Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#656818 Ο endurance αγωνας στο Silverstone ειναι "in the books" .... :lol: :lol:
Βιντεακι ακολουθει....
https://youtu.be/_Y3Ahfxdc28

Παμε για Jerez την Πεμπτη... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#656821
timkoul έγραψε:Ο endurance αγωνας στο Silverstone ειναι "in the books" .... :lol: :lol:
Βιντεακι ακολουθει....
https://youtu.be/_Y3Ahfxdc28

Παμε για Jerez την Πεμπτη... :dizzy:


Και ειχα μια ελπιδα οτι θα ξεχασεις να ποσταρεις το συγκεκριμενο αγωνα :s_tongue

Τιμο μπραβο και δημοσιως φιλε. Εκτος απο την ταχυτητα που ειχες φυσικα, εκανες και τρομερο tyre management που διευκολυνε ακομα περισσοτερο το εργο σου :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#657259

:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#657355
Tsardas έγραψε:Τοσα χρονια παιζω αλλα η εμπειρια το να παιζεις και να ακους Ελληνικα ειναι αλλη φαση


Παντως εγω καταλαβα οτι τελικα χαλιεμαι πολυ με τις συνομιλιες στο online gaming. Πριν και μετα τον αγωνα ειναι φυσικα απαραιτητο για συννενοησεις και λιγο καλαμπουρι, αλλα κατα τη διαρκεια των κατατακτηριων και του αγωνα το θεωρω σχεδον αχρηστο και μαλιστα πολυ εκνευριστικο. Σιγουρα θα χασεις δεκατα επειδη καποιοι μιλανε (ή μπορει και να χασεις εντελως τον ελεγχο του οχηματος) και 7 στις 10 φορες σκεφτεσαι "εντελως περιττο αυτο που ειπε τωρα, τσαμπα μου απεσπασε την προσοχη". Με λιγα λογια οταν ξαναπαιξω online, θα φαει κλεισιμο το discord στα σιγουρα για οση ωρα θελω να ειμαι απολυτα συγκεντρωμενος.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#657377
George_Prix έγραψε:
Tsardas έγραψε:Τοσα χρονια παιζω αλλα η εμπειρια το να παιζεις και να ακους Ελληνικα ειναι αλλη φαση


Παντως εγω καταλαβα οτι τελικα χαλιεμαι πολυ με τις συνομιλιες στο online gaming. Πριν και μετα τον αγωνα ειναι φυσικα απαραιτητο για συννενοησεις και λιγο καλαμπουρι, αλλα κατα τη διαρκεια των κατατακτηριων και του αγωνα το θεωρω σχεδον αχρηστο και μαλιστα πολυ εκνευριστικο. Σιγουρα θα χασεις δεκατα επειδη καποιοι μιλανε (ή μπορει και να χασεις εντελως τον ελεγχο του οχηματος) και 7 στις 10 φορες σκεφτεσαι "εντελως περιττο αυτο που ειπε τωρα, τσαμπα μου απεσπασε την προσοχη". Με λιγα λογια οταν ξαναπαιξω online, θα φαει κλεισιμο το discord στα σιγουρα για οση ωρα θελω να ειμαι απολυτα συγκεντρωμενος.

ειδικα σε online race να ακους τους αλλους λες και εχουν καταπιει μεγαφωνο ενω εισαι κοντα στην στροφη απλα με κανει να σπαω το κεφαλι μου
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#657477 Διπλος αγωνας Jerez....
https://youtu.be/3-1GmmF6sdA

Επισης incar απο το best lap των ελευθερων δοκιμων
https://youtu.be/Jc5bdP9yR3w

Λογω διακοπων την επομενη Πεμπτη φιλικο με BTCC στο Donington.
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#657478
George_Prix έγραψε:
Tsardas έγραψε:Τοσα χρονια παιζω αλλα η εμπειρια το να παιζεις και να ακους Ελληνικα ειναι αλλη φαση


Παντως εγω καταλαβα οτι τελικα χαλιεμαι πολυ με τις συνομιλιες στο online gaming. Πριν και μετα τον αγωνα ειναι φυσικα απαραιτητο για συννενοησεις και λιγο καλαμπουρι, αλλα κατα τη διαρκεια των κατατακτηριων και του αγωνα το θεωρω σχεδον αχρηστο και μαλιστα πολυ εκνευριστικο. Σιγουρα θα χασεις δεκατα επειδη καποιοι μιλανε (ή μπορει και να χασεις εντελως τον ελεγχο του οχηματος) και 7 στις 10 φορες σκεφτεσαι "εντελως περιττο αυτο που ειπε τωρα, τσαμπα μου απεσπασε την προσοχη". Με λιγα λογια οταν ξαναπαιξω online, θα φαει κλεισιμο το discord στα σιγουρα για οση ωρα θελω να ειμαι απολυτα συγκεντρωμενος.


Στις κατατακτηριες ειναι οντως αχρηστο, στον αγωνα ειναι χρησιμο για τις περιπτωσεις που κατι παει πολυ στραβα και χρειαζεται restart ή αν θελεις να ενημερωσεις καποιον οτι του ριχνεις γυρο. Βεβαια αν μπορεις να το ανοιγεις και να το κλεινεις ευκολα χωρις να σου αποσπα την προσοχη την ωρα του αγωνα, θα ηταν ιδανικο....
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#657591 Εγω πηρα αυτα τα ακουστικα:

https://www.razer.com/gaming-headsets/r ... 51000-R3M1

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα το κουμπακι που υποτιθεται οτι θα μου ελυνε το προβλημα (το 1, GAME/CHAT BALANCE) δε λειτουργει οπως θα επρεπε. Δηλαδη και τερμα προς τη μερια του GAME να πας το διακοπτη, δυναμωνει η ενταση του παιχνιδιου σταδιακα, αλλα ποτε δεν κλεινει εντελως ο ηχος απο το Discord και ακους κατι αχνες πολυλογιες πισω απο τον ηχο του κινητηρα σου.

Πρεπει να δω αν παιζει καμια ρυθμιση/συντομευση που να το κανω (ολοκληρωτικο κλεισιμο) χωρις να βγαινω στα windows.
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#657922 Παραλληλα με το Assetto Corsa, εχω αρχισει και ασχολουμαι με το Competitione.
Ξεκινησα career να παρω track medals και βελτιωσω το SA rating γιατι οι περισσοτεροι Online server ζητανε medals και ενα σχετικο rating. Τα βρηκα μπαστουνια στο setup και βλεπω τωρα τα βιντεακια του Αρη που εξηγει πολλα πραγματα αλλα και παλι, ειναι τελειως διαφορετικο απο το παλιο AC. Μου αρεσει ομως γιατι μοιαζει πιο ρεαλιστικο οδηγικα, παντα συγκρινοντας GT3 αυτοκινητα. Πιο πολυ Grip, πιο πολυ aero, δυσκολοτερο...
Ασχολειται κανεις...?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#658378 Τιμο τον τελευταιο καιρο που ειπα να παρω μια ανασα και δεν παιζω, πλακωθηκα πολυ στο διαβασμα για το παιχνιδι, γιατι φυσικα δεν το εχω ξεγραψει και θα επιστρεψω!

Για το Assetto Corsa Competizione διαβασα οτι με λιγα λογια "ξεχαστε οτι ξερατε οδηγικα γιατι δε βγαινει χρονος ετσι". Ειναι ο απολυτος εξομοιωτης και δεν εχει την παραμικρη τζουρα arcade (που ακομα και το απλο Assetto Corsa εχει).

Επισης εφαγα τον κοσμο και βρηκα τροπο να χρησιμοποιω τα κουμπια του τιμονιου σα συγκεκριμενες συντομευσεις, το προγραμμα joytokey. Για παραδειγμα προχθες που ελεγα πως γινεται να κλεινεις τον ηχο απο το discord με ενα κλικ. Φτιαχνεις μια συντομευση για το deafen του discord, πχ SHIFT+K και μετα ανοιγεις το προγραμματακι το joytokey και οριζεις οτι οταν πατας το συγκεκριμενο κουμπι του τιμονιου, ειναι σα να πατας SHIFT+K. Ομοιως για αλλο κουμπι εβαλα το ESC και θα σκεφτω και μερικα ακομα που θα μου διευκολυνουν τη ζωη.

Ενα ακομα ενδιαφερον που διαβασα και δεν ηξερα, ειναι το ποσο σημαντινο να ορισεις το σωστο field of view (FOV) στις ρυθμισεις του Assetto Corsa, αναλογα με τη διασταση της οθονης, την αποσταση απο την οθονη κτλ. Παιζουν διαφορα assetto field of view calculators και καταλαβα οτι με την 65αρα στο 1.5μετρο κολλημενος, οι ρυθμισεις που ειχα ηταν εντελως αστειες (πολυ μακρινο πλανο) και εχανα τις λεπτομερειες στα κοντινα (σημαδια φρεναρισματος κτλ).

Τελος διαβασα οτι ακομα και το στησιμο του σωστου Force Feedback (FFB) στην τιμονιερα μας, θελει πολυ δουλεια και αν το καταφερεις βλεπεις μεγαλες διαφορες. Εχουν βγαλει προγραμμα που μετραει τις δυναμεις... μετα παιρνεις τις μετρησεις και τις βαζεις σε αλλο προγραμμα για αναλυση και δε συμμαζευεται. Υπομονη και χρονο να εχεις να ψαχνεις δηλαδη!
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#658864 Νεο πρωταθληματακι GT3 στο Assetto Corsa, το ξεκιναμε απο την αρχη μια και μαζευτηκαμε περισσοτεροι. Ημερομηνιες θα γραψω εδω, ξεκιναει 10/9. Πληροφοριες εχει στο FB group αλλα θα τις κανω copy κι εδω. Οποιος θελει να μπει, μου στελνει μυνημα εδω ή στο FB μπαινει στο groupακι....