Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#658920 Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική περιγραφή! Είχα κάποιους ενδοιασμούς, αλλά με την πρώτη ευκαιρία βλέπω να καταλήγω στην αγορά του. :)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#658946 Πάρε και το refresh
Για το μικρό του κόστος ξενοιαζεις για ενα χρόνο

Μόνο μη χάσεις το πτώμα σε νερό....
(Το σήκωσα καργα απο βάρκες το καλοκαίρι regardless :-)
Άβαταρ μέλους
By pro
#660396 Χρησιμοποιώ στη δουλειά ένα phantom 4 pro. Μετά από ένα update που έκανα, δεν σηκώνεται καν στις λεγόμενες no fly zones. Αυτό δημιουργεί πολλά προβλήματα γιατί πολλά σημεία ενδιαφέροντος είναι σε αυτές τις περιοχές. Δεν με ενδιαφέρει να το σηκώσω εκεί σε μεγάλο ύψος ώστε να δημιουργήσω πρόβλημα.
Τι προτείνετε μέχρι 500 (ίσως και λιγο παραπάνω) ευρώ που να μην έχει τέτοιους περιορισμούς;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#660401 Τι δουλεια ειναι,για ποια χρήση μιλάμε;
Άβαταρ μέλους
By pro
#660406 Φωτογράφηση κάποιου χώρου/κτιρίου/τοπίου κυρίως.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#660464 Για να ειναι χαρακτηρισμενο ως no fly zone καποιος λογος θα υπαρχει.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#660465
pro έγραψε:Φωτογράφηση κάποιου χώρου/κτιρίου/τοπίου κυρίως.
Ξεκίνησα να σου γράψω κάτι αλλά μετά είδα οτι βασικά θες να αποφύγεις το geofencing και δεν ξέρω πως και αν μπορείς
Με όλα τα drone της DJI θα εχεις τα ίδια προβλήματα
Άβαταρ μέλους
By pro
#660485
fokion έγραψε:Για να ειναι χαρακτηρισμενο ως no fly zone καποιος λογος θα υπαρχει.


Προφανώς. Σε ένα σημείο για παράδειγμα, είναι στην ευθεία διαδρόμου προσγείωσης. Βέβαια, στον χώρο που με ενδιαφέρει υπάρχουν 5όροφες οικοδομές, κι εγώ δεν μπορώ να το σηκώσω ούτε 5 μέτρα. Οπότε καταλαβαίνεις ότι μάλλον δε θα δημιουργήσω πρόβλημα αν το σηκώσω στα 5 ή και στα 10 μέτρα.
Άβαταρ μέλους
By pro
#660486
KiloMeater έγραψε:
pro έγραψε:Φωτογράφηση κάποιου χώρου/κτιρίου/τοπίου κυρίως.
Ξεκίνησα να σου γράψω κάτι αλλά μετά είδα οτι βασικά θες να αποφύγεις το geofencing και δεν ξέρω πως και αν μπορείς
Με όλα τα drone της DJI θα εχεις τα ίδια προβλήματα


Σκεφτόμουν να πάω σε κάτι εκτός dji, απλά δεν ξέρω αν εκεί υπάρχουν αντίστοιχοι περιορισμοί, γι αυτό και ρώτησα.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#660526
pro έγραψε:
KiloMeater έγραψε:
pro έγραψε:Φωτογράφηση κάποιου χώρου/κτιρίου/τοπίου κυρίως.
Ξεκίνησα να σου γράψω κάτι αλλά μετά είδα οτι βασικά θες να αποφύγεις το geofencing και δεν ξέρω πως και αν μπορείς
Με όλα τα drone της DJI θα εχεις τα ίδια προβλήματα


Σκεφτόμουν να πάω σε κάτι εκτός dji, απλά δεν ξέρω αν εκεί υπάρχουν αντίστοιχοι περιορισμοί, γι αυτό και ρώτησα.
Δεν υπάρχουν ...μόνο η dji έχει περιορισμούς

< >
Άβαταρ μέλους
By pro
#660540 Λαμπρα. Και επαναφέρω το αρχικό ερώτημα, εχουμε κάποια πρόταση εκτός dji στα 500 ευρώ περίπου;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#660565 Άμα έχει ήδη dji που να πάει στο xiomi ...Θα ξενερώσει
Άβαταρ μέλους
By fokion
#660579
pro έγραψε:
fokion έγραψε:Για να ειναι χαρακτηρισμενο ως no fly zone καποιος λογος θα υπαρχει.


Προφανώς. Σε ένα σημείο για παράδειγμα, είναι στην ευθεία διαδρόμου προσγείωσης. Βέβαια, στον χώρο που με ενδιαφέρει υπάρχουν 5όροφες οικοδομές, κι εγώ δεν μπορώ να το σηκώσω ούτε 5 μέτρα. Οπότε καταλαβαίνεις ότι μάλλον δε θα δημιουργήσω πρόβλημα αν το σηκώσω στα 5 ή και στα 10 μέτρα.


το "προβλημα" δεν ειναι ποσο ψηλά θα το σηκώσεις ή που θα κινηθείς ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ... το προβλημα ειναι που θα παει αν "αυτονομηθει" (και δεν εχουν αυτονομηθεί και λιγα ακομα και απο αυτα που εχουν GPS, ασε τα "αλλα") και δεν θα μπορεί να "επιστρεψει" απο την στιγμή που "δε ξερει που ειναι"...

Οσον αφορά τα αεροδρομια ΚΑΘΕ ψηλο πραγμα ειναι σημειωμένο στους χαρτες αν ειναι μονιμο κι αν ειναι προσωρινό ( οπως εγινε σχετικά προσφατα με κατι γερανους κοντά στο Βενιζελο, βγαινει ΝΟΤΑΜ ( = ειδοποιηση στους πιλότους).

Δυστυχώς η ΥΠΑ άργησε πολύ να ασχοληθεί με το θεμα και η κατασταση εχει ξεφυγει λογω και της εμφυτης τασης να βρίσκουμε τις "τρυπες" στο νομο "χανοντας/ξεχνώντας" ηθελημένα την ουσία....
Καθε κατσαπλιάς τα πεταει πανω απο κοσμο (σε κλειστό γηπεδο μπασκετ το πεταγε πανω απο 150 ανθρωπους που ηταν στο παρκε) κατι που αν δε κανω λαθος απαγορευεται σε καθε περιπτωση, ( το 50 γυρω γυρο δε το σεβεται κανεις κι εχει καταντησει μια φτυνη δικολογία), κανεις απο αυτους που κατα το νομο εχουν υποχρεωση, δεν δηλωνει στην Εφαρμογή της ΥΠΑ που θα πετάξει, εδω ουτε καν μπαινει εστω και "αδηλωτα" να δει τυχών προσωρινές απαγορεύσεις πτήσεων στη περιοχή που τον ενδιαφερει... ( πχ πλησίον δασικής ή αλλης πυρκαγιας)

Αν μια στο εκατομυριο γινει κατι ελπίζω ο πρωτος που θα του κατσει η καλή στραβή, να εχει καλό ασφαλιστήριο και καλό δικηγόρο.... Κι ουτε θελω να φανταστω τι θα γινει μετά και τι απαγορευσεις θα ισχυσουν.

ΥΓ.
ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ η DGI μπορει να ΑΡΕΙ το geofencing σε συγκεκριμενη συσκευή ( serial no) και για συγκεκριμένο χρονικό διαστημα.... Done that....