Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#629733 Την πήγε στα spam κατά λάθος... το φίλτρο είχε ένα θέμα πριν λίγο καιρό... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By arji78
#630027 καλησπέρα,
πρέπει να αλλάξω λάστιχα στο αμάξι της γυναίκας..
Fiat punto Grande 1,2.
τα χιλιόμετρα που κάνει είναι 5-6 χιλιάδες το χρόνο.
Διάσταση 175*65*15.
σκέφτομαι να βάλω 4season και επώνυμα.
ψιλοκετέληξα σε Continental All Season Contact 175/65R15 84H και Michelin CrossClimate + 175/65R15.
Έχει κανείς άποψη επί του θέματος;
Υπάρχει νόημα να πάω σε 185*60*15;
Άβαταρ μέλους
By theo13
#630186
arji78 έγραψε:καλησπέρα,
πρέπει να αλλάξω λάστιχα στο αμάξι της γυναίκας..
Fiat punto Grande 1,2.
τα χιλιόμετρα που κάνει είναι 5-6 χιλιάδες το χρόνο.
Διάσταση 175*65*15.
σκέφτομαι να βάλω 4season και επώνυμα.
ψιλοκετέληξα σε Continental All Season Contact 175/65R15 84H και Michelin CrossClimate + 175/65R15.
Έχει κανείς άποψη επί του θέματος;
Υπάρχει νόημα να πάω σε 185*60*15;
Νομίζω τα Michelin έχουν καλύτερη συνολική συμπεριφορά

.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#630327
arji78 έγραψε:καλησπέρα,
πρέπει να αλλάξω λάστιχα στο αμάξι της γυναίκας..
Fiat punto Grande 1,2.
τα χιλιόμετρα που κάνει είναι 5-6 χιλιάδες το χρόνο.
Διάσταση 175*65*15.
σκέφτομαι να βάλω 4season και επώνυμα.
ψιλοκετέληξα σε Continental All Season Contact 175/65R15 84H και Michelin CrossClimate + 175/65R15.
Έχει κανείς άποψη επί του θέματος;
Υπάρχει νόημα να πάω σε 185*60*15;

τα all weather γιατι τα θέλεις; Αφου οταν χιονίζει δεν κινούν οι γυναίκες το αυτοκίνητο. :lol:

Αν ειναι να βάλεις ντε και καλά ενα απο τα δυο που πρότεινες, τότε τα πρώτα
(με τα χιλιομετρα που κάνει, θα τα κρατησει τουλάχιστον 5 χρόνια.
Μετά τον 2ο χρόνο τα Michelin ήταν απαράδεκτα σε μένα, ισως τα continental εχουν καλύτερη τύχη...)
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#631768 Ειλικρινης απορια προς συμφορουμιτες, αν λαστιχας σου βαλει σημερα λαστιχο 6η εβδομαδα του 19 και το παιζει ιστορια (τι ειναι αυτα που λες και το λαστιχο ειναι καινουργιο μπλα μπλα), τι κανεις? :lol:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#631769 Εξαρτάται το τι θέλεις εσύ. Πρόσφατα βάλαμε σε ένα του στόλου μας τελευταίων μηνών του 18. Μας το είπε ο άνθρωπος και μας έκανε και έκπτωση. Μάλιστα εγώ πρότεινα στον διευθυντή να τα βάλουμε μιας και το πολύ σε 1.5 χρόνο θα θέλουμε πάλι καινούργια.
Αν το λάστιχο είναι αποθηκευμένο και εννοείται πως δεν έχει φορεθεί και δε το χει δει ήλιος θεωρείται καινούργιο. Αν εσύ σκοπεύεις να το κρατήσεις 6-7 χρόνια στο αυτοκίνητο σίγουρα έχει διαφορά να είναι 6 χρονών από το να είναι 7.
Τελευταία επεξεργασία από panos2171 και 07 Μαρ 2020, 22:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By otso
#631771
gto250swb έγραψε:Ειλικρινης απορια προς συμφορουμιτες, αν λαστιχας σου βαλει σημερα λαστιχο 6η εβδομαδα του 19 και το παιζει ιστορια (τι ειναι αυτα που λες και το λαστιχο ειναι καινουργιο μπλα μπλα), τι κανεις? :lol:


του λες ευχαριστω , ο βουλκανισμος ολοκληρωνεται 6 μηνες η και αργοτερα απο την ημερομηνια παραγωγης.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#631774
gto250swb έγραψε:Ειλικρινης απορια προς συμφορουμιτες, αν λαστιχας σου βαλει σημερα λαστιχο 6η εβδομαδα του 19 και το παιζει ιστορια (τι ειναι αυτα που λες και το λαστιχο ειναι καινουργιο μπλα μπλα), τι κανεις? :lol:

δεν εχεις κανενα θεμα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#632187 Προτάσεις για λάστιχα 185/60/15 για τον τενεκέ το Jazz της γυναίκας? Ησυχία και αντοχή τα ζητούμενα.

Θα πήγαινα αβλεπί σε Pirelli P1 Verde που τα είχα δοκιμάσει και στο 500αρακι αλλά βλέπω ότι μάλλον είναι ακόμα το ίδιο μοντέλο κι εγώ τα είχα βάλει 5 χρόνια πριν. Michelin θα ήθελα να τα αποφύγω. Χθες έγινε ένα Energy Saver φιτίλια σε εντελώς ακίνδυνη λακούβα. Ούτε Bridgestone θα έβαζα. Continental ούτε γι' αστείο.

Dunlop Sport Blueresponse?
Goodyear Efficientgrip Performance?
Κάτι άλλο?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#632193 Dunlop και Goodyear εμφανίζουν πρόωρη φθορά. Αν κάνει πάνω από 15Κ το χρόνο, να δει κάτι άλλο. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως είναι καλά και ήσυχα λάστιχα (τα Dunlop τα έχουμε στην Χsara και είναι πολύ καλά).
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#632198 Κι εγώ φόραγα για ένα φεγγάρι τα P1 στο ρδελάκι μου, vfm και ικανοποιητικά θυμάμαι να ήσαντο, namely από wear. Από comfort όχι πολλά.

Στη θέση σου θα τα τσίμπαγα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#632200
elteo έγραψε:GY Efficientgrip

Κι εγώ προς τα εκεί κλίνω. Θα είναι και ένα έμμεσο τεστ για τα F1 Supersport που θέλω μετά να δοκιμάσω στο Cupra.