παρερμηνείας του ανθρώπου που μου περασε τα λάστιχα ενω οι ζάντες μου ειναι ασύμμετρες (7.5J με λάστιχα 225/45/17 μπροστά και 8J με λάστιχα 245/40/17 πίσω) κατέληξα με 225/45/17 και στους 4 τροχούς. :rant:

Μπαίνω στον κόπο να τα αλλάξω τα πίσω ή είναι αποδεκτή η διαφορά? :hmmm:


Είναι νομίζω μέσα στο 3% του leeway, άρα μάλλον μπορούν να κρατηθούν. :hmmm:

245 σε 8J δεν ήταν κάπως οριακά;
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#687385 Ναι το τσεκαρα κ εγω,σαν κύκλος εχει ελάχιστη διαφορά επειδή ειναι ψηλότερο το προφίλ.

Πιο πολύ το -οκ ελάχιστο- στρετσινγκ του ελαστικου με τρομαζει, δεδομένου οτι η ζάντα ειναι φτιαγμενη για φαρδυτερο λαστιχο και τυχόν παραφωνίες λόγω αυτόματου κιβωτίου (σκέψεις κάνω, δεν εχω ιδεα απο το αντικείμενο)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#687386 Δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα και τα staggered λάστιχα με τόσο χαμηλές ιπποδυνάμεις, μόνον παραπάνω υποστροφή θα προσφέρουν. Αν δεν σε χαλάει εσένα εμφανισιακά, μείνε όπως είσαι. Αν σε χαλάει, βάλε το ένα ζευγάρι στην άκρη για την επόμενη αλλαγή, αλλά αν δεν κάνεις χιλιόμετρα παίζει να έχει αλλάξει το μοντέλο και να καταλήξεις με διαφορετικά εμπρός πίσω (που και πάλι δεν είναι πρόβλημα).
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#687387 Με καθησυχασατε!

Ομολογώ οτι κ εγω ειχα σκέψεις πως θα παρει λιγο "αερα" το αυτοκίνητο και σε επιτάχυνση και σε tail happiness με τα στενοτερα πισινά.
(Άλλωστε ειχα ρωτήσει και στο παρον τοπικό καμία άποψη για square setup σε 235)
Μάλλον επειδή και στο μάτι δεν μου χτυπάνε τραγικά θα μείνω ως εχω και βλεπουμε στην επομενη αλλαγή.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#687425 μαμα σεταπ ειναι αυτο με το 245-40-17 σε 8αρα ζαντα?
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#687427
dimviii έγραψε:μαμα σεταπ ειναι αυτο με το 245-40-17 σε 8αρα ζαντα?

Yes, πρώτης τοποθέτησης ήταν οι ζάντες και μάλιστα σε 116d :lol:
Εικόνα

Το σοκαριστικό είναι πως ψαχνοντας έπεσα και πάνω σε αυτό από κάποιο brochure 1-2er προφανώς:
Εικόνα
255 :s_omg (βέβαια μιλάει και για 8.5J, οπότε είναι όλο λάθος αφού η ζάντα βάσει κωδικού 8αρα είναι)

Όπως και να χει επειδή το βόλταρα λίγο με τα 225, μου φάνηκε μία χαρά το αυτοκινητάκι, Ok αισθητικά έχασε λίγο πρήξιμο πίσω αλλά και μόνο τα οφέλη σε κατανάλωση, επιτάχυνση να σκεφτώ, μάλλον ήταν ευτυχής η σύμπτωση, θα τα κρατήσω έτσι. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#687429 περιεργο που ειναι οεμ!
εγω με 8αρα ζαντα ειχα βαλει ενα φεγγαρι 245-40-17 τογιο 888 ,και μπαλονιαζε εμφανεστατα.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#687431 Υποθετω ήταν ο φτηνός τρόπος να φαίνονται "πρησμένα" τα M pack. :lol:
Και επίσης υποθέτω ότι λόγω πιο σκληρών πλαϊνών που έχουν τα Runflat στριμωχνόταν πιο αποτελεσματικά ένα τόσο φαρδύ λάστιχο στη ζάντα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#687435 οσο και σκληρα να ειναι τα πλαινα ενος ρανφλατ,οταν τελικα ζανταριστει πανω στη ζαντα θα υποκυψει στην ακαμψια της.
απλα καποια ελαστικα εχουν πιο μπαλονε πλαινα,και αλλα πιο τετραγωνους ωμους,οποτε και μπορει να δειχνουν διαφορετικα πανω στην ιδια διαστασης ζαντα.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#687440
dimviii έγραψε:μαμα σεταπ ειναι αυτο με το 245-40-17 σε 8αρα ζαντα?


Αυτό αναρωτήθηκα κι εγώ πιο πάνω.

Σκέφτομαι μπακαλίστικα ότι βάσει chart, θα ήταν το αντίστοιχο με το να βάλω 215 στις 6.5 μου (το 195 ήδη έρχεται "φάτσα"). :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#687441
socratesn έγραψε:Κατόπιν λάθος συννενόησης - παρερμηνείας του ανθρώπου που μου περασε τα λάστιχα ενω οι ζάντες μου ειναι ασύμμετρες (7.5J με λάστιχα 225/45/17 μπροστά και 8J με λάστιχα 245/40/17 πίσω) κατέληξα με 225/45/17 και στους 4 τροχούς. :rant:

Μπαίνω στον κόπο να τα αλλάξω τα πίσω ή είναι αποδεκτή η διαφορά? :hmmm:


Εγώ θα έβαζα ό,τι βάζει ο κατασκευαστής.
Άρα θα έκανα τον κόπο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#687459 Μια χαρά είσαι μην ασχοληθείς να τα αλλάξεις σε 116D.
Από περιέργεια δες τι διαστάσεις ζάντας-ελαστικών προτείνει για χειμερινά λάστιχα. Μπορεί να είναι ίδια εμπρός πίσω.

Αυτό όμως που πρέπει να σιγουρέψεις είναι ότι οι φαρδιές ζάντες είναι πίσω και οι στενές εμπρός. Ή έστω ότι είναι ίδιες ανά άξονα (αν και δεν θα άντεχα να είναι οι μεγάλες εμπρός).
Θυμάμαι χάζευα 3άρα του νεαρού γιού του μηχανικού μου που περήφανος μου έδειχνε τα καινούργια του ζαντολάστιχα. Στα οποία παρατήρησα ότι ο λαστιχάς είχε κάνει πατάτα και τα φαρδιά-στενά λάστιχα δεν τα είχε βάλει σε φαρδιά-στενή ζάντα και ήταν άλλα αντί άλλων. Μου φάνηκε λέει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και έλεγα να περιμένω να πατήσουν τα λάστιχα....
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#690068 Ερώτηση
Το Corsa της συζύγου φοράει τα ContiPremium Contact 87H 195/55 R16
Τοποθετήθηκαν 02/18
Είναι τα μαμά, απλώς τα άλλαξα τότε λόγω ατυχήματος

Σε συνεργείο που πήγα για άσχετο λόγο μου αναφέρθηκε ότι έχει ξεραθεί η γόμα τους και ίσως καλό θα ήταν να τα αλλάξω.
Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό σε λάστιχο 3 ετών;
Τα χιλιόμετρα τους δεν είναι πολλά, γύρω στις 30κ
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#690070 Υπό ελληνικό ήλιο, φυσικά και είναι δυνατόν. Βάλε μία φωτογραφία το πέλμα τους με τέρμα στριμμένη ρόδα.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#690095
rocsta έγραψε:Υπό ελληνικό ήλιο, φυσικά και είναι δυνατόν. Βάλε μία φωτογραφία το πέλμα τους με τέρμα στριμμένη ρόδα.
Ελπίζω να φαίνεται κάτιΕικόναΕικόναΕικόνα