Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#670285
sknipper έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Το 218+ εχει αντικατασταθεί απο το DS220+
Το οποιο
εχει 2X gigabit LAN ports με fail-over και link aggregation (στο 218+ μονο ενα)
Εχει DDR4 (στο 218+ ειναι DDR3)
εχει J4025 πιο συγχρονος επεξεργσατης (στο 218+ J3355)
CPU Bench DS218+ Celeron J3355 VS DS220+ Celeron J4025
Εκτος κ αν βρεις το 218+ με 250€ σε προσφορα, δεν υπαρχει λογος να δωσεις 310€++ για το παλιο μοντελο, οταν το 220+ ξεκιναει στα 320€
Η διαφορά τους σε χρήματα είναι πολύ μικρή οπότε το 220+ είναι καλύτερο. Αλλά:
- τo 218+ εχει μεν πιο παλιό επεξεργαστή αλλά διάβασα ότι πλεονεκτεί σε μια συγκεκριμένη λειτουργία σχετική με το Plex σε σχέση με το νεότερο.
- το 218+ έχει esata σύνδεση για να συνδεθεί με expansion unit, το 220+ δεν έχει οπότε ίσως να μην μπορεί αν συνδεθεί.

Δεν μου είπατε, WD Red ή Seagate IronWolf;;


Δεν εχω ασχοληθει με το Plex γιατι δεν με βολεψε ποτέ
To DS Video και το VLC εχουν καλυψει τις αναγκες μου.
Απο την αλλη το βρισκω λιγο περιεργο ενας νεοτερος επεξεργαστης να ειναι χειροτερος απο εναν παλαιοτερο στο κομματι του transcoding
Αν το βρεις, θα με ενδιαφερε να το διαβασω

Ναι μεν εχει eSata το 218+ για να συνδεθει με expansion unit οπως το DX517, αλλα σκοπευεις να παρεις ποτέ expansion unit;

Το DS720+ το χεις κοιταξει καθολου;

Σε οτι αφορα τους δισκους
WD RED αλλα θα προσεξεις να παρεις τους σωστους WD RED-EFRX για να μη μπλεξεις με τους SMR
Άβαταρ μέλους
By pro
#670295 Οι νέοι WD Red δεν έχουν σχέση μ'αυτό που ξέραμε σαν WD RED, ανεξαρτήτως SMR και CMR. H WD προσπάθησε να ρίξει το κόστος και έριξε σημαντικά την ποιότητα. Φυσικά αυτό που προσπάθησε να το περάσει μαρκετίστικα, κάναμε φόκους στις ανάγκες κάθε χρήστη, οι νέοι red ταιριάζουν γάντι σε soho users κλπ παπαριές. Για να πάρεις τα στάνταρ που ξέραμε σαν WD RED πρεπει να πας στον PRO. Oι Seagate Ironwolf Pro είναι επίσης πολύ καλοί, και οι απλοί ironwolf πλέον είναι καλύτεροι από τους απλούς red.

Αυτά όλα είναι το δικό μου συμπέρασμα μετά από αρκετό ψάξιμο, είχα κάνει την ίδια ερώτηση πριν καμια 15αριά μέρες κι επειδή δεν πήρα απάντηση το κοίταξα μόνος μου.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#670391
Wagner669 έγραψε:
sknipper έγραψε:- τo 218+ εχει μεν πιο παλιό επεξεργαστή αλλά διάβασα ότι πλεονεκτεί σε μια συγκεκριμένη λειτουργία σχετική με το Plex σε σχέση με το νεότερο.
- το 218+ έχει esata σύνδεση για να συνδεθεί με expansion unit, το 220+ δεν έχει οπότε ίσως να μην μπορεί αν συνδεθεί.
Δεν εχω ασχοληθει με το Plex γιατι δεν με βολεψε ποτέ
To DS Video και το VLC εχουν καλυψει τις αναγκες μου.
Απο την αλλη το βρισκω λιγο περιεργο ενας νεοτερος επεξεργαστης να ειναι χειροτερος απο εναν παλαιοτερο στο κομματι του transcoding
Αν το βρεις, θα με ενδιαφερε να το διαβασω
Από εκεί: https://nascompares.com/2020/05/23/syno ... omparison/

However, focusing on the subject of multimedia, it is worth highlighting that the j4000 Gemini Lake family of Celeron processors handles the H.265 media compression format a fraction less well than that of the J3000 series processor and if the bulk of your multimedia collection utilizes this video file format, it may result in your NAS drive having to work that small bit harder to output your media. Likewise, if you are going to take advantage of transcoding on your NAS server natively, then you will see increased hardware utilisation with more troublesome codec, though if your collection is a great deal more diverse in file formats, density and bitrate, the DS220+ will be a better-balanced choice overall between them, or maybe aiming a little higher and looking at Pentium or i3 Powered devices.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#670432
Wagner669 έγραψε:Το 218+ εχει αντικατασταθεί απο το DS220+
Εκτος κ αν βρεις το 218+ με 250€ σε προσφορα, δεν υπαρχει λογος να δωσεις 310€++ για το παλιο μοντελο, οταν το 220+ ξεκιναει στα 320€


Ναι αλλά τα ξέρουμε αυτά τα πρώτα σκρουτζομάγαζα για να τα εμπιστευτούμε;
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#670457
Dimitris_P έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Το 218+ εχει αντικατασταθεί απο το DS220+
Εκτος κ αν βρεις το 218+ με 250€ σε προσφορα, δεν υπαρχει λογος να δωσεις 310€++ για το παλιο μοντελο, οταν το 220+ ξεκιναει στα 320€


Ναι αλλά τα ξέρουμε αυτά τα πρώτα σκρουτζομάγαζα για να τα εμπιστευτούμε;


:hmmm:
Γιατί οχι;
Εαν ερθει DOA το επιστρέφεις στο σκρουτζομαγαζο και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω.
Μουφα Diskstation δεν εχω πετύχει
Για θέματα εγγύησης μιλάω πάντα με την Synology και δεν μπλέκω ποτέ με τα εδώ μαγαζάκια και αντιπροσωπίες.

Αν δεν τα ξέρετε και δεν τα εμπιστευόσαστε τα σκρουτζομαγαζα, προς το τέλος της λίστα υπάρχουν τα eGate, Msystem και MG Manager τα οποια ειναι γνωστά και αξιόπιστα καταστήματα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#670597 - Γιατί οι περισσότεροι σκληροί NAS είναι 5.400 στροφές και όχι 7200;

- Μπορώ να βάλω αρχικά έναν σκληρό και μελλοντικά να βάλω τον 2ο και να στηθεί το raid ή πρέπει να γίνει από την αρχή;

Αυτός φαίνεται καλή επιλογή https://www.msystems.gr/internal-hdd-3- ... wd2002ffsx
Όμως βλέπω πιο κάτω στα σχόλια skroutz
"Επ'ευκαιρίας, έχετε υπόψη σας ότι όλη η σειρά RED της WD από 2Τ-6Τ δε συνιστάται για RAID." :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#670603
Dimitris_P έγραψε:- Γιατί οι περισσότεροι σκληροί NAS είναι 5.400 στροφές και όχι 7200;


Κατανάλωση, θόρυβος και επίσης πολλές φορές τα διάφορα controllers που έχει ένα NAS δεν εκμεταλλεύονται την παραπάνω ταχύτητα.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#670606 5400 για μεγάλες χωρητικότητες σημαίνει μειωμένο κόστος.

Για hdd για να δεις σοβαρές ταχύτητες θες συστοιχίες RAID

Οι 10000k raptor δεν νομίζω να βγαίνουν πλέον
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#670609 Το RAID δεν βοηθάει την ταχύτητα, εκτός αν το βάλεις σε striping (RAID 0), αλλά αυτό αφορά ελάχιστους μιας και δεν προσφέρει καμία ασφάλεια. Και σίγουρα δεν θα το κάνεις σε ένα NAS είναι σαν να πας γυρεύοντας.
Αν θέλεις ταχύτητες σε NAS, πας σε δίσκους SSD ή SAS, με τους τελευταίους να φτάνουν στις 15Κ στροφές.
Θεωρώ overkill εννοείται όλες αυτές τις περιπτώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#670617 Δεν την λες αμελητέα τη διαφορά 5400 και 7200 για τη γενιά μας που τα 'χει ζήσει, αλλά μεγαλύτερη ενόχληση θεωρώ τον θόρυβο, ειδικά για ένα σύστημα που θα είναι 24/7 on
Κάποια εναλλακτική για "ήσυχους" σκληρούς 5400;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#670645 Κοιτούσα και τους WD10EFRX αλλά δεν είναι στην compatibility list του ds220+
https://www.synology.com/en-us/compatib ... igital&p=1

Στου 218+ είναι

:dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#670692 Σκέφτομαι μήπως το 220+ είναι overkill και πάω σε σκέτο 218 και 2 σκληρούς WD Red 1TB WD10EFRX https://www.msystems.gr/internal-hdd-3- ... s-wd10efrx
Θα είμαι υπερκαλυμμένος;

Εάν έβγαινε σκληρός 1TB για το 220+ θα πήγαινα εκεί αλλά έχει πολύ λίγες επιλογές
https://www.synology.com/en-global/comp ... ze=1TB&p=1
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#670787 Επειδή κάθησα και το σκέφτηκα, χρειάζομαι όντως Synology;

- Δεν με νοιάζει να έχω 24/7 απομακρυσμένη πρόσβαση στα αρχεία μου
- Δεν μ'ενδιαφέρει η χρήση media server/camera surveillance
- Αυτό που θέλω είναι απλώς να επιλέγω κάποιους φάκελους από τους υπάρχοντες σκληρούς μου και μέσω εφαρμογής (κάποτε είχε αναφερθεί μία) να αντιγράφονται στον ένα σκληρό της backup συσκευής και με RAID 1 να γίνονται mirror στον 2ο.

Μήπως λοιπόν μ'ένα icy box με υποστήριξη RAID σαν αυτό είμαι καλυμμένος;
https://www.e-shop.gr/raidsonic-icy-box ... PER.800640
Και να του πετάξω 2 RED WD10EFRX ;

Δεν έχω ελεύθερες θέσεις στο PC, αν είχα απλώς θα έβαζα καναδυο σκληρούς ακόμα και τέλος.