Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#673987 Δεν αναφέρομαι σε αυτά που χορήγηθηκαν κατόπιν των αποφάσεων του ΣτΕ, αλλά σε αυτά που λίγο πολύ παίρνουν όλοι οι συνταξιούχοι, επειδή πολύ απλά οι συντάξεις χορηγούνται με μεγάλη καθυστέρηση και όταν έρθει ώρα να πληρωθούν, παίρνουν μαζεμένα και τα χρήματα των προηγουμένων ετών.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#676202 Παίδες ερώτηση σχετικά με την πλατφόρμα myBusiness Support.
Θέλω να κάνω αίτηση χορήγησης Επιστρεπτέας Προκαταβολής 4.
Μου ζητάει να συμπληρώσω στο σημείο "Τα έσοδά μου", προτού κάνω αίτηση, το παρακάτω πινακάκι:

Εικόνα

Από την εφαρμογή ΦΠΑ της ΑΑΔΕ έχω τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ μου, στο 312 στο πινακάκι, αλλά το ποσό αφορά 3μηνο. Πως θα βγάλω κάθε μήνα;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#676203
Giuseppe Busso έγραψε:Παίδες ερώτηση σχετικά με την πλατφόρμα myBusiness Support.
Θέλω να κάνω αίτηση χορήγησης Επιστρεπτέας Προκαταβολής 4.
Μου ζητάει να συμπληρώσω στο σημείο "Τα έσοδά μου", προτού κάνω αίτηση, το παρακάτω πινακάκι:

Εικόνα

Από την εφαρμογή ΦΠΑ της ΑΑΔΕ έχω τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ μου, στο 312 στο πινακάκι, αλλά το ποσό αφορά 3μηνο. Πως θα βγάλω κάθε μήνα;
Από το βιβλίο εσόδων- εξόδων;
Πρέπει να έχεις εκτύπωση από τον λογιστή σου, ή όποιον το συμπληρώνει..

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#676205
Giuseppe Busso έγραψε:Παίδες ερώτηση σχετικά με την πλατφόρμα myBusiness Support.
Θέλω να κάνω αίτηση χορήγησης Επιστρεπτέας Προκαταβολής 4.
Μου ζητάει να συμπληρώσω στο σημείο "Τα έσοδά μου", προτού κάνω αίτηση, το παρακάτω πινακάκι:

Εικόνα

Από την εφαρμογή ΦΠΑ της ΑΑΔΕ έχω τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ μου, στο 312 στο πινακάκι, αλλά το ποσό αφορά 3μηνο. Πως θα βγάλω κάθε μήνα;
Η από το βιβλίο εσόδων εξόδων ή καλύτερα πες τον λογιστή σου.Είναι πολύ πιο ευκολο με το προγραμμα που θα χρησιμοποιεί για την καταχώριση των τιμολογίων .
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#676206 Busso θα απευθυνόμουν στο λογιστή σου.
Στο πεδίο που έβαλες screenshot πρέπει να περάσεις κάθε μήνα με βάση τα έσοδα από τη συγκεντρωτική μηνιαία κατάσταση εσόδων εξόδων (τα "βιβλία" που λέμε). Τυπικά πρέπει π.χ. το άθροισμα του 01-02-03 μηνών να μας δίνει το ποσό που βλέπεις στο 312 της Φ2 περιοδικής δήλωσης Α' Τριμήνου 2020 κ.ο.κ.

Οπότε αν για Χ-Υ λόγους θέλεις να το κάνεις μόνος σου πρέπει να ζητήσεις από τον λογιστή σου μηνιαίες συγκεντρωτικές από το βιβλίο εσ-εξ.

Για να έχεις μία εικόνα αν το δικαιούσαι, διαιρείς το 312 του Γ' τριμήνου του 2019 με το 3, κάνεις το ίδιο και με το 312 του Δ' τριμήνου του 2019, προσθέτεις αυτά τα δύο και "θέλεις" ο φετινός σου Οκτώβριος και Σεπτέμβριος αθροιζόμενοι να σου δίνουν τουλάχιστον 20% χαμηλότερο ποσό από το Γ312/3 + Δ312/3.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#676210 Για εταιρεία με έναρξη εργασιών το 2020 τι ισχύει; Με μια γρήγορη ανάγνωση δεν έβγαλα άκρη.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#676212
Serf έγραψε:Για εταιρεία με έναρξη εργασιών το 2020 τι ισχύει; Με μια γρήγορη ανάγνωση δεν έβγαλα άκρη.

< Note >

Ισχύει το παρακάτω:
"Αποκτούν δικαίωμα συμμετοχής και οι νέες επιχειρήσεις που έχουν θετικά έσοδα για πρώτη φορά μετά τον Φεβρουάριο 2020, με βάση αναφοράς τον τζίρο Ιουλίου - Αυγούστου για όσες τηρούν διπλογραφικό σύστημα, και με βάση τον τζίρο του 3ου τριμήνου για όσες τηρούν απλογραφικό σύστημα."
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#676215 Παίδες ευχαριστώ. Ούτως ή άλλως θα μιλήσω αύριο με το λογιστή.

@Σωκράτη
Ευχαριστώ για τον τύπο που έγραψες τόσο κατανοητά. Κατά 99% το δικαιούμαι.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#677101 https://tvreporters.gr/ilektronika-vivl ... 50pcT4XA30

Τι γνώμη έχουν οι οικονομολόγοι-φοροτεχνικοί-λογιστές του φόρουμ για την απίστευτη πατέντα myDATA;
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#677602
ArrowsFA1 έγραψε:https://tvreporters.gr/ilektronika-vivlia-i-pos-na-plasarete-kati-teleios-achristo-os-metarrythmisi/?fbclid=IwAR16SYdzI9_Obp9SYDQdrqgsVVR47xvIPGQCZTB3HiVMy9lp150pcT4XA30

Τι γνώμη έχουν οι οικονομολόγοι-φοροτεχνικοί-λογιστές του φόρουμ για την απίστευτη πατέντα myDATA;


Αυτό που λέει το άρθρο βασικά... πολλά παραπάνω φράγκα για τις εταιρείες πληροφορικής.

Το τυράκι είναι η 3ετής παραγραφή που ΟΚ, μ' αρέσει αλλά η πίεση που θα έχουμε μην ξεφύγει τίποτα θα είναι σημαντική και για ασαφή πλεονεκτήματα για μας οπότε... ΔΕ Μ'ΑΡΕΣΕΙ.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#677668 Στο taxis δεν μπορουμε να δουμε ποσες ηλεκτρινικες αποδειξεις μαζεψαμε? Ή καπου επισημα τελος παντων , εκτος απο την τραπεζα μας
Άβαταρ μέλους
By opc
#677685
stavrosg έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:https://tvreporters.gr/ilektronika-vivlia-i-pos-na-plasarete-kati-teleios-achristo-os-metarrythmisi/?fbclid=IwAR16SYdzI9_Obp9SYDQdrqgsVVR47xvIPGQCZTB3HiVMy9lp150pcT4XA30

Τι γνώμη έχουν οι οικονομολόγοι-φοροτεχνικοί-λογιστές του φόρουμ για την απίστευτη πατέντα myDATA;


Αυτό που λέει το άρθρο βασικά... πολλά παραπάνω φράγκα για τις εταιρείες πληροφορικής.

Το τυράκι είναι η 3ετής παραγραφή που ΟΚ, μ' αρέσει αλλά η πίεση που θα έχουμε μην ξεφύγει τίποτα θα είναι σημαντική και για ασαφή πλεονεκτήματα για μας οπότε... ΔΕ Μ'ΑΡΕΣΕΙ.
Η 3ετης παραγραφή έχει και μια λούμπα... Για να ισχύει "θα πρέπει" η επιχείρηση να μην εκδίδει τίποτα μηχανογραφικά (εκτυπωμένα) ή χειρόγραφα.
Δελτίο αποστολής όμως κανένας πάροχος δεν εκδίδει και φυσικά δε μεταβιβάζει...

< one >
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#683255 έχει τύχει σε κανέναν να πληρώσει μέσω TAXIS βεβαιωμένη οφειλή με χρήση κάρτας, να λάβει μήνυμα επιτυχούς πληρωμής-συναλλαγής από το TAXIS, αλλά να ΜΗΝ εξαφανιστεί αμέσως η οφειλή του από την κατάσταση βεβαιωμένων εκτός ρύθμισης;