Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#620055 Τα γονίδιά μου λένε οτι τους στέλνουνε κάτι μυνηματα στα κινητα και χρεώνονται χωρίς να πατήσουν κάτι η να πάρουν τηλέφωνο , πάνε στην εταιρία κινητής και τους τα σβήνει και τους κάνει refund
Παίζει τέτοιο πράγμα και πως γίνεται να σε χρεώσει χωρίς να κανείς κάτι;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#620059
KiloMeater έγραψε:Τα γονίδιά μου λένε οτι τους στέλνουνε κάτι μυνηματα στα κινητα και χρεώνονται χωρίς να πατήσουν κάτι η να πάρουν τηλέφωνο , πάνε στην εταιρία κινητής και τους τα σβήνει και τους κάνει refund
Παίζει τέτοιο πράγμα και πως γίνεται να σε χρεώσει χωρίς να κανείς κάτι;

Μεγάλη απάτη αυτη με τα 5ψήφια.
Υπάρχουν σελίδεςεπι σελίδων στα φόρουμ εδω πέρα για αυτή τη μάστιγα.
Μιας που πήγαν στην εταιρία, έπρεπε να πουν να τους κάνουν φραγή για τα 5ψήφια, αν δεν το έκαναν, ας κάνουν τον κόπο να ξαναπάνε και να το ζητήσουν.
Μόνο έτσι θα ησυχάσουν.

Η φραγή γίνεται και αν στείλεις sms με κάποιον κωδικό στην εταιρία κινητής που ανήκεις
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#620060
KiloMeater έγραψε:Τα γονίδιά μου λένε οτι τους στέλνουνε κάτι μυνηματα στα κινητα και χρεώνονται χωρίς να πατήσουν κάτι η να πάρουν τηλέφωνο , πάνε στην εταιρία κινητής και τους τα σβήνει και τους κάνει refund
Παίζει τέτοιο πράγμα και πως γίνεται να σε χρεώσει χωρίς να κανείς κάτι;

Οπωσδήποτε φραγή σε ΟΛΑ τα 5ψηφια. Εγω αυτό έχω κάνει.Από το πουθενά μου εσκαγαν μηνύματα σε Cosmote και ένα χρόνο μετά και στο νουμερο Wind.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#620229
KiloMeater έγραψε:Τα γονίδιά μου λένε οτι τους στέλνουνε κάτι μυνηματα στα κινητα και χρεώνονται χωρίς να πατήσουν κάτι η να πάρουν τηλέφωνο , πάνε στην εταιρία κινητής και τους τα σβήνει και τους κάνει refund
Παίζει τέτοιο πράγμα και πως γίνεται να σε χρεώσει χωρίς να κανείς κάτι;


Ναι, το έχω δει σε αρκετά εταιρικά νούμερα, κάνω φραγή μόλις εντοπίζω κάποιο νούμερο που τα δέχεται ακόμα...

Σε κάποια νούμερα, που δεν είχαν φραγή, έχω δει και χρεώσεις πάνω από 40 ευρώ / μήνα, χωρίς να έχουν κάνει αυτοί τίποτα (και τους περισσότερους τους πιστεύω).

Βλέπω τους λογαριασμούς πάνω από 100 εταιρικών κινητών... :help:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#620235 Ναι τους κάνανε φραγή απο τη voda , απλά μου κάνει εντύπωση τι κολπο ειναι αυτο που χρεώνεσαι μόνο για λήψη
Άβαταρ μέλους
By bill33
#620266
KiloMeater έγραψε:Ναι τους κάνανε φραγή απο τη voda , απλά μου κάνει εντύπωση τι κολπο ειναι αυτο που χρεώνεσαι μόνο για λήψη

Δεν χρεώνεσαι με την λήψη,με την λήψη σε κάνουν εγγραφή,την εγγραφή χρεώνεσαι.Και μετά κάθε εβδομάδα χαράτσι.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#620267 Μεσα απο τις εφαρμογες των εταιριών μπορείς να τα μπλοκάρεις.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#623224 Την τρέχουσα περίοδο τι προτείνουμε από πακέτα δεδομένων; Αποκλειστικός στόχος να υπάρχει internet σε σπίτι χωρίς τηλεφωνική γραμμή για το επόμενο περίπου 6μηνο, το οποίο θα διαμοιράζεται με ένα D-Link DWR-730 WiFi router. Δε μας ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ χρόνος ομιλίας/SMS/κτλ.

Θα ήθελα πρόταση από όλες τις εταιρείες κινητής γιατί πρέπει πρώτα να επιβεβαιώσουμε την ποιότητα του σήματος κάθε μίας στο σημείο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#623230 Να προσέχεις τα ψιλά γράμματα των εταιριών. Πολλοί κόβουν εντελώς το tethering όταν μιλάμε για κάρτα. Θεωρώ πως μόνον αν κάποιος σου προσφέρει απεριόριστα Data αξίζει. Αλλιώς, δεν μπορείς να κάνεις τίποτε σοβαρό (πχ να δείτε Netflix).
To πέρασα κι εγώ πρόσφατα για ένα μήνα και δεν σου φτάνουν ούτε για ζήτω. Είχα σχεδόν 30 Gb, αλλά τελειώνουν πολύ γρήγορα έτσι και κάνεις streaming.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#623254 Κατά 99% η χρήση θα είναι για δειγματοληπτική επιτήρηση του χώρου μέσω IP κάμερας (πέρα από την αποθήκευση που θα γίνεται τοπικά σε SD κάρτα). Δεν είναι μόνιμη κατοικία ο χώρος, άρα δε θα υπάρχει και τακτική ανάγκη για χρήση του internet.
Άβαταρ μέλους
By otso
#623268 ισχυει αυτο που θυμομουν απο παλιοτερα ,που επρεπε ενα μηνα πριν την ληξη του συμβολαιου να ειδοποιηθει ο παροχος αλλιως ανανέωνε με οτι ορους ηθελε ; μιλαμε για παροχη στο σπιτι σταθερη και ιντερνετ .
Οχι οτι εχει σημασια μιας και εδω μονο ο κοτε παιζει μπαλα.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#623423 Αν ληξει το συμβολαιο σου συνεχιζεις στο προγραμμα που εχεις απλα το πληρωνεις στην εξωφρενικη τιμη που ειχε πριν την "προσφορα" που σου εδωσαν 23 μηνες πριν (τουτεστιν απο 52 ευρω στα 25!).
Ειναι ενας τροπος εξαναγκασμου σε ανανεωση οταν ληξει το 24μηνο δεσμευσης! Γιατι κανεις δεν θελει πληρωνει τα διπλασια ανα μηνα οταν ληξει η δεσμευση και ξεχασει να ανανεωσει το προγραμμα του!
Άβαταρ μέλους
By Serf
#624361
Serf έγραψε:Την τρέχουσα περίοδο τι προτείνουμε από πακέτα δεδομένων; Αποκλειστικός στόχος να υπάρχει internet σε σπίτι χωρίς τηλεφωνική γραμμή για το επόμενο περίπου 6μηνο, το οποίο θα διαμοιράζεται με ένα D-Link DWR-730 WiFi router. Δε μας ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ χρόνος ομιλίας/SMS/κτλ.

Θα ήθελα πρόταση από όλες τις εταιρείες κινητής γιατί πρέπει πρώτα να επιβεβαιώσουμε την ποιότητα του σήματος κάθε μίας στο σημείο.
Η εταιρική μου σύνδεση (Vodafone) δικαιούται δεύτερη sim αποκλειστικά για data με κοινή χρήση του πακέτου δεδομένων της βασικής sim. Και βλέπω ότι τρέχει προσφορά με €2 unlimited data για τον Ιανουάριο. Αυτή είναι προσφορά που τρέχει κάθε μήνα; Γνωρίζετε;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#624363 Οχι βέβαια. Μόνο για τώρα ήταν για να απαντήσει στο απεριόριστο που έβγαλε η Cosmote στις γιορτές.

Αλλά η Vodafone ούτε σε αυτό δεν είναι ικανή μιας και είχε πλαφόν 3 γίγα την ημέρα δηλ απεριόριστο my ass.