Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#668055 ok, ας έπαιρνε τηλέφωνο το 100 ή ας έκανε ότι κοιμάται...

Edit: Αλλά μάλλον και προφανώς δεν έχεις δει την αξιαγάπητη ηλικιωμένη γειτόνισσά σου με κινητικά προβλήματα ΤΟΥΜΠΑΝΟ από το ξύλο μέσα στο σπίτι της για δύο χρυσές αλυσίδες από τρία ανήλικα (2 αγόρια και 1 κορίτσι)...

Και, φυσικά, με τον τρόμο στα μάτια της για μήνες...

Ναι μωρέ Τέξας κλπ κλπ...

edit.2: Δεν επικροτώ την ανθρωποκτονία σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά είναι κάτι που σε κάποιες περιπτώσεις θα συμβεί...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#668057
kubiak έγραψε:ok, ας έπαιρνε τηλέφωνο το 100 ή ας έκανε ότι κοιμάται...

Edit: Αλλά μάλλον και προφανώς δεν έχεις δει την αξιαγάπητη ηλικιωμένη γειτόνισσά σου με κινητικά προβλήματα ΤΟΥΜΠΑΝΟ από το ξύλο μέσα στο σπίτι της για δύο χρυσές αλυσίδες από τρία ανήλικα (2 αγόρια και 1 κορίτσι)...

Και, φυσικά, με τον τρόμο στα μάτια της για μήνες...

Ναι μωρέ Τέξας κλπ κλπ...

Οχι δεν την ειδα, εχω δει ομως το σπιτι μου ανω κατω μετα απο διαρρηξη οπως και συγγενη την πορτα εισοδου σπασμενη στην μεση με γρυλο μαλλον. Φυσικα οτιδηποτε αξιας και ευκολο στην μεταφορα ειχε κανει φτερα, οπως και τα παπουτσια της γυναικας μου.
Κοντεψα να παθω εγκεφαλικο απο τον θυμο μου και τα νευρα μου.

Λιγες μερες μετα ειπα οτι παλι καλα που δεν ηταν μεσα κανεις και οτι η ψυχικη μου ηρεμια αξιζει περισσοτερο απο τα πραγματα που πηραν. Ελαβα τα μετρα μου ωστε να μην συμβει ξανα οταν ειμαι μεσα με την οικογενεια και ευχηθηκα οδυνηρο θανατο στους κλεφτες, ( δεν ειμαι τελειος το ξερω :oops: )

Απο εκει και περα να ξερετε οτι στο Τεξας οι κλεφτες μπαινουν οπλισμενοι και αν ακουστει κιχ πυροβολουν. Δεν το θελω αυτο στην πολη μου. Δεν γινονται πιο ευκολα τα πραγματα με την αυτοδικια η την οπλοφορια, πιο δυσκολα γινονται.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#668058
trident1971 έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Μπορει να ηταν και αυτοαμυνα.
Ποσο υποκριτικο παντως αυτο

Ό,τι και να έκανε δεν έπρεπε να το σκοτώσει», λέει χαρακτηριστικά. Και προσθέτει: «Να έπαιρνε τηλέφωνο την αστυνομία και να πήγαινε σύμφωνα με τον νόμο.


Αυτα ειναι αναποφευκτα οταν το κρατος δεν τιμωρει την παραβατικοτητα τους. Δημιουργειται θυμος, ο θυμος γινεται οργη και εχουμε αυτα τα γεγονοτα. Μπορει αυτον να τον ειχαν κλεψει 10 φορες στο παρελθον. Δεν ειναι λυση η καραμπινα βεβαια.

Ας ελπισουμε να παρεμβει και ο εισαγγελεας για αυτους που απειλουν οτι θα παρουν το νομο στα χερια τους και για αυτους που τα εσπασαν για αντιποινα


Γκεακο εσυ δεν ησουν με ενα εξοχικο πριν πολλαααα χρονια που το ειχαν ρημαξει οι κλεφτες και ελεγες να βαλεις ποντικοφαρμακο στα φιστικια γιατι τα ειχαν φαει και αυτα?



Τι θυμηθηκες ωρε???? :s_crazy :s_crazy
Δεν ελεγα να βαλω εγω ποντικοφαρμακο αλλα ο....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#668074 Και παγίδες μπορούν να στηθούν αλλά είναι όλα παράνομα...
Και τρύπες φανερές μπορούν να ανοιχτούν αλλά αν τύχει να πέσουν μέσα έχεις πρόβλημα...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#668078
Νίκος Παππάς έγραψε:Οχι δεν την ειδα, εχω δει ομως το σπιτι μου ανω κατω μετα απο διαρρηξη οπως και συγγενη την πορτα εισοδου σπασμενη στην μεση με γρυλο μαλλον. Φυσικα οτιδηποτε αξιας και ευκολο στην μεταφορα ειχε κανει φτερα, οπως και τα παπουτσια της γυναικας μου.
Κοντεψα να παθω εγκεφαλικο απο τον θυμο μου και τα νευρα μου.

Λιγες μερες μετα ειπα οτι παλι καλα που δεν ηταν μεσα κανεις και οτι η ψυχικη μου ηρεμια αξιζει περισσοτερο απο τα πραγματα που πηραν. Ελαβα τα μετρα μου ωστε να μην συμβει ξανα οταν ειμαι μεσα με την οικογενεια και ευχηθηκα οδυνηρο θανατο στους κλεφτες, ( δεν ειμαι τελειος το ξερω :oops: )

Απο εκει και περα να ξερετε οτι στο Τεξας οι κλεφτες μπαινουν οπλισμενοι και αν ακουστει κιχ πυροβολουν. Δεν το θελω αυτο στην πολη μου. Δεν γινονται πιο ευκολα τα πραγματα με την αυτοδικια η την οπλοφορια, πιο δυσκολα γινονται.
Συμφωνώ.
Δυστυχώς όσο το κοινό έγκλημα δεν μειώνεται τόσο πληθαίνουν οι φωνές (και οι υποστηρικτές), κακών λύσεων...

Ποιο πολύ βέβαια ενοχλεί η αντίδραση παρά το περιστατικό αυτό καθ'αυτό....

Γιατί καταλαβαίνει κανείς ότι κοινό έγκλημα υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει ασχέτως από ποιον γίνεται.

Η υποστήριξη, οι αλλαλαγμοί και ο σπαραγμός για τον κλέφτη/ληστή/βασανιστή όμως είναι προκλητική...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#668096
kubiak έγραψε:Η υποστήριξη, οι αλλαλαγμοί και ο σπαραγμός για τον κλέφτη/ληστή/βασανιστή όμως είναι προκλητική...


Και αντε πες, οι συγγενεις ειναι τυφλωμενοι απο τον πονο... οι υπολοιποι ειναι με το δικιο μαλλον.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#668101
trident1971 έγραψε:Και αντε πες, οι συγγενεις ειναι τυφλωμενοι απο τον πονο... οι υπολοιποι ειναι με το δικιο μαλλον.
Άλλο είναι το ζητούμενο, όχι ο πόνος ή το δίκιο (υο ητήμσ)... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#668772 _

Εγκλωβίστηκε εχθές η κόρη ενός φίλου στον αυτοκινητόδρομο λίγο πριν τα Μέγαρα κινούμενη προς Κόρινθο από τις δικαιολογημένες αντιδράσεις για τον αδικοχαμένο...

ΠΕΤΡΟΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΥΛΙΣΜΟ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ - ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΕ ΠΑΤΡΑ, ΠΥΡΓΟ, ΚΟΡΙΝΘΟ, ΤΡΙΠΟΛΗ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ
Ξεσηκωμός των Ρομά και μάχες με τα ΜΑΤ μετά το φονικό στη Μεσσήνη
| zougla.gr |


Το γεγονός πέρασε στα ψιλά ή αγνοήθηκε (και πολύ σωστά), από το σύνολο σχεδόν των μέσων...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#668825 Η κόρη του φίλου σου εγκλωβίστηκε στον αυτοκινητόδρομο, μια συνάδελφός μου όμως, 25 χρονών, της έσπασαν το αμάξι την ώρα που σχολούσε από τη δουλειά της στα Νεόκτιστα Ασπροπύργου. Ναι, εκεί μένουν και δουλεύουν άνθρωποι.... Αδικαιολόγητος ο θάνατος του παλικαριού, όπως αδικαιολόγητη και η πράξη των υπολοίπων σε πολλές περιοχές της Ελλάδας.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#668830
Dodger έγραψε:Η κόρη του φίλου σου εγκλωβίστηκε στον αυτοκινητόδρομο, μια συνάδελφός μου όμως, 25 χρονών, της έσπασαν το αμάξι την ώρα που σχολούσε από τη δουλειά της στα Νεόκτιστα Ασπροπύργου. Ναι, εκεί μένουν και δουλεύουν άνθρωποι.... Αδικαιολόγητος ο θάνατος του παλικαριού, όπως αδικαιολόγητη και η πράξη των υπολοίπων σε πολλές περιοχές της Ελλάδας.
Όλα αιτιολογούνται δυστυχώς...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#670154 Όλα βαίνουν καλώς για τον πρόεδρο της καρδιάς μας:
Αθώοι όσοι είχαν καταδικαστεί με αναστολή στο Noor One
https://www.efsyn.gr/ellada/dikaiosyni/ ... o-noor-one
Με μια απόφαση κόντρα στην εισαγγελική πρόταση, το Πενταμελές Εφετείο Κακουργημάτων Πειραιά έκρινε αθώους, ομόφωνα τους Αιμίλιο Κοτσώνη και Παναγιώτη Φάρο και κατά πλειοψηφία τον Βασίλειο Κουρούβανη, για την πολύκροτη υπόθεση μεταφοράς 2,1 τόνων ηρωίνης, της μεγαλύτερης ποσότητας στην Ευρώπη τα τελευταία χρόνια.

Συγκεκριμένα, το δικαστήριο έκρινε αθώο τον Αιμ. Κοτσώνη «με ελαχιστότατες αμφιβολίες», όπως ανέφερε η πρόεδρος του δικαστηρίου Μαρία Κουφούδη. Κατά πλειοψηφία αθώος κρίθηκε ο Β. Κουρούβανης, υποναυλωτής του Noor One και ομόφωνα αθώος ο πρώην πλοιοκτήτης του πλοίου Π. Φάρος. Και οι τρεις, με την άδεια της προέδρου της έδρας, αποχώρησαν από τη δικαστική αίθουσα των Γυναικείων Φυλακών Κορυδαλλού.

Ένοχοι κρίθηκαν οι υπόλοιποι κατηγορούμενοι:

Ευθύμιος Γιαννουσάκης,
Γεώργιος Μπουρδούβαλης,
οι τέσσερις Τούρκοι που συμμετείχαν στη μεταφορά των ναρκωτικών σε αποθήκη στο Κορωπί,
ο Ιρανός συνοδός των ναρκωτικών στο πλοίο,
ο Κωνσταντίνος Καρτσώνης, ιδιοκτήτης της αποθήκης στο Κορωπί, όπου μεταφέρθηκε η ηρωίνη,
και ο Σταύρος Λάγιος, συνεργάτης του Γιαννουσάκη που βοήθησε στη μεταφορά του φορτίου από το πλοίο στη βίλα της πρώην συζύγου του Γιαννουσάκη στη Φιλοθέη και σε κατάστημα της περιοχής, όπου παρελήφθη μέρος του από Τούρκους συγκατηγορούμενους.
Υπενθυμίζεται ότι η εισαγγελέας είχε προτείνει την αλλαγή των κατηγοριών προς το δυσμενέστερο σε βάρος του συνεργάτη της εταιρείας Capital του Β. Μαρινάκη, Αιμ. Κοτσώνη, αλλά και του φερόμενου ως υποναυλωτή Β. Κουρούβανη. Βαρύ ήταν το «κατηγορώ» και για τους Γιαννουσάκη και Μπουρδούβαλη, ενώ η ίδια πρότεινε την απαλλαγή του πρώην ιδιοκτήτη του πλοίου, Π. Φάρου.

Η δίκη συνεχίζεται με ταχείς ρυθμούς. Αυτήν την ώρα αγορεύουν οι συνήγοροι υπεράσπισης των κατηγορουμένων ως προς τη χορήγηση ελαφρυντικών.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#674343 Δολοφονία στην Αγία Βαρβάρα: Προφυλακιστέος ο 16χρονος – “Έμεινα γιατί φοβόμουν”

https://www.newsit.gr/egklhma/dolofonia ... n/3139637/

Μιλάμε για μια περίπτωση όπου κάποιο ανήλικο έριξε πάνω από 40 μαχαιριές. :omg: