Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#650325 Υπάρχουν και λύσεις για αυτό αλλά σίγουρα για τον απλό καθημερινό χρήστη είναι λίγο εως πολύ , bummer :lol:

Για 400Ε ευρώ πάντως είναι όντως πολύ καλή πρόταση, έχουν όντως καλές φωτογραφικές δυνατότητες.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#650559 Έχω το Mi Note 10. Την τελευταία εβδομάδα έχει πέσει δραματικά η διάρκεια της μπαταρίας. Προηγουμένως απαιτούσε φόρτιση το απόγευμα-βράδυ της 2ης ημέρας με χαλαρή χρήση (δηλ. όχι Google Maps, κτλ). Τώρα σβήνει το απόγευμα της ίδιας ημέρας. Τα στατιστικά κατανάλωσης της παραγγελίας δε δείχνουν κάτι ιδιαίτερο, κανένα process/app/κτλ δεν καταναλώνει περισσότερο του 15% της μπαταρίας. Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο app για καλύτερο έλεγχο της μπαταρίας, τόσο της "υγείας" της όσο και το πού αναλώνεται;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#650576
Giuseppe Busso έγραψε:...


Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με AA, μόνο μερικά νοικιάρικα αμάξια είχαν τέτοια σύστημα οπότε η χρήση μου ήταν περιστασιακή. Εσύ πώς και γύρισες ξανά σε Android; Δεν σε βόλεψε η αλλαγή;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#650587
Serf έγραψε:Έχω το Mi Note 10. Την τελευταία εβδομάδα έχει πέσει δραματικά η διάρκεια της μπαταρίας. Προηγουμένως απαιτούσε φόρτιση το απόγευμα-βράδυ της 2ης ημέρας με χαλαρή χρήση (δηλ. όχι Google Maps, κτλ). Τώρα σβήνει το απόγευμα της ίδιας ημέρας. Τα στατιστικά κατανάλωσης της παραγγελίας δε δείχνουν κάτι ιδιαίτερο, κανένα process/app/κτλ δεν καταναλώνει περισσότερο του 15% της μπαταρίας. Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο app για καλύτερο έλεγχο της μπαταρίας, τόσο της "υγείας" της όσο και το πού αναλώνεται;

Για κάνε του κανά reset.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#650595
drdino έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:...


Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με AA, μόνο μερικά νοικιάρικα αμάξια είχαν τέτοια σύστημα οπότε η χρήση μου ήταν περιστασιακή. Εσύ πώς και γύρισες ξανά σε Android; Δεν σε βόλεψε η αλλαγή;



Μάλλον έχω βρει την απάντηση.
Από την έκδοση android10, η Google έχει built-in το Android Auto.
Εκτός αυτού, έχει πια το Voice Assistant το οποίο όμως δεν υποστηρίζει ελληνικά.
Όταν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο, μπορείς να κάνεις εκφώνηση και να βρει μια οδό. Στα ελληνικά.
Όταν συνδέεται με το ΑΑ, τότε γίνεται μέσω assistant αυτό και δεν αναγνωρίζει ελληνικά.
Και το κακό είναι ότι δεν αναγνωρίζει και τις οδούς αν τις εκφωνήσεις αγγλικά.

Τέλος πάντων, η λύση που βρήκα είναι ότι ανοίγω το κινητό, πάω στην εφαρμογή Google, πατάω το μικροφωνάκι και λέω την οδό. Πατάω στο search το tab Χάρτες και το πετάει στο infotainment. Τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί λύση. Οκ, δεν ψάχνω συνέχεια οδούς, δεν είμαι οδηγός ταξί. Αλλά μακάρι να λυθεί αυτό.

Το καλό όμως είναι ότι ο voice assistant της Google, είναι πλέον διαδραστικός σε high level. Τον ρωτάς διάφορα πράγματα και στα λέει ή τα βρίσκει ακαριαία. Πχ καιρό.


Πήγα στο S20+ για εντελώς άσχετο λόγο από το "δεν βολεύτηκα το iPhone. Καταρχάς πέρσι κράτησα το XS Max για 11 μήνες και μετά το έδωσα στη μητέρα μου. Και φέτος το 11 Pro Max για περίπου 7 μήνες. Ενδιάμεσα υπήρχε ένα διάλειμμα 2μιση μηνών με το Note 10+ .
Οπότε σχεδόν 2 χρόνια, δεν σημαίνει πως δεν βολεύτηκα. Ίσα ίσα το αντίθετο.

Πέρα από το ότι μου αρέσουν πολύ τα κινητά, πέτυχα το S20+ σε τιμή που δεν γινόταν να μην το πάρω. 550€ για καινούρια συσκευή ζελατινάτη από Κωτσόβολο. Πως; Έτυχε και έπεσε το μάτι μου σε μια προσφορά που είχε ένα συγκεκριμένο τους κατάστημα.
Έκαναν δώρο το ποσό του ΦΠΑ 24% για μια μόνο μέρα. Ταυτόχρονα η Samsung Ελλάδος δίνει κουπόνι -150€ στα S20/S20+.
Και αυτό γινόταν συνδυαστικά...
1039 διά 1,24 = 837,9
837,9 - 150 το κουπόνι = 687,9
και από αυτό έκανες αποφορολόγηση για εταιρικό δια του 1,24 πάλι και βγήκε 554,76
Βάλε και κάτι παραπάνω από 2000 πόντους alpha bank με την κάρτα που τους αφαιρώ στη Voda. Οριακά κάτω από 550€ λοιπόν.
Το μήλο έφυγε στα 1050€ και έτσι βγάλαμε και το Huawei το λάπτοπ που ήρθε στα ξαφνικά λόγω του Dell.

Πέρα από αυτό όμως, ήξερα τι έπαιρνα.

Πες μου εσύ λοιπόν αν θα το έπαιρνες έτσι λοιπόν;;;; :lipsealed:


BTW, από την 1η στιγμή που το είδα, είχα πει ότι το ήθελα για έναν και μόνο λόγο.
Τα 120Hz της οθόνης. Είναι εθιστικά!!! και ας ρουφάνε τη μπαταρία.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#650608
Giuseppe Busso έγραψε:
1039 διά 1,24 = 837,9
837,9 - 150 το κουπόνι = 687,9
και από αυτό έκανες αποφορολόγηση για εταιρικό δια του 1,24 πάλι και βγήκε 554,76
Βάλε και κάτι παραπάνω από 2000 πόντους alpha bank με την κάρτα που τους αφαιρώ στη Voda. Οριακά κάτω από 550€ λοιπόν.


Όταν παίζουν τέτοιες προσφορές με δώρο τον ΦΠΑ σ αφήνουν να κανεις και αγορά με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ για να γίνει ξανά αποφορολόγηση;


< >
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#650615
manoliossss έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:
1039 διά 1,24 = 837,9
837,9 - 150 το κουπόνι = 687,9
και από αυτό έκανες αποφορολόγηση για εταιρικό δια του 1,24 πάλι και βγήκε 554,76
Βάλε και κάτι παραπάνω από 2000 πόντους alpha bank με την κάρτα που τους αφαιρώ στη Voda. Οριακά κάτω από 550€ λοιπόν.


Όταν παίζουν τέτοιες προσφορές με δώρο τον ΦΠΑ σ αφήνουν να κανεις και αγορά με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ για να γίνει ξανά αποφορολόγηση;


< >

Δώρο το ΦΠΑ εννοούν 24% έκπτωση.
Δεν γίνεται να σου "χαρίσουν" το ΦΠΑ
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#650623 Εγώ θα πω ότι σε έλεγχο -χτυπά ξύλο- από κλιμάκιο της υπηρεσίας θα σου ζητηθούν δειγματοληπτικά μερικα πάγια (ακόμα και αυτά των οποίων η απόσβεση γίνεται στο έτος). Αν απασχολείς προσωπικό, κάπως τα μαζεύεις, και πάλι ομως, μέχρι ένα όριο

Δεν είναι και τίποτα χθεσινοί
Άβαταρ μέλους
By drdino
#650624
Giuseppe Busso έγραψε:Μάλλον έχω βρει την απάντηση.
Από την έκδοση android10, η Google έχει built-in το Android Auto.


A αυτό ναι, το ήξερα :lol: Aπό την 10 και μετά είναι baked-in. Aν το κινητό ήταν σε 9, είχες το ΑΑ εγκατεστημένο και κάνεις αναβάθμιση σε 10 , τότε η εφαρμογή συνεχίζει να φαίνεται το εικονίδιο. Αν είσαι σε 10 κι είτε δεν την είχες πιο πριν (άρα χωρίς εικονίδιο) ή την απεγκατέστησες, τότε υπάρχει τρόπος να την επαναφέρεις και να φαίνεται:
https://play.google.com/store/apps/deta ... n&hl=en_GB

Ask me how I know, κοινώς είχα ΑΑ στην 9 για μερικά νοικιάρικα αμάξια, μετά έκανε αναβάθμιση στη 10, συνέχισε να φαίνεται το εικονίδιο. Κάποια φάση, χωρίς να θυμάμαι γιατί, την απεγκατέστησα. Μετά, έτυχε να θέλω να δοκιμάσω AA και δεν μπορούσα να βρω την εφαρμογή. Όπως κι εσύ, κάθισα και έψαξα και τότε κατάλαβα τι παίχτηκε.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#650626
vasilis έγραψε:
manoliossss έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:
1039 διά 1,24 = 837,9
837,9 - 150 το κουπόνι = 687,9
και από αυτό έκανες αποφορολόγηση για εταιρικό δια του 1,24 πάλι και βγήκε 554,76
Βάλε και κάτι παραπάνω από 2000 πόντους alpha bank με την κάρτα που τους αφαιρώ στη Voda. Οριακά κάτω από 550€ λοιπόν.


Όταν παίζουν τέτοιες προσφορές με δώρο τον ΦΠΑ σ αφήνουν να κανεις και αγορά με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ για να γίνει ξανά αποφορολόγηση;


< >

Δώρο το ΦΠΑ εννοούν 24% έκπτωση.
Δεν γίνεται να σου "χαρίσουν" το ΦΠΑ
Προφανώς και δεν θα σου χαρίσουν το ΦΠΑ.Απλά υπέθεσα πως δεν θα συνδύαζαν την προσφορά(δώρο το ΦΠΑ) με αγορά τιμολογίου.


< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#650683 Περίμενα να έχει άλλη μια με κάποιον κρεμασμένο εκεί που να σκαλίζει τη μύτη του. :lol:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#650689
axel12p έγραψε:Η αλήθεια είναι πως δεν μου άρεσαν ποτέ τα Xiaomi, για αυτό κοιτάω εναλλακτικές.

Και μονο που τα πιο πολλα εχουν sony ccd και περνουν gcam ειναι ισως μονοδρομος

ακομη και το a3 βγαζει φωτο με το gcam απο κινητο που εχει 600-700 ευρω
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#650692
funkyreverend έγραψε:Περίμενα να έχει άλλη μια με κάποιον κρεμασμένο εκεί που να σκαλίζει τη μύτη του. :lol:


Αυτό το feature ξεκλειδώνει στο Ultra με 50x & 100x :lol:

Πέρα από την πλάκα, το οπτικό ζουμ είναι μέχρι 5x και μέχρις εκεί είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα.
Από 5x μέχρι 10x, είναι υβριδικό το ζουμ. Μιξ οπτικό και ψηφιακό. Και είναι σχετικά καλό, αν δεις το 10x.
Από 10x μέχρι 30x είναι όλο ψηφιακό ζουμ.

Με κάθε επιφύλαξη οι παραπάνω πληροφορίες αλλά αν δεν απατώμαι, έτσι δουλεύει.