Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#648888 Και κατι αλλο George. Παιχνιδομηχανες, κλπ (πχ pc σε περιπτωση που παιζεις παιχνιδια και απο κει), καλυτερα να ειναι σε mode game στην tv, ή οπως αλλιως ονομαζεται στο μενου σου. Δεν ειναι μονο θεμα του τι βλεπεις, στο game βελτιωνεται το response time, εγω ειχα εξοργιστει στην αρχη με τη δικη μου, ημουν ετοιμος να την επιστρεψω γιατι ειχα παντου εντονο lag. Μολις το γυρισα στο game εξαφανιστηκε


< >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#648898 Όχι ότι δεν ξέρεις να παίζεις!
Το lag σου έφταιγε!

:s_tongue :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#648901 Καλα, ειμαι ξεκαθαρα casual, αλλα και παλι, ειναι ενοχλητικο. Σκεψου gta iv και v, που ειναι φτιαγμενα επιτηδες ετσι ωστε και καλα να ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα, και αφηνοντας την κατευθυνση ο παιχτης κανει 2-3 βηματα και μετα σταματαει, ή σηκωνει το οπλο σαν γερος 100 χρονων, κλπ, αλλα να ειναι ολα τα παιχνιδια ετσι :help:

Μετα το γυρισα στο game και ειδα το φως το αληθινο :metalo:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#648913
Chris έγραψε:Και κατι αλλο George. Παιχνιδομηχανες, κλπ (πχ pc σε περιπτωση που παιζεις παιχνιδια και απο κει), καλυτερα να ειναι σε mode game στην tv, ή οπως αλλιως ονομαζεται στο μενου σου. Δεν ειναι μονο θεμα του τι βλεπεις, στο game βελτιωνεται το response time, εγω ειχα εξοργιστει στην αρχη με τη δικη μου, ημουν ετοιμος να την επιστρεψω γιατι ειχα παντου εντονο lag. Μολις το γυρισα στο game εξαφανιστηκε


< >


Πλεον δεν ειμαι gamer, αλλα εφοσον μπηκε στο σπιτι PS4 εχω αρχισει ηδη το λιωσιμο στο Gran Turismo!

Ωραιο tip με το gaming mode. Το βρηκα και το εβαλα. Θελω να τσεκαρω ποσο εξυπνη ειναι η LG τωρα. Δηλαδη αν βαζεις το gaming mode καθως εισαι στο HDMI του PS4 κραταει τη ρυθμιση μονο οσο εισαι στο συγκεκριμενο HDMI και επιστρεφει στο κανονικο mode οταν γυρνας στην TV? Γιατι αλλιως θα ξεχνιεται σιγουρα καμποσες φορες σε "λαθος" mode και ειναι βαρετο να αλλαζεις καθε φορα...

btw παιζει κανενα τοπικο με gamers? Λογικα θα κανω μερικες ερωτησουλες προσεχως οποτε να μη μαγαριζω λαθος τοπικα!
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 26 Μάιος 2020, 14:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Chris
#648915 Υπαρχει, ψαξε. Η δικη μου lg (προπερσινο βασικο μοντελο) παντως ετσι δουλευει με τα modes. Καθε input κραταει το δικο του mode, και εχει και μια επιλογη σε περιπτωση που βρεις την τελεια εικονα, να την ενεργοποιησεις σε ολα τα inputs. Εγω επαιξα με τις ρυθμισεις του game, βρηκα που ακριβως ηθελα την εικονα και τα περασα παντου.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#648930
Chris έγραψε:Καλα, ειμαι ξεκαθαρα casual, αλλα και παλι, ειναι ενοχλητικο. Σκεψου gta iv και v, που ειναι φτιαγμενα επιτηδες ετσι ωστε και καλα να ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα, και αφηνοντας την κατευθυνση ο παιχτης κανει 2-3 βηματα και μετα σταματαει, ή σηκωνει το οπλο σαν γερος 100 χρονων, κλπ, αλλα να ειναι ολα τα παιχνιδια ετσι :help:

Μετα το γυρισα στο game και ειδα το φως το αληθινο :metalo:


Πέρα από την πλάκα εννοείται πως είναι ενοχλητικό.
Ειδικά αν έχει ξεμείνει σε κανένα mode για να κάνει πιο smooth την εικόνα και τέτοιες βλακείες.
Που να βάλεις και κανένα Doom μετά.
Πάντα ψάχνουμε και διαλέγουμε το mode με το χαμηλότερο input lag.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#648931
George_Prix έγραψε:
Chris έγραψε:Και κατι αλλο George. Παιχνιδομηχανες, κλπ (πχ pc σε περιπτωση που παιζεις παιχνιδια και απο κει), καλυτερα να ειναι σε mode game στην tv, ή οπως αλλιως ονομαζεται στο μενου σου. Δεν ειναι μονο θεμα του τι βλεπεις, στο game βελτιωνεται το response time, εγω ειχα εξοργιστει στην αρχη με τη δικη μου, ημουν ετοιμος να την επιστρεψω γιατι ειχα παντου εντονο lag. Μολις το γυρισα στο game εξαφανιστηκε


< >


Πλεον δεν ειμαι gamer, αλλα εφοσον μπηκε στο σπιτι PS4 εχω αρχισει ηδη το λιωσιμο στο Gran Turismo!

Ωραιο tip με το gaming mode. Το βρηκα και το εβαλα. Θελω να τσεκαρω ποσο εξυπνη ειναι η LG τωρα. Δηλαδη αν βαζεις το gaming mode καθως εισαι στο HDMI του PS4 κραταει τη ρυθμιση μονο οσο εισαι στο συγκεκριμενο HDMI και επιστρεφει στο κανονικο mode οταν γυρνας στην TV? Γιατι αλλιως θα ξεχνιεται σιγουρα καμποσες φορες σε "λαθος" mode και ειναι βαρετο να αλλαζεις καθε φορα...

btw παιζει κανενα τοπικο με gamers? Λογικα θα κανω μερικες ερωτησουλες προσεχως οποτε να μη μαγαριζω λαθος τοπικα!


Εδώ:

https://petrolheads.gr/viewtopic.php?f= ... start=2625
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#648957 To Smartshare είναι ένας DLNA server. Λογικά, θα παίζει και με άλλες μάρκες τηλεόρασης. Το καλό του ήταν πως δούλευε σωστά με υπότιτλους .srt. Έχω καιρό που δεν το έχω δοκιμάσει όμως, οπότε δεν ξέρω πόσο καλά παίζει, αλλά αφού ο George_Prix είναι ευχαριστημένος, θα του ρίξω μια ματιά. Εγώ έχω τον υπολογιστή που κατεβάζω στο δίκτυο αλλά και συνδεδεμένο με HDMI με την μία τηλεόραση, αλλά καλό είναι να μπορώ να διαβάσω και από την δεύτερη.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#650601 Μιας και η κεραία πάει στην τηλεόραση θα ρωτήσω εδώ.
Θέλω να βάλω δορυφορικό πιάτο στο χωριό για τα ελληνικά κανάλια γιατί η digea μας έχει γράψει.

Έχει κανείς ιδέα τι χρειάζομαι από εξοπλισμό?
Σε ποιο δορυφόρο πρέπει να κοιτάει?
Είναι διαδικασία που μπορώ να την κάνω ή χρειάζομαι τεχνικό?
Ή οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη πληροφορία.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#650625
NickTG έγραψε:Μιας και η κεραία πάει στην τηλεόραση θα ρωτήσω εδώ.
Θέλω να βάλω δορυφορικό πιάτο στο χωριό για τα ελληνικά κανάλια γιατί η digea μας έχει γράψει.

Έχει κανείς ιδέα τι χρειάζομαι από εξοπλισμό?
Σε ποιο δορυφόρο πρέπει να κοιτάει?
Είναι διαδικασία που μπορώ να την κάνω ή χρειάζομαι τεχνικό?
Ή οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη πληροφορία.


Λογικα πρεπει να βαλεις καμια συνδρομητικη (Cosmote, Nova κτλ) που εχουν τα Ελληνικα καναλια μεσα μαζι με τα υπολοιπα.

Αν δεν κανω λαθος απο δορυφορο απευθειας (χωρις συνδρομητικη), μονο τα εξης καναλια ειναι FTA (Free To Air) και ειναι ολα σε διαφορετικους δορυφορους (που κανει ακομα μεγαλυτερο το προβλημα):

https://www.lyngsat.com/freetv/Greece.html

Οσον αφορα την τοποθετηση αν δεν εχεις ασχοληθει με το θεμα στο παρελθον, ειναι σχετικα απιθανο να κεντραρεις/σημαδεψεις σωστα το δορυφορο που θελεις χωρις μηχανηματα...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#650630 Συνδρομητική δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπει και λογικά δεν χρειάζεται αφού άλλοι έχουν κανονικά κανάλια με πιάτο χωρίς συνδρομητική.

Στην τελική ας κάνω τα υπόλοιπα και για το συντονισμό φωνάζω κάποιον.
Το θέμα μου είναι να ξέρω τον εξοπλισμό που θέλω ώστε να τα πάρω όλα και να τα έχω έτοιμα γιατί εκεί δεν υπάρχει πουθενά σημείο να αγοραστούν.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#650646
NickTG έγραψε:Συνδρομητική δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπει και λογικά δεν χρειάζεται αφού άλλοι έχουν κανονικά κανάλια με πιάτο χωρίς συνδρομητική.

Στην τελική ας κάνω τα υπόλοιπα και για το συντονισμό φωνάζω κάποιον.
Το θέμα μου είναι να ξέρω τον εξοπλισμό που θέλω ώστε να τα πάρω όλα και να τα έχω έτοιμα γιατί εκεί δεν υπάρχει πουθενά σημείο να αγοραστούν.
Κοντάρι, πιατο, LNB, καλώδιο για δορυφορικό όσα μέτρα θα χρειαστούν και δυο αρσενικά φις. Δερματικά επίσης για να πιασεις τι καλώδιο σε κάγκελο και ροκάς για στερέωση σε τοιχο.

Κοντάρι υπάρχει για κάγκελο και για τοίχο, παρε αυτό που θεωρείς πιο ευκολο να βάλεις.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#650647 Όταν λες ροκάς εννοείς κάτι τέτοιο για να το στερεώσει στον τοίχο?

Εικόνα

:hmmm: :s_tongue

Άραγε αρκεί πιάτο 80cm ή να πάω για μεγαλύτερο? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#650653 Νικόλα εξαρτάται το σημείο. Συνήθως 80 είναι καλά για έναν δορυφόρο. Εχω ένα πιάτο δικό μου αν θες, 80ρι νομίζω, δεν θυμάμαι μάρκα, και ένα της Nova, αν βρεθείς καμία Αθήνα να σου δώσω. Φθηνά είναι γενικώς, απλώς να κάνω χώρο στην αποθήκη θέλω
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#650654 Ετσι απο περιεργεια ρε παιδια... Απο ποιο δορυφορο και με ποιο τροπο λαμβανει καποιος ελευθερα τα Ελληνικα καναλια?

Βασικα η μονη μου ενασχοληση με τους δορυφορους για καμια 10ετια ηταν το ξεκλειδωμα γνωστων ξενων συνδρομητικων καναλιων. Αλλα απ' οσο θυμαμαι, οσες φορες σαρωσα τους δορυφορους με κινητο πιατο 1.35m, μονο τη Βουλη και 1-2 ακομα δευτεροκλασατα καναλια επιανα!