Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#629652
rx8_drifter έγραψε:
αντιστοιχα (βασικά ουτε καν αντίστοιχα) κρεβάτια εδώ πάνε για πλάκα 3χιλιαρο. Ο τύπος ειναι μερακλής :s_howdy


Πιο "επωνυμες" φιρμες, και εδω χτυπαγαν, προ κρισης. Και αυτος ηταν ακριβοτερος.

Που να δεις ομως λουστρα στο ξυλο, και βαφη στο μεταλλο. Εγω πηρα οπως το βλεπεις, αλλα ειχε μεχρι και πατινες. Πραγματικα μερακλης.
Αυτο ειχα

https://www.epipla-kabolis.gr/shop/krev ... rchontiko/


Επειδη ειχα παραγγειλει custom μεγεθος εκανε λαθος και οταν τον πηρα τηλ 7-8 το βραδυ πηγε διπλα αποθηκη επιτοπου μετρησε και μολις καταλαβε τι εγινε (ειχε κρατησει τα δικα μου πλαινα που ηταν μακρυτερα σε αλλη παραγγελια) τσακιστηκε στην κυριολεξια, το επομενο απογευμα ηρθαν, ξεμονταραν και ξαναβιδωσαν τα σωστα.

Μονο απο το στρωμα δεν εμεινα ικανοποημενος, candia strom αλλα το εδινε σε πολυ καλη προσφορα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#629696
otso έγραψε:Λοιπον θα πω κατι που δεν εχει αναφερθει ξανα και που συνηθιζεται σκανδιναυια και που θα εφαρμοζα αν επαιρνα τωρα κρεβατι.
Το κρεβατι πρεπει να ειναι 1.80 φαρδος , εδω στο μονο τα 90 σου φαινονται λιγα σκεψου τωρα να σου αναλογουν 70 η 80 cm
μονο .
Μεσα βαζουμε 2 στρωματα μονα των 90 εκαστο και αποπανω το ανωστρωμα που θα ειναι μονοκομματο 180 .
Εγω με ολη μου την πειρα τωρα θα εκανα το εξης σκανδιναβικο παλι , θα επαιρνα 2 μονα κρεβατια (εννοειται ιδια η οχι;) και θα τα ενωνα και επισης 1,80 ανωστρωμα .
Θα με θυμηθειτε


Και εδώ Αυτό το σεταπ έχουνε
Αλλάξαμε πέρυσι το διπλό απο 160 σε 180 και η (perceived) διαφορά ειναι πολυ πιο αισθητή απο οτι θα περιμένες για 20 εκατοστά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#629738 επιβεβαιώνω....
ο πεθερός , όντας επιπλοποιός , όταν ,μας είχε φτιάξει τα έπιπλα, του είχα πει θέλω άνετο κρεββάτι , στον ύπνο δεν μπορώ να με ακουμπάει κανείς... και όντως έτσι έγινε... :lol: για να φτάσω την gianikαινα κάνω 2 βαρελάκια... :)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#629751
gianik έγραψε:επιβεβαιώνω....
ο πεθερός , όντας επιπλοποιός , όταν ,μας είχε φτιάξει τα έπιπλα, του είχα πει θέλω άνετο κρεββάτι , στον ύπνο δεν μπορώ να με ακουμπάει κανείς... και όντως έτσι έγινε... :lol: για να φτάσω την gianikαινα κάνω 2 βαρελάκια... :)



Για σεξ φαντάζομαι... διαβατήριο... Ερωτικός μετανάστης. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#629753 Γενικά, δεν βλέπω γιατί να μην είναι όντως καλύτερο ένα φαρδύτερο κρεβάτι, αλλά στα περισσότερα σπίτια, ένα τόσο φαρδύ κρεβάτι, ίσως είναι πρόβλημα. Γιατί οι περισσότερες κρεβατοκάμαρες δεν έχουν τόσο χώρο. Θεωρώ πως ένας καλός συμβιβασμός είναι το κρεβάτι πλάτους 1.60 αλλά με δύο ανεξάρτητα στρώματα.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#629768
Anonymous Founder έγραψε:Γενικά, δεν βλέπω γιατί να μην είναι όντως καλύτερο ένα φαρδύτερο κρεβάτι, αλλά στα περισσότερα σπίτια, ένα τόσο φαρδύ κρεβάτι, ίσως είναι πρόβλημα. Γιατί οι περισσότερες κρεβατοκάμαρες δεν έχουν τόσο χώρο. Θεωρώ πως ένας καλός συμβιβασμός είναι το κρεβάτι πλάτους 1.60 αλλά με δύο ανεξάρτητα στρώματα.


Aν εχεις χώρο και εισαι και 250 κιλά :s_airkiss προφανώς και καλύτερα, αλλά τα 160 μια χαρά ειναι για νορμάλ μεγέθη. Ανεξαρτητα στρώματα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#629771 Σκέφτομαι σοβαρά αν κάπως μπορώ με νορμάλ κόστος να ΄φερω εξωτερικό να παρω. Φαντάζομαι συναρμολογείται σχετικά εύκολα?
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#629775
rx8_drifter έγραψε:Σκέφτομαι σοβαρά αν κάπως μπορώ με νορμάλ κόστος να ΄φερω εξωτερικό να παρω. Φαντάζομαι συναρμολογείται σχετικά εύκολα?


Προφανως εσυ δεν θα εχεις προβλημα, μερικες βιδες ειναι. Ειναι βαρια ομως και αν θυμαμαι εχεις καποια ευαισθησια στη μεση?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#629778 Μονταρισα 3 κρεβάτια το περασμένο καλοκαίρι στο νησί, ένα διπλό με αποθηκευτικό χώρο και 2 μονά. Βοήθησε η σύζυγος σε ένα βαθμό, τα στρώματα ήταν 1 διπλό και μονά. Πήρε χρόνο ένα πρωινό σχεδόν και κάτι ακόμα.
Δυσκολία ήταν να κρατήσεις το μηχανισμό κάτω ώστε να βάλεις το στρώμα το διπλό στο τέλος. Είχε πολύ σφικτά αμορτισέρ. Όταν μπήκε το στρώμα με το βάρος το ανοίγεις και το κλείνεις εύκολα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#629779
Anonymous Founder έγραψε:Γενικά, δεν βλέπω γιατί να μην είναι όντως καλύτερο ένα φαρδύτερο κρεβάτι, αλλά στα περισσότερα σπίτια, ένα τόσο φαρδύ κρεβάτι, ίσως είναι πρόβλημα. Γιατί οι περισσότερες κρεβατοκάμαρες δεν έχουν τόσο χώρο. Θεωρώ πως ένας καλός συμβιβασμός είναι το κρεβάτι πλάτους 1.60 αλλά με δύο ανεξάρτητα στρώματα.


και εγω φαρδυτερο το ειχα παραγγειλει,2,10 χ 1,80.
Στρωμα που αλλαξα το παραγγειλα στις διαστασεις που εχω, οπως επισης υπαρχει θεμα και με τα σεντονια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#629781
trident1971 έγραψε:Το προβλημα στα ανεξαρτητα στρωματα ειναι το χωρισμα στη μεση που ειναι εντονο και το νιωθεις.

Αναλόγως το στρώμα. Σε στρώματα αφρού, δεν το νιώθεις σχεδόν καθόλου.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#629786 Ουτε κι εμενα το νοίωθεις το κενο, με το κάλυμα στα κοκοματ.

trident1971 έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Σκέφτομαι σοβαρά αν κάπως μπορώ με νορμάλ κόστος να ΄φερω εξωτερικό να παρω. Φαντάζομαι συναρμολογείται σχετικά εύκολα?


Προφανως εσυ δεν θα εχεις προβλημα, μερικες βιδες ειναι. Ειναι βαρια ομως και αν θυμαμαι εχεις καποια ευαισθησια στη μεση?


Λοιπόν, μιλησα με τον τυπά, πολύ εξυπηρετικός και θα κοιτάξει να δει τί παίζει με μεταφορικές. Μου ειπε οτι ειναι πολύ ευκολο, απλά όντως επειδή ειναι μασιφ καλό ειναι να εχεις βοηθεια στη συναρμολόγηση.

Ρισπεκτ :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#629802
rx8_drifter έγραψε:Ουτε κι εμενα το νοίωθεις το κενο, με το κάλυμα στα κοκοματ.

trident1971 έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Σκέφτομαι σοβαρά αν κάπως μπορώ με νορμάλ κόστος να ΄φερω εξωτερικό να παρω. Φαντάζομαι συναρμολογείται σχετικά εύκολα?


Προφανως εσυ δεν θα εχεις προβλημα, μερικες βιδες ειναι. Ειναι βαρια ομως και αν θυμαμαι εχεις καποια ευαισθησια στη μεση?


Λοιπόν, μιλησα με τον τυπά, πολύ εξυπηρετικός και θα κοιτάξει να δει τί παίζει με μεταφορικές. Μου ειπε οτι ειναι πολύ ευκολο, απλά όντως επειδή ειναι μασιφ καλό ειναι να εχεις βοηθεια στη συναρμολόγηση.

Ρισπεκτ :s_howdy


:thumbsup:
Αμα ο αλλος ειναι επαγγελματιας, το "πληρωνεται", εστω και με συσταση σχεδον 15 χρονια μετα μεσα απο ενα φορουμ.

Πες οταν ψωνισεις τι πηρες και τι σου ειπε.