Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#665877
gianik έγραψε:όλη αυτή την διαδικασία του να μετράτε θερμίδες , υψομετρικά , W , μοίρες ανηφόρας , μποφόρ ανέμου , γεωμετρία ποδηλάτου ,βατόμετρα , cadence , κλπ κλπ το θεωρείτε ποδηλασία;;;; :s_crazy :s_crazy :s_crazy


Αθλητισμος λεγεται οτι και να κανεις, Harder, Better, Faster, Stronger. (Daft Punk)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#665878 :lol:

ρε συ οκ , καλό είναι να βελτιώνεσαι , αλλά οκ για να σας παρακολουθήσει κανείς πρέπει να έχει γνώσεις Φυσικής , Χημείας , Μαθηματικών , προγραμματισμού Η/Υ κλπ κλπ ..

ειδικά εκεί που έγραφε ο sknipper για το strava και τις άλλες εφαρμογές που πέφτει η μία πάνω στην άλλη :
(Το αισθητήριο cadence συνδέεται στο Garmin ρολόι (τώρα έχω το fenix 5S plus δεν ξέρω αν όλα μπορούν) το οποίο συνδέεται στην εφαρμογή της Garmin το Garmin Connect. Αυτό με τη σειρά του τα στέλνει όλα στο strava. Το οποίο strava τα στέλνει σε elevate, training peaks και αλλού.
To ίδιο αισθητήριο cadence συνδέεται και σε εφαρμογή στο τηλέφωνο. Όπου δυστυχώς δεν συνδέεται το Garmin όταν κάνει broadcast τους παλμούς (μάλλον τους κάνει σε ANT+ αλλά το τηλέφωνό μου δεν έχει τέτοιο (σημείωση, τα Samsung συνήθως έχουν και ANT+).
Έχω ζώνη παλμών της Wahoo (από εκεί ξεκίνησα). Πλέον τη χρησιμοποιώ μόνο για μετρήσεις HRV και threshold με το Garmin ρολόι με το οποίο συνδέεται επιτυχώς.
Έχω και μια ζυγαριά της Renpho. Που έχει την εφαρμογή της που στέλνει στο fitbit, αυτό στο my fitness και μετά καταλήγει στο garmin connect και στο strava,
Διαθέτω κι ένα αισθητήριο Running Dynamics της Garmin που επίσης συνδέετει στο ρολόι Garmin
.)


:s_whiteflag :s_whiteflag


είπαμε οκ το ψάχνεις γενικά το θέμα , αλλά αλήθεια τώρα , όλη η αυτή η διαδικασία σας χαλαρώνει;;; σας προσφέρει κάτι ;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#665880
gianik έγραψε::lol:


είπαμε οκ το ψάχνεις γενικά το θέμα , αλλά αλήθεια τώρα , όλη η αυτή η διαδικασία σας χαλαρώνει;;; σας προσφέρει κάτι ;;; :hmmm:


Νικη επι του μεγαλυτερου εχθρου σου (του ιδιου του εαυτου σου), η καλυτερη απ'ολες. :yahoo:
Yes you can...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#665882 Η ποδηλασία ειναι πολλά πράγματα ανάμεσα σε αυτό είναι και σπορ ερασιτεχνικό ή μη. Πχ φίλος πρόσφατα πηρε μερος σε νυχτερινό αγώνα από Ζυριχη στο Ζερματτ. Ξεκίνησαν στις 1 τα ξημερώματα και έφτασαν στις 4 το απογευμα. Αλλος την βρίσκει με downhil mountain biking και η γηραιά κυρια στην γειτονιά μου πάει για ψώνια με το ποδήλατο της κοκ.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#665887
mirage έγραψε:Η ποδηλασία ειναι πολλά πράγματα ανάμεσα σε αυτό είναι και σπορ ερασιτεχνικό ή μη. Πχ φίλος πρόσφατα πηρε μερος σε νυχτερινό αγώνα από Ζυριχη στο Ζερματτ. Ξεκίνησαν στις 1 τα ξημερώματα και έφτασαν στις 4 το απογευμα. Αλλος την βρίσκει με downhil mountain biking και η γηραιά κυρια στην γειτονιά μου πάει για ψώνια με το ποδήλατο της κοκ.



συμφωνώ απλά νομίζω ότι όταν ψυρίζεις τόσο πολύ την μαιμού στο τέλος χάνεις την μαγεία.. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#665891
gianik έγραψε:
mirage έγραψε:Η ποδηλασία ειναι πολλά πράγματα ανάμεσα σε αυτό είναι και σπορ ερασιτεχνικό ή μη. Πχ φίλος πρόσφατα πηρε μερος σε νυχτερινό αγώνα από Ζυριχη στο Ζερματτ. Ξεκίνησαν στις 1 τα ξημερώματα και έφτασαν στις 4 το απογευμα. Αλλος την βρίσκει με downhil mountain biking και η γηραιά κυρια στην γειτονιά μου πάει για ψώνια με το ποδήλατο της κοκ.



συμφωνώ απλά νομίζω ότι όταν ψυρίζεις τόσο πολύ την μαιμού στο τέλος χάνεις την μαγεία.. :inlove:


Η μαγεια ειναι οι ενδορφινες που παραγεις + τα αποτελεσματα οταν γυρισεις σπιτι (αναλυση/βελτιωση), για μενα, για αλλους θα ειναι αλλιως φανταζομαι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#665892 Η μαγεία για σένα είναι να πας βόλτα πχ στην παραλία με τον γιό σου για άλλον ειναι αυτο
https://www.chasingcancellara.com/zurich-zermatt-en και του χρόνου να ειναι καλύτερος. Ολα αυτα τα data λοιπόν τον βοηθούν σε αυτο τον στόχο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#666008 @harpymonk
Ευχαριστώ για τα σχόλιά σου, βοηθάνε.
Ειδικά αυτό που είπες ότι εσύ θα πήγαινες με 45χλμ με την ισχύ που έβγαζα, το πιστεύω γιατί είναι κάτι που το έχω παρατηρήσει σε άλλους (εδώ μπαίνει emoji με φατσούλα πράσινη από τη ζήλεια)
Με το βατόμετρο ξεπερνάς τα τερτίπια του καρδιακού παλμού που εξαρτάται από αρκετά πράματα και πας στο αποτέλεσμα.
Και μια ερώτηση προς όλους: από τη στιγμή που ο ποδηλάτης κάνει ορθοπεταλιά δεν είναι ζαβολιά ως προς τα βατ που βγάζει; Δηλαδή φαντάζομαι ότι δεν είναι βατ από τους μύες του αλλά μύες+βάρος μαζί. Με το βατόμετρο τι έχεις παρατηρήσει στην ορθοπεταλιά;

Θα ρωτήσω και κάτι στο θέμα fitness που αν θα ήθελες δες το, ίσως ξέρεις να απαντήσεις.

@gianik
Αν το βλέπεις απλά σαν μέσο μεταφοράς ή χαλαρής βόλτας με όποιο ποδήλατο έτυχε να έχεις όλα αυτά που λέμε λίγη σημασία έχουν.
Αν όμως το βλέπεις σαν αθλητισμό και σαν χόμπυ τότε στην προσπάθεια βελτιστοποίησης και βελτίωσης το ψάχνεις. Απίστευτες λεπτομέρειες υπάρχουν σε όλα τα πράματα αν θέλεις να τα κάνεις καλά ή καλύτερα. Τότε η όλη διαδικασία προσφέρει ευχαρίστηση (βασικά ο καθένας όπως τη βρίσκει, εδώ άλλοι κάθονται ώρες και περιμένουν να τσιμπήσει το ψάρι ή μελετάνε ποιος τρίφτης θα τους φτιάξει τους κόκκους καφέ πιο καλή σκόνη).

Σχετικά με τις μπερδεμένες συνδέσεις διαφόρων αισθητηρίων κλπ ήθελα να δείξω 2 πράματα.
- ότι δυστυχώς, ακόμα δεν επικοινωνούν όλα με όλα, είναι θέμα και software και hardware και επιλογές κατασκευαστών.
- αλλά πολλές φορές υπάρχει όχι απευθείας τρόπος να το καταφέρεις. (υπάρχουν και ειδικά προγράμματα που κάνουν μόνο αυτό, να συγχρονίζουν όλα αυτά που δεν προβλέπονται).

@drdino και σε όλους
Δεν είμαι φίλος της συμμετοχής σε αγώνες γενικά, δεν έχω κάτι να αποδείξω, φασαρία, κόσμος, ταλαιπωρία. Εγώ αθλούμαι για την ησυχία και σχετική αποστασιοποίηση, είμαι με τον εαυτό μου και τον παίζω/πολεμάω/δοκιμάζω/κάνω reboot κλπ.
Τι το ενδιαφέρον έχει ένας αγώνας (ποδηλάτου, τρεξίματος κλπ) και γενικά το συνιστάτε;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#666010 Μαλλον σε εμενα αναφέρεσαι για τους αγώνες, αν και δεν ήταν ακριβως αγώνας αυτο που εβαλα, μάλλον παλη με τον εαυτό θα το χαρακτηριζα. Ενα παράδειγμα για το πως την βρίσκει ο καθένας ηταν.
Δεν συνιστώ απολυτως τίποτα και σε κανέναν.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#666011
sknipper έγραψε:@harpymonk

Και μια ερώτηση προς όλους: από τη στιγμή που ο ποδηλάτης κάνει ορθοπεταλιά δεν είναι ζαβολιά ως προς τα βατ που βγάζει; Δηλαδή φαντάζομαι ότι δεν είναι βατ από τους μύες του αλλά μύες+βάρος μαζί. Με το βατόμετρο τι έχεις παρατηρήσει στην ορθοπεταλιά;


Γιατι να ειναι ζαβολια; Βγαζεις μεγαλυτερη δυναμη αλλα χρησιμοποιεις πολλους περισσότερους μυες και κουραζεσαι πιο γρηγορα. Μετα ειναι θεμα εξασκησης μπορεις π.χ. να παραξεςι την ιδια ισχυ σε σχεση με καθισμενος αλλα για πολυ περισσοτερο χρονο, χωρις να κουραστεις παραπανω.
Αν θελεις εκρηκτικη ισχυ για λιγο (1-2 λεπτα με FTP+50%)->ορθοπεταλια
Αν θελεις λιγοτερη κουραση για την ιδια ισχυ, σε σχεση με καθισμενος, για πολυ χρονο επισης ορθοπεταλια (θεμα εξασκησης). Εγω το κανω για πανω απο μιση ωρα αν χρειαστει.

Υ.Γ.
Πολυ χαρουμενος σημερα Alpe du Zwift 57:58 @ 240W, 169 παλμους μεσο ορο :yahoo: Γερα ο γερος...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#666013
harpymonk έγραψε:Πολυ χαρουμενος σημερα Alpe du Zwift 57:58 @ 240W, 169 παλμους μεσο ορο :yahoo: Γερα ο γερος...
Πολύ ωραίος! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#666018
sknipper έγραψε:@harpymonk

Σχετικά με τις μπερδεμένες συνδέσεις διαφόρων αισθητηρίων κλπ ήθελα να δείξω 2 πράματα.
- ότι δυστυχώς, ακόμα δεν επικοινωνούν όλα με όλα, είναι θέμα και software και hardware και επιλογές κατασκευαστών.
- αλλά πολλές φορές υπάρχει όχι απευθείας τρόπος να το καταφέρεις. (υπάρχουν και ειδικά προγράμματα που κάνουν μόνο αυτό, να συγχρονίζουν όλα αυτά που δεν προβλέπονται).


Τι να σου πω, εχω φαει ωρες και δεν το εχω καταφέρει
Εχω εγκαταστήσει και προσπαθήσει να συνδιασω μέχρι τώρα wahoo , strava, mapmyride , Samsung health , με τίποτα δε γίνεται να συνδιάζει ενα απο αυτα και τους παλμούς απο το ρολόι μου και το cadence sensor στο ποδήλατο , η το ενα η το άλλο παίρνω.
Πλέον το παράτησα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#666019 Θα έμπαινα και εγώ στο τριπάκι να κολάζομαι με νούμερα κτλ, αλλά το ποδήλατο τελικά μου βγάζει την freeride άθληση. Αυτό που περιγράφει ο sknipper "Εγώ αθλούμαι για την ησυχία και σχετική αποστασιοποίηση, είμαι με τον εαυτό μου και τον παίζω/πολεμάω/δοκιμάζω/κάνω reboot κλπ.". Εγώ θα σταματήσω εννοείται στο κόκκινο φανάρι σε αντίθεση με το 2/3 των ποδηλατών οπότε οι "χρόνοι" θα είναι ένα ρεζουμέ ημέρας και συγκυρίας. ΄

Οπότε αφήνω τους χρόνους εκτός ενδιαφέροντος. Και εννοείται θα σταματήσω να βγάλω και μια φωτογραφία όταν μου καπνίσει. Και εννοείται θα έχω μαζί μου το σακίδιο, απλά γιατί έτσι μου αρέσει. (και ας με προσπερνάνε κάτι τύποι να μου λένε, "επ ωραίος ρυθμός, αλλά άσε το σακίδιο σπίτι / πάρε κλακ-παπούτσια" κτλ).

Να πω επίσης ότι ακόμα βλέπω άτομα χωρίς κράνος και είχα και μια πτώση πριν 'κανα μήνα που αισίως έπεσα κρουστικά (το κωλομέρι μου ακόμα πονάει) και όχι με σύρσιμο. Στο τέλος της τούμπας το πίσω μέρος του κεφαλιού έφαγε ένα χτύπημα που απορροφήθηκε πλήρως από το κράνος. Το mips σύστημα όλα τα λεφτά.

Και μερικές από τον "Griggio".

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#666025 + άπειρο σε όλα ..... :inlove:


εννοείται πάντα κράνος (καλά εδώ μιλάμε για Αθήνα.. :lipsealed: ) , πάντα μπακ πακ στην πλάτη με νερό , φρούτα , ταυτότητα , crillen για τα κουνούπια και αποστειρωτικό υγρό για τραύματα.. :oops: