Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By GTS
#624233
KiloMeater έγραψε:Από όσο ξέρω, inbound πτήση στη χώρα σου γίνεται και με ληγμένο διαβατήριο

+1 μεχρι 6 μηνες
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#624252 Ευχαριστώ...για τις απαντήσεις... ελπίζω να μην ακυρωθούν 3 ημέρες πτήσεις στη σειρά... αλλιώς με βλέπω για πρεσβεία....

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#624264
georgex72 έγραψε:Ευχαριστώ...για τις απαντήσεις... ελπίζω να μην ακυρωθούν 3 ημέρες πτήσεις στη σειρά... αλλιώς με βλέπω για πρεσβεία....

< >

Σε κάθε περίπτωση πάρε την αεροπορική σου να το επιβεβαιώσεις ο,τι κι αν λέμε εδώ.

< 1 >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#625601
skous έγραψε:Απο αεροδρόμιο πάρε κανα shuttle (π.χ. https://www.minibud.hu/en )

Δεν έχει uber αλλά έχει Taxify.

Επίσης πήγαινε για καφέ στο New York (και άσε το άλλο το γνωστό), και να είσαι εκεί μεταξύ 11-4


Διάβασα όλα τα μηνύματα. Μάλλον έχω καταλήξει να πάρω shuttle για διαδρομή αεροδρόμιο-ξενοδοχείο για 2 άτομα με αποσκευές. Ο λόγος είναι ότι η πτήση μου φτάνει 23:40 ώρα Βουδαπέστης.
Στη φόρμα "αγοράς" της μεταφοράς, να βάλω ώρα αυστηρώς την ώρα άφιξης της πτήσης; 23:40 δηλαδή; αν υπάρξουν τυχόν καθυστερήσεις και φτάσω 30-40 λεπτά πιο αργά, θα έχω πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#625608 Παρε ταξί. Δεν υπαρχει λογος να σε απασχολεί τι θα γίνει.
Αν παρεις shuttle λογικα θα ζητήσουν νούμερο πτήσης και στους όρους λεει ποση αναμονή δεν χρεώνεται.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#626991
Dimitris_P έγραψε:Λουτρά Σέτσενι Όπως ΚΑΙ δήποτε αξίζει. Έχει και έξω και μέσα πισίνες.
tip: πρώτα στις μέσα πισίνες, έχει με διάφορες θερμοκρασίες. Ακόμα και οι 2° κάνουν διαφορά. ΜΗΝ σκουπιστείτε μέσα, βγείτε έξω στην εξωτερική πισίνα και σκουπιστείτε μετά από αυτήν, διαφορετικά η πετσέτα θα παγώσει, ειδικά αν είστε χειμώνα



Δημήτρη, έχω κρατήσει σημειώσεις από τις εντυπώσεις σου.
Στο θέμα Λουτρά, το είχες ψάξει;
Θα πήγαινες ξανά στα Σέτσενι; Θα δοκίμαζες κάποια άλλα; πχ τα Gellert ή αυτά στο νησί της Μαργαρίτας;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#626998 Tα σπάνε τα λουτρά (δεν θυμάμαι αν το έγραψα εδώ), αν πετύχεις και SPArty do it.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#627001
drdino έγραψε:Tα σπάνε τα λουτρά (δεν θυμάμαι αν το έγραψα εδώ), αν πετύχεις και SPArty do it.


Για γράψε λεπτομέρειες επί του θέματος. Χαμένες δεν θα πάνε.
Να ξέρω και ποιο μαγιό θα πάρω μαζί :shifty: :shifty: :shifty:

Τέλος πάντων, αεροπορικά έχουμε, ξενοδοχείο έχουμε. Τώρα κάνουμε ένα scouting με τη Μπούσαινα στα μέρη που θέλουμε να πάμε για να βγει ένα πλάνο.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#627005 Έχει διάφορες πισίνες (εσωτερικές κι εξωτερικές) κι αξίζει. Δεν ξέρω αν έχει ιδιωτικά μασαζ κλπ όπως συνηθίζεται στα σπα, επειδή είχαμε πάει 2 ζευγάρια δεν το ψάξαμε. Στην εξωτερική οταν βραδιάσει και ξεκινήσει το SPArty γίνεται ένας χαμούλης, έχει και βίντεο στο YouTube. Η φωτό είναι πριν ξεκινήσει, απλά για να δεις το σκηνικό, όταν ξεκίνησε το κινητό μπήκε μέσα
Εικόνα

Η Βουδαπέστη είναι πολύ ωραία. Αν μπορέσετε να κλείσετε στο New York cafe κάντε το, αξίζει για την εμπειρία.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#627022 Πσσσς.... :metalo: :inlove:

Τα Σέτσενι είναι αυτά; Υπερτέλεια είναι. Έτοιμος για παρτάρα.
Σε αυτά θα πάω. Είναι 2.4 χλμ με τα πόδια από το ξενοδοχείο που έκλεισα.
Πετσέτες δίνουν ή να πάρω από το ξενοδοχείο;
Τι παίζει με το κινητό; μπορώ να το έχω μαζί μου ή το κλειδώνω στα αποδυτήρια με τα προσωπικά αντικείμενα;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#627025 Ναι, αυτό είναι. Εχει ντουλαπάκια στα οποία σε κάνουν assign και ανοίγουν με ενα wristband που σου δίνουν. Πετσέτες παίρνεις απο κει (καο παντόφλες, αλλά αυτες τελειώνουν οπότε πάρτε τπτ σαγιονάρες) με ένα deposit μπαίνοντας. Ρώτα στο γκισέ αν έχουν τίποτα προσφορές σε πακέτα, παίζουν κατά καιρούς.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#627041 Ότι λέει ο drdino.

Εγω όταν είχα πάει είχα πολύ καλή τιμή λόγω γκρουπ.
Και μέσω του ξενοδοχείου υπήρχαν κάποια καλά πακέτα (σε συνδυασμό με μασάζ), φτηνότερα από τις τιμές της σελίδας τους.
Στην ώρα του πάρτι γίνεται χαμός.
Σαγιονάρες πάρε καλύτερα δικές σου.

http://szechenyispabaths.com/prices/

ΥΓ 1. Αν πετύχεις ελληνικό γκρουπ θα το καταλάβεις αμέσως. Θορυβούν πολύ

ΥΓ 2. Προτίμησε βραδινή κρουαζιέρα στον Δούναβη. Χοντρό μπουφάν αλλά καλύτερο θέαμα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#627131
Giuseppe Busso έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Λουτρά Σέτσενι Όπως ΚΑΙ δήποτε αξίζει. Έχει και έξω και μέσα πισίνες.
tip: πρώτα στις μέσα πισίνες, έχει με διάφορες θερμοκρασίες. Ακόμα και οι 2° κάνουν διαφορά. ΜΗΝ σκουπιστείτε μέσα, βγείτε έξω στην εξωτερική πισίνα και σκουπιστείτε μετά από αυτήν, διαφορετικά η πετσέτα θα παγώσει, ειδικά αν είστε χειμώνα



Δημήτρη, έχω κρατήσει σημειώσεις από τις εντυπώσεις σου.
Στο θέμα Λουτρά, το είχες ψάξει;
Θα πήγαινες ξανά στα Σέτσενι; Θα δοκίμαζες κάποια άλλα; πχ τα Gellert ή αυτά στο νησί της Μαργαρίτας;


Δεν έχω πάει στα άλλα αλλά εννοείται θα ξαναπήγαινα Σέτσενι

Πετσέτα είχαμε πάρει του ξενοδοχείου και σαγιονάρες δικές μας. Απλώς έχε έξτρα μερικές νάυλον σακούλες μαζί σου γιατί μετά θα είναι βρεγμένα, μη βρέξεις τη τσάντα σου ή backpack σου και μην έχεις πολύτιμα πράγματα μαζί.
Εγώ το κινητό μιας και αδιάβροχο το είχα ανά χείρας.

Α και πού σαι, σημαντικότατο. Όταν βγεις από τις μέσα πισίνες για να πας στην έξω, ΜΗΝ βάλεις την πετσέτα. Θα αχρηστευθεί. Κράτα την για όταν τελειώσει. Υπομονή και δάγκωσέ τον για 2 λεπτά :iconcool:

Πότε πάτε;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#628565
Dimitris_P έγραψε:Πότε πάτε;


Είχα ξεχάσει να σου απαντήσω.

2-6 Μάρτη.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Λέμε να κλείσουμε free walking tour
https://www.freetour.com/budapest/budap ... jx4sUDAAGo