Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#658461
drdino έγραψε:
Bayern7 έγραψε:Καλά οι άλλοι βγάλανε 1000 ευρώ κινητό και είναι πλαστικούρα; Όχι απλά πλαστικό, πλαστικούρα.
Δεν ντρέπονται λίγο; :slap:


Ποιά η διαφορά του πλαστικού και της πλαστικούρας και πώς ξέρουμε ότι είναι πλαστικούρα αυτό του Νote; Όταν η Nokia έβαζε Polycarbonate, μας τα έπρηζαν οι απανταχού παρόντες fans της. :lol:

cabala10 έγραψε:
Bayern7 έγραψε:Καλά οι άλλοι βγάλανε 1000 ευρώ κινητό και είναι πλαστικούρα; Όχι απλά πλαστικό, πλαστικούρα.
Δεν ντρέπονται λίγο; :slap:

πλαστικο για το απλο αλουμινιο για το ultra
χειροτερο ακουστικο και μεγαφωνο για το απλο
χειροτερη καμερα
γενικα τα εκανε σκατα αυτη την φορα


Το Ultra πού έχει αλουμίνιο; Για το σασί λες; Γιατί η μεγάλη διαφορά είναι στην πλάτη (πλαστικό/γυαλί).
Χειρότερο ακουστικό/μεγάφωνο πού το είπαν;
Κάμερα λογικό να έχει άλλη, τι περίμενες, να έχει την ίδια;

Άβαταρ μέλους
By cabala10
#658463
drdino έγραψε:
Bayern7 έγραψε:Καλά οι άλλοι βγάλανε 1000 ευρώ κινητό και είναι πλαστικούρα; Όχι απλά πλαστικό, πλαστικούρα.
Δεν ντρέπονται λίγο; :slap:


Ποιά η διαφορά του πλαστικού και της πλαστικούρας και πώς ξέρουμε ότι είναι πλαστικούρα αυτό του Νote; Όταν η Nokia έβαζε Polycarbonate, μας τα έπρηζαν οι απανταχού παρόντες fans της. :lol:

cabala10 έγραψε:
Bayern7 έγραψε:Καλά οι άλλοι βγάλανε 1000 ευρώ κινητό και είναι πλαστικούρα; Όχι απλά πλαστικό, πλαστικούρα.
Δεν ντρέπονται λίγο; :slap:

πλαστικο για το απλο αλουμινιο για το ultra
χειροτερο ακουστικο και μεγαφωνο για το απλο
χειροτερη καμερα
γενικα τα εκανε σκατα αυτη την φορα


Το Ultra πού έχει αλουμίνιο; Για το σασί λες; Γιατί η μεγάλη διαφορά είναι στην πλάτη (πλαστικό/γυαλί).
Χειρότερο ακουστικό/μεγάφωνο πού το είπαν;
Κάμερα λογικό να έχει άλλη, τι περίμενες, να έχει την ίδια;

Άβαταρ μέλους
By NickTG
#658476
drdino έγραψε:
Bayern7 έγραψε:Καλά οι άλλοι βγάλανε 1000 ευρώ κινητό και είναι πλαστικούρα; Όχι απλά πλαστικό, πλαστικούρα.
Δεν ντρέπονται λίγο; :slap:


Ποιά η διαφορά του πλαστικού και της πλαστικούρας και πώς ξέρουμε ότι είναι πλαστικούρα αυτό του Νote; Όταν η Nokia έβαζε Polycarbonate, μας τα έπρηζαν οι απανταχού παρόντες fans της. :lol:



Εμένα πάντως μια χαρά μου φαίνονται ακόμα τα Ν900 και M600 που έχω και ας είναι πλαστικά.
Δεν έχω καταλάβει γιατί το γυαλί ειδικά είναι κάποιο ιδιαίτερο υλικό.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#658478 Νομίζω ότι ένα καλό πλαστικό με ολίγην ελαστικότητα θα αποδειχτεί πολύ πιο ανθεκτικό στα πεσίματα και θα προστατεύσει την οθόνη καλύτερα από τα αλουμίνια και τζάμια.
Από την άλλη νομίζω ότι τα τελευταία 2-3 χρόνια η πρόοδος στην εμπειρία χρήσης είναι μικρότερη από τα προηγούμενα 2-3 ή τα προ-προηγούμεα 2-3 χρόνια. Όλα τα μοντέλα από τη μέση και πάνω είναι πολύ καλά και έχουν οθόνη, υπολογιστική ισχύ και χηρητικότητα και φωτομηχανή που να καλύπτει την τεράστια πλειοψηφία των χρηστών για χρόνια. Το ότι οι εταιρείες προσπαθούν να βγάζουν νέα μοντέλα κάθε χρόνο δε σημαίνει κάτι.

Αλήθεια τι παίζει σαν καλό vfm αυτόν τον καιρό με βασικό περιορισμό τα 250 ευρώ και τα 15 εκατοστά μήκος.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#658485 Χτύπησα χθες το Mi 10 Lite από Amazon UK με 245 λίρες.

Απο εκεί και πέρα Redmi Note 9 Pro και Note 10 lite είναι αρκετά VFM mid-range.


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#658486
dimik έγραψε:Χτύπησα χθες το Mi 10 Lite από Amazon UK με 245 λίρες.

Απο εκεί και πέρα Redmi Note 9 Pro και Note 10 lite είναι αρκετά VFM mid-range.
Όντως καλά χαρακτηρισρτικά αλλά αυτά είναι 16,37cm και 192 γραμμάρια, 165,8cm και 209 γραμμάρια, 15,78cm 9,7mm πάχος και 204 γραμμάρια.
Τηλέφωνο θέλω, όχι γκουμούτσα βαρύδι να μου τρυπήσει η τσέπη.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#658499 iPhone SE, next....

Δες και την προηγούμενη σειρά Redmi Note 8 Pro και Τ. Νομίζω είναι μικρότερα και είναι σίγουρα φτηνότερα με καλά χαρακτηριστικά.

< >
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#658500
drdino έγραψε:
Bayern7 έγραψε:Καλά οι άλλοι βγάλανε 1000 ευρώ κινητό και είναι πλαστικούρα; Όχι απλά πλαστικό, πλαστικούρα.
Δεν ντρέπονται λίγο; :slap:


Ποιά η διαφορά του πλαστικού και της πλαστικούρας και πώς ξέρουμε ότι είναι πλαστικούρα αυτό του Νote;

Η πλαστικούρα έχει πιο αρνητική χροιά σαν έννοια!
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#658502
sknipper έγραψε:
dimik έγραψε:Χτύπησα χθες το Mi 10 Lite από Amazon UK με 245 λίρες.

Απο εκεί και πέρα Redmi Note 9 Pro και Note 10 lite είναι αρκετά VFM mid-range.
Όντως καλά χαρακτηρισρτικά αλλά αυτά είναι 16,37cm και 192 γραμμάρια, 165,8cm και 209 γραμμάρια, 15,78cm 9,7mm πάχος και 204 γραμμάρια.
Τηλέφωνο θέλω, όχι γκουμούτσα βαρύδι να μου τρυπήσει η τσέπη.


Πρέπει να έχουν κάποια ενίσχυση που δεν γνωρίζω τα ρούχα μου που εδώ και 10+ χρόνια με κινητά 180+ γραμμάρια δεν έχει σκιστεί καμία τσέπη.

Κάποια στιγμή μάλιστα κουβαλούσα tablet 380 γραμμάρια σε τσέπη βερμούδας και πάλι επιβίωσε.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#658609 Νεότερα από το μέτωπο του Blackview με τη σπασμένη οθόνη: 110 ευρώ η επισκευή, έναντι 40 που έδινα όποτε έσπαγα την οθόνη του παλιού μου (μη θωρακισμένου) Xiaomi.
Συμπέρασμα: δε γνωρίζω αν τα θωρακισμένα αντέχουν περισσότερο και σπάνε πιο δύσκολα από τα απλά. Λογικά ναι, τόσο υλικό έχουν γύρω τους και ζυγίζουν τα διπλά, τι στο καλό, κάτι θα προσφέρουν όλα αυτά. Το σίγουρο είναι ότι όταν σπάσουν, η τσέπη ματώνει πανηγυρικά. Μιλάμε για κινητό των 180 ευρώ, τα 110 είναι τραγικά πολλά.

Δεν έχω παράπονο πάντως από την αντοχή του στο νερό. Το γράφει και στην πίσω πλευρά άλλωστε, submersible!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#658620
dimik έγραψε:iPhone SE, next....
Δες και την προηγούμενη σειρά Redmi Note 8 Pro και Τ. Νομίζω είναι μικρότερα και είναι σίγουρα φτηνότερα με καλά χαρακτηριστικά.
Δεν είναι μικρότερα, στα 161+mm και 200γραμμάρια.
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#658853 Γνώμες για ανθεκτικό κινητό(νερό-πέσιμο-σκόνη)στα 200-250 ευρώ;
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#658921 Δες και τα μοντέλα των Blackview και Ulefone. Βέβαια, όπως μπορείς να διαβάσεις λίγο πιο πάνω, δε σημαίνει ότι δε σπάνε. Κι όταν συμβεί αυτό, η επισκευή τσούζει, πολύ.