Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#677313 Και κάποια πραγματικά στοιχεία για τη συγκεκριμένη μονάδα:

https://www.newyorker.com/magazine/2017 ... stroy-isis



< Note >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#677328 Είδα το the Bankers, πραγματική σχεδόν ιστορία 2 μαύρων που κατάφεραν εποχές 53 και μετά, να αγοράσουν κρυφά βάζοντας λευκό για βιτρίνα, τράπεζες που λειτουργούσαν σε περιοχές που η ισότητα ήταν αστείο σαν δυνατότητα. Ούτε τα παπούτσια δεν τους γιαλιζαν τα λουστράκια, που ήταν για λευκούς. Έφτασαν στο ανώτατο δικαστήριο και τελικά πέρασε ομοσπονδιακός νόμος να μην έχουν θέμα οι μαύροι να αποκτούν επιχειρήσεις.
Ήταν όμως πολύ δυνατοί στις διαπραγματεύσεις για τις αγορές των τραπεζών, όταν όλοι και ειδικά η ομοσπονδιακή κυβέρνηση ερχόταν να ελέγξει τις πρακτικές των δανείων που έδιναν σε μαύρους κατοίκους.
Εάν ελεγχανε και εδώ τις τράπεζές μας μετά το 2000 δεν θα είχαμε φτάσει εδώ που φτάσαμε.
Το βρήκα στο apple tv+

< Note >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#677736 Εικόνα

Μόλις την είδα.. Αναζητειστε την σαν Bronx στο Netflix...

Πάντα πίστευα ότι οι γαλλικές αστυνομικές ταινίες/σειρές κλπ ειναι top στο είδους τους στον παγκόσμιο κινηματογράφο...
Άλλη μια απόδειξη....
Δεν ξέρω αν είναι η γλώσσα , τα ευρωπαϊκά τοπια, ή η ωμή βία ή το ότι δεν έχουν την κλασσική holywoodιανη εξέλιξη..
Ειναι top.....
Προτείνεται με 1000.... :metalo:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#677761
vasilis έγραψε:6.1 βλέπω στο imdb



Ποτε μου δεν δίνω σημασία σε αυτό...
Εγώ βλέπω τρέιλερ..
Αν η μουσική, τα σκηνικά κλπ μου κάνουν κλικ την βλέπω. :oops:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#677775
Serf έγραψε:Και κάποια πραγματικά στοιχεία για τη συγκεκριμένη μονάδα:

https://www.newyorker.com/magazine/2017 ... stroy-isis



< Note >
Πολύ ωραίο ανάγνωσμα.
Δυστυχώς πρώτα το διάβασα και μετά είδα την ταινία.
Παρολα αυτά είναι καλή.

< >
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#677864 Δεν ξέρω αλλα τα ειδικά εφέ αρχίζουν να με κουράζουν οπότε άρχισα αποτοξίνωση με petrolhead ταινίες των '70 .
Πρώτη το Vanishing Point
Εικόνα
απλά πολύ φευγάτη :metalo: ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Κοβάλσκι γκάζωνε τόσο πολύ αφου είχε περιθώριο μια μέρα ακόμη :hmmm:
ασε που μου ήρθε μυρωδιά βενζίνης όσο την έβλεπα όπως ακριβώς μύριζαν τα αυτοκίνητα με καρμπυρατέρ :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#677887 Η ταινία ήταν και λίγο αλληγορική, με φουλ συμβολισμό.
Αυτο πρεσβευε και ο Κοβαλσκι.
Δεν θα πω περισσότερα γιατί θα κάνω σποιλερ αλλά μ'αρεσε έτσι ακριβώς όπως ήταν που το ριμεικ με Βιγκο Μορτενσεν δεν το είδα καν
Άβαταρ μέλους
By sargus
#677889 Είδα το Greenland (2020).

Είναι η ιστορία μιας οικογένειας που προσπαθεί να επιβιώσει από έναν καταστροφικό για τη γη μας κομήτη που έρχεται.

Μου άρεσε πάρα πάρα πολύ. Βέβαια ίσως δεν είμαι και αντικειμενικός διότι αυτού του είδους οι ταινίες είναι οι αγαπημένες μου. Επίσης, ο Gerald Butler έχει εξελιχθεί στον αγαπημένο μου ηθοποιό αφού σπάνια θα βγάλει ταινία που δε θα ευχαριστηθώ.

Επίσης, είδα το TENET (2020) που το περίμενα πως και πως.

Εύκολα η χειρότερη ταινία του Νολαν. Μου φάνηκε λίγο επιτηδευμένα μπερδεμένη και ταυτόχρονα βαρετή. Είχε πάρα πολλές σεναριακές ευκολίες κ αδυναμίες και οι πρωταγωνιστές ήταν άχρωμοι και άοσμοι. Ειδικά η τυπισσα ήταν και εκνευριστική! Κάπου στη μέση είχα βαρεθεί και ήθελα να την κλείσω αλλά τη συνέχισα μόνο και μόνο για να έχω συνολική άποψη.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#677897
sargus έγραψε:Είδα το Greenland (2020).

Είναι η ιστορία μιας οικογένειας που προσπαθεί να επιβιώσει από έναν καταστροφικό για τη γη μας κομήτη που έρχεται.

Μου άρεσε πάρα πάρα πολύ. Βέβαια ίσως δεν είμαι και αντικειμενικός διότι αυτού του είδους οι ταινίες είναι οι αγαπημένες μου. Επίσης, ο Gerald Butler έχει εξελιχθεί στον αγαπημένο μου ηθοποιό αφού σπάνια θα βγάλει ταινία που δε θα ευχαριστηθώ.

.

Κατι μου λεει οτι θα της εβαζες 8/10 :shifty: