Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#634180
224v έγραψε:
cosneo έγραψε:
0-100 χλμ/ώρα σε 19,08 δλ!

https://www.autogreeknews.gr/nea/polla- ... 1978-video
Το είχε φίλος σε .μουσταρδί, απίστευτα αργό.. του πατέρα του ήταν βέβαια!!!

< Note >
Το αντίθετο θα έλεγα.
Σκέφτομαι μην το μπερδεύεις με την τότε Corolla 1,2 με λιγότερα hp που το χρυσαφομουσταρδί ήταν το καλοπουλημενο χρώμα της.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#634204 Εμείς το είχαμε στο πιο ωραίο νομίζω χρώμα του, καφέ μεταλλικό με μπεζ εσωτερικό. Δε μου φαινόταν αργό αλλά βέβαια ήμουν μαθημένος και από σκαθάρι. Κι εγώ νομίζω ότι ήταν πιο δυνατό από τον ανταγωνισμό. Μπορεί να είχα κρατήσει τιμόνι αλλά ήμουν πολύ μικρός για να το οδηγήσω. Δεν θυμάμαι αν είχε σούστες πίσω αλλά η μαμά μου είχε φάει κάτι καλές αποκολλήσεις εκεί που δεν τις περίμενε (υγρές φουρκέτες με ψόφια δευτέρα).
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#634230 δεν ηταν ιδιαιτερα αργο,στο μεσο ορο θα ελεγα.Η φωτοβολιδα της εποχης ηταν η αλφασουντ.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#634282 Εμείς είχαμε το δεύτερο πισωκίνητο sunny του 1982 (ουσιαστικά F/L) του πρώτου, με αυτό το κινητήρα και 4 αρι σασμάν.Πίσω άκαμπτος με ελατήρια.Σχετικά καλά πήγαινε .Αλλά στα 120.000 km άρχισε να καίει τρελό λάδι και κάναμε επισκευή.
Για να πετάξει κώλο έπρεπε να προσπαθήσεις πολύ ...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#634284
dimviii έγραψε:δεν ηταν ιδιαιτερα αργο,στο μεσο ορο θα ελεγα.Η φωτοβολιδα της εποχης ηταν η αλφασουντ.

Υπήρχαν και διάφορα γρήγορα FIAT, Lancia και Autobianchi. Γενικώς , οι Ιταλοί ήταν αλλού σε επιδόσεις και οδική συμπεριφορά τότε.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#634371
cosneo έγραψε:
224v έγραψε:
cosneo έγραψε:
0-100 χλμ/ώρα σε 19,08 δλ!

https://www.autogreeknews.gr/nea/polla- ... 1978-video
Το είχε φίλος σε .μουσταρδί, απίστευτα αργό.. του πατέρα του ήταν βέβαια!!!

< Note >
Το αντίθετο θα έλεγα.
Σκέφτομαι μην το μπερδεύεις με την τότε Corolla 1,2 με λιγότερα hp που το χρυσαφομουσταρδί ήταν το καλοπουλημενο χρώμα της.
Όχι το 120Υ ήταν... Μαλιστα τράκαρε τότε κατεβαίνοντας την κατηφόρα από το νοσοκομείο των παίδων, προς Μιχαλακοπούλου, ερχοτανε ένα ταξί που είχε κόκκινο, εμείς περάσαμε με πράσινο γιατί την είχα δει τη |λογοκρισία| του ταξιτζή και παρατηρούσα το δικό μας φανάρι ότι ήταν πράσινο...!!! Ο πατέρας του ήταν φίλος με Θεοχαράκη και έτσι μόνο νισαν έπαιρνε...!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#644974 "Η Nissan θα ανακοινώσει σύντομα την αποχώρηση της τόσο από την αγορά της Ευρώπης, όσο και και από άλλες αγορές, προκειμένου να επικεντρωθεί σε αυτές των ΗΠΑ, της Κίνας και της Ιαπωνίας"

https://www.autoblog.gr/2020/05/04/h-ni ... hn-eurwph/
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#644979 Σημεία των καιρών :(

Το Micra μου άρεσε με το νέο μοτέρ του, το Juke βελτιώθηκε οπτικά (οκ, δεν ειναι και κάνας άθλος αυτός :lol: ) και προφανώς περίμενα να θαυμάσω τα νεα 400Ζ και GTR
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#645024 με τις τιμές στα καύσιμα χαμηλά η ηλεκτροκίνηση θα υποφέρει για 3 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#645030 Αναμενόμενο για μένα..

Μεταξύ άλλων, οι συζητήσεις και για το μοίρασμα των αγορών στις εταιρίες του γκρουπ έχουν πολύ καιρό που διαρρέουν στο νετ με πρώτη πρώτη είδηση την Nissan εκτός Ευρώπης.

Ήλπιζα βέβαια να κάνουν μια εξαίρεση στην ελληνική ή έστω στην θεσσαλονικιωτικη ή έστω έστω στην cosneικη αγορά...


Dimsabas έγραψε:Πάει και το Leaf; Τώρα που όλοι ηλεκτρίζονται, η Nissan θα αποσύρει το παγκόσμιο best seller;


Λογικά το γκρουπ έχει ένα ολοκληρωμένο πλάνο.
Στην Ευρώπη υπάρχει η ηλεκτρική Renault που έχει και αυτή την κινησουλα της. Τελειώνοντας με το Megane όπως ήδη λένε, με τον ηλεκτρικό αντικαταστατη του στην θέση του Leaf μαζί με τα υβριδικά/ηλεκτρικά ή ότι άλλο Clio, Captur κλπ μια χαρά θα τα πάει.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#645095 Δεν θα αποχωρήσει, θα μείνει μόνο με 2-3 μοντέλα, μέσα σε αυτά και το leaf πιστεύω εγώ.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#648381 Καλησπέρα παιδιά,ξέρει κανεις αν μπορω να βρω πουθενά το αρχείο για να κάνω αναβάθμιση στους χάρτες που έχω στην sd σε micra 18’ ;


< >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#650561 Καλημερα παιδιά,έχω ένα θέμα (νομίζω) με την ανάρτηση του micra. Κοπανάει αρκετά
σε ότι λακκούβα περνάω και το καταλαβα όταν οδήγησα το Leon του father (20vt) με 45αρι προφίλ που μου φάνηκε υπερβολικά άνετο και δεν Ακουγόταν τίποτα στις λακούβες. Τι κάνω;να πάω να δω μηπως θέλουν αλλαγή τίποτα σινεμπλοκ; Υπαρχει κανένας άλλος κάτοχος micra ; Είναι όντως τόσο σκληρές οι αναρτήσεις; Να πω ότι το όχημα είναι το k14 diesel και έχει 82000 χλμ...


< >