Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#663235
funkyreverend έγραψε:
markvag έγραψε:Χθες πάντως που το πρόσεξα πολύ, δεν έκανε τίποτα... :lol: :lol: Άρα η άσφαλτος είναι ΟΚ...

Είναι δυνατό κάποιο σκουπιδάκι - πετραδάκι να δημιουργήσει τρέμουλο;

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να το προκάλεσε; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω...


Το τράνταγμα θυμίζει τον ήχο που κάνει χαλασμένο ρουλεμάν πίσω; Σαν βουητό κάπως παρέα με το πολύ ελαφρύ τράνταγμα στο τιμόνι;

Υπάρχει ένα σημείο στη γέφυρα πάνω από το Επταπύργιο, από Φιλίππειο όταν περνάς από πάνω για να κινηθείς προς Ανθέων. Είναι κατηφορικό και κάνει αυλακώσεις ο τάπητας εσωτερικά από τα φορτηγά (σύμφωνα με συγγενή οδοποιό). Μήπως τώρα που ξαναπέρασες και δεν έκανε κιχ, δεν πάτησαν οι τροχοί σου στο ίδιο πλάτος;



Όχι, έκανε απλά τρέμουλο, καθόλου παραπάνω θόρυβο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#663508 Τελικά έβαλα τα toyo 175/70/14 με 230e
https://www.skroutz.gr/s/7454268/Toyo-N ... 4-88T.html

Θετική έκπληξη το made in Japan στα πλαϊνά και το 420 στο δείκτη φθοράς . Τα michelin ήταν στο 400 και τα goodyear στο 360-380 .
Αν και με ενισχυμένα πλαϊνά XL 88T, πιο άνετα από τα michelin . Για αρχή ευχαριστημένος.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#663643
funkyreverend έγραψε:Τότε δεν έχω ιδέα. Δες αν ξαναεμφανίζεται πατώντας σε συγκεκριμένο σημείο επί της ασφάλτου.


Θα δω... αν νιώσω κανένα κούνημα θα ενημερώσω... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By tsavman
#665965 Υπάρχει κάποιο οικονομικό όφελος σε αλλαγή διάστασης από 205/45-17 σε 205/50-16;
Φοράω SportContact5 τώρα σε 17'' αλλά έχει αρχίσει και με κουράζει η σκληρότητά του στις χαμηλές ταχύτητες και τα σαμαράκια/λακούβες.

Από την άλλη σκέφτομαι στην επόμενη αλλαγή να πάω σε κάτι πιο μαλακό (premium contact ίσως;) ή ακόμα και σε άλλο κατασκευαστή, καθώς το κοπάνημα δεν το αποδίδω εντελώς στο χαμηλό προφίλ, αλλά και στον τύπο του ελαστικού.
Με χειμερινά Nexen σε 17'' δεν κοπανάει καθόλου.

Τι προτείνετε εσείς;
Άβαταρ μέλους
By Govus
#665966 Αν έχεις ήδη σε κάποια αποθήκη τις 16άρες, τότε μάλλον υπάρχει :lol: .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#665971 Ό,τι θα βελτιωθεί η άνεση θα βελτιωθεί. Το θέμα είναι πώς θα καλύψεις το κόστος να αγοράσεις ζάντες. Μια επιλογή θα ήταν να κάνεις ανταλλαγή. Γνώμη μου, μην το κάνεις. Απλώς άλλαξε ίσως μάρκα ελαστικού και δες τις πιέσεις. Δηλαδή, δοκίμασε πώς σου φαίνεται με τις χαμηλότερες προτεινόμενες σε σχέση με αυτές που έχεις τώρα.
Τι αμάξι είναι; Είναι δημοφιλής διάσταση, τέτοια έχει και το εταιρικό μου T-roc.
Άβαταρ μέλους
By tsavman
#666037 Δυστυχώς δεν υπάρχουν οι 16άρες ζάντες, αλλά υπάρχει και ένας παράγοντας ακόμα που δεν έχει υπολογιστεί στην εξίσωση:
Στο παρόν σετ 17 ιντσών αλλάζω λάστιχα δύο φορές τον χρόνο (θερινά-χειμερινά), οπότε χοντρικά υπάρχει ένα ετήσιο κόστος περί τα 50 ευρώ μόνο για αυτό.
Αν αυτό καταργηθεί, σταματήσω δηλαδή το ξεζαντάρισμα για πχ 4-5 χρόνια, σε συνδυασμό με το χαμηλότερο κόστος των 16'' ελαστικών, κάπως βγαίνει ένα νέο σετ ζαντών 16'' καινούριο, ή μεταχειρισμένο.
Σκέφτομαι να κρατήσω τις 17'' για τα χειμερινά, γιατί πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτά όσον αφορά την άνεση και τις επιδόσεις, και να πάω σε 16'' για τα καλοκαιρινά.

Το αυτοκίνητο είναι ένα 2004 Toyota Corolla με περίπου 145 άλογα και KYB AGX, και παρακολουθώ τις πιέσεις με TPMS, με προτίμηση τα 32PSI σε κρύα ελαστικά.
Έπαιξα και με διαφορετικές πιέσεις, αλλά δεν κατάλαβα διαφορά στην άνεση στα πχ 26PSI.
Να υπενθυμίσω ότι τα καλοκαιρινά μου είναι ContiSportContact5 και τα χειμερινά μου Nexen WindguardSport2.

Αξίζει να τονίσω ότι εκτός από το θέμα της άνεσης στις χαμηλές ταχύτητες, είμαι υπερευχαριστημένος με τα SportContact5 -με εξαίρεση τον θόρυβο κύλισης πάνω από τα 100χλμ/ώρα, και σίγουρα θα τα ξαναέβαζα, αν και από ό,τι είδα έχουν καταργηθεί πλέον.

PFA:

Εικόνα

Σε 205/45-17, τι είναι αντίστοιχων επιδόσεων με το SportContact5, αλλά λίγο πιο άνετο;
Η διάρκεια στον χρόνο δεν μας απασχολεί, γιατί συνήθως στα 40.000χλμ τα πετάω λόγω ηλικίας.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#666082 Έχεις δοκιμάσει ποτέ 50άρι προφίλ στην 17άρα :hmmm: ;
Δεν ξεφεύγει και τόσο σε διάμετρο από την "αρχική" 195/55/16 (αν θυμάμαι καλά τη διάσταση :oops: ...) .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666098 Εμένα όπως το βλέπω το αμάξι σου , που είναι σε εξαιρετική κατάσταση και πολύ όμορφο για την ηλικία του, θεωρώ πως την ζημιά την κάνει η χαμηλωμένη ανάρτηση στην άνεση. Δηλαδή, οι 17άρες ίσως είναι μεγάλες για το συγκεκριμένο σασί.
Φυσικά και το προφίλ 45 για πλάτος 205 είναι πολύ χαμηλό και δεν βοηθάει.
Γνώμη μου, βρες κάποιο λάστιχο με μαλακά πλαϊνά. Συνήθως τέτοια έχουν τα Dunlop πχ. Και κάποια Michelin, ενώ και η Conti στα PremiumContact ακολουθεί την ίδια οδό.
Άβαταρ μέλους
By tsavman
#666115 Ευχαριστώ για τα σχόλια.
Multiple-quote πως κάνουμε; :s_wacko

Η εργοστασιακή διάσταση ήταν 195/60-15 για αυτό το αυτοκίνητο, και δεν θα ήθελα να πάω σε 205/50-17 γιατί αλλάζει αρκετά το βήμα.

Όσον αφορά την ανάρτηση, είναι ρυθμιζόμενης σκληρότητας, με 4 στάδια εμπρός και 8 πίσω, με το παρόν σετάπ στα 3/4 εμπρός, και 5/8 πίσω. Έχω δοκιμάσει και ένα κλικ κάτω, αλλά δεν βελτιώνει ιδιαίτερα την απόσβεση στις μικρές κακοτεχνίες του δρόμου, απλά μαλακώνει συνολικά (πχ, μεγαλύτερο βύθισμα σε έντονο φρένο, μεγαλύτερες κλίσεις στις στροφές κλπ). Τα ελατήρια είναι 35mm της ΤΤΕ. Το όλο πρόβλημα είναι στις χαμηλές ταχύτητες, και τις μικρές ανωμαλίες του δρόμου, όσο μαζεύει χιλιόμετρα τόσο πιο άνετο και "planted" γίνεται.

Η 17άρα ίσως είναι το θέμα, καθώς ακόμα και το αντίστοιχο "σπορ" μοντέλο (TS) με 192hp έβγαινε με 16άρες και 195/55-16 (αλλά διαφορετικό βήμα).

Έτσι προκύπτει και ο προβληματισμός μου σχετικά με την μετάβαση σε 16'', αν και έχω παρατηρήσει ότι με διαφορετικά ελαστικά είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

Παρακολουθώ και διαβάζω συγκριτικά τεστ από https://www.tyrereviews.co.uk, και με έχουν βοηθήσει πολύ στην επιλογή του χειμερινού ελαστικού, οπότε δεν θα έλεγα και κάτι όχι για αντίστοιχα μαλακό θερινό σε 17''.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#666116 Τα 215 (/45) χωράνε :hmmm: ; Θα "πάρεις" κάτι ψιλά σε προφίλ, χωρίς να ξεφύγεις σε διάμετρο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666130
tsavman έγραψε:Ευχαριστώ για τα σχόλια.
Multiple-quote πως κάνουμε; :s_wacko

Ξεκινάς νέα απάντηση, πας στον full editor οπου βλέπεις κάτι σαν το παρακάτω:
Εικόνα
Κάνεις κλικ στα "συννεφάκια" που βλέπεις δεξιά.
:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By tsavman
#666141
Govus έγραψε:Τα 215 (/45) χωράνε :hmmm: ; Θα "πάρεις" κάτι ψιλά σε προφίλ, χωρίς να ξεφύγεις σε διάμετρο.


Αλλάζει αρκετά το "βήμα" με 215/45.
Το 205/45-17 είναι σχεδόν perfect match όσον αφορά το βήμα, και δεν έχω θέμα με το να βρίσκει στα φτερά, ή την ανάρτηση όταν στρίβω το τιμόνι.

Τα διάφορα μεγέθη προφίλ έχουν ως εξής:
195/60-15: 117mm
205/50-16: 102mm
205/45-17: 91mm
215/45-17: 97mm

Θεωρώ επίσης ότι το 215 θα είναι υπερβολικό για τη δύναμη του αυτοκινήτου.
Μάλλον η πιο σωστή λύση φαίνεται πως είναι να παραμείνω στην παρούσα διάσταση, και να ψάξω για ένα "λιγότερο σπορ" (μαλακότερο) ελαστικό.

Anonymous Founder έγραψε:
tsavman έγραψε:Ευχαριστώ για τα σχόλια.
Multiple-quote πως κάνουμε; :s_wacko

Ξεκινάς νέα απάντηση, πας στον full editor οπου βλέπεις κάτι σαν το παρακάτω:
Κάνεις κλικ στα "συννεφάκια" που βλέπεις δεξιά.
:iconcool:

Thanks :s_cool