Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#677163 Στο μεταπτυχιακό Teams δουλεύουμε καθώς και στα προπτυχιακά της ίδιας σχολής.
Υποθέτω επειδή είναι δωρεάν λόγω συμφωνιών των σχολών με τη Microsoft.
Άβαταρ μέλους
By skous
#677165
Anonymous Founder έγραψε:
fokion έγραψε:απο περιεργεια.
Τα ιδιωτικά για τις τηλε-εκπαιδευσεις χρησιμοποιουν και αυτα το vebex ή ειναι "προνομιο" των δημοσίων μονο οποτε δουλευουν πχ ΖΟΟΜ?

Σε ένα γαλλικό που πηγαίνει το παιδί συναδέλφου χρησιμοποιούν το Zoom.
Να θυμίσω πάντως πως όταν επέλεξε το Υπουργείο Παιδείας το Webex όλοι λέγανε για τα κενά ασφαλείας του Zoom και πόσο καλύτερο είναι το Webex. Όπως είδαμε, τέτοια κενά τελικά είχε και το Webex, ενώ το Zoom εξακολουθεί να είναι εξαιρετικά δημοφιλές παντού (και καλύτερο).
Απ’οτι γνωρίζω, ούτε καλύτερο είναι το (τραγικό) zoom, ούτε έχει το webex τα κενά ασφαλείας που είχε το zoom.


< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#677171
skous έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
fokion έγραψε:απο περιεργεια.
Τα ιδιωτικά για τις τηλε-εκπαιδευσεις χρησιμοποιουν και αυτα το vebex ή ειναι "προνομιο" των δημοσίων μονο οποτε δουλευουν πχ ΖΟΟΜ?

Σε ένα γαλλικό που πηγαίνει το παιδί συναδέλφου χρησιμοποιούν το Zoom.
Να θυμίσω πάντως πως όταν επέλεξε το Υπουργείο Παιδείας το Webex όλοι λέγανε για τα κενά ασφαλείας του Zoom και πόσο καλύτερο είναι το Webex. Όπως είδαμε, τέτοια κενά τελικά είχε και το Webex, ενώ το Zoom εξακολουθεί να είναι εξαιρετικά δημοφιλές παντού (και καλύτερο).
Απ’οτι γνωρίζω, ούτε καλύτερο είναι το (τραγικό) zoom, ούτε έχει το webex τα κενά ασφαλείας που είχε το zoom.


< >
Διορθωση: ΤΟ Καλύτερο. Καλυτερο σε ευκοκίες απο το webex, ναι ειναι. Σε φωνή πανω κατω το ιδιο έχω δεί.


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#677183 Έχω χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά κάποιο. Αυτή είναι η γνώμη μου από την χρήση όλων τους. Το χειρότερο για μένα είναι το Teams, και δυστυχώς είναι από αυτά που χρησιμοποιώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
By skous
#677196
Anonymous Founder έγραψε:Έχω χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά κάποιο. Αυτή είναι η γνώμη μου από την χρήση όλων τους. Το χειρότερο για μένα είναι το Teams, και δυστυχώς είναι από αυτά που χρησιμοποιώ πολύ.


Ε και εγώ το ίδιο κάνω και έχω την άλλη γνώμη :)
Αλλά σε ότι αφορά security, νομίζω τα πράγματα είναι αντικειμενικά, όπου το Zoom (τότε) ήταν ΤΡΥΠΙΟ. Στο webex δεν υπήρχαν τέτοια κενά ασφαλείας.

Εγώ ευτυχώς χρησιμοποιώ gotomeeting και Meet, και ΜΕ αρέσει το τελευταίο (αν και τρώει όλη την μπαταρία)
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#677209 Για να λέμε την αληθεια όμως δεν υπάρχει άλλη πλατφόρμα που να έχει δοκιμαστεί στις συνθήκες του Webex ( δημοτικά + γυμνάσια + λυκεια ΟΛΗΣ της χώρας - σχεδόν - ταυτόχρονα όλα μέσα ) ... + ελληνικές γραμμές.
Εγώ θεωρώ "πταίσμα" την μια ημέρα κατάρρευσης του ( εάν ήταν θέμα λογισμικού ) μπροστά σε όλα όσα προσφέρει.

Να βάλω στην εξίσωση και τον τρόπο χειρισμού του από τους συμμετέχοντες. Πχ τον Μάρτιο κολλούσε αλλά οι περισσότεροι χρήστες δεν ήξεραν ότι όταν χρησιμοποιείς τέτοιες πλατφόρμες καλό είναι να έχεις κλειστή κάμερα. Εκαναν καμια 10 ημέρες να το παρουν χαμπάρι.
Η θυγατέρα μου στους ΗΜΜΗΥ κάνει μάθημα με skype bussines αλλά τους παρουσιάζουν powerpoint . Άλλο η στατική εικόνα του powerpoint και άλλο η γραφίδα που γράφει live κτλ κτλ.

ΥΓ #1 να ξαναθέσω το θέμα των γραμμων ... Για να κάνω μάθημα με webex κουμπώνω πάντα καλώδιο ( γιατί θέλω να stream-αρω με απόλυτη ταύτιση εικόνα και ήχο ). Εάν δεν το κάνω αυτό δεν ...
ΥΓ #2 ... όλα τα παραπάνω αφορούν πρωινές ώρες χρήσης ... απόγευμα δεν έχω κανέναν πρόβλημα με κανένα πρόγραμμα.

ΥΓ #3 ... από το κανάλι του ( χημικού ) blog μου
Άβαταρ μέλους
By skous
#677429
St.Devote έγραψε:
ΥΓ #1 να ξαναθέσω το θέμα των γραμμων ... Για να κάνω μάθημα με webex κουμπώνω πάντα καλώδιο ( γιατί θέλω να stream-αρω με απόλυτη ταύτιση εικόνα και ήχο ). Εάν δεν το κάνω αυτό δεν ...


Αυτό σημαίνει οτι το wifi σου είναι γτπ. Η γραμμή σου μια χαρά είναι εφόσον με καλώδιο πάει κανονικά
Άβαταρ μέλους
By fokion
#677441 εχει δικιο ο skous... κατι δε παει καλα.... Η δαναη παρακολουθει μεσω wifi που ειναι στη σκαλα μεν αλλα στον κατω οροφο δε... κι ειναι ενα παλιακό ρουτερ του κοσμοτέ ( απο adsl) κουμπομενο με eathernet πανω στο κυτιως ρουτερ του κοσμπτέ που ειναι εναν οροφο ακομα πιο κατω....
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#677488
skous έγραψε:
St.Devote έγραψε:
ΥΓ #1 να ξαναθέσω το θέμα των γραμμων ... Για να κάνω μάθημα με webex κουμπώνω πάντα καλώδιο ( γιατί θέλω να stream-αρω με απόλυτη ταύτιση εικόνα και ήχο ). Εάν δεν το κάνω αυτό δεν ...


Αυτό σημαίνει οτι το wifi σου είναι γτπ. Η γραμμή σου μια χαρά είναι εφόσον με καλώδιο πάει κανονικά


You miss the point ...

Το ξέρω ότι το wifi μου είναι γτπ ( όχι βέβαια ακριβώς έτσι μιας που το ίδιο wifi το μοιράζονται άλλα δύο μέλη της οικογένειας που κάνουν μαθήματα και η σύζυγος που είναι με το anydesk σε τηλεργασία ).

Η ουσία είναι ότι ξέρω τι δεν πάει καλά και λύνω το πρόβλημα.

Πόσοι πιστεύεις ότι έχουν κάνει κάτι ανάλογο για να λύσουν το "αργο internet". Εγω λέω ελάχιστοι ... ( έτσι όπως τους ζώ στο σχολείο ... ) ... να μην πω κανένας και φανώ υπερβολικός ( ή ψώνιο ).

8:15 - 2:00 ... απλώνω καλώδιο .... 2:00 ... το μαζεύω .
Άβαταρ μέλους
By skous
#677703 Ετσι που το έγραψες, που να το καταλάβω;;

Λογικό είναι πολλοι που δεν εχουν επαφη να μην γνωρίζουν οτι το wifi πολλές φορές ακρωτηριάζει την ταχύτητα. Αν δεν είναι του χώρου, που να το ξέρει ο αλλος;


< >
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#677737 Η δασκάλα τη πληροφορικής συμβουλεψε δασκάλους και γονείς να συνδέονται με καλώδιο για καλύτερα αποτελέσματα οπότε δεν είσαι ο μοναδικος

< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#677740 Θα μπορούσε να τους συμβουλέψει να αλλάξουν κανάλι και να πάνε σε κάποιο που δε βγαίνουν by default τα ρούτερ, όπως το 13 που είμαι εγώ μόνος μου ή τα 7-8, το 2. Το να συνδεθείς με καλώδιο δεν είναι συμβουλή πληροφορικάριου, είναι συμβουλή μπακάλη.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#677766 Σωστά, να συμβουλέψει ο πληροφορικός απομακρυσμένα τους γονείς να μπουν στο interface του router, το οποίο παίζει να είναι διαφορετικό για τον καθένα, και να πειράξουν τα κανάλια του WiFi.
Μετά θα τον παίρνουν και τηλέφωνο όποτε δεν έχουν ίντερνετ. :lol: :lol: