Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Govus
#670345 Κι εγώ διαχρονικά στη ΔΕΗ είμαι, με e-bill κλπ. κλπ. και ψάρωσα με αυτό το 100άρικο :lol: ...
Το παίρνεις ως έκπτωση ακόμα κι αν είσαι ήδη σε e-bill, ηλεκτρονικούς λογαριασμούς κλπ. :hmmm: ;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#670348 Απ' ό,τι κατάλαβα ναι, ακόμη μου λένε πως το αίτημά μου είναι υπό εξέτασιν. Θα ενημερώσω τι θα παίξει. Σε e-bill ήμουν κι εγώ (υπόψιν, η ΔΕΗ όταν εξοφλείς από το site της δεν έχει καμία προμήθεια, ενώ αντίθετα η ΕΥΔΑΠ έχει! :lipsealed: ), δεν αλλάζει κάτι ούτε χάνεις την έκπτωση με αυτό. Υπάρχει μια πρόσθετη έκπτωση 2% αν βάλεις πάγια εντολή, αλλά προτιμώ το manual για να έχω έναν έλεγχο.
Θα ενημερώσω μόλις έχω νέα.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#670360 OK, ευχαριστώ .
Παρεμπιπτόντως και στην ΕΥΔΑΠ πληρώνεις χωρίς προμήθεια : https://www.eydap.gr/MyAccount/PayUnregisteredBill/
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#675502 Επιβεβαιώνω πως πλέον είμαι στο ΔΕΗ Home, και πως έχω λάβει την έκπτωση των 100€. Να προσθέσω πως πριν αποδεχτώ το συμβόλαιο αυτό, έλεγξα πως δεν υπάρχει η ρήτρα ΟΤΣ (που απ' όσο ξέρω έχουν όλοι οι ανεξάρτητοι πάροχοι).
Ούτως ή άλλως δεν υπήρχε περίπτωση ποτέ να φύγω από την ΔΕΗ για τα υπόλοιπα μαγαζάκια, κι ας πληρώνω και κάτι παραπάνω (που αν τα βάλεις κάτι, παίζει και να είναι και μηδαμινό με τα νέα συμβόλαια).
Άβαταρ μέλους
By Govus
#675504 Το ενεργοποίησα (το "Enter") κι εγώ στα τέλη Οκτώβρη, αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα την έκπτωση (ο λογ/μός μου εκδόθηκε αρχές Νοέμβρη). Απλά δεν έχω συνηθίσει να μου έρχεται κάθε μήνα λογ/μός ΔΕΗ :lol: ! Ίδωμεν...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#675506 Η έκπτωση δεν θα σου έλθει στον επόμενο λογαριασμό όμως; Όσο για το μηνιαίο, όντως είναι λίγο ενοχλητικό γιατί πρέπει να κάνεις διπλάσιες πληρωμές, αλλά ΟΚ, θα το συνηθίσουμε.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#675507 Όσον αφορά τη ρήτρα ΟΤΣ και άλλες παγίδες (άλλο) ένα πολύ καλό άρθρο από το γνωστό καλό site :

Πώς θα αποφύγετε τις παγίδες στους λογαριασμούς ρεύματος
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#677819
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#678220 Τώρα είδα κι εγώ αυτά τα πακέτα myhomeonline και myhomeenter. Δεν καταλαβαίνω την ουσιαστική διαφορά τους. Να μπω; :hmmm:
Πέρα από την αρχική έκπτωση δεν βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά με το κλασσικό που είμαι τώρα. Πχ από τον τελευταίο λογαριασμό
Πάγια Χρέωση 0,41
kWh 305X0,11056€/kWh 33,72
Πάγια Χρέωση Νύχτας 0,54
kWh 153X0,07895€/kWh 12,08

Μήπως καταργείται η έκπτωση συνέπειας;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#679807
Dimitris_P έγραψε:
Μήπως καταργείται η έκπτωση συνέπειας;


Επιβράβευση συνέπειας 5%.
Επιπλέον έκπτωση 2% με την ενεργοποίηση πάγιας τραπεζικής εντολής.

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/myhomeenter
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#679900 Thanks το είδα κι εγώ τις προάλλες, το είχαν συμπληρώσει.

Δε νομίζω να προχωρήσω, δεν θέλω άλλο ένα πάγιο μηνιαίο έξοδο. Το προτιμώ που έρχεται μια στο τόσο το πληρώνω, κλαίω και πάμε παρακάτω
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#681046 Εχετε δει αυτο το allazorevma??
Έχω απλό οικιακό ΔΕΗ Γ1 μονοφασικό.
Κατανάλωση ~ 3.400 kwh / χρόνο, ίσως λιγοτερο.
Συμφέρει να αλλάξω σε Φυσικό Αέριο - Οικιακό Maxi πχ?
Το allazorevma βγαζει τρελή διαφορά
Ετήσια Χρέωση - Ετήσιο Όφελος
159.86€ - - 249.23€

σε σχέση με το ΔΕΗ myHomeEnter
Ισχύει?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#681052 Το τσέκαρα και έχει υπολογισμό με ΟΤΣ. Γνώμη μου, όταν υπάρχει η ΟΤΣ μέσα, κάθε υπολογισμός είναι στον αέρα. Γενικώς, αναλαμβάνεις το ρίσκο να αυξηθεί το κόστος και να το πληρώσεις εσύ. Αν δεις, πλέον η ΔΕΗ με το HomeEnter ουσιαστικά είναι στα ίδια ή και φθηνότερη από τους υπόλοιπους, και χωρίς να έχει ΟΤΣ.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#681054 Πραγματικα δε βγάζω άκρη..
Και βαριεμαι να κάτσω να μελετησω και γι αυτό.
Θα βάλω ΔΕΗ home enter και τέρμα.

< >