Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#658960 Εγώ νόμιζα πως οι ξενοι φέρνουν το χρήμα και γι αυτό ανοίξαμε τα συνορα... Να έρθουν να κανουν τις διακοπές τους με ασφάλεια και να μας αφήσουν χρήμα. Γιατί πιστεψε με αν η Ελλάδα μπει στην λιστα με τις χώρες που πρέπει να μπεις σε καραντινα μετα την επιστροφή, οπως η Ισπανία και η Σερβια, οι ξενοι θα φύγουν τρέχοντας ή δεν θα έρθουν ποτε.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#658961 Κάνουμε κύκλους στη κουβέντα...

Το θέμα είναι, που είναι η στήριξη?
Δεν μπορείς να ανακοινώνεις μέτρα που μηδενιζουν την οικονομία χωρίς να ανακοινώνεις αντίστοιχα για τη στήριξη της!

Δεν το ζεις, δεν το καταλαβαίνεις...

< 9 >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#658962 Έκλεισε ο κύκλος με την τελευταία πρόταση. Απορώ πως δεν χρησιμοποιήθηκε νωρίτερα αυτό το επιχείρημα.
Ας ζητήσουν στήριξη τα όργανα του κλάδου και όταν την αρνηθούν να το συζητήσουμε. Πάντως μηδενισμός θα προέκυπτε αν τα έκλειναν τελείως. Αυτό είναι κάτι άλλο.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#658963
mirage έγραψε:Α και κάτι ακόμα, μια λίστα με ονόματα αυτών που μπαίνουν μέσα στα νυχτερινα μαγαζιά, με ταυτότητα και στοιχεία επικοινωνίας, θα ήταν παρα πολυ χρήσιμη με μειωμένο ή οχι ωράριο λειτουργίας.


Απο την λιστα Λαγκαρντ στην λιστα Χαρδαλια. :lol: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#658964 Ναι, καλό είναι να λέγονται καμία φορά τα προφανή.

Κοίτα να δεις...
Έχω τουριστική επιχείρηση.
Εχω ετήσια σταθερά έξοδα περί των 75k €...
Φέτος έχω τζίρο μέχρι τώρα 5-6k€ και στη καλύτερη να διπλασιαστεί μέχρι το τέλος της σεζόν.
Η βοήθεια που έχω λάβει έως τώρα είναι 800+534€ από ειδικού σκοπού και 2,1k€ από την επιστρεπταια 2

Με αυτά τα δεδομένα και χωρίς να βλέπω κάποια ουσιαστική στήριξη βραχυπροθεσμα είναι πιο πιθανό να το ρίξω στα ψυχοφαρμακα η να γίνω αυτόχειρας, παρά να με επηρεάσει η covid.
Πόσοι σαν εμένα?
Πόσοι άνεργοι?
Μη μου κουνάτε το δάχτυλο, please...

Η τελευταία πρόταση για τα όργανα του κλάδου, δεν έχει κάποια επαφή με τη πραγματικότητα!

< 9 >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#658965 Πάντως κι εγώ που το ζω και το καταλαβαίνω, δηλ. μέσες άκρες έχω μείνει ανεργέητορ ΚΑΙ λόγω της κατάστασης, πιστεύω ότι χρειάζονται σοβαρά μέτρα προστασίας της δημόσιας υγείας. Τα μέτρα στήριξης της πραγματικής οικονομίας με βρίσκουν σύμφωνο εκατό-μηδέν, πλην όμως είναι φτου κακά για τους κρατικοδιαιτούληδες που βρίσκονται στο τιμόνι. Τα παραπάνω χωρίς να κουνάω δάχτυλο BTW.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#658969 Εχει προβατοποιηθει η ανθρωποτητα και το κακο ειναι οτι δεν αντιδραμε.
Στο τελος θα παρουμε τα ορη και τα βουνα.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#658971 italakia, έχουμε μια σοβαρή συζήτηση, κρατήσου μέχρι να τελειώσουμε...

< 9 >
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#658980 Δεν εχω παρακολουθησει ολη την κουβεντα, απλα θα συνεισφερω κ εγω τα 0.02c μου.

Οποιοσδήποτε κατω των 30 πάντως κινείται εξω = νυχτερινά μαγαζια κλπ εχει εικονα του ποσο υποκριτικα και για τις εντυπωσεις ειναι ολα τα σχετικά μετρα. Δεν εφαρμόζεται ούτε ελεγχεται κατι και για αυτο ειδικα μπαρ, κλαμπ, μπουζούκια και ο,τι αλλο στοιβάζει κοσμο ορθιο θα επρεπε να εχουν κλεισει καποιες εβδομαδες τωρα.

Ειναι αστειο οτι επιφορτιζεις απλό κοσμο που π.χ. αναγκαζεται να παει στη δουλεια του να προσεξει στα λιγοστά δρομολογια των σαπιων ΜΜΜ την πληρότητα 65% και την ιδια ωρα να υπαρχουν χώροι που αραζουν 500 σουρωμενοι ασυμπτωματικοι σε απόσταση εκατοστών ο ενας απο τον αλλον.
Πετας και το παραμύθι της ατομικης ευθύνης και εισαι ετοιμος, καμια ευθυνη/κανενας σχεδιασμος/ εχει ο Θεός.

Αν στραβωσει η κατασταση θα ναι πραγματικά κριμα για την πλειοψηφια που εχει συνετιστει και προσεχει εστω τα βασικα.
Και ακομα πιο κρίμα θα ειναι για τα υγιη κομμάτια της οικονομίας που θα πληχθουν, στο βωμο του βραχυπρόθεσμα να ευνοηθει το χρημα της νυχτας..
Άβαταρ μέλους
By mirage
#658982 Καταλαβαίνω το προβλημα και την αγωνία σου δεν κουνώ δάχτυλα. Αν ρωτάς εμένα αυτό που έγινε ειναι ενας σχετικά καλός συμβιβασμός. Απο εκει και πέρα η στήριξη είναι απαραίτητη και νομίζω και εφικτή, σε σχεση με την περιοδο του lockdown, εφόσον παραμένει γενικα ανοιχτή η υπόλοιπη οικονομια. Εννοείτε πως εδώ είναι Βαλκανια άρα δεν περιμένω θαύματα αλλα κατι πρέπει να γίνει. Και μιλω και για τις υπόλοιπες επιχειρήσεις του τουριστικού κλάδου οι οποίες έχουν πληγεί σε μεγάλο βαθμό φετος.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#658993
MIXOStsi έγραψε:Ναι, καλό είναι να λέγονται καμία φορά τα προφανή.

Κοίτα να δεις...
Έχω τουριστική επιχείρηση.
Εχω ετήσια σταθερά έξοδα περί των 75k €...
Φέτος έχω τζίρο μέχρι τώρα 5-6k€ και στη καλύτερη να διπλασιαστεί μέχρι το τέλος της σεζόν.
Η βοήθεια που έχω λάβει έως τώρα είναι 800+534€ από ειδικού σκοπού και 2,1k€ από την επιστρεπταια 2

Με αυτά τα δεδομένα και χωρίς να βλέπω κάποια ουσιαστική στήριξη βραχυπροθεσμα είναι πιο πιθανό να το ρίξω στα ψυχοφαρμακα η να γίνω αυτόχειρας, παρά να με επηρεάσει η covid.
Πόσοι σαν εμένα?
Πόσοι άνεργοι?
Μη μου κουνάτε το δάχτυλο, please...

Η τελευταία πρόταση για τα όργανα του κλάδου, δεν έχει κάποια επαφή με τη πραγματικότητα!

< 9 >


Εγώ μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα. Εξάλλου σαν προφητική τσιγγάνα τα έγραφα κάτι μήνες πριν, αλλά ήμουν καταστροφολόγος. Έχω πληγεί με την απαγόρευση γαμοβαπτίσεων, εκδηλώσεων και πανηγυριών. Μήνες τώρα.

Να σε παίρνει τηλέφωνο επαρχιώτης πελάτης που έρχεται Αθήνα με το φορτηγό του για να "ψωνίσει" από 3-4 προμηθευτές του, μέσα σε αυτούς και εγώ, και να στο ακυρώνει γιατί έγινε lockdown στο τάδε μεγάλο πανηγύρι. Σου αναφέρω ένα απλό παράδειγμα.

Ήξερα για το μέτρο της χρονικής λόκας, 3 μέρες πριν. Έλειπα λίγες μέρες στο χωριό και δεν την πάλευα με το κακό σήμα στο χωριό για να μπω να το γράψω. Μαζευτείτε μερικοί, μην Τζημερίζετε έτσι εύκολα. Κανείς δεν είπε να μην κοιτάξουμε τη Δημόσια Υγεία. Αλλά όταν βλέπει ο άλλος (ο Χ Mixos, εγώ, ο άλλος, ο παράλλος) να κλυδωνίζεται ή να καταστρέφεται το "οικοδόμημά" του, είναι λογικό να πει και μια κουβέντα παραπάνω. Άσε που δεν είπε κάτι παραπάνω ο Μίχος. Αλλά σεβαστείτε το. Όλοι καταλαβαίνουμε. Όλοι έχουμε σώας τας φρένας, Δεν είμαστε παρτάκηδες. Δεν είμαστε τίποτα βολεμένοι γαλαζοπρασινορόζ.

Αυτή η απόγνωση του Χ Μίχου είναι η πραγματική οικονομία. Τα ίδια ακριβώς έγραφα και στον Σωκράτη, κάτι μήνες πριν.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#658994 Όλα ξεκινούν από την κυβερνητική αδυναμία να βοηθήσει όσους πλήττονται και να διατηρησει τη δημοσια υγεια με ενα πλανο που να βγαζει νόημα ως προς την ισορροπία μεταξύ των 2. Αυτη η μη ξεκαθαρη κατασταση φερνει τον κοσμο να κανει συζητησεις οπως αυτη εδω, που για τον εναν φταιει ο ταδε, για τον αλλο ο δείνα.

Εχω πελατες μου στη Γερμανια που την πρώτη μερα του Λοκνταουν ειδαν στο λογαριασμο τους 5ψηφια νούμερα ως "στηριξη" κ εδω μετρο στηριξης θεωρηθηκε το μειον 40% στα ενοικια και να "τα βρει" ο ιδιοκτήτης με το κρατος μετα στον ενφια.
Αν κ εδω ο πολιτης εβλεπε ειτε πως υπαρχει ενας Χ σχεδιασμος βιωσιμοτητας και μια στήριξη ούτε τοσο συχνες θα ηταν οι παραβασεις απο τους επιχειρηματιες, ούτε τοσο εντονη η γκρινια. Δυστυχώς μόνο σπασμωδικές κινησεις διαφαίνονται ομως..
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#659000 Πάντως οι όποιες αποζημιώσεις πρέπει να βασιστούν στα περσινά ΔΗΛΩΜΕΝΑ έσοδα, νταξ;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#659002
harpymonk έγραψε:Πάντως οι όποιες αποζημιώσεις πρέπει να βασιστούν στα περσινά ΔΗΛΩΜΕΝΑ έσοδα, νταξ;


Εικόνα