Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#624126
EDDIE_147 έγραψε:
Επιβεβαιώνεις αυτό που γράφτηκε χτες.
Ο τσέος στα κεντρικά δεν ήξερε τι γινόταν στην Ελλάδα;
Μήπως υπήρχε ειδική οδηγία να είναι η φάση στην Ελλάδα πουτάνα ενώ σε άλλες χώρες όλα πόπα;

οδηγια για να ειναι μονο στην Ελλαδα? :lol:
Πρεπει να σοβαρευτεις Εδδιε.
Τιποτα δεν επιβεβαιωσα που γραφτηκε χθες απο εσενα.
Απλα σου λεω οτι ενας τσεος μπορει να κανει την εταιρια μπουρδελο γιατι ετσι του καυλωσε.Με καλα νουμερα,με καλες κερδοφοριες κλπ

EDDIE_147 έγραψε:Μάλλον έπαιζε ρόλο το πως διαχειριζόταν την κατάσταση ο εδώ διευθυντής.
Βάλτο αυτό σε άλλη κλίμακα και απαντάς μόνος σου στο αν γνωρίζει και τι γνωρίζει κάποιος.

εαν καταλαβε καποιος τι λεει να μου εξηγησει και εμενα.

EDDIE_147 έγραψε:Για να μην επεκταθώ άλλο, αυτό που εσύ ορίζεις κακό κλίμα κάποιος άλλος μπορεί να το λέει απαιτητικό.
Το θέμα είναι να βγαίνει και να προχωράει η δουλειά.

οχι το να μεταθεσεις τον επι 25 χρονια υπαλληλο σου στην Θεσσαλονικη απο την Αθηνα,ενω εχει καρκινοπαθη γυναικα που το γνωριζεις,επειδη θελεις να τον αναγκασεις να παραιτηθει,δεν ειναι πως το βλεπω εγω.
Εντι δουλευω,35 χρονια.Ασε τις σαχλαμαριτσες που το απαιτητικο κλιμα δεν μπορω να το αντεξω και το ονομαζω κακο.

EDDIE_147 έγραψε:Αυτό πάντως που λες ότι με χάλια νούμερα όλοι ήτο ευτυχισμένοι, λυπάμαι αλλά δεν θα το πιστέψω.
Ακόμα και τον παπαστρουμφ ή το μικρό μου πόνυ να έχεις για διευθυντή πωλήσεων/τσέο/γουατέβερ, αν τα νούμερα πέφτουν θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (από γκρίνια, μεγαλύτερο έλεγχο, πίεση κλπ).

δεν σου ειπα οτι ηταν ευτυχισμενοι,αλλο η πιεση για δουλεια για το στοχο,για τις εισπραξεις ,και αλλο το σκατενιο κλιμα.
Ειπαμε οτι δεν πανε παντα παρεα αυτα.Προσπαθησε να το καταλαβεις.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#624127
Απλα σου λεω οτι ενας τσεος μπορει να κανει την εταιρια μπουρδελο γιατι ετσι του καυλωσε.


Αυτό γράφτηκε χτες με τη διαφορά ότι αντί για τσεος βάλε διευθυντής/προϊστάμενος κλπ.

Το μεγάλο αφεντικό στας Ευρωπας προφανώς δεν καθόταν να ασχοληθεί πώς τρέχει το μαγαζί στην Ελλάδα αυτός που λες.

Τσπα οβερ εν αουτ.
Αρκετά νομίζω ταλαιπώρησα ο άσχετος το τοπικουλι.
:)
Άβαταρ μέλους
By mirage
#624132 Στα σοβαρα μαγαζιά eddie ο τσεος στο Αμουρικα νοιάζεται για το πως τρέχει το μαγαζί στο Τιμπουκτου. Ισως επειδη εχουν μονο μαϊμούδες εκει και όχι άλογα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#624165 http://www.tokoulouri.com/opinions/jumb ... wRd_fYW92c

Απόστολος Βακάκης: Αν δουλεύεις κάθε μέρα σαν σκλάβος, τι σε νοιάζει να δουλεύεις και Κυριακές;
Άβαταρ μέλους
By otso
#624191
dimitrisB έγραψε:
g8777 έγραψε:Ελπιζω να μην τσακωθηκατε για τα ορια του καθενος της συζητησης. Εχουν γινει τραγωδιες για κατι τετοιες συζητησεις.

Απο την καταγραφή των χαρακτήρων και των συμπεριφορών που κάνω επισταμένως (ομολογώ :innocent: ), να ενημερώσω εσένα και το φιλοθεάμον κοινό, ότι-πέραν της όποιας πολιτικής ή κοινωνικής/ταξικής άποψης εκφέρουν και δεν είναι το θέμα προς συζήτηση, ούτε με ενοχλεί ως δικαίωμά τους- έχουν απομείνει μόνο 2 χρήστες που συνεχίζουν να είναι "ΚΑΤ΄ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ" θρασύτατοι, αλητήρια αγενείς και επιθετικοί.
Απ΄τους 5-6 ακόμα που υπήρχαν ανέκαθεν , 2-3 έφυγαν/δεν γράφουν και οι άλλοι 2-3 άλλαξαν συμπεριφορά ή τουλάχιστον, ... "μείωσαν αισθητά ταχύτητα" !
:s_wink

Τωρα το ειδα
Κυριε 2ο γραφειο (θυμαμαι καλα;) ο ενας ειμαι εγω ο αλλος ποιος ειναι;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#624221
Black-eyed έγραψε:Ότι και να λέτε πάντως για τα Jumbo δεν μπορώ να δεχτώ εταιρεία που έχει εκατ.€ κέρδη κάθε χρόνο (162 εκ. το 2018) και με ταμειακά διαθέσιμα που κάποια στιγμή ήταν πάνω από μισό δις να πληρώνει με τον βασικό μισθό, να μην δίνει έστω ένα bonus στους εργαζομένους του. Δηλαδή με μια αύξηση 10%-15% στους μισθούς θα έπεφτε έξω η εταιρεία;

Προτιμάει να τα δίνει στις διαφημίσεις μάλλον.


Τα πολλα λεφτα δεν βγαινουν αν εισαι σκορποχερης. :rtfm:

Στην τελικη ο κ Τζαμπο καλα κανει. Ακολουθει τους νομους περι ευελικτης εργασιας που θεσπισαν οι κυβερνησεις των μνημονιων προς οφελος του. Ας προσεχαν οι κυβερνωντες τι ψηφιζαν και πως το ερμηνευαν :s_wink

Το θεμα ειναι ποτε θα ξυπνησουμε εμεις να μην ταυτιζουμε τα συμφεροντα μας με του κ Τζαμπο :shifty:
Άβαταρ μέλους
By IKE
#624306 Παίδες το "τσέο" είναι λάθος σαν λέξη, ή πείτε Διευθύνων Σύμβουλος ή CEO, μήπως είσαστε τίποτα χαζούληδες?
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#624308
IKE έγραψε:Παίδες το "τσέο" είναι λάθος σαν λέξη, ή πείτε Διευθύνων Σύμβουλος ή CEO, μήπως είσαστε τίποτα χαζούληδες?


Είναι οι Τσέοι που οδηγούν Μπεμπέκες. Ο ΧΑΖΟΥΛΗΣ είσαι εσύ
Άβαταρ μέλους
By markvag
#624324
Black-eyed έγραψε:Ότι και να λέτε πάντως για τα Jumbo δεν μπορώ να δεχτώ εταιρεία που έχει εκατ.€ κέρδη κάθε χρόνο (162 εκ. το 2018) και με ταμειακά διαθέσιμα που κάποια στιγμή ήταν πάνω από μισό δις να πληρώνει με τον βασικό μισθό, να μην δίνει έστω ένα bonus στους εργαζομένους του. Δηλαδή με μια αύξηση 10%-15% στους μισθούς θα έπεφτε έξω η εταιρεία;

Προτιμάει να τα δίνει στις διαφημίσεις μάλλον.


Καπιταλισμός μωρέ... Ελεύθερη αγορά... Εξάλλου οι εργαζόμενοί του θα μπορούσαν να πάνε να δουλέψουν κάπου αλλού, στα εκατομμύρια κενές θέσεις εργασίας που ψάχνουν απεγνωσμένα κάποιον να τις καλύψει...



Νίκος Παππάς έγραψε:Στην τελικη ο κ Τζαμπο καλα κανει. Ακολουθει τους νομους περι ευελικτης εργασιας που θεσπισαν οι κυβερνησεις των μνημονιων προς οφελος του. Ας προσεχαν οι κυβερνωντες τι ψηφιζαν και πως το ερμηνευαν :s_wink


Είναι απορίας άξιον πως οι νόμοι που ψηφίζονται δεν ωφελούν τους ψηφοφόρους (τα υποτιθέμενα αφεντικά των πολιτικών), αλλά μία πολύ μικρή μερίδα Ελλήνων... Θα ήταν σαν οι πολιτικοί να εξαρτώνται από αυτή τη μικρή μερίδα ανθρώπων... :hmmm: :hmmm:

Νίκος Παππάς έγραψε:Το θεμα ειναι ποτε θα ξυπνησουμε εμεις να μην ταυτιζουμε τα συμφεροντα μας με του κ Τζαμπο :shifty:


:lol: :lol: Εδώ πετιούνται μερικές λέξεις από random word generator, όπως entrepreneur, job creator, ελεύθερη αγορά, ανταγωνισμός, κτλ και μετά η συζήτηση έκλεισε. :lol:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#624385 κατι σχετικο ασχετο

ξερει κανεις τι $^%%^$^$%^$% αναλυση θελει το ΑΣΕΠ οταν ανεβαζεις φωτογραφιες απο τα πτυχια σου? οτι και να εχω ανεβασει δεν λεει να το δεχτει με ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#624387
cabala10 έγραψε:κατι σχετικο ασχετο

ξερει κανεις τι $^%%^$^$%^$% αναλυση θελει το ΑΣΕΠ οταν ανεβαζεις φωτογραφιες απο τα πτυχια σου? οτι και να εχω ανεβασει δεν λεει να το δεχτει με ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ


Μηπως εχει περιορισμο στο μεγεθος αρχειου ή στον τυπο και σου σκαει εκει?
150 δπι ειναι αρκετα συνηθως για "φωτοτυπιες"
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#624391
trident1971 έγραψε:
cabala10 έγραψε:κατι σχετικο ασχετο

ξερει κανεις τι $^%%^$^$%^$% αναλυση θελει το ΑΣΕΠ οταν ανεβαζεις φωτογραφιες απο τα πτυχια σου? οτι και να εχω ανεβασει δεν λεει να το δεχτει με ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ


Μηπως εχει περιορισμο στο μεγεθος αρχειου ή στον τυπο και σου σκαει εκει?
150 δπι ειναι αρκετα συνηθως για "φωτοτυπιες"

απο scanner ειναι οσο και χαμηλη να την εχω παλι δεν το δεχεται :dizzy: