Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671274
Asimov έγραψε:Η cosmote πλέον έχει καταργήσει αποκωδικοποιητες κλπ και παίζει μέσω εφαρμογής (σε Samsung και Sony τηλεόραση), που είναι πολύ ανώτερη υλοποίηση από της Vodafone.
Σημειωτέον αυτό ισχύει και για συνδρομητές δορυφορικού, που σημαίνει ότι έχεις κουμπωμενη την δορυφορική στο σαλόνι ξέρω γω και εγκατεστημενη την εφαρμογή στο δωμάτιο και βλέπεις ο, τι θέλεις (και παράλληλα αν θες) και στα δύο. Εννοείται μέσω WiFi αν θες.

Διαβάζω πως σύντομα αναμένεται και για τις τηλεοράσεις της LG με WebOS. Να πω εδώ πως η παλαιότερη LG μου φαίνεται πως έχει σταματήσει να υποστηρίζεται, αν και παίζει κανονικά Netflix. Λογικό σε ένα βαθμό πάντως, δεν περιμένεις εφ' όρου ζωής υποστήριξη.
https://digitaltvinfo.gr/news/pay-tv-ne ... ileoraseis

Έχω ξαναπεί πάντως πως για μένα το μέλλον είναι οι εφαρμογές σαν της Vodafone, δηλαδή IPTV, απλώς η Cosmote το κάνει ακόμη καλύτερα δίνοντας την δυνατότητα ενσωμάτωσης στις τηλεοράσεις. Προφανώς, δεν αφορά όλο τον κόσμο όμως, οπότε κάποιοι θα αναγκαστούν να καταφύγουν σε μποξάκια σαν το Mi Box.

Επίσης, και η Cosmote δίνει το δικό της Android TV αποκωδικοποιητή:
https://digitaltvinfo.gr/news/pay-tv-ne ... ote-tv-ott
https://help.cosmote.gr/system/template ... oid-TV-Box
KaonMedia KSTB6077
Εννοείται, αυτό λογικά έχει έξτρα κόστος, και αν κάποιος έχει ήδη Andoid TV Box ή συμβατή τηλεόραση με την εφαρμογή, δεν το χρειάζεται.

EDIT: Διαβάζω πως η Vodafone ετοιμάζεται να προσφέρει και αυτή το περιεχόμενο της τηλεόρασης χωρίς αποκωδικοποιητή:
https://www.vodafone.gr/tv/
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#671325
Bayern7 έγραψε:https://www.insomnia.gr/articles/various/internet/ellada-argo-internet-pagosmios-14-mbps/page/4/

Με μέση ταχύτητα τα 13Mbps στο Ελλάντα, ο δορυφόρος θα βασιλεύει για αρκετό καιρό ακόμα.


Ακριβώς.
Επίσης ο δορυφόρος σου εξασφαλίζει εικόνα σε μία συσκευή, ανεξαρτήτως ταχύτητας, ποιότητας και σταθερότητας του δικτύου.
Ειδικά τώρα που μπορείς να έχεις την εφαρμογή στις υπόλοιπες τηλεοράσεις και δεν χρειάζεται να τραβάς καλώδια και να πληρώνεις επιπλέον συνδρομές για να καλύψεις το σπίτι, είναι σούπερ.
ΕΕΠ αυτό με την εφαρμογή της Cosmote στις LG WebOS τηλεοράσεις γράφεται καιρό τώρα, αλλά όλο αναβάλλεται. Εγώ αναγκαστικά πήγα σε Samsung στο υπνοδωμάτιο (και παίζει απροβλημάτιστα αν και το σπίτι είναι μεγάλο και το ρούτερ μακριά: μέχρι και μπάλα σε 4Κ είδα τις προάλλες)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671328 Καλά δεν με ενδιαφέρει η εφαρμογή της Cosmote, μιας και δεν βλέπω μπάλα και τα ντοκυμαντέρ της είναι ΓΤΠ. Αλλά καταλαβαίνω γιατί να προτιμηθεί η Samsung γι'αυτό το λόγο. Ή κάποια Android TV έστω.
Σε ό,τι αφορά την ταχύτητα όμως, στις πόλεις οι ταχύτητες είναι πλέον διαθέσιμες με VDSL σε αρκετά γρήγορες γραμμές. Σιγά σιγά θα αυξηθούν λογικά κι άλλο. Πλέον το standard είναι τα 50Mbps και πολλοί έχουν πάει και στα 100Mbps. Φυσικά, πολύς κόσμος παραμένει σε ADSL με την μέση πραγματική ταχύτητα να είναι στα 10Mbps. Στην επαρχία, υπάρχει κόσμος στα 2Mbps ακόμη...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#671404 Σε πόλη 17 χιλιόμετρα από το κέντρο της Αθήνας συγχρονίζει αν είμαι τυχερός λίγο πάνω από 4.5mbps.
Στο κάτω σπίτι είναι χειρότερα τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#673150 Να υποθεσω καλα νεα???

Ο cosmote ξεκινησε γυρω τρυγιρω να ανοιγει τρυπες (φρεατια) στους δρομους....
Ως γνωστον :) η περιοχη μου καθοτι απο τις πρωτες που απεκτησε τηλεφωνο στο Γερακα ( ναι μη γελατε.... ) περνει κατευθειαν απο το αστικό κεντρο του ΟΤΕ 2 στενα πιο πανω, εξ ου και VDSL στα 38 και κανουμε το σταυρό μας....

Λογικά ειναι καμπινες ( καποια στιγμη ) σωστά????
Να ελπιζω και για FTTH? ναι ειναι στην cosmote ηδη....

Αλήθεια απο την...... τρουπα στο δρομο μεχρι συνδεση τι χρονικό οριζοντα μιλαμε???
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#673157 6μηνο χοντρικά
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#673164 6μηνο καλα ειναι...
τριμηνο ειναι το στανταρ απο την στιγμη που θα μπει η ινα στο σπιτι
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#673624 Υπ. Ψηφιακής Διακυβέρνησης: Μην χαζεύετε στo Facebook 9 πμ- 6 μμ για να αντέχει το δίκτυο την τηλεργασία

Παρακαλείστε να κατεβάζετε εμπι3 από napster και τσόντες μόνο μεταξύ 10:30μμ-6πμ. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#673773 Χθες από μεσημέρι μέχρι βράδυ η 50αρα στο σπίτι είχε γίνει 2αρα. Τo upload όμως ήταν σχεδόν 5.5mbps.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#673795
Zorz έγραψε:Παρακαλείστε να κατεβάζετε εμπι3 από napster


Σχεδόν άκουσα τον ήχο του συγχρονισμού από το PSTN ρουτερ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#673830
Giuseppe Busso έγραψε:Χθες από μεσημέρι μέχρι βράδυ η 50αρα στο σπίτι είχε γίνει 2αρα. Τo upload όμως ήταν σχεδόν 5.5mbps.
Έτσι είχε γίνει και την άνοιξη. Και μεις με 24αρι, είχαμε το πολύ μέχρι 11.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By glf
#673862 Εμ, σήμερα έπεσε το subdomain της Β'βάθμιας στο webex...
Ίσα που κάνανε τις δύο πρώτες ώρες και μετά κλιούτς.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#675099 Δε ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα: είχε πάρει η αδερφή μου για το εξοχικό ένα WiFi router της Cosmote (που δέχεται μια sim και απλά μπαίνει στο ρεύμα και έχεις ίντερνετ). Σκέφτομαι να το πάρω στο δικό μου εξοχικό για να κάτσω δύο εβδομάδες εκεί με τη μέλλουσα σύζυγο, για ξεκούραση και να κάνω δουλειές εκεί. Αλλά η γυναίκα είναι αναπληρώτρια σε ΕΠΑΛ και πρέπει να δουλεύει με το λάπτοπ. Και το ερώτημα, πόσο "τρώει" το webex/skype/messenger την ώρα; Πόσα gb θα χρειαστεί;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#675116 Νομιζω είχαν πει ότι εφ όσον συνδέεσαι σε αυτές τις εφαρμογές δεν θα χρεώνεσαι δεδομένα... :hmmm: