Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#686570
Anonymous Founder έγραψε:
224v έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
224v έγραψε:Οι αγνωστοι δολοφόνοι των δύο έξω από τα γραφεία της ΧΑ που ανήκουν???
Αφού όπως λες είναι άγνωστοι, πώς ακριβώς περιμένεις απάντηση;
:dizzy:
Μάλλον δεν τους ψάχνουν, και αυτό το βλέπω άδικο, για τους δολοφονημένους. Θα ήθελα να δω κινητοποιήσεις υπέρ η όχι και από ποιούς.

Αν δεν τους ψάχνει η αστυνομία, πάλι δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να πεις. Φαντάζομαι δεν έχεις δείγματα για αριστερή στροφή της αστυνομίας, είναι πασίγνωστο τι ψηφίζουν και πόση στήριξη και κάλυψη παρείχαν και στην ΧΑ.
Κινητοποιήσεις από ποιους περιμένεις να δεις; Από τα χρυσαύγουλα; Γιατί οι υπόλοιποι για ποιο λόγο να κάνουν κάτι;
Μήπως κάπου μπερδεύτηκαν κάποια πράγματα στο μυαλό σου;
Οι Γονείς δικαιούνται να μάθουν τους δολοφόνους πχ??? Και να γίνουν αντίστοιχα χαροκαμμενοι, όπως η μητέρα του Φύσσα?? Τα ΜΜΕ σίγουρα θα βρουν λεπτομέρειες για να γράφουν.. και μετά να γιορτάζουν ετησίως την επέτειο.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#686575
PeterPan έγραψε:Έχω πρόβλημα με το reset password στο PLF Site της Ελλάδας.
Μου βγάζει πως το email δεν είναι σωστό αλλά δεν τον γράφω λάθος. Βγάζει το παρακάτω:

An error occurred while processing your request. Please make sure that you have an account with the provided email address and that you did not send another password reset request recently.

Αλλά δε βλέπω να έχει έρθει κάτι στο Email... :hmmm:

Μου έχει σπάσει τα νεύρα...
Πάτησα Register , έβαλα το ίδιο email, κωδικό, επιβεβαίωση κωδικού και ήρθε μήνυμα.

Μήπως μετά από μερικές εβδομάδες κάνουν reset το database τους;

Τελευταία φορά το είχα κάνει στις 15.12.20 και θυμάμαι πάλι με είχε παιδέψει...


< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#686580
PeterPan έγραψε:
PeterPan έγραψε:Έχω πρόβλημα με το reset password στο PLF Site της Ελλάδας.
Μου βγάζει πως το email δεν είναι σωστό αλλά δεν τον γράφω λάθος. Βγάζει το παρακάτω:

An error occurred while processing your request. Please make sure that you have an account with the provided email address and that you did not send another password reset request recently.

Αλλά δε βλέπω να έχει έρθει κάτι στο Email... :hmmm:

Μου έχει σπάσει τα νεύρα...
Πάτησα Register , έβαλα το ίδιο email, κωδικό, επιβεβαίωση κωδικού και ήρθε μήνυμα.

Μήπως μετά από μερικές εβδομάδες κάνουν reset το database τους;

Τελευταία φορά το είχα κάνει στις 15.12.20 και θυμάμαι πάλι με είχε παιδέψει...


< >
Πρέπει να αυτό διαγράφεται γιατί και εγώ που δοκίμασα πριν λίγο δεν το έβρισκε. Τελευταία φορά εμένα ήταν στις 12-11-2020 αν θυμάμαι καλα

< Note 10 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686581
Serf έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Όχι δεν θα έπρεπε. Το ιδιώνυμο δεν υπάρχει πλέον στον ποινικό κώδικα και καλό είναι να μην ξανάρθει.
Εξαιρέσεις δεν πρέπει να υπάρχουν για κανένα λόγο. Ένθεν κακείθεν.
Και τέλος, γιατί κάποιοι μπερδεύονται : δολοφόνοι και με την βούλα είναι και ο Κουφοντίνας και ο Ρουπακιάς. Αν τους συμπεριφερθείς ως εξαίρεση, τότε τους κάνεις πολιτικούς κρατούμενους.
Ακριβώς αυτό που κάποιοι ισχυρίζονται δηλαδή.
Καταλαβαίνω πως ο μέσος αναγνώστης του Πρώτου Θέματος δεν ενδιαφέρεται για κάτι τέτοια, αλλά για όσους καταλαβαίνουν λίγο παραπάνω,έχει τεράστια διαφορά.
Έχουμε καταλάβει πως αυτή την στιγμή ένα μέρος της ελληνικής δικαιοσύνης φέρεται επιλεκτικά στον Κουφοντίνα μόνον και μόνον για να έχει την εύνοια της γνωστής οικογένειας; Ή μπα;
:s_laughat


Το ιδιώνυμο αναφέρεται στην φύση του αδικήματος ή στο πρόσωπο που το διαπράττει; Ο Χ.Λ. αναφέρεται σε ειδική μεταχείριση βάσει της ιδιότητας του προσώπου που διαπράττει το αδίκημα. Ενώ εγώ καταλαβαίνω ότι αφορά την φύση του αδικήματος.
Από wiki: https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%99% ... E%BC%CE%BF
Ιδιώνυμο στη Νομική Επιστήμη ονομάζεται το έγκλημα εκείνο για το οποίο προβλέπονται ιδιαίτερες ποινές σε σχέση με τα εγκλήματα της γενικής κατηγορίας, όπου αυτό υπάγεται.

Σωστός, εγώ έκανα λάθος, νόμιζα πως και τα δύο αυτά είναι το ίδιο.
Δεν γνωρίζω πώς λέγεται αυτό που προτείνει ο Χρήστος Λάππας, αλλά πάλι δεν συμφωνώ με εξαιρέσεις κανενός τύπου στο νόμο.
Η πολυνομία και οι εξαιρέσεις είναι ό,τι χειρότερο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#686585
mousatos έγραψε:Παράλληλα βλέπω μια ανάξια μητέρα που πρέπει να λογοδοτήσει-τιμωρηθεί.
Το ότι είναι ανάξια πόθεν προκύπτει;;;

.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#686586 Ειδική μεταχείριση βάσει ιδιότητας έχουν πολλές κατηγορίες συμπολιτών μας βάσει ιδιότητας (συγκεκριμένα για ποινή δε γνωρίζω), βλ. βουλευτές, δικηγόρους, κτλ. Όλοι αυτοί αντιμετωπίζονται διαφορετικά βάσει ιδιότητας.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#686591 Έχω ένα φίλο που έσπασε κάποιον στο ξύλο και προσπαθεί να διαφύγει. Τον βοηθάω λέγοντας του από το τηλέφωνο προς τα που πηγαίνουν τα περιπολικά, όπως τα βλέπω απο το μπαλκόνι μου.

Φανταστείτε τώρα την ίδια φάση με εμένα να είμαι αστυνομικός και να του περνάω κατευθείαν τις πληροφορίες όπως τις ακούω από τον υπηρεσιακό μου ασύρματο.

Είναι λογικό να αντιμετωπιστώ με τον ίδιο τρόπο και στις δυο περιπτώσεις όταν συλληφθώ;

Δεν πιστεύω ότι στην πρώτη δεν πρέπει να μου κάνουν τίποτα ενώ στην δεύτερη να με εκτελέσουν, αλλά θεωρώ ότι θα πρέπει να προβλέπονται αυστηρότερες ποινές για όσους έχουν ορκιστεί να προστατεύουν τους πολίτες και τελικά προστατεύουν τους εγκληματίες.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#686593
Χρήστος Λάππας έγραψε:Έχω ένα φίλο που έσπασε κάποιον στο ξύλο και προσπαθεί να διαφύγει. Τον βοηθάω λέγοντας του από το τηλέφωνο προς τα που πηγαίνουν τα περιπολικά, όπως τα βλέπω απο το μπαλκόνι μου.

Φανταστείτε τώρα την ίδια φάση με εμένα να είμαι αστυνομικός και να του περνάω κατευθείαν τις πληροφορίες όπως τις ακούω από τον υπηρεσιακό μου ασύρματο.

Είναι λογικό να αντιμετωπιστώ με τον ίδιο τρόπο και στις δυο περιπτώσεις όταν συλληφθώ;


Απόλυτα λογικό είναι. Αυτό που δεν θα είναι λογικό είναι να πσραμεινεις αστυνομικός.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Serf
#686595
Νίκος Παππάς έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Έχω ένα φίλο που έσπασε κάποιον στο ξύλο και προσπαθεί να διαφύγει. Τον βοηθάω λέγοντας του από το τηλέφωνο προς τα που πηγαίνουν τα περιπολικά, όπως τα βλέπω απο το μπαλκόνι μου.

Φανταστείτε τώρα την ίδια φάση με εμένα να είμαι αστυνομικός και να του περνάω κατευθείαν τις πληροφορίες όπως τις ακούω από τον υπηρεσιακό μου ασύρματο.

Είναι λογικό να αντιμετωπιστώ με τον ίδιο τρόπο και στις δυο περιπτώσεις όταν συλληφθώ;


Απόλυτα λογικό είναι. Αυτό που δεν θα είναι λογικό είναι να πσραμεινεις αστυνομικός.

Redmi Note 8 Pro
Συμφωνώ. Η κατάλληλη ποινή που ως αστυνομικός βοήθησε είναι να χάσει την ιδιότητα του αστυνομικού.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#686596
Νίκος Παππάς έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Έχω ένα φίλο που έσπασε κάποιον στο ξύλο και προσπαθεί να διαφύγει. Τον βοηθάω λέγοντας του από το τηλέφωνο προς τα που πηγαίνουν τα περιπολικά, όπως τα βλέπω απο το μπαλκόνι μου.

Φανταστείτε τώρα την ίδια φάση με εμένα να είμαι αστυνομικός και να του περνάω κατευθείαν τις πληροφορίες όπως τις ακούω από τον υπηρεσιακό μου ασύρματο.

Είναι λογικό να αντιμετωπιστώ με τον ίδιο τρόπο και στις δυο περιπτώσεις όταν συλληφθώ;


Απόλυτα λογικό είναι. Αυτό που δεν θα είναι λογικό είναι να πσραμεινεις αστυνομικός.

Redmi Note 8 Pro
Δεν ξερω για τους αστυνομικούς αλλα οι δικηγόροι αντιμετωπιζονται διαφορετικά από τους υπόλοιπους πολίτες όταν διαπρατουν καποια αδικήματα γιατι γνωρίζουν καλά και τον νόμο και τις συνέπειες του.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#686605 μηδέν αγωγή στα παιδιά. από τη μάσκα και τα πόδια πάνω στα καθίσματα μέχρι την ανυπακοή , την περιφρόνηση του νόμου και τον βάναυσο ξυλοδαρμό. Προσωπικά θα τους είχα κουβαλήσει-παραδώσει στην αστυνομία εγώ ο ίδιος ως γονιός μετά το βίντεο.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#686611 Για την τελευταία φράση κράτα μικρό καλάθι μουσάτε...