Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#658368
markvag έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:
Καταλαβαίνεις ότι τέτοια νούμερα μπορεί να έχουν και λιγότερη σημασία από την παρατήρηση του τρίαινα.


Καταλαβαίνεις ότι τέτοια νούμερα έχουν πολύ μεγαλύτερη εγκυρότητα από την γνώμη οποιουδήποτε... Περιμένω επιστημονική υποστήριξη για τη γνώμη του τρίαινα.

Πιάσε καλύτερα μια καρέκλα, μην περιμένεις όρθιος. :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#658369 Το πιθανότερο είναι ότι εάν τα νούμερα (sic) πρόσφεραν διαχωρισμό τη συγκεκριμένης ομάδας από τους ΕΛ, θα ψάχναμε να βρούμε ποιοί άλλοι φουσκώνουν το εναπομείναν νούμερο ημεδαπής εγκληματικότητας. Είναι γνωστό τοις καφάσι ότι οι ΕΛ δεν εγκληματούν, δεν παρανομούν, δεν πλαστικά σε θάλασσες και ακτές. :s_cool
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#658370
markvag έγραψε:Όχι, γιατί έχει το original γονίδιο, απ΄ευθείας από τον Μεγαλέξαντρο. :s_yes

Μα αυτός ήταν αχόρταγος ιμπεριαλιστής και σφαγέας
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#658373
diplomat έγραψε:Το πιθανότερο είναι ότι εάν τα νούμερα (sic) πρόσφεραν διαχωρισμό τη συγκεκριμένης ομάδας από τους ΕΛ, θα ψάχναμε να βρούμε ποιοί άλλοι φουσκώνουν το εναπομείναν νούμερο ημεδαπής εγκληματικότητας. Είναι γνωστό τοις καφάσι ότι οι ΕΛ δεν εγκληματούν, δεν παρανομούν, δεν πλαστικά σε θάλασσες και ακτές. :s_cool


Το ακόμα πιθανότερο είναι κάθε καφενείο να πιάνει το 'νούμερο' που εξυπηρετεί την άποψη του και να το κάνει θέσφατο.
Βαρετό...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#658454
EDDIE_147 έγραψε:Θεωρώ δεδομένο ότι γνωρίζεις την αξία της παρατήρησης -υπό συγκεκριμένες συνθήκες- ως στατιστική μέθοδο ειδικά σε κοινωνικές έρευνες.

Το ερώτημα είναι τι είναι πιο χρήσιμο:
- η παρατήρηση ενός μεμονωμένου ατόμου με ότι αυτό συνεπάγεται (απειρία, υποκειμενικότητα)
- 'νούμερα' που δεν ξέρουμε τι ακριβώς περιλαμβάνουν μέσα

Εγώ θα έλεγα ότι τουλάχιστον η παρατήρηση έχει ένα βάθος (ο Τρίαινας μένει x χρόνια στην Ελλάδα, δεν ήρθε προχτές) ενώ στα 'νούμερα' δεν ξέρουμε αν το 10-40-80% είναι Ρομά.
Κοινώς κανένα από τα δυο δεν αρκεί για να βγουν συμπεράσματα αλλά όπως είπα αυτό δεν εμπόδισε το φόρουμ να συγγράψει βαθυστόχαστα paperz στο παρελθόν.
Οπότε --> GO
:superman:


Το βασικό point βέβαια ήταν άλλο, περί κοινωνικού αποκλεισμού, ανισότητας, κτλ, αλλά δεν βαριέσαι...

Αλήθεια, να ρωτήσω... Ποιο το ποσοστό των Ρομά που εγκληματεί;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#658455 viewtopic.php?f=9&t=115&start=3750#p656916

Αν δεν κάνω λάθος η συζήτηση ξεκινά από αυτό όπου δείχνεις υπερ-προσήλωση σε νούμερα για τα οποία δεν είσαι σίγουρος τι ακριβώς περιλαμβάνουν και πως διαμορφώνονται.

Για την εγκληματικότητα αλλοδαπών και ημεδαπών Ρομά δεν νομίζω ότι αξίζει να γράψει κάποιος πάνω από 2 γραμμές.
Και στις δυο περιπτώσεις είναι θέμα συνθηκών και όχι φυλετικό.
Θα μπορούσε επίσης να είναι θέμα δείγματος (πχ όταν η Αλβανία άνοιξε τις φυλακές και κάναμε εισαγωγή ποιότητα ΑΑ :lol: ) αλλά ομοίως αυτό είναι μια εικασία.

Το υπόλοιπο είναι παιχνίδι με νούμερα που ακριβώς επειδή δεν ξέρουμε τι υπάρχει πίσω από αυτά, είναι ανούσιο.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#658462
diplomat έγραψε:Το πιθανότερο είναι ότι εάν τα νούμερα (sic) πρόσφεραν διαχωρισμό τη συγκεκριμένης ομάδας από τους ΕΛ, θα ψάχναμε να βρούμε ποιοί άλλοι φουσκώνουν το εναπομείναν νούμερο ημεδαπής εγκληματικότητας. Είναι γνωστό τοις καφάσι ότι οι ΕΛ δεν εγκληματούν, δεν παρανομούν, δεν πλαστικά σε θάλασσες και ακτές. :s_cool


Εαν υπηρχε διαχωρισμος θα ειχαμε σκηνικα τυπου "ουυυυυυ ρατσιστες, ελληνες πολιτες ειναι οι ανθρωποι" κλπ, απο ευαισθητα ατομα.
Οποτε, εφοσον δεν θα γινει ποτε αυτο, να ειχαμε να λεγαμε.

Παντως, το παιχνιδι ειναι γνωστο:
- οταν τα νουμερα βολευουν, "δωσε μου νουμερα αλλιως δεν"
- οταν δεν βολευουν, πχ λαθρεπιβατες στο μετρο και ποσο επιβαρυνουν τους αλλους, παιζουμε με τη φτωχοποιηση του λαου και "ουυυυ φιλιλερα, δεν ειναι ολα νουμερα".
Νταξ, δεν περιμενα και καλυτερα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#658472 O italakias μπορεί να διαβάσει μερικές σελίδες πιο πίσω για να δει την αλήθεια που του υποκρύπτουν οι σκοτεινές δυνάμεις.

Επίσης, θα ήθελα να δω πότε κάποιος μου απέδειξε κάτι με νούμερα και μελέτες και το αρνήθηκα.

Αλλά δεν έχει σημασία. Αφού καταλήξαμε ότι τα νούμερα της αστυνομίας δεν έχουν σημασία, τα νούμερα των διεθνών οργανισμών δεν έχουν σημασία, όλα καλά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#658474 Εντωμεταξύ, καημό το έχω να δω ένα λινκ ή μια έρευνα μια φορά από αυτούς που ξιφουλκούν ενάντια στα νούμερα... Σε μια άλλη ζωή ίσως.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#658475 Μπα,εγινε σωστη και εγκυρη η ΕΛΑΣ τωρα;
Κρατατε την τιμη σας και μην ξεφτιλιζεστε ανθελληνικα.
Αν δεν υπηρχε μεγαλη εγκληματικοτητα αλλοδαπων ,η χρυση αυγη ποτε δεν θα εμπαινε στο κοινοβουλιο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#658535
Anonymous Founder έγραψε:Εντωμεταξύ, καημό το έχω να δω ένα λινκ ή μια έρευνα μια φορά από αυτούς που ξιφουλκούν ενάντια στα νούμερα... Σε μια άλλη ζωή ίσως.


Αχ, κυρ αντμινιστράτορά μου... Αχ... :s_cry


Αν δω στοιχεία, είμαι διατεθειμένος να πεισθώ ακόμα και ότι ο ιταλάκιας δεν έκλεβε ΦΠΑ...

Και έχω μεγάλη υπομονή. Μέχρι τότε θα συνεχίσω να επιμένω με τα διεθνώς δημοσιευμένα περί αιτιών της εγκληματικότητας... Από εκεί και πέρα, ας επιμένει ο καθένας είτε να διαβάζει ότι θέλει, ανεξάρτητα απ' ότι γράφεται, είτε να ξέρει καλύτερα απ' όλους τους ειδικούς.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#658537
markvag έγραψε:...... Από εκεί και πέρα, ας επιμένει ο καθένας είτε να διαβάζει ότι θέλει, ανεξάρτητα απ' ότι γράφεται, είτε να ξέρει καλύτερα απ' όλους τους ειδικούς.

Κοίτα Μάρκο. Μην είσαι απόλυτος. Ίσως κάποια μέλη να είναι ταξιτζήδες..


Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By italakias
#658564
markvag έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Εντωμεταξύ, καημό το έχω να δω ένα λινκ ή μια έρευνα μια φορά από αυτούς που ξιφουλκούν ενάντια στα νούμερα... Σε μια άλλη ζωή ίσως.


Αχ, κυρ αντμινιστράτορά μου... Αχ... :s_cry


Αν δω στοιχεία, είμαι διατεθειμένος να πεισθώ ακόμα και ότι ο ιταλάκιας δεν έκλεβε ΦΠΑ...

Και έχω μεγάλη υπομονή. Μέχρι τότε θα συνεχίσω να επιμένω με τα διεθνώς δημοσιευμένα περί αιτιών της εγκληματικότητας... Από εκεί και πέρα, ας επιμένει ο καθένας είτε να διαβάζει ότι θέλει, ανεξάρτητα απ' ότι γράφεται, είτε να ξέρει καλύτερα απ' όλους τους ειδικούς.

Εσυ με 1000ευρω μισθο ,υπαλληλακος στο αεροδρομιο με πολιτικο βυσμα(οπως ολοι εκει μεσα)πηρες καινουρια bmw 320 με τα λεφτα του μπαμπα και του πεθερου.
Για σογαμπρο σε κοβω γιαυτο βγαζεις κομπλεξ.
Ασε με εμενα να φροντιζω για την επιβιωση μου κυκλοφοροντας με ενα ταπεινο 1.2 .
Αρκετα λες,κανε λιγο το κοροιδο ,σιγανοπαπαδιτσα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#658567 Μεταχειρισμένη ήταν η BMW και μάλλον μια από τις καλύτερες αγορές μεταχειρισμένου αναλογικά με αυτό που πλήρωσε και πήρε.