Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By 224v
#657928 Εάν βγάζεις γούστα με αυτά που έχεις τα κρατας. Γιατί ο,τι άλλο αγοράσεις δεν θα τα έχεις. Για 1000 χλμ τον μήνα δεν αξίζει επένδυση ακριβή


< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#657929
mirage έγραψε:Εσύ πας καρφωτές για Zoe. Νομίζω είναι ότι πρέπει για χρήση στην Κύπρο αν σε καλύπτει η αυτονομία του.



Για ID3 θα έλεγα, να χωράει παιδιά, σκυλιά, καροτσάκια κοκ.
Βασικά SUVλακι ή ανάλογο σε χώρους θα βόλευε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#657930 Αν έχεις αυτοκίνητο σήμερα σε συμπαθητική κατάσταση, δεν το αλλάζεις για κανένα λόγο. Αυτό το λέω και για τον kovathe και για τον dimik, και εγώ εφαρμόζω το ίδιο. Κρατάω την 1 μέχρι να ψοφήσει, ούτως ή άλλως, αυτή την στιγμή πρέπει να δώσεις 25Κ για να πάρεις κάτι που να έχει όντως το κάτι παραπάνω καινούριο (μιλώντας μόνον για συστήματα ασφαλείας, στα υπόλοιπα θα είσαι μια από τα ίδια) και ελπίζουμε σύντομα η Tesla να βγάλει κάτι φθηνότερο από το 3. Θεωρώ πως σε μια 5ετία, θα μπορείς να αγοράσεις ακόμη και Tesla με 30Κ καινούριο και με όλα τα καλούδια, οπότε αναγκαστικά και οι άλλοι θα πουλάνε φθηνότερα.
Γενικώς, αυτό που λέει ο rx8_drifter είναι απόλυτα σωστό.
Η συντήρηση, δεν θα κοστίζει πολύ παραπάνω από τους τόκους του καινούριου, για να μην μιλήσουμε για απαξίωση...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#657931 Προσωπικά αν δεν ήταν η εγγλέζικη αγορά μεταχειρισμένου στην μέση - όσο θα είναι ακόμα- δεν θα το σκεφτόμουν καν.
Η τελευταία σκέψη μου ήταν KIA Sportage του 2017 μτχ από Αγγλία με μαξ 20Κ για workhorse που δεν σπάει δεν χαλάει (υποτίθεται), τυχαίο παράδειγμα https://www.autotrader.co.uk/classified ... KIA&page=1


Αλλιώς δεν καίγομαι να τα σκάσω για αυτοκίνητο, ας λιώσουν στα χέρια μου να τα δώσω για σκραπ. Ειδικά εφόσον λειτουργούν σωστά ακόμα παρόλες τις χαζοβλάβες.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#657934 Δεν δικαιολογειται η αγορα νεου αμαξιου για τα χλμ του κοβαθε, οχι βεβαια γιατι ειναι απαρχαιωμενο το λεον (η τζουλιετα ηταν ηδη οταν βγηκε) αλλα γιατι ειναι εξοδο χωρις φανερο λογο. Αν θελει να κανει το κομματι του βεβαια ολα καλα (εχει μπολικες τετοιες αγορες στην ελλαδα).

οφτοπικ: πιο ευκολα θα επαιρνα ηλεκτρικο πχ στη θεσσαλονικη παρα στη κυπρο, ελπιζω βεβαια η νησος να στραφει γρηγορα σε αυτα τα κολπα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#657940
Anonymous Founder έγραψε:Αν έχεις αυτοκίνητο σήμερα σε συμπαθητική κατάσταση, δεν το αλλάζεις για κανένα λόγο. Αυτό το λέω και για τον kovathe και για τον dimik, και εγώ εφαρμόζω το ίδιο. Κρατάω την 1 μέχρι να ψοφήσει, ούτως ή άλλως, αυτή την στιγμή πρέπει να δώσεις 25Κ για να πάρεις κάτι που να έχει όντως το κάτι παραπάνω καινούριο (μιλώντας μόνον για συστήματα ασφαλείας, στα υπόλοιπα θα είσαι μια από τα ίδια) και ελπίζουμε σύντομα η Tesla να βγάλει κάτι φθηνότερο από το 3. Θεωρώ πως σε μια 5ετία, θα μπορείς να αγοράσεις ακόμη και Tesla με 30Κ καινούριο και με όλα τα καλούδια, οπότε αναγκαστικά και οι άλλοι θα πουλάνε φθηνότερα.
Γενικώς, αυτό που λέει ο rx8_drifter είναι απόλυτα σωστό.
Η συντήρηση, δεν θα κοστίζει πολύ παραπάνω από τους τόκους του καινούριου, για να μην μιλήσουμε για απαξίωση...
tesla με 30κ δεν νομιζω να δεις ποτε αλλα
Ισως id3 που πισωκινητο μια χαρα θα ειναι.

Η αλλαγη αναλογα τι δινεις και τι περνεις αλλα και τι χρηση κανεις...για την χρηση που κανει σιγουρα δεν φαινεται να αξιζει.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#657944 Νομίζω ότι έχουν πει από την Tesla ότι θα προσπαθήσουν να κινηθούν προς ένα φτηνότερο μοντέλο από το 3. Το αν θα το καταφέρουν, θα το δούμε. Θα ήταν καλή περίπτωση όμως.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#658020
Arrow έγραψε:οφτοπικ: πιο ευκολα θα επαιρνα ηλεκτρικο πχ στη θεσσαλονικη παρα στη κυπρο, ελπιζω βεβαια η νησος να στραφει γρηγορα σε αυτα τα κολπα.


1)Οι αποστάσεις που καλείσαι να καλύψεις στην Κυπρο ειναι μέσα στην αυτονομία ενος σημερινού ηλεκτρικού, ακομα και της πλάκας
2)Και να θές να πας ταξίδι δεν μπορεις, οποτε το ηλεκτρικό ούτως η άλλως μπορει να ειναι το αποκλειστικό σου αυτοκίνητο, αδιαφορώντας για τις υποδομές υπό την προυπόθεση οτι μπορεις να φορτίσεις σπίτι
3)Η ηλιοφάνεια της Κύπρου καθιστά πολύ πιο ενδιαφέρον τον συνδιασμό με φωτοβολταικά

Περιμένω να διαβάσω ποιοι λόγοι θα σε έκαναν τώρα αλλά και στο μέλλον να πάρεις ηλεκτρικό πιο εύκολα στη Θεσσαλονίκη :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#658037
dimik έγραψε:Προσωπικά αν δεν ήταν η εγγλέζικη αγορά μεταχειρισμένου στην μέση - όσο θα είναι ακόμα- δεν θα το σκεφτόμουν καν.
Η τελευταία σκέψη μου ήταν KIA Sportage του 2017 μτχ από Αγγλία με μαξ 20Κ για workhorse που δεν σπάει δεν χαλάει (υποτίθεται), τυχαίο παράδειγμα https://www.autotrader.co.uk/classified ... KIA&page=1


Αλλιώς δεν καίγομαι να τα σκάσω για αυτοκίνητο, ας λιώσουν στα χέρια μου να τα δώσω για σκραπ. Ειδικά εφόσον λειτουργούν σωστά ακόμα παρόλες τις χαζοβλάβες.

επιδή θέλω να σε απαλλάξω από το δίλημμά σου, να σου πω πως ΚΙΑ μεταχειρισμένο ή καινούριο ξέχνα το. Πάμε παρακάτω!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#658079
PeterPan έγραψε:
dimik έγραψε:Προσωπικά αν δεν ήταν η εγγλέζικη αγορά μεταχειρισμένου στην μέση - όσο θα είναι ακόμα- δεν θα το σκεφτόμουν καν.
Η τελευταία σκέψη μου ήταν KIA Sportage του 2017 μτχ από Αγγλία με μαξ 20Κ για workhorse που δεν σπάει δεν χαλάει (υποτίθεται), τυχαίο παράδειγμα https://www.autotrader.co.uk/classified ... KIA&page=1


Αλλιώς δεν καίγομαι να τα σκάσω για αυτοκίνητο, ας λιώσουν στα χέρια μου να τα δώσω για σκραπ. Ειδικά εφόσον λειτουργούν σωστά ακόμα παρόλες τις χαζοβλάβες.

επιδή θέλω να σε απαλλάξω από το δίλημμά σου, να σου πω πως ΚΙΑ μεταχειρισμένο ή καινούριο ξέχνα το. Πάμε παρακάτω!


Γιατί τόσο αρνητικός; Αφού τα εκθειάζουν :lol:
Άβαταρ μέλους
By chrismarine
#658566
Focusman91 έγραψε:
sargus έγραψε:Δε νομίζω ότι είναι προσφορά. Κάπου τόσο το θυμάμαι και πριν 2 χρόνια. Και δεν είναι το fr plus (με λεντ ηλιοροφες κτλ.). Από την άλλη είναι black edition (το οποίο εμένα προσωπικά δε μου αρέσει) που δεν ξέρω αν έχει τίποτα έξτρα.
Η τιμή όμως είναι καλή ακόμη και αν δεν είναι καλύτερη σε σχέση με τι παίζει τα 2 τελευταία χρόνια.
Ας πει και ο Μπουσος που μάλλον θα ξέρει καλύτερα.
Ακριβώς. Αν υπήρχε η FR plus εκεί να το συζητήσουμε. Η Fr plus με τον 1,5 στο car.gr έπαιζε στα 21.000€ με το κλειδί στο χέρι.
24/7 έδωσε η Autolux ένα λευκό. Ίσως να υπάρχει ακόμα στοκ.

< Note 8 >
Το δικό μου ήταν το λευκό, προτελευταίο , το τελευταίο είναι ένα κόκκινο , δυστυχώς σταμάτησε η παραγωγή
Είχα κάνει παραγγελία τέλη Μαΐου , ημερομηνία παραγωγής 16/7 , μάλιστα ήρθε με μειωμένα τέλη κυκλοφορίας από 118 στα 107

< Note >
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#660477 Εννοώ πόση διαφορά