Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#654218 Ήρθε η ωρα για αλλαγή δίσκων στον λέοντα..Γνωρίζουμε τι διάμετρο φοράει πίσω το 1m 20vt fr ;;;


< >
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#654227
IKE έγραψε:Με 100άρα μπορεί να σπάει και το φράγμα του ήχου :s_wacko :s_wacko

live your myth.

ΥΓ. Εγώ πάντως σας έχω σε touge, αν και έγινε γαργάρα βλέπω το challenge που έριξα, και βάζω μόνο απλή φτηνή Νικαιώτικη βενζίνη με 1.26 το λίτρο. :ninja:


1)Αυτό γτ πέρασε στο Ντούκου
2)Εκτός 95-100 οκτανίων φαίνεται να παίζει ρόλο και το λοκέσιο του πρατηρίου
3)τι μας κρύβει η σέατ και οι υπόλοιποι πονηροί που κρύβουν άλογα;
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#654234
manoliossss έγραψε:Ήρθε η ωρα για αλλαγή δίσκων στον λέοντα..Γνωρίζουμε τι διάμετρο φοράει πίσω το 1m 20vt fr ;;;


< >
232mm
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#654245
funkyreverend έγραψε:
manoliossss έγραψε:Ήρθε η ωρα για αλλαγή δίσκων στον λέοντα..Γνωρίζουμε τι διάμετρο φοράει πίσω το 1m 20vt fr ;;;


< >
232mm
Ευχαριστωωω!!


< >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#654731
funkyreverend έγραψε:
manoliossss έγραψε:Ήρθε η ωρα για αλλαγή δίσκων στον λέοντα..Γνωρίζουμε τι διάμετρο φοράει πίσω το 1m 20vt fr ;;;


< >
232mm
Μηπως ξέρεις κι αν τα μπροστά είναι 312;;;


< >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#654763
funkyreverend έγραψε:Τόσο είναι! Υποθέτω είναι του 2004;
7ος του 05’!Απο τα τελευταία..Άρα αύριο φύγαμε για αλλαγή..brembo δίσκους και trw τακάκια...


< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#654764 Να μου πεις κόστος και εντυπώσεις όταν τα δοκιμάσεις παρακαλώ.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#654765
funkyreverend έγραψε:Να μου πεις κόστος και εντυπώσεις όταν τα δοκιμάσεις παρακαλώ.
Κόστος 220€ τα πήρα όλα.Αυριο θα περαστούν από φιλαράκι μηχανικό, Αρα μέσα στο ΣΚ θα σου έχω και εντυπώσεις..ευχαριστω και για την βοήθεια..


< >
Άβαταρ μέλους
By fabiawrc
#654834 Λοιπον ηρθε σημερα το μεσημερι στην αργυρουπολη το νεο Leon σε πλουσια εκδοση.Ψηνεται κανενας συμφορουμιτης να παμε να το δουμε σημερα?
Άβαταρ μέλους
By sargus
#654838 Πήγε ένα παλικάρι από το ινσομνια σήμερα, το είδε και το παραγγειλε.
Νομίζω το υβριδικό fr dsg κάπου στα 26.000 με το κλειδί στο χέρι.
Άβαταρ μέλους
By fabiawrc
#654919 Πήγα και είδα στην Αργυρούπολη το Leon.Μου άρεσε πάρα πολύ με τη πρώτη ματιά ,οι φωτογραφίες το αδικούν.

Το αμάξι κάνει μπάμ ότι εχει μεγαλώσει σε διαστάσεις.Γραμμές που φέρνουν σε Alfa Romeo.Η πίσω γραμμή φωτισμού είναι λίγο φουτουριστική.
Με τις 18άρες και τα χρώμια στα παράθυρα στο σύνολο φαίνεται αρκετά εντυπωσιακό.Σχεδιαστικά πολύ καλύτερο απο το κουτί Golf.

Πάμε στο εσωτερικό τώρα.Η θέση οδήγησης μου άρεσε πάρα πολυ.Οδηγοκεντρικό,φοβερή ορατότητα εμπρός αλλά και πλάι.Το περιμετρικό σχέδιο με το φωτισμό κάτω απο το παρμπρίζ και τις πόρτες νιώθεις οτι σε περιβάλει.Η ξύλινη απόχρωση δεν ήταν κακή,αλλά σίγουρα οχι νεανική.

Το εσωτερικό ακολουθεί το minimal σχεδιασμό του group αυτης της γενιάς όπως στo νέο Golf-octavia.
Νιώθεις οτι είσαι σε next gen αυτόκινητο όπως ένιωσα και στο Golf.Περιμένω να δω και το octavia που θά έρθει τον άυγουστο.
Η οθόνη 10 ιντσών μεγάλη χορταστική.Για δείτε όμως την 8.25" μου την έδειξε ο πωλητής σε pdf και έφριξα.Αντί να κάνουν μια μικρή αντιγραφη οπως την 10αρα εχουν βάλει τεράστια bezels και είναι ένα έκτρωμα.Συμφώνησε και ο πωλητής οτι είναι τρόμπες εκεί στην seat.Ψάχνω φώτο στο net και δεν την βρίσκω.

Για τα φώτα Led ειναι στην βασική έκδοση τα eco και στην μεγάλη τα FULL. Tα οποία απο ότι μου είπε ο πωλητής δεν είναι matrix όπως θα έχει το νέο octavia και το Golf.

Παντελής απουσία φυσικών διακοπτών που απο την μια μου αρέσει γιατί έχεις ενα πολυ ξεκούραστο στο μάτι εσωτερικό,απλότητα και ομορφιά.
Η δυσχρηστία και επικινδυνότητα εν κινήσει ανεβαίνει στα ύψη.Σίγουρα έχεις καποιες συντομεύσεις η φωνητικές εντολές η χειρηστήρια στο τιμόνι,αλλά δεν πάυει πέρα απο τα 5000 μενού να
εξαρτώνται οι περισσότερες λειτουργίες του αυτοκινήτου απο ένα τάμπλετ.Και οι φοβίες μου βγήκαν αληθινές.

Πήρε test drive 2μερο ένας το Golf 8 το άφησε στον ήλιο και οταν επέστρεψε,η κεντρική οθόνη είχε κολλήσει στο ράδιο και δεν άλλαζε.Μετά απο 10 λεπτά που οδήγησε με ανοιχτά παράθυρα ίσως κρύωσε και ξεκόλησε.Γερμανική ποιότητα απο τα Lidl.Ειδικά με την αξιοπιστία του group τι θα μπορεί να πάθει μετά απο 2-3 χρόνια...Ωποσδήποτε ηλιοπροστασία στο παρμπρίζ και ανοιχτά παράθυρα ενα πόντο το καλοκαίρι.....

Aγορά μόνο με επέκταση εγγύησης και ειδικά οταν το αμάξι φοράρει Dsg.Tέλειο σασμάν,φοβερές αλλαγές θα το ήθελα στο επόμενο αμάξι μου, ναι είναι βελτιωμένο σε σχέση με παλιά αλλά θα ξέρεις οτι άμα χαλάσει εκτός εγγύησης έχε λεφτά στην άκρη.Φίλος μου με Audi A1 DSG 17" ΕΥΤΥΧΩΣ με leasing του κολησε η πρώτη σχέση στο κιβωτιο το αμάξι πήγε kosmocar 3.500 ζημιά.
Η κλασσική ζημιά mechatronic 1000-1400 ευρώ.

Επίσης η άποψη μου ειδικά για αυτην την γενιά αυτοκινήτων η μικτή ασφάλεια αποκτά νέο νόημα. Είναι τόσο φορτωμένα που αν κάνεις ενα μικρό τρακάρισμα και θες πχ προφυλακτήρα και φανάρι LED πανε τα κοστιούμια στο θεό.Σε ατύχημα καινουργιου Tiguan ο εμπρός προφυλακτήρας με τους αισθητήρες είχε κόστος 3.500..
Πέτυχα στο δρόμο παλικάρι με TGI leon ηλιοροφή φώτα Led και μου λέει, άστο μικτή απο την πρώτη μέρα δεν είναι να κάνεις ζημιά στο αμάξι κλαίς.

Επίσης τα ανταλακτικά είναι πολύ πιο ακριβά μετά απο όταν τα βάζεις παραγγελία.Πανόραμα στο kamiq εχει 650 ευρώ.Πες ότι έπεσε κάτι και έσπασε.Αγορά μόνο το ανταλλακτικο μετά 1000+ φπα χωρίς τοποθέτηση.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#654924 Όλα θέμα συνήθειας είναι αλλά η οθόνη στην τελευταία φωτογραφία είναι αστεία μεγάλη.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#654925 Που υπογράφω?

< Note 8 >