Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#654192 Ακόμα δεν έχω κάνει καμία Βραδυνή πτήση . Ίσως σήμερα δοκιμάσω έτσι για να δω η κάμερα τι κάνει και σε επίπεδο βίντεο αλλά και σε φωτογραφία . Όλοι γράφουν ότι το βράδυ ειναι πιο εύκολο να πετάς έχοντας βέβαια στο νου ότι δεν λειτουργούν οι αισθητηρες αποφυγής εμποδίων

< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#654203 Πιο εύκολο γιατί;


< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#654208
skous έγραψε:Πιο εύκολο γιατί;


< >
Ως προς την οπτική επαφή λόγω των led που τα βλέπεις έναντι της ημέρας


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#654211 Έχει και το LED στην κοιλιά του, που βοηθάει στην προσγείωση

Εικόνα

Οι αισθητήρες γιατί δεν λειτουργούν την νύχτα; Τι τεχνολογίας είναι;
Άβαταρ μέλους
By skous
#654212 Μια οκ το βλέπεις αλλά το βλέπεις στην οθόνη είναι το θέμα.
Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ψήνομαι.


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#654284 Είναι να συναντηθώ σήμερα με τον γνωστό μου που έχει το Fimi, οπότε του λέω δεν παίρνεις μαζί σου και το drone να το πετάξουμε για την φάση; Πράγματι το φέρνει και αφού έχουμε αράξει, έχουμε πιει το καφεδάκι μας και έχει αρχίσει να σουρουπώνει, λέμε δε κάνουμε και καμιά πτήση;

Να σημειώσω πως αυτό είναι το πρώτο του drone και αυτή ήταν η τρίτη του πτήση!

Το ξεκινάει λοιπόν, όλα ωραία και καλά. Σε κάποια φάση την ώρα που το πετάει, βλέπω ότι του δείχνει αρνητικό ύψος πτήσης (-30 μέτρα περίπου). Του το αναφέρω, μου λέει, μάλλον θέλει καλιμπράρισμα και το κατεβάζει για να το ρυθμίσει. Προσπαθεί να το κατεβάσει και να το πιάσει με το χέρι για να το "σβήσει", αυτό να μην κόβει και να μην απενεργοποιείται. Με κίνδυνο να χάσει κάνα δάχτυλο, καταφέρνει να πατήσει το power και να το κλείσει.

Κάνει το καλιμπράρισμα και το ξανά ξεκινάμε. Το ανεβάζει καμιά 30 άρια μέτρα, βλέπω προειδοποίηση στην οθόνη για vibrations και ότι πρέπει να το κατεβάσουμε. Μην αγχώνεσαι μου λέει, και προχθές το έβγαζε αλλά δουλεύει μια χαρά. Συνεχίζουμε λοιπόν και το έχουμε σχετικά χαμηλά και καμιά 100 μέτρα μπροστά μας.

Δε μου το δίνεις του λέω, να το δοκιμάσω;

Μου εξηγεί τα βασικά και κάνω 3-4 κινήσεις με το joystick. Από την πολύ μικρή εμπειρία που έχω από drone καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει πολύ καλά, μιας και νιώθω πως όταν το αφήνω, αντί να κάνει hover, αυτό χάνει ύψος. Του το αναφέρω λοιπόν, και το δίνω το χειριστήριο για να μην έχουμε κανένα απρόοπτο. Δοκιμάζει και αυτός να το κάνει κουμάντο και βλέπει ότι πράγματι δεν ανταποκρίνεται και πως αντί να κερδίσει ύψος, χάνει. Όποτε πάνω στον πανικό του, προσπαθεί να το επιστρέψει γρήγορα προς εμάς.

Έλα όμως που ανάμεσα σε εμάς και το drone μεσολαβεί ένα αρδευτικό κανάλι με δέντρα στις όχθες του...
Το drone χάνει ύψος, δεν προλαβαίνει να περάσει τα δέντρα και καρφώνεται πάνω τους... :(

Απευθείας χάνεται το σήμα στο κινητό, τρέχουμε προς το σημείο αλλά το drone ούτε φαίνεται, ούτε ακούγεται,ώστε να μπορέσουμε να το εντοπίσουμε. Η φάση είναι πως η βλάστηση στο σημείο είναι πολύ πυκνή, ενώ υπήρχε μεγάλη πιθανότητα το drone να έχει πέσει μέσα στο κανάλι.

Αρχίζει να νυχτώνει, πρόσβαση στο σημείο δεν έχουμε, ενώ γνωρίζω ότι υπάρχουν και αρκετά νερόφιδα στο κανάλι. :help:
Τρέχω γρήγορα στην αποθήκη, παίρνω γάντια εργασίας, φακό, ένα κοντάρι μπας και έχει μείνει σε κανένα ψηλό κλαδί και ένα ηλεκτρικό πριόνι από το LIDL για να ανοίξω δρόμο στα δέντρα και να πλησιάσουμε το σημείο που είδαμε ότι έπεσε.

Ανοίγουμε μονοπάτι, ψάχνουμε κανένα 20 λέπτο, αλλά μάταιος κόπος. Τα κλαδιά των δέντρων επεκτείνονταν πάνω από το κανάλι, οπότε το πιο πιθανό είναι ότι χτύπησε σε κάποιο κλαδί και έπεσε στο νερό.

Φεύγουμε απογοητευμένοι από το σημείο που ήμασταν και ανοίγουμε νέο μονοπάτι κάποια μέτρα παρακάτω, μπας και καταφέρουμε να το βρούμε. Ευτυχώς, ύστερα από κανένα 10 λεπτο, καταφέρνει ο φίλος μου να το βρει πεσμένο στο έδαφος, 2 μέτρα από το νερό με την μπαταρία βγαλμένη. :thumbsup:

Ταλαιπωρημένοι άλλα ανακουφισμένοι τα μαζεύουμε και επιστρέφουμε.

Τελικός απολογισμός, μια κατεστραμμένη έλικα. Το gimbal φαίνεται άθικτο, ενώ κάποιο σπάσιμο δεν υπάρχει μιας και προφανώς τα κλαδιά έκοψαν την ταχύτητα του κατά την πτώση.

Φυσικά, το θέμα είναι να βρεθεί η αιτία της πτώσης (τύφλα να έχει το Mayday που βάζει το TV Makedonia :lol: ). Σίγουρα θυμάμαι πως δευτερόλεπτα πριν την πτώση, είδα στην οθόνη του κινητού να βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει κλειδώσει το GPS. Είδα ότι το Fimi έχει flight logs, οπότε θέλω να πιστεύω ότι θα βγει άκρη από εκεί. Μακάρι στην τελική να είναι λάθος του φίλου μου, από το να είναι σφάλμα hardware. (π.χ. πρέπει να ήθελε επανεκκίνηση μετά το το calibration, που δεν νομίζω να έγινε, ενώ ίσως βιάστηκε και δεν είχαν κλειδώσει αρκετοί δορυφόροι). Αν είναι δικό σου λάθος, λες θα μάθω και δεν θα ξανά συμβεί, αν είναι του drone άντε να το εμπιστευτείς όταν το βλέπεις να χάνει τον έλεγχο στα 50 μέτρα.

Η φάση είναι πως ως κλασσικός πρωτάρης, ξέχασε να πατήσει το rec πριν την πτήση, οπότε δεν έχουμε καταγράψει την πτώση :s_crazy
Του λέω, αν ήξερα ότι θα το βρίσκαμε, θα είχα και την action camera μαζί κατά την ανάκτηση. Παίζουν αρκετά αντίστοιχα βίντεο στο youtube! :lol: Αλλά με το άγχος εκείνης της ώρας για τα χαμένα 400€, δεν έπαιζε τέτοια φάση.

Κάτι τέτοια βλέπω, και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δώσω ένα τέτοιο ή μεγαλύτερο ποσό για drone. Είναι δυστυχώς από τα hobby που δεν σηκώνει λάθη.

Κάτι που επίσης σκέφτηκα, είναι πως όταν το πετάς θα πρέπει πάντα να εντοπίζεις σημεία προσγείωσης "έκτακτης ανάγκης". Ο φίλος μου, όπως θα έκαναν αυθόρμητα και οι περισσότεροι, βλέποντας το να πέφτει το πρώτο που σκέφτηκε ήταν να προσπαθήσει να το επιστρέψει άμεσα πίσω, με αποτέλεσμα να πέσει στα δέντρα και παραλίγο στο νερό. Ίσως ήταν καλύτερα να το άφηνε να πέσει στο χωράφι που ήταν από κάτω, ή να το οδηγήσει σε έναν αγροτικό δρόμο που περνούσε παραδίπλα και να πάμε να το πάρουμε με την ησυχία μας. Άλλα τέτοια ώρα, τέτοια λόγια...

Τέλος καλό, όλα καλά! :oops:

Sorry για το μακροσκελές post, αλλά νομίζω ότι ήταν μια χρήσιμη εμπειρία στην τελική.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#654295
axel12p έγραψε:Είναι να συναντηθώ σήμερα με τον γνωστό μου που έχει το Fimi, οπότε του λέω δεν παίρνεις μαζί σου και το drone να το πετάξουμε για την φάση; Πράγματι το φέρνει και αφού έχουμε αράξει, έχουμε πιει το καφεδάκι μας και έχει αρχίσει να σουρουπώνει, λέμε δε κάνουμε και καμιά πτήση;

Να σημειώσω πως αυτό είναι το πρώτο του drone και αυτή ήταν η τρίτη του πτήση!

Το ξεκινάει λοιπόν, όλα ωραία και καλά. Σε κάποια φάση την ώρα που το πετάει, βλέπω ότι του δείχνει αρνητικό ύψος πτήσης (-30 μέτρα περίπου). Του το αναφέρω, μου λέει, μάλλον θέλει καλιμπράρισμα και το κατεβάζει για να το ρυθμίσει. Προσπαθεί να το κατεβάσει και να το πιάσει με το χέρι για να το "σβήσει", αυτό να μην κόβει και να μην απενεργοποιείται. Με κίνδυνο να χάσει κάνα δάχτυλο, καταφέρνει να πατήσει το power και να το κλείσει.

Κάνει το καλιμπράρισμα και το ξανά ξεκινάμε. Το ανεβάζει καμιά 30 άρια μέτρα, βλέπω προειδοποίηση στην οθόνη για vibrations και ότι πρέπει να το κατεβάσουμε. Μην αγχώνεσαι μου λέει, και προχθές το έβγαζε αλλά δουλεύει μια χαρά. Συνεχίζουμε λοιπόν και το έχουμε σχετικά χαμηλά και καμιά 100 μέτρα μπροστά μας.

Δε μου το δίνεις του λέω, να το δοκιμάσω;

Μου εξηγεί τα βασικά και κάνω 3-4 κινήσεις με το joystick. Από την πολύ μικρή εμπειρία που έχω από drone καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει πολύ καλά, μιας και νιώθω πως όταν το αφήνω, αντί να κάνει hover, αυτό χάνει ύψος. Του το αναφέρω λοιπόν, και το δίνω το χειριστήριο για να μην έχουμε κανένα απρόοπτο. Δοκιμάζει και αυτός να το κάνει κουμάντο και βλέπει ότι πράγματι δεν ανταποκρίνεται και πως αντί να κερδίσει ύψος, χάνει. Όποτε πάνω στον πανικό του, προσπαθεί να το επιστρέψει γρήγορα προς εμάς.

Έλα όμως που ανάμεσα σε εμάς και το drone μεσολαβεί ένα αρδευτικό κανάλι με δέντρα στις όχθες του...
Το drone χάνει ύψος, δεν προλαβαίνει να περάσει τα δέντρα και καρφώνεται πάνω τους... :(

Απευθείας χάνεται το σήμα στο κινητό, τρέχουμε προς το σημείο αλλά το drone ούτε φαίνεται, ούτε ακούγεται,ώστε να μπορέσουμε να το εντοπίσουμε. Η φάση είναι πως η βλάστηση στο σημείο είναι πολύ πυκνή, ενώ υπήρχε μεγάλη πιθανότητα το drone να έχει πέσει μέσα στο κανάλι.

Αρχίζει να νυχτώνει, πρόσβαση στο σημείο δεν έχουμε, ενώ γνωρίζω ότι υπάρχουν και αρκετά νερόφιδα στο κανάλι. :help:
Τρέχω γρήγορα στην αποθήκη, παίρνω γάντια εργασίας, φακό, ένα κοντάρι μπας και έχει μείνει σε κανένα ψηλό κλαδί και ένα ηλεκτρικό πριόνι από το LIDL για να ανοίξω δρόμο στα δέντρα και να πλησιάσουμε το σημείο που είδαμε ότι έπεσε.

Ανοίγουμε μονοπάτι, ψάχνουμε κανένα 20 λέπτο, αλλά μάταιος κόπος. Τα κλαδιά των δέντρων επεκτείνονταν πάνω από το κανάλι, οπότε το πιο πιθανό είναι ότι χτύπησε σε κάποιο κλαδί και έπεσε στο νερό.

Φεύγουμε απογοητευμένοι από το σημείο που ήμασταν και ανοίγουμε νέο μονοπάτι κάποια μέτρα παρακάτω, μπας και καταφέρουμε να το βρούμε. Ευτυχώς, ύστερα από κανένα 10 λεπτο, καταφέρνει ο φίλος μου να το βρει πεσμένο στο έδαφος, 2 μέτρα από το νερό με την μπαταρία βγαλμένη.

Ταλαιπωρημένοι άλλα ανακουφισμένοι τα μαζεύουμε και επιστρέφουμε.

Τελικός απολογισμός, μια κατεστραμμένη έλικα. Το gimbal φαίνεται άθικτο, ενώ κάποιο σπάσιμο δεν υπάρχει μιας και προφανώς τα κλαδιά έκοψαν την ταχύτητα του κατά την πτώση.

Φυσικά, το θέμα είναι να βρεθεί η αιτία της πτώσης (τύφλα να έχει το Mayday που βάζει το TV Makedonia ). Σίγουρα θυμάμαι πως δευτερόλεπτα πριν την πτώση, είδα στην οθόνη του κινητού να βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει κλειδώσει το GPS. Είδα ότι το Fimi έχει flight logs, οπότε θέλω να πιστεύω ότι θα βγει άκρη από εκεί. Μακάρι στην τελική να είναι λάθος του φίλου μου, από το να είναι σφάλμα hardware. (π.χ. πρέπει να ήθελε επανεκκίνηση μετά το το calibration, που δεν νομίζω να έγινε, ενώ ίσως βιάστηκε και δεν είχαν κλειδώσει αρκετοί δορυφόροι). Αν είναι δικό σου λάθος, λες θα μάθω και δεν θα ξανά συμβεί, αν είναι του drone άντε να το εμπιστευτείς όταν το βλέπεις να χάνει τον έλεγχο στα 50 μέτρα.

Η φάση είναι πως ως κλασσικός πρωτάρης, ξέχασε να πατήσει το rec πριν την πτήση, οπότε δεν έχουμε καταγράψει την πτώση :s_crazy
Του λέω, αν ήξερα ότι θα το βρίσκαμε, θα είχα και την action camera μαζί κατά την ανάκτηση. Παίζουν αρκετά αντίστοιχα βίντεο στο youtube! Αλλά με το άγχος εκείνης της ώρας για τα χαμένα 400€, δεν έπαιζε τέτοια φάση.

Κάτι τέτοια βλέπω, και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δώσω ένα τέτοιο ή μεγαλύτερο ποσό για drone. Είναι δυστυχώς από τα hobby που δεν σηκώνει λάθη.

Κάτι που επίσης σκέφτηκα, είναι πως όταν το πετάς θα πρέπει πάντα να εντοπίζεις σημεία προσγείωσης "έκτακτης ανάγκης". Ο φίλος μου, όπως θα έκαναν αυθόρμητα και οι περισσότεροι, βλέποντας το να πέφτει το πρώτο που σκέφτηκε ήταν να προσπαθήσει να το επιστρέψει άμεσα πίσω, με αποτέλεσμα να πέσει στα δέντρα και παραλίγο στο νερό. Ίσως ήταν καλύτερα να το άφηνε να πέσει στο χωράφι που ήταν από κάτω, ή να το οδηγήσει σε έναν αγροτικό δρόμο που περνούσε παραδίπλα και να πάμε να το πάρουμε με την ησυχία μας. Άλλα τέτοια ώρα, τέτοια λόγια...

Τέλος καλό, όλα καλά! :oops:

Sorry για το μακροσκελές post, αλλά νομίζω ότι ήταν μια χρήσιμη εμπειρία στην τελική.
Μέρος ? Μήπως παίζει να είχε τίποτα ζορικα μαγνητικα πεδία ?

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#654387 Λίγο έξω από ένα χωριό της Θεσσαλονίκης ήμασταν, σε χώρο ανοιχτό ώστε αν γίνει κάτι (όπως και έγινε) να μην πέσει σε κανέναν άνθρωπο ή αυτοκίνητο.
Οι πιθανότητες να έφταιγε κάποιο μαγνητικό πεδίο, θεωρώ πως είμαι μηδαμινές, λαμβάνοντας πάντα υπόψη πως ήταν η τρίτη μόλις πτήση του φίλου μου και πως το Fimi πιθανότατα δεν είναι αντίστοιχα αξιόπιστο με ένα DJI για παράδειγμα. Επομένως θεωρώ πολύ πιο πιθανό είτε να κάναμε εμείς κάτι λάθος, είτε να έχει το drone κάποιο θέμα (σήμερα που το έψαξα λίγο, βρήκα και άλλες σχετικές αναφορές για το συγκεκριμένο στο internet).

Στην οθόνη του έβγαζε από την αρχή "Strong vibration detected, please land immediately", ενώ τρία δευτερόλεπτα πριν την πτώση του εμφάνισε "Unable to enter GPS mode, please fly carefully". Το drone δεν πρόλαβε να πετάξει ούτε 3 λεπτά πριν την πτώση του.

Μπαταρία είχε πάνω από 50%, αλλά του είπα να τσεκάρει από το log και την κατάσταση των κελιών της, μήπως είχε κάποιο από αυτά θέμα και για αυτό δεν μπορούσε να πάρει ύψος.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#655515 Ξεψαρώσαμε και αρχίσαμε να το πετάμε ανάμεσα από τα δέντρα; :lol:
Πολύ ωραίο βίντεο, αν και το μουσικό κλιπάκι νομίζω πως το αδικεί. Δεν ξέρω πως γίνεται να βάζεις στο youtube "κανονικά" τραγούδια με δικαιώματα και να μην σου το κόβει.

Προχθές πετάξαμε για άλλη μια φορά το Fimi, χωρίς απρόοπτα αυτή την φορά. Διάρκεια λίγο πάνω από μισάωρο (με αλλαγή μπαταρία ανάμεσα) και απόσταση μέχρι το χιλιόμετρο για σιγουριά. Δοκιμάσαμε και το RTH και προσγειώθηκε ακριβώς στο landing pad! Μακάρι να συνεχίσουν οι πτήσεις του χωρίς άλλα προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#655573
axel12p έγραψε:Ξεψαρώσαμε και αρχίσαμε να το πετάμε ανάμεσα από τα δέντρα; :lol:
Πολύ ωραίο βίντεο, αν και το μουσικό κλιπάκι νομίζω πως το αδικεί. Δεν ξέρω πως γίνεται να βάζεις στο youtube "κανονικά" τραγούδια με δικαιώματα και να μην σου το κόβει.

Προχθές πετάξαμε για άλλη μια φορά το Fimi, χωρίς απρόοπτα αυτή την φορά. Διάρκεια λίγο πάνω από μισάωρο (με αλλαγή μπαταρία ανάμεσα) και απόσταση μέχρι το χιλιόμετρο για σιγουριά. Δοκιμάσαμε και το RTH και προσγειώθηκε ακριβώς στο landing pad! Μακάρι να συνεχίσουν οι πτήσεις του χωρίς άλλα προβλήματα.

τα μουσικα κοματια ειναι μεσα στο προγραμμα επεξεργασιας που χρησιμοποιω filmora
Άβαταρ μέλους
By glf
#655824 Κερδίσαμε ένα mi mini drone σε διαγωνισμό.
Μέχρι να πεις θα πετάξω, τελειώνει η μπαταρία.. ποιο 10λεπτο...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#657320
glf έγραψε:Κερδίσαμε ένα mi mini drone σε διαγωνισμό.
Μέχρι να πεις θα πετάξω, τελειώνει η μπαταρία.. ποιο 10λεπτο...
Ε έτσι είναι αυτά . Ο χρόνος που δίνουν είναι έως ...και υπό τέλειες συνθήκες ...αν λέει δεκάλεπτο υπολόγισε 7 λεπτά Μαξ

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#657817
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#658829
axel12p έγραψε:Kilo ποιες είναι οι εντυπώσεις σου από το συγκεκριμένο drone μέχρι στιγμής; Έχεις μείνει ικανοποιημένος από την επιλογή σου;




Αρχικα το πηρα ετσι για την πλακα να δουμε αν βγαζει τιποτα της προκοπης, ειχα και παλια καποια RC αλλα ποτε δεν βγαζανε καμια φωτο/βιντεο που να βλεπεται.... επαθα σοκ με την ποιοτητα των βιντεο και των φωτο που βγαζεις .
Το πηρα διακοπες ελλαδα και τραβαγα μονο με αυτο ... το τι βιντεακια εχω βγαλει την οικογενεια και φωτο απο διαφορα μερη απο μια προοπτικη που δεν ειχα ποτε δει... τα εχω κανει backup σε 3 μερη ειναι ο θησαυρος μου

Το εχω ~4 μηνες και εχω γραψει πανω απο 220 χιλιομετρα , χωρις κανενα θεμα (διαβαζω για καποια ευαισθησια με τις προπελες αλλα αμα προσεχεις να μην τις διπλωνεις δεν παθαινουν τιποτα) , εχω δοκιμασει πιστευω καθε τι που μπορει να κανει η δεν μπορει και που ειναι τα ορια του. Προσφατα βγαλανε και το SDK και πηρα καποια προγραμματα οπως το DroneLink και το Litchi και τα δοκιμασα και αυτα γιατι δινουν καποιες νεες δυνατοτητες οπως 360 πανο, follow me, focus POI, κτλ... μερικα δουλευουν καλα μερικα οχι και τοσο.. να χουμε να ασχολουμαστε

Εχει καποιους περιορισμους , που θελουνε την προσοχη τους.
Ενας ειναι ο αερας ... με την εμπειρια και τον καιρο το αντιμετωπιζεις καθως στην πραγματικοτητα ειναι αρκετα πιο ανθεκτικο απο οτι πιστευεις (βγαζει πολυ ευκολα warning -strong wind) αλλα εχω πεταξει ωρες με το χειριστηριο να δονειται χωρις θεμα .. το gimbal της DJI τα ισοπεδωνει ολα δεν περναει κραδασμος στο βιντεο.. θελει ομως να εχεις συναισθηση του περιβαλλοντως, απο που φυσαει, να το στειλεις κοντρα σε δυνατο αερα για να μπορεις να το παρεις πισω αν δυναμωσει, να το χαμηλωσεις κτλ
Το επομενο ειναι το range .. με την προσθηκη ενος μικρου πτυσσομενου παραβολικου κατοπτρου (~10ευρω) προσωπικα μου εχει ανεβασει την αποσταση στα 1000-1500 μετρα ακομα και σε αστικα περιβαλλοντα...

Το μεγαλυτερο και μοναδικο πλεονεκτημα του Mini αυτη τη στιγμη ειναι το βαρος του, τα 249 ονομαστικα και πραγματικα γραμμαρια... Σε πολλες χωρες αυτη τη στιγμη θεωρειται παιχνιδι οτι ειναι κατω απο 250γρ και αποφευγεις πολυ χαρτουρα . Στην Αυστρια οτιδηποτε πανω απο 250 γρ θελει ετησια αδεια απο το AustroControl η οποια κοστιζει 300+ευρω οποτε δεν το συζηταμε καν... Υποτιθεται Ιουλιο 2020 θα εμπαινε σε ισχυ το ευρωπαικο πλαισιο για τα drones της EASA αλλα πηγε 6 μηνες πισω λογω κορωνα. Οταν και αν με το καλο ισχυσει επιτελους θα μπορουμε και εμεις εδω να παρουμε κανα μεγαλυτερο καθως το registration θα ειναι κατι λογικο της ταξης των 10-20 ευρω. Επισης εδω χρειαζομαστε ασφαλεια για ζημιες εναντι τριτων , εχω κανει και τετοια

Εχει πολυ μικρο footprint .. βαζω στο ποδηλατο το βαλιτσακι του (εχω παρει το combo) και οπου βρω κανα διακριτικο μερος το σηκωνω... επισης σημαντικο το οτι ειναι μικρο και δεν προκαλει τοσο πολυ. Ελλαδα παρατηρησα το μερος ειναι ‘παρθενο’ απο droneς... ο κοσμος ειναι αμαθος και οσοι το βλεπανε το κανανε χαζι, κατι οικογενειες λεγανε στα μικρα κοιτα- κοιτα κτλ.... εδω περα παιζει να στην πουνε και γενικα θελει να εισαι οσο μπορεις διακριτικος

Η ποιοτητα των βιντεο για τις αναγκες μου ειναι υπεραρκετη.. δεν βγαζει 4Κ αλλα δεν εχω καν 4Κ συσκευη.. βγαζει 2.7Κ αλλα πολλες φορες βγαζω μονο 1920/60fps που μου φτανει... οι φωτογραφιες ειναι πολυ καλες σε καλο φωτισμο, σε σκοταδι η σε περιπτωσεις με εντονο contrast το dynamic range δεν ειναι και τοσο καλο αλλα κανεις manual bracketing και λυνεται και αυτο ως ενα βαθμο. Πτητικα ειναι παιχνιδακι , εξαιρετικα σταθερο και προβλεψιμο, μπορει να το πεταξει και ενα παιδακι. Επειτα απο τοση χρηση που του εχω κανει μου φαινεται ακομα απιστευτο το τι φτιαξανε οι κινεζοι της DJI, τι δυνατοτητες εχει ενα πραγματακι μια σταλια και σε ενα τοσο λογικο κοστος. Θα το συνιστουσα ανεπιφυλακτα σε οποιον συνειδητα ξερει τι αγοραζει. Βασικα ειναι σαν να εχεις την καμερα απο ενα καλο smartphone με τη δυνατοτητα να τη στειλεις παντου και να ανακαλυψεις προοπτικες απιθανες.

Υπαρχει και το Mavic Air 2 το οποιο κανει περισσοτερα πραγματα και καποια στιγμη θα αγορασω επισης κρατωντας και το mini (οταν συμβουν τα παραπανω, ελπιζω προς τα χριστουγεννα) . Επειδη ειδα και τη χρηση του απο κοντα, δεν θα το προτεινα κατ αναγκη σε καποιον αρχαριο . Κοστιζει τα διπλα χρηματα και για καποιον που θα το πεταει μια στο τοσο δε θα δει σημαντικη διαφορα.. ειδα τον αδερφο μου πχ που πηρε και αυτος ενα mini και μετα το αλλαξε και πηρε το Air2 και ζητημα να το σηκωσε 10 φορες και αυτο να παρει κατι φωτογραφιες μια οικοδομη ....

Το πιο δυσκολο κομματι στην ολη ιστορια ειναι να ξερεις τα ορια σου ωστε να μην κανεις κατι επικυνδυνο ειτε για να χασεις το drone ειτε πολυ περισσοτερο να προκαλεσεις προβλημα σε τριτους. Αυτη η συζητηση διεθνως εχει αναψει οσο γινονται ολο και πιο δημοφιλη και μπαινουν συνεχεια πιο αυτηροι κανονες.