Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#654266
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#655341
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#656062
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#656485 Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#656712

Κοροϊδεύετε μετά όσους βάζουν 100άρα.
:rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#656718
EDDIE_147 έγραψε:
Κοροϊδεύετε μετά όσους βάζουν 100άρα.
:rtfm:


Στο γκρουπάκι το είδαν;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#656723 Ποιο γκρουπακι;
Όλοι πρέπει να το δουν.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#656734 Τα έλεγε ο Γκολέμης αλλά κάποια ζώα δεν τον πίστευαν :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#656738
red_monster έγραψε:Τα έλεγε ο Γκολέμης αλλά κάποια ζώα δεν τον πίστευαν :shifty:


Δεν νομίζω ότι είναι θέμα Γκολέμη, Έλληνα Γιουτιούμπερ ή μη.
Είναι θέμα εξέλιξης κινητήρων. Δεν πρέπει να υπάρχει σήμερα σύγχρονος κινητήρας που δεν θα δει την όποια διαφορά σε ισχύ με χρήση βενζίνης 98 ή 100 οκτανίων.

Οι εταιρίες το ξέρουν αυτό και για αυτό υποθέτω ότι οι χάρτες στην ECU έχουν αυτή την παράμετρο. Ενώ τα αυτοκίνητα είναι πιο αποδοτικά με υψηλότερων οκτανίων καύσιμο, δεν σε υποχρεώνουν (δεν αναφέρομαι σε εξαιρέσεις και ειδικές περιπτώσεις πολύ σπορ κατασκευων) να τοποθετείς αποκλειστικά τέτοιο λόγω κόστους (προφανώς), αλλά αναφέρουν στα εγχειρίδια ότι είναι πιθανόν να μην έχεις την καλύτερη δυνατή απόδοση.

Η συζήτηση για το αν αξίζει ή όχι, είναι άλλο κεφάλαιο.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#656739 Αυτή όμως είναι η ταμπακιέρα.
Αν το όφελος για ένα μέσο κινητήρα 100-150 ίππων είναι στα όρια του στατιστικού λάθους τότε αξίζει να πληρώσεις 0,0001€ και τίποτα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#656741 Και κάτι On topic

http://www.topspeed.gr/2020/07/porsche- ... H4KAd8JWzk


Μετά από τις όποιες εμπειρίες μου στον Πορσοχώρο, πολύ θα ήθελα στο γκαράζ μια 997 Carrera S ή 4S. Δεν έχω καταλήξει ακόμη ποια εκ των δύο.
997 γιατί είναι τόσο παλιά, όσο πρέπει και τόσο καινούρια όσο πρέπει.
Στις 996 είμαι αποκλειστικά μεταξύ 4S & Turbo και μάλλον με κερδίζει η τελευταία. Είναι όσο γρήγορη και γήινη πρέπει. Μετά άρχισε να τρομάζει το πράγμα με τις ιπποδυνάμεις. Γνώμη μου πάντα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#656742
EDDIE_147 έγραψε:Αυτή όμως είναι η ταμπακιέρα.
Αν το όφελος για ένα μέσο κινητήρα 100-150 ίππων είναι στα όρια του στατιστικού λάθους τότε αξίζει να πληρώσεις 0,0001€ και τίποτα παραπάνω.



Όπως θα έλεγε και ο συμπαθέστος Έλλην Γιουτιούμπερ, ΚωνσταντίνοςΙΧ,
μην κοιτάτε δυναμόμετρα παίδες, μην μας φέρνετε χαρτιά με δυναμομετρήσεις στις συναντήσεις.

Το καλύτερο δυναμόμετρο είναι ο δρόμος.
Δεν ανέφερα κάπου για τη μέγιστη ιπποδύναμη.
Έχω αναφερθεί και στο βενζινοτοπικό για το καλύτερο άρπαγμα. Και δεν το λέω μόνο εγώ. Το λένε πολλοί χρήστες στα αυτοκίνητά τους.
Δεν χρειάζεται ούτε ειρωνίες, ούτε να υποτιμάμε τη νοημοσύνη κανενός. Είναι σεβαστές όλες οι απόψεις, όταν αυτές γίνονται εποικοδομητικά και χωρίς προσβολές και υπάρχουν επιχειρήματα.
Το αν αξίζει ή όχι, το κρίνει ο καθένας. Και εφόσον το θέμα πάει επί προσωπικού πχ γιατί βάζεις το ακριβό καύσιμο ρε;
τότε έρχεται και ο αντίλογος που λέει ότι εσύ ίσως κάνεις κάτι άλλο που δεν συμφέρει.

Δεν υπάρχει αρχή και τέλος σε αυτά παίδες.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#656745 Την Παρασκευή 24/07/2020 και ώρα 22:58 μετά την αποχώρηση μου από το Γραφειο (τέτοια ποιότητα ζωής έχω πλέον ντιμσαμπα μου :rtfm: ) γέμισα το τανκ του 2.0tfsi με ακριβό και φαντεζί καύσιμο της shell με υψηλή αντικρουστικη ικανότητα. Πλήρωσα δε με κολαριστο 100€ για να ενισχύσω το μύθο της απόδοσης.

Η διαφορά ήταν ίδια με τις υπόλοιπες -λίγες- φορές που είχα φουλάρει με 100αρα—-> καμία.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#656746
red_monster έγραψε:Την Παρασκευή 24/07/2020 και ώρα 22:58 μετά την αποχώρηση μου από το Γραφειο (τέτοια ποιότητα ζωής έχω πλέον ντιμσαμπα μου :rtfm: ) γέμισα το τανκ του 2.0tfsi με ακριβό και φαντεζί καύσιμο της shell με υψηλή αντικρουστικη ικανότητα. Πλήρωσα δε με κολαριστο 100€ για να ενισχύσω το μύθο της απόδοσης.

Η διαφορά ήταν ίδια με τις υπόλοιπες -λίγες- φορές που είχα φουλάρει με 100αρα—-> καμία.



Θα κάνεις 2-3 γεμίσματα και μετά άσε το να αδειάσει και βάλε 95άρα. Καλύπτω εγώ τα έξτρα 0.20€/λίτρο.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#656747 Νομίζω λάθος ότι όσο αυξάνεται η συμπίεση τόσο καλύτερα αποδίδει η 100αρα;