Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#686110 Το γράφει δεξιά στις λεπτομέρειες

Υπηρεσία
UPS Standard®

Βάρος
2.10 KGS

Στάλθηκε / Χρεώθηκε στις
08.01.2021

Κατηγορία αποστολής
Δέμα
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#686382
BARHonda έγραψε:Παραγγελία πύργο desktop κομπλέ από eshop την προηγούμενη Δευτέρα (crazy sundays ή black friday προσφορά ή και τα 2 ξερωγω) με διαφημιζόμενο χρόνο παράδοσης 2-4 εργάσιμες. Σήμερα στην εξέλιξη της παραγγελίας, ακόμα περιμένουν να λάβουν επεξεργαστή, μνήμες, σκληρό, μητρική :lol:

Για γέλια. Είπα να πάρω ένα τηλέφωνο αλλά λέει αναμονή 20 λεπτά


Ζω συγκλονιστικές στιγμές, έλαβα τηλεφώνημα, αύριο 10 - 1 παραλαμβάνω!

Η κάρτα γραφικών μας είχε κάνει τη ζημιά, πριν καμιά εβδομάδα με πήρανε τηλέφωνο να την αλλάξουμε με άλλη ιδίων spec για να ξεκολλήσει η παραγγελία
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#686405 Με γειες! Σε ανάλογη περίπτωση προ μηνός, είχα φτιάξει ένα σύστημα desktop από το eshop για τον αδερφό μου. Κάνει ηλ. παραγγελία και μετά από 1-2 μέρες τον καλούν στο τηλέφωνο για να του πουν ότι κάποια κομμάτια (που φαίνονταν ετοιμοπαράδοτα) δεν υπάρχουν σε στοκ και δεν γνωρίζουν πόσο θα αργήσουν, οπότε έγινε ακύρωση της παραγγελίας.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#686463
Anonymous Founder έγραψε:
Dodger έγραψε:Από Banggood ποια αποθήκη προτιμάμε, Τσεχία ή Ισπανία;

Από Τσεχία είναι λογικό να έρθουν νωρίτερα. Όσες φορές έχω παραγγείλει, δεν έχουν καθυστερήσει, πλην μιας που δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν έχει έρθει και παραδόξως δεν έχει tracking number (δεν το είχα προσέξει).
Συνήθως θέλουν 1 εβδομάδα.


Εν τω μεταξύ αυτό για το tracking number έχει 3 επιλογές από CZ: EU Standard shipping, EU Priority Mail, EU Priority Line. Η πρώτη που είναι και η φθηνότερη δεν έχει tracking number, αλλά εγώ δεν το είχα προσέξει, το είδα μετά αφού είχα βάλει την παραγγελία και λέω γιατί δεν έχω tracking number :slap: .
Οι άλλες δύο δεν ξέρω τι διαφορές έχουν μεταξύ τους, πάντως 6-8 business days δίνουν και οι δύο στο αντικείμενο που πήρα και διαφέρουν $3.

Μία άλλη που περιμένω από CN via Priority Direct Mail είδα ότι έρχεται με Meest Group, πρώτη φορά την συναντώ
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#686517 Eγώ δεν ήμουν σίγουρος αν έπρεπε να βάλω EU Priority Mail ή Line και έβαλα το 2ο :lol: Αποθήκη Τσεχίας, που όμως το δέμα ξεκίνησε από Γερμανία. Στις 12/01 μου έδειχνε ότι είναι σε φάση αποστολής από Γερμανία για Ελλάδα και μετά από δύο 24ωρα σιωπής, μου έβγαλε χθες βράδυ ότι στις 15/01 το μεσημέρι έπιασε Ελλάδα. Όλα αυτά με tracking number από DHL. Τώρα περιμένω....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#686534 Στη Γερμανία DHL Courier με σκέτο DHL είναι διαφορετικά. Εκεί η σκέτη DHL είναι τα ΕΛΤΑ τους, δεν σημαίνει δηλαδή ότι εδώ θα παραλάβεις με DHL Courier. Αλλά επειδή πήρες το ακριβό πακέτο, μπορεί και να παραλάβεις. Αναμένουμε feedback :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#686556 Κι όμως, πριν 2 ώρες παρέλαβα με DHL Express :yahoo:

Παραγγελία από Banggood (αποθήκη Τσεχίας) στις 07/01. Πριν γίνει η παραγγελία έλεγε 6-8 μέρες παράδοση. Αφού παρήγγειλα, μου έβγαλε εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής 19/01 (4 μέρες περισσότερες). Και σήμερα 16/01 παρέλαβα :metalo:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#686561 Ωωω έχω πρόοδο στο tracking!!!
Από 15/Δεκ φαινότανε παραληφθέντα στο αεροδρόμιο ελλαδα.... χθες κινήθηκαν σε κάποιο κέντρο διανομής εντός αττικής!!!!

Μάλλον ξελάφρωσε το lifo backlog...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#686647
KiloMeater έγραψε:Ωωω έχω πρόοδο στο tracking!!!
Από 15/Δεκ φαινότανε παραληφθέντα στο αεροδρόμιο ελλαδα.... χθες κινήθηκαν σε κάποιο κέντρο διανομής εντός αττικής!!!!

Μάλλον ξελάφρωσε το lifo backlog...


Και εμένα από 15/12, το ένα "φάνηκε" 12/1 και το άλλο 15/1. Το πότε θα έρθουν σπίτι... :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#686651 παραγγελία από Amazon.de στις 3 Ιανουαρίου και ακόμα δεν εχει γίνει dispatched.... :inlove:
Μπράβο στην γλυκιά μας Αμαζον... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#686653
KiloMeater έγραψε:Περιμένει να πιάσει το επόμενο lifo wave



τους τα χω μαζεμένα και με την πουστιά που έπαιξαν με το ''prime''.... :rant:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#686655 Η αμαζον πρέπει να έχει πάθει ένα κοκομπλοκο αυτούς τους μήνες.

Παραγγελία πριν τις γιορτές μέσω amazon business αποστολή με κουριερ γιατί ήταν επείγον και τα έστειλαν με ταχυδρομείο, ήρθαν χθες.
Οκ επέστρεψαν τα μεταφορικά αλλά τι να το κάνω που δεν είχα tapes για το ετήσιο backup στην δουλειά.

Άλλες 2 παραραγγελιες πάλι με κουριερ η μία στάλθηκε μια εβδομάδα μετά και η άλλη μετά οι 2 ώρες.

Γενικά ο covid ήταν ένα καλό stress test ειδικά σε συνδυασμό με τις γιορτές.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686658 Όλος ο πλανήτης έχει φάει κοκομπλόκο στο συγκεκριμένο θέμα, άρα δεν βλέπω γιατί να γλίτωσε και η Amazon. Ειδικά αφού εξαρτάται από κοινές μεταφορικές ακόμη, είναι λογικό και εύλογο τα προβλήματα όλων να είναι και δικά της.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#686661 Πριν τις γιορτές δεν είχε πρόβλημα.

Επιπλέον το να γίνει dispached μια παραγγελία και να αργήσει το καταλαβαίνω, το να κάνει 1 εβδομάδα να γίνει dispached παραγγελία με αποστολή μέσω κουριερ όμως δεν οφείλεται στην μεταφορική.

Ειδικά το b2b κομμάτι το περίμενα πιο οργανωμένο.

< >