Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#658445
bebes έγραψε:Γενικά όμως, όπου φάγαμε στην Κρήτη φάγαμε καλά.


Ισχύει αυτό, 2 φορές που έχω πάει Κρήτη δεν είχα παράπονο, εκτός από μία φορά σε συγκεκριμένη ταβέρνα που έπαθα τροφική δηλητηρίαση (σκοπίμως υποθέτω λόγω κάποιας παρεξήγησης που παίχτηκε :x )
Άβαταρ μέλους
By bebes
#659049
cmarin έγραψε:@bebes, πότε πρόλαβες να κάνεις όλα αυτά!!!
Νομίζω ότι ότι στα περβόλια η ταβέρνα λέγεται Αντικρυστό, έτσι? Δεν έχω πάει ...
Εδώ το έκαναν έτσι από τα παλιά χρόνια επειδή βαριούνται να σουβλίζουν :innocent:
Δες ΠΜ για Σειτάν και καταφύγιο Πλατανιά.

Καλημέρα,
φύγαμε απο Κρήτη Παρασκευή.
Εκανα 2200 χιλιομετρα, οπότε με βάση τους (κακούς) δρόμους που πηγα, μάλλον οδήγησα πολλές ωρες αυτες τις 10 ημέρες.
Στο Ηρακλειο και στο Λασίθι εγιναν αρκετες παρεμβάσεις στο οδικό δίκτυο απο την τελευταία φορά που ήρθα (1998).
Χανιά και Ρέθυμνο, αν θυμαμαι καλά, μόνο στα Σφακια εφτιαχναν τον δρόμο.
Πολλοι χωματοδρομαι προς παραλίες ασφαλτοστρωθηκαν, κάποιοι άλλοι ανοίχτηκαν... λογικόε είναι μετα απο 20 χρόνια.
Το Ηράκλειο είναι μια μεγαλούπολη, μου θυμίζει σε πολλά μια "μικρή Αθήνα".
Οταν ξαναέρθω, θα ερθω αεροπορικώς στα Χανια και θα κινούμαι μόνο με καραβάκι και με τα πόδια :lol:

Τα παιδια εντυπωσιάστημαν και ήδη συζητάνε να ερθουν του χρόνου το καλοκαίρι με τα πρωτοξάδερφα τους, 5 παιδια 19-21.

Γυρίζοντας, περασα και απο Ν. Ευβοια, αποκλείστηκα με τις πλημμύρες και περίμενα 8 ωρες στην Ερέτρια το Φέρρυ :rant: (αλλά αυτή ειναι ιστορία για άλλο τοπικό :rtfm: )

Γενικά, καλη φαση η Κρήτη.
Τωρα που τα παιδιά μεγάλωσαν, δύσκολα τα παίρνω μαζι σε διακοπές αν δεν ειναι εξωτερικό.
Για να καθήσουν 10 μερες στην Κρήτη χωρις γκρίνιες, σημαίνει οτι τους άρεσε :shifty:

Βοήθησε και ο coνid, οπότε δεν είχαμε τα λεφούσια των τουριστών. Ειδικά τον Ιούλιο που ημασταν Ηρακλειο ήταν πολύ χαλαρά τα πραματα, στα Χανια ειχε σαφως περισσότερο κόσμο
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#659058 Οποιος πήγε διακοπές φέτος νωρίς, είδε την Ελλάδα οπως δε θα την έχει ξαναδει :lol:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#659066 Πόρτο κατσίκι Λευκάδα , εμείς και δεκα νοματαίοι μέχρι νωρίς το μεσημέρι αρχές Ιουλίου ...