Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sargus
#658136 Πολύ σωστά και ήρεμα τα λέει ο trident!
Πολύ κορεκτιλα-αριστεριλα-λαθοςανθρωπιλα σας έχει πιάσει μου φαίνεται. Όπως και την πλειονότητα της Ευρώπης δυστυχώς.
Κάτι τέτοιες μαλακιες κάνανε και στο μεσοπολεμο και "φτιάξανε" με την ανοχή τους και την "έλα μωρέ" στάση τους το Χίτλερ.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#658137
Anonymous Founder έγραψε:Ένα παράδειγμα στο πόσο ρηχή είναι η παραπάνω ανάλυση, είναι πως 9/10 εγκλήματα γίνονται από άνδρες, οπότε το πρόβλημα αφορά το συγκεκριμένο φύλο, άρα το συγκεκριμένο φύλο εγκληματεί και όχι το άλλο. Αρκεί να τους πετσοκόψουμε για να γλιτώσουμε από την εγκληματικότητα που φέρνει.
Πώς σου φαίνεται σαν ιδέα; :hmmm:


Πώς τον δίκασες έτσι; :omg:
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#658138
sargus έγραψε:Πολύ σωστά και ήρεμα τα λέει ο trident!
Πολύ κορεκτιλα-αριστεριλα-λαθοςανθρωπιλα σας έχει πιάσει μου φαίνεται. Όπως και την πλειονότητα της Ευρώπης δυστυχώς.
Κάτι τέτοιες μαλακιες κάνανε και στο μεσοπολεμο και "φτιάξανε" με την ανοχή τους και την "έλα μωρέ" στάση τους το Χίτλερ.


Ναι παλικάρι μου, ο Χίτλερ εκλέχθηκε γιατί η Γερμανία ήταν πολύ πολιτικλι κορεκτ στο μεσοπόλεμο. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#658151 Επιστημονική τεκμηρίωση βάσει του 'τι βλέπω γύρω μου΄ δεν υφίσταται αλλά από την άλλη η ανάγνωση αριθμών μπορεί να είναι εξίσου παραπλανητική αν δεν ξέρεις 100%:
- πως προκύπτουν
- τι ακριβώς περιλαμβάνουν

Οπότε το 'σου έβαλε ο τάδε νούμερα' είναι μια παιδική αστειότητα.
Αν δεν ξέρει ο ίδιος τι αντιπροσωπεύει το κάθε νούμερο και στέκεται σε γενικές περιγραφές τότε τσιμπουκολογάμε για να περάσει η ώρα.

Προφανώς και επειδή είναι αγαπημένο φετίχ του φόρουμ δεν πρόκειται να σταματήσει. :lol:
Οπότε αναμένουμε νέες αναλύσεις από το think tank του Σπιρτούλη. :eat:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#658156
A-Viper7 έγραψε:
Ναι παλικάρι μου, ο Χίτλερ εκλέχθηκε γιατί η Γερμανία ήταν πολύ πολιτικλι κορεκτ στο μεσοπόλεμο. :dizzy:


Οι υπόλοιπες ευρωπαϊκές δυνάμεις της εποχής.
Αλλά αν κάτι σου φαίνεται δύσκολο κ δεν το καταλαβαίνεις, άστο, δεν είναι ανάγκη να σχολιάσεις. Παίξε με κάτι άλλο!
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#658166
sargus έγραψε:
A-Viper7 έγραψε:
Ναι παλικάρι μου, ο Χίτλερ εκλέχθηκε γιατί η Γερμανία ήταν πολύ πολιτικλι κορεκτ στο μεσοπόλεμο. :dizzy:


Οι υπόλοιπες ευρωπαϊκές δυνάμεις της εποχής.
Αλλά αν κάτι σου φαίνεται δύσκολο κ δεν το καταλαβαίνεις, άστο, δεν είναι ανάγκη να σχολιάσεις. Παίξε με κάτι άλλο!


Δλδ τι επρεπε να κανουν για να μη "βγει ο Χιτλερ"? Μιλαμε τωρα για το μεσοπολεμο που τα ρατσιστικα αστεια στις "πολιτικαλ κορρεκτ" χωρες ηταν καθημερινοτητα και ο Λεοπολδος επρεπε να χρησιμοποιησει σουροτηρι για να διαχωρισει το μιλκο του απο το νεγρικο αιμα. και λιγα αστερακια βαζει ο Οχιας.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#658186
trident1971 έγραψε: Με βαση αυτα που λες, οι υπευθυνοι πολιτες θα πρεπει να παρασχουν οτι χρειαζεται για να εχουν οι "αποκλεισμενοι" (σε εισαγωγικα) ΟΟΟΟΛΑ τα εφοδια για να επιλεξουν αν τελικα θα εγκληματισουν. Δουλευομαστε ψιλο γαζι δηλαδη.


Φυσικά δεν είπα τίποτε από αυτά που έγραψες, κυρίως μάλιστα αυτό που quoteάρω παραπάνω, αλλά δεν πρόκειται να επιμείνω άλλο, μιας και δεν υπάρχει κανένα νόημα.

Πρέπει πρώτα να αρχίσουμε από την επεξήγηση εννοιών όπως "κοινωνικός αποκλεισμός", κτλ και ειλικρινά δεν έχω τη διάθεση να το κάνω εδώ. Οι σχετικές μελέτες από ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ υπάρχουν και πλέον σε σημαντικό βαθμό είναι εύκολα προσβάσιμες στον καθένα με μερικά κλικ. Αρκεί να τις διαβάζουμε.

Μόλις λοιπόν μου δείξεις πως οι παράγοντες που αναφέρεις στηρίζονται σε σοβαρές έρευνες θα γίνω ο πιο φανατικός υποστηρικτής αυτών που λες και φυσικά θα παραδεχτώ πως κάνω λάθος. Επειδή δεν έχω βρει κάποια τέτοια (μπορεί και να ψάχνω σε λάθος πηγές, όπως πχ ο ΟΑΣΑ), περιμένω από εσένα.



sargus έγραψε:Κάτι τέτοιες μαλακιες κάνανε και στο μεσοπολεμο και "φτιάξανε" με την ανοχή τους και την "έλα μωρέ" στάση τους το Χίτλερ.


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Προτείνω ένα οποιοδήποτε βιβλίο / άρθρο για την ιστορία της Γερμανίας του μεσοπολέμου για να δεις γιατί γέλασα.

Αυτή η θεωρία είναι εξαιρετικά πρωτότυπη, πρώτη φορά την πετυχαίνω. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#658191 Υποθέτω οτι και οι Αντετοκούμπο θα μπορούσαν να κλέβουν και μπαινοβγαίνουν στη φυλακή αλλά δεν το έκαναν.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#658194 Μαρκοβαγγο πριν αρχίσεις τις νουθεσίες και τις προτάσεις για βιβλιογραφία δε μας εξηγείς λιγο τα 'νουμερα';

Ή πιο συγκεκριμένα ξέρεις πως προκύπτει το ποσοστό των ημεδαπών ή το πέταξες έτσι επειδή το είχαν σε προσφορά;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#658259
mousatos έγραψε:Υποθέτω οτι και οι Αντετοκούμπο θα μπορούσαν να κλέβουν και μπαινοβγαίνουν στη φυλακή αλλά δεν το έκαναν.


Και ο Παλαιοκώστας θα μπορούσε να μην εγκληματήσει, αλλά το έκανε. :hmmm:



EDDIE_147 έγραψε:Μαρκοβαγγο πριν αρχίσεις τις νουθεσίες και τις προτάσεις για βιβλιογραφία δε μας εξηγείς λιγο τα 'νουμερα';

Ή πιο συγκεκριμένα ξέρεις πως προκύπτει το ποσοστό των ημεδαπών ή το πέταξες έτσι επειδή το είχαν σε προσφορά;


Δεν ξέρω, ρώτα την αστυνομία.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#658321
markvag έγραψε:Και ο Παλαιοκώστας θα μπορούσε να μην εγκληματήσει, αλλά το έκανε. :hmmm:

Ο markvag ? θα μπορούσε αύριο να εγκληματήσει ? σαν τον Παλαιοκώστα;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#658330
markvag έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Μαρκοβαγγο πριν αρχίσεις τις νουθεσίες και τις προτάσεις για βιβλιογραφία δε μας εξηγείς λιγο τα 'νουμερα';

Ή πιο συγκεκριμένα ξέρεις πως προκύπτει το ποσοστό των ημεδαπών ή το πέταξες έτσι επειδή το είχαν σε προσφορά;


Δεν ξέρω, ρώτα την αστυνομία.


Καταλαβαίνεις ότι τέτοια νούμερα μπορεί να έχουν και λιγότερη σημασία από την παρατήρηση του τρίαινα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#658360
EDDIE_147 έγραψε:
Καταλαβαίνεις ότι τέτοια νούμερα μπορεί να έχουν και λιγότερη σημασία από την παρατήρηση του τρίαινα.


Καταλαβαίνεις ότι τέτοια νούμερα έχουν πολύ μεγαλύτερη εγκυρότητα από την γνώμη οποιουδήποτε... Περιμένω επιστημονική υποστήριξη για τη γνώμη του τρίαινα.

mousatos έγραψε:
markvag έγραψε:Και ο Παλαιοκώστας θα μπορούσε να μην εγκληματήσει, αλλά το έκανε. :hmmm:

Ο markvag ? θα μπορούσε αύριο να εγκληματήσει ? σαν τον Παλαιοκώστα;


Όχι, γιατί έχει το original γονίδιο, απ΄ευθείας από τον Μεγαλέξαντρο. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#658365 Θεωρώ δεδομένο ότι γνωρίζεις την αξία της παρατήρησης -υπό συγκεκριμένες συνθήκες- ως στατιστική μέθοδο ειδικά σε κοινωνικές έρευνες.

Το ερώτημα είναι τι είναι πιο χρήσιμο:
- η παρατήρηση ενός μεμονωμένου ατόμου με ότι αυτό συνεπάγεται (απειρία, υποκειμενικότητα)
- 'νούμερα' που δεν ξέρουμε τι ακριβώς περιλαμβάνουν μέσα

Εγώ θα έλεγα ότι τουλάχιστον η παρατήρηση έχει ένα βάθος (ο Τρίαινας μένει x χρόνια στην Ελλάδα, δεν ήρθε προχτές) ενώ στα 'νούμερα' δεν ξέρουμε αν το 10-40-80% είναι Ρομά.
Κοινώς κανένα από τα δυο δεν αρκεί για να βγουν συμπεράσματα αλλά όπως είπα αυτό δεν εμπόδισε το φόρουμ να συγγράψει βαθυστόχαστα paperz στο παρελθόν.
Οπότε --> GO
:superman: