Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#665938 συμβαίνει αυτό, έτσι κ αλλιώς :lol:

το δικό μου ακόμα δεν πάτησε Ελλάδα...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#665939
JimClark έγραψε:συμβαίνει αυτό, έτσι κ αλλιώς :lol:

το δικό μου ακόμα δεν πάτησε Ελλάδα...


Απο Κινα θα ειχε λογικη να μην εχει φτασει Ελλαδα σε 15 μερες. Απο ΕΕ εισαι οριακα στο να αρχισεις να αγχωνεσαι!

Να πω απλα οτι αν ψωνισες απο το Αγγλικο το Amazon, ακομα και να επελεξες prime που στα στελνει το ιδιο το Amazon, πολλα αντικειμενα ερχονται απο Κινα και φτανουν 1 μηνα μετα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#665941
George_Prix έγραψε:
JimClark έγραψε:συμβαίνει αυτό, έτσι κ αλλιώς :lol:

το δικό μου ακόμα δεν πάτησε Ελλάδα...


Απο Κινα θα ειχε λογικη να μην εχει φτασει Ελλαδα σε 15 μερες. Απο ΕΕ εισαι οριακα στο να αρχισεις να αγχωνεσαι!

Να πω απλα οτι αν ψωνισες απο το Αγγλικο το Amazon, ακομα και να επελεξες prime που στα στελνει το ιδιο το Amazon, πολλα αντικειμενα ερχονται απο Κινα και φτανουν 1 μηνα μετα.


Εννοείς Sold by Amazon/Fulfilled by Amazon; Δεν παίζει αυτό. Έχεις κάποιο παράδειγμα/λινκ να δω;
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#665961 Εγώ που παρηγγειλα από aliexpress στις 17/09 και σήμερα μου ήρθε mail ότι έφτασε στην χώρα μου είναι λογικό;το ποτε βέβαια θα φτάσει στην πόρτα μου είναι άλλο θέμα...
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#665976
JimClark έγραψε:Εχω μια παράδοση από Ευρωπαική χώρα που αργεί κάπως. Αποστολή κανονική όχι express, συνηθως κρατούσε 7-10 μέρες να φανεί Ελλάδα, είμαι ήδη στις 15. Να είναι λόγω covid καταστάσεων?


Εγω περιμενω κατι απο Τσεχια απο τις 23/08 και ακομη...
Απο Λιθουανια συστημενο απο τις 15/08 παρελαβα σημερα...μαλλον κανουν και δυο εβδομαδες καραντινα στα Ελτα και μετα τα παραδιδουν :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#666015
drdino έγραψε:
George_Prix έγραψε:
JimClark έγραψε:συμβαίνει αυτό, έτσι κ αλλιώς :lol:

το δικό μου ακόμα δεν πάτησε Ελλάδα...


Απο Κινα θα ειχε λογικη να μην εχει φτασει Ελλαδα σε 15 μερες. Απο ΕΕ εισαι οριακα στο να αρχισεις να αγχωνεσαι!

Να πω απλα οτι αν ψωνισες απο το Αγγλικο το Amazon, ακομα και να επελεξες prime που στα στελνει το ιδιο το Amazon, πολλα αντικειμενα ερχονται απο Κινα και φτανουν 1 μηνα μετα.


Εννοείς Sold by Amazon/Fulfilled by Amazon; Δεν παίζει αυτό. Έχεις κάποιο παράδειγμα/λινκ να δω;


Παει πολυς καιρος και ουτε που θυμαμαι τι αντικειμενο ητανε...

Εγω εννοω το κλικ που εχει να τικαρεις πανω αριστερα με το εικονιδιο prime οταν κανεις καποια αναζητηση και σου βγαζει τα αποτελεσματα. ΑΝ δεν κανω λαθος, οποτε τικαρω αυτη την επιλογη, ολα τα αποτελεσματα ειναι απο αντικειμενα που στελνει απο αποθηκες του το Amazon. Αν διαλεξεις 5-6 αντικειμενα απο το prime παιζει να τα στειλουν ολα μαζι σε 1 δεμα (ή 2 το πολυ) με πολυ χαμηλα μεταφορικα. Και ειχα την εντυπωση οτι επειδη ερχονται απο το Amazon φτανουν παντα πολυ γρηγορα και ολες τις φορες μου τα στελνανε απο χωρες της ΕΕ. Μια φορα λοιπον ενω ειχα επιλεξει το prime, ηρθε μονο του απο Κινα και εκανε 1.5 μηνα.

Για βοηθα Δοκτορα μπας και δεν εχω καταλαβει κατι καλα!!!
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#666021
manoliossss έγραψε:Εγώ που παρηγγειλα από aliexpress στις 17/09 και σήμερα μου ήρθε mail ότι έφτασε στην χώρα μου είναι λογικό;το ποτε βέβαια θα φτάσει στην πόρτα μου είναι άλλο θέμα...


Κι σε εμένα το ίδιο! Παραγγελία απο aliexpress 16/9, εχθές μαιλ ότι είναι Ελλάδα!
Είμαι περίεργος ποτε θα παραλάβω...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#666215
George_Prix έγραψε:Παει πολυς καιρος και ουτε που θυμαμαι τι αντικειμενο ητανε...

Εγω εννοω το κλικ που εχει να τικαρεις πανω αριστερα με το εικονιδιο prime οταν κανεις καποια αναζητηση και σου βγαζει τα αποτελεσματα. ΑΝ δεν κανω λαθος, οποτε τικαρω αυτη την επιλογη, ολα τα αποτελεσματα ειναι απο αντικειμενα που στελνει απο αποθηκες του το Amazon. Αν διαλεξεις 5-6 αντικειμενα απο το prime παιζει να τα στειλουν ολα μαζι σε 1 δεμα (ή 2 το πολυ) με πολυ χαμηλα μεταφορικα. Και ειχα την εντυπωση οτι επειδη ερχονται απο το Amazon φτανουν παντα πολυ γρηγορα και ολες τις φορες μου τα στελνανε απο χωρες της ΕΕ. Μια φορα λοιπον ενω ειχα επιλεξει το prime, ηρθε μονο του απο Κινα και εκανε 1.5 μηνα.

Για βοηθα Δοκτορα μπας και δεν εχω καταλαβει κατι καλα!!!


Σε γενικές γραμμές έτσι δουλεύει, αλλά δεν έχω πετύχει ποτέ αποστολή του Amazon από Κίνα, δεν ξέρω καν αν έχουν αποθήκες εκεί. Στο tracking καμιά φορά μπορεί να δεις (για sold by Amazon πάντα) να έρχεται από κάποια άλλη Ευρωπαϊκή αποθήκη, όπως μου έτυχε πρόσφατα και κάδος σκουπιδιών μου ήρθε από Ιταλία. :lol:

To πιο πιθανό είναι να αγόρασες αντικείμενο για το οποίο υπήρχε ως πωλητής το Amazon μεν, να υπήρχε όμως και Κινέζος στο marketplace που έβγαινε φτηνότερος από το Amazon δε και να προστέθηκε αυτό το προϊόν στο καλάθι σου. Υπάρχουν και μερικοί πωλητές στο marketplace που βγαίνουν ως prime επειδή πληρούν κάποια κριτήρια -πχ χρόνος παράδοσης, λεπτομέρειες εδώ: https://services.amazon.co.uk/services/ ... efits.html) αλλά δεν το έχω πετύχει πολλές φορές. Μπορεί να έπεσες στην περίπτωση και να μην το είχε ο πωλητής στοκ όπου είναι η βάση του και να στο έκανε dropship, αλλά είναι η εξαίρεση.

Το σημαντικό είναι προσοχή στο ποιός είναι ο πωλητής (Amazon αυτό καθεαυτό ή πωλητής που έχει το προϊόν στις αποθήκες της Amazon η πωλητής που έχει δική του αποθήκη και στέλνει αποκλειστικά μόνος του).
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#666308
drdino έγραψε:
George_Prix έγραψε:Παει πολυς καιρος και ουτε που θυμαμαι τι αντικειμενο ητανε...

Εγω εννοω το κλικ που εχει να τικαρεις πανω αριστερα με το εικονιδιο prime οταν κανεις καποια αναζητηση και σου βγαζει τα αποτελεσματα. ΑΝ δεν κανω λαθος, οποτε τικαρω αυτη την επιλογη, ολα τα αποτελεσματα ειναι απο αντικειμενα που στελνει απο αποθηκες του το Amazon. Αν διαλεξεις 5-6 αντικειμενα απο το prime παιζει να τα στειλουν ολα μαζι σε 1 δεμα (ή 2 το πολυ) με πολυ χαμηλα μεταφορικα. Και ειχα την εντυπωση οτι επειδη ερχονται απο το Amazon φτανουν παντα πολυ γρηγορα και ολες τις φορες μου τα στελνανε απο χωρες της ΕΕ. Μια φορα λοιπον ενω ειχα επιλεξει το prime, ηρθε μονο του απο Κινα και εκανε 1.5 μηνα.

Για βοηθα Δοκτορα μπας και δεν εχω καταλαβει κατι καλα!!!


Σε γενικές γραμμές έτσι δουλεύει, αλλά δεν έχω πετύχει ποτέ αποστολή του Amazon από Κίνα, δεν ξέρω καν αν έχουν αποθήκες εκεί. Στο tracking καμιά φορά μπορεί να δεις (για sold by Amazon πάντα) να έρχεται από κάποια άλλη Ευρωπαϊκή αποθήκη, όπως μου έτυχε πρόσφατα και κάδος σκουπιδιών μου ήρθε από Ιταλία. :lol:

To πιο πιθανό είναι να αγόρασες αντικείμενο για το οποίο υπήρχε ως πωλητής το Amazon μεν, να υπήρχε όμως και Κινέζος στο marketplace που έβγαινε φτηνότερος από το Amazon δε και να προστέθηκε αυτό το προϊόν στο καλάθι σου. Υπάρχουν και μερικοί πωλητές στο marketplace που βγαίνουν ως prime επειδή πληρούν κάποια κριτήρια -πχ χρόνος παράδοσης, λεπτομέρειες εδώ: https://services.amazon.co.uk/services/ ... efits.html) αλλά δεν το έχω πετύχει πολλές φορές. Μπορεί να έπεσες στην περίπτωση και να μην το είχε ο πωλητής στοκ όπου είναι η βάση του και να στο έκανε dropship, αλλά είναι η εξαίρεση.

Το σημαντικό είναι προσοχή στο ποιός είναι ο πωλητής (Amazon αυτό καθεαυτό ή πωλητής που έχει το προϊόν στις αποθήκες της Amazon η πωλητής που έχει δική του αποθήκη και στέλνει αποκλειστικά μόνος του).


Ευχαριστω για την απαντηση!

Οποτε πανω κατω καλα το ηξερα, απλα αγνοουσα τις τοσες λεπτομερειες. Κατι πεχτηκε παντως στα σιγουρα γιατι πρωτη φορα με το prime επιλεγμενο μου ηρθε αντικειμενο απο Κινα και μαλιστα μετα απο 1.5+ μηνα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#666504 Κάποια ήρθαν για να μείνουν, κάποια ήδη χρησιμοποιήθηκαν και κάποια επιστρέφουν πίσω...

Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#666769 Σήμερα μόλις παρέλαβα την τελευταία παραγγελία από το συγκεκριμένο!
Έχω παραγγείλει 5-6 φορές χωρίς κάποιο πρόβλημα. Τα προϊόντα τα παραλαμβάνω μέσω Γενικής Ταχυδρομικής. Δεν γνωρίζω βέβαια κατά πόσο συμφέρει, γιατί βλέπω ότι οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες και εδώ.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#666778 Νομίζω παλιότερα ο stefan είχε γράψει πως είχε κάποια θεματάκια (του έστελναν άλλη μάρκα για τον ίδιο κωδικό). Προτιμώ και προτείνω ελληνικά μαγαζιά, κι ας είναι ελαφρώς πιο τσιμπημένα.
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#666785
Dodger έγραψε:Νομίζω παλιότερα ο stefan είχε γράψει πως είχε κάποια θεματάκια (του έστελναν άλλη μάρκα για τον ίδιο κωδικό). Προτιμώ και προτείνω ελληνικά μαγαζιά, κι ας είναι ελαφρώς πιο τσιμπημένα.


Έχεις να προτείνεις καποιο?
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#666791 onparts.gr ?
Δεν έχω δοκιμάσει, συνάδελφός μου παραγγέλνει από εκεί όποτε χρειάζεται.