Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By alexm
#648357 Συγγενής (που δεν έχει και τόσο σχέση με τα αμάξια) κοιτάει αυτοκίνητο μέχρι 13.000.

Απαιτήσεις είναι να τραβάει κάπως αξιοπρεπώς, να έχει σχετικά καλό εξοπλισμο(ιδίως android auto) και να είναι καινούργιο η το πολύ 1-1,5 χρόνου.

Είδαμε αυτό https://sinis.car.gr/cars/view/28712198/
Το αφήνει 11.500 τελική τιμή.
Φούλ έξτρα για κορσα προηγούμενης γενιάς, αλλά παραμένει κορσα.

Έχετε κάποια άλλη πρόταση;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#648363
alexm έγραψε:Το αμαξι θα κάνει καθημερινά 70χλμ στον περιφερειακό της Θεσσαλονίκης (καλαμαρια-βι.πε). Όποτε λίγο δύσκολο για ignis


https://www.car.gr/24040080-seat-ibiza

Τα έχει όλα.
Τους μεγαλύτερους χώρους στην κατηγορία (νομίζω).
Παίρνει τα πόδια του. Έχει δισκόφρενα πίσω.
Έχει εξαιρετικό infotainment με mirrolink.
Είναι συμπαθητικό εξωτερικά. Μέσα δεν είναι τόσο ποιοτικό και όμορφο αλλά κάνει τη δουλειά του.
Είναι ασφαλές με πολύ καλή οδική συμπεριφορά.
Είναι καινούριο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#648368 Δεν νομίζω πως δεν κάνει για την παραπάνω δουλειά το Ignis, αλλά το Ibiza του GB είναι πολύ καλύτερο αμάξι, και συμφωνώ μαζί του. Κανένας λόγος να προτιμηθεί το Corsa όταν παίρνεις καινούριο Ibiza στα ίδια λεφτά. Το Corsa τι παραπάνω έχει σε εξοπλισμό; Το Android Auto του VAG δουλεύει υποδειγματικά.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#648370
alexm έγραψε:Και ‘γώ για κάτι τέτοιο κοιτουσα (βέβαια δεν έχει καμία σχέση με τον εξοπλισμό του κορσα)


Όντας ένα μικρότερο Leon, με την εμπειρία που έχω από το δικό μου 2μιση χρόνια τώρα, το συστήνω με κλειστά μάτια.
Η συνδεσιμότητα στα VAG, είναι λόγος προτίμησης.
Οι κινητήρες τους δε, γνωστό ότι παίρνουν τα πόδια τους και με το παραπάνω.
Σε αυτά τα λεφτά θα κάνεις κάπου εκπτώσεις, δεν το συζητώ.
Αλλά πολλά πράγματα μπαίνουν με retrofit για όποιον έχει όρεξη να ασχοληθεί.

Ειδάλλως προτείνω και το Toyota Yaris με τη σχετική αξιοπιστία που το διακρίνει. Θα βρεις κουτάτο Live TSS σε αυτά τα λεφτά αλλά με infotainment ανύπαρκτο. Διαλέγεις και παίρνεις δηλαδή. Αναφέρομαι στο 1.5 4κυλ άτμο με 111 ίππους και 6άρι σασμάν.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#648373
Anonymous Founder έγραψε:Δεν νομίζω πως δεν κάνει για την παραπάνω δουλειά το Ignis, αλλά το Ibiza του GB είναι πολύ καλύτερο αμάξι, και συμφωνώ μαζί του. Κανένας λόγος να προτιμηθεί το Corsa όταν παίρνεις καινούριο Ibiza στα ίδια λεφτά. Το Corsa τι παραπάνω έχει σε εξοπλισμό; Το Android Auto του VAG δουλεύει υποδειγματικά.



Το κορσα έχει ως έξτρα:
Clima
Αυτόματα φώτα-υαλοκαθαριστήρες
Μεγαλύτερη οθόνη με κάμερα οπισθοπορείας
Navi(άχρηστο)
Αισθητήρες παρκαρίσματος

Επίσης είναι 1.500€ πιο φθηνό

Το γιαρις στη βασική έκδοση, δεν...
Τελευταία επεξεργασία από alexm και 22 Μάιος 2020, 18:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#648380 Corsa LPG εργοστασιακό βγαίνει ή σταματησε? Θα ηταν καλη εναλλακτική για τα χλμ/ημέρα. Αλλιως Ibiza που ειναι πολυ τίμιο για τα χρήματα του και πολυ οικονομικό.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#648438 Μια χαρά είναι, αλλά κλασικά τσιμπημένο. Καινούργιο είχε κάνα χιλιάρικο παραπάνω,