Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#623146
belgarion έγραψε:Έχω φίλη που ζει Κοπενχαγη και ο άντρας της παίρνει 6.000€ τον μήνα και μου λέει ότι υπήρξαν μήνες που έφαγαν και από τα έτοιμα ...( Με 2 παιδιά). Οπότε βάλε και το κόστος ζωής στην εξίσωση, όχι μόνο τον ονομαστικό μισθό

Cost of Living in Copenhagen
Average Monthly Net Salary (After Tax) 2,820.34 €
https://www.numbeo.com/cost-of-living/i ... rrency=EUR

Four-person family monthly costs: 3,336.88€ (24,939.23kr) without rent
Apartment (3 bedrooms) in City Centre 2,207.37 €
seems legit .
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 18 Ιαν 2020, 21:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#623148
mousatos έγραψε:
belgarion έγραψε:Έχω φίλη που ζει Κοπενχαγη και ο άντρας της παίρνει 6.000€ τον μήνα και μου λέει ότι υπήρξαν μήνες που έφαγαν και από τα έτοιμα ...( Με 2 παιδιά). Οπότε βάλε και το κόστος ζωής στην εξίσωση, όχι μόνο τον ονομαστικό μισθό

Cost of Living in Copenhagen
Average Monthly Net Salary (After Tax) 2,820.34 €
https://www.numbeo.com/cost-of-living/i ... rrency=EUR
Ναι, 2.000€ ενοίκιο, 500€ το κάθε παιδί παιδικό( σύμφωνα με την φίλη μου), πάνω κάτω δεν φτάνουν τα 3.000€ που περισσεύουν σύμφωνα με αυτό που έβαλες

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#623151 κι εδώ με έναν μισθό είναι να σε κλαίνε οι ρέγγες
άρα στις επόμενες εκλογές ψηφίζω ΚΚΕ ;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#623173
mousatos έγραψε:άρα στις επόμενες εκλογές ψηφίζω ΚΚΕ ;


Όταν καταλάβετε σε ποια τάξη ανήκουμε...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#623176 Εγώ το ψήνω* για πρώτη φορά στη ζωή μου πάντως. Θα χαρεί και η φουκαριάρα η μάνα μου. :lol:

*αν και το βασικό πρόβλημά μου με το κουκουέ είναι η συντηρητική του στάση σε δικαιώματα όπως το σύμφωνο συμβίωσης ομοφύλων ζευγαριών.

Οντόπιξ, πήρε το αυτί μου σχέδιο αύξησης του κατωτάτου σε 703 (μεικτά) σε "βάθος τριετίας". :vava:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#623178
diplomat έγραψε:Εγώ το ψήνω* για πρώτη φορά στη ζωή μου πάντως. Θα χαρεί και η φουκαριάρα η μάνα μου. :lol:

*αν και το βασικό πρόβλημά μου με το κουκουέ είναι η συντηρητική του στάση σε βασικά δικαιώματα όπως το σύμφωνο συμβίωσης ομοφύλων ζευγαριών.


Σε μερικά πράγμα έχει μείνει στην 3η Διεθνή, τους τα χώνουμε στις συνελεύσεις αλλά δεν ιδρώνει το αυτί τους. Όμως δεν ακυρώνονται οι εννιά σωστές ιδέες για μια χαζή.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#623182
diplomat έγραψε:Εγώ το ψήνω* για πρώτη φορά στη ζωή μου πάντως. Θα χαρεί και η φουκαριάρα η μάνα μου. :lol:

*αν και το βασικό πρόβλημά μου με το κουκουέ είναι η συντηρητική του στάση σε δικαιώματα όπως το σύμφωνο συμβίωσης ομοφύλων ζευγαριών.

Οντόπιξ, πήρε το αυτί μου σχέδιο αύξησης του κατωτάτου σε 703 (μεικτά) σε "βάθος τριετίας". :vava:

Αφου το βασικο σου προβλημα ειναι αυτο ,για δεν στρεφεσαι στον Συριζα;
Δενκακο.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#623205
belgarion έγραψε:
mousatos έγραψε:
belgarion έγραψε:Έχω φίλη που ζει Κοπενχαγη και ο άντρας της παίρνει 6.000€ τον μήνα και μου λέει ότι υπήρξαν μήνες που έφαγαν και από τα έτοιμα ...( Με 2 παιδιά). Οπότε βάλε και το κόστος ζωής στην εξίσωση, όχι μόνο τον ονομαστικό μισθό

Cost of Living in Copenhagen
Average Monthly Net Salary (After Tax) 2,820.34 €
https://www.numbeo.com/cost-of-living/i ... rrency=EUR
Ναι, 2.000€ ενοίκιο, 500€ το κάθε παιδί παιδικό( σύμφωνα με την φίλη μου), πάνω κάτω δεν φτάνουν τα 3.000€ που περισσεύουν σύμφωνα με αυτό που έβαλες

< Note >


Καλά είναι με 500 ευρώ παιδικό στη Δανία, θα έλεγα εντυπωσιακό όταν εδώ είναι στα 250-300 ευρώ. Στην Ολλανδία η τιμή ήταν στα 1700 ευρώ για φουλ ωράριο 2-3 χρόνια πριν, με επιδότηση ανάλογα με το εισόδημα σου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#623214
red_monster έγραψε:Κοντά στο χιλιάρικο στην Ελλάδα του 2020 είναι μισθός ξεφτίλα ? :dizzy:
Θα τρελαθούμε τελείως ? :roll:


Για το κόστος ζωής που πρέπει να αντιμετωπίσουμε είναι ψίχουλα. Να φανταστώ ότι εσύ νοικιάζεις σπίτι, πληρώνεις λογαριασμούς και συντηρείς αμάξι με λιγότερα, από τον τρόπο που αντιδράς...


rx8_drifter έγραψε:
Ε τώρα, αποκαλύπτει το μισθό της, είναι πράγματα αυτά? :s_omg


Καλά κάνει.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#623218
markvag έγραψε:
red_monster έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:
Ε τώρα, αποκαλύπτει το μισθό της, είναι πράγματα αυτά? :s_omg


Καλά κάνει.


Εμάς οι μισθοί μας ειναι σχεδόν public figure, τουλάχιστον όλοι εκεί πέρα ξέρουν ποσά παίρνει ο καθένας αφού ειναι συνάρτηση του Level σου που πάλι ειναι γνωστό, πάει με τις αρμοδιότητες κτλ
Εχει μια ανακούφιση η διαφάνεια αυτη, αφαιρεί μεγάλο μέρος απο τα politics του γραφείου
Άβαταρ μέλους
By markvag
#623219 Έχω ξαναπεί γιατί οι μισθοί και τα εισοδήματα του καθενός θα πρέπει να είναι δημόσιο δεδομένο. Θα ήθελα πολύ να εφαρμοστεί ένα σύστημα αντίστοιχο με της Νορβηγίας, που κάτι τέτοιο ισχύει, μπορεί ο καθένας να δει πόσα χρήματα βγάζει ο γείτονάς του (ή ο οποιοσδήποτε Νορβηγός). Το να κρατάμε τα εισοδήματά μας μυστικά, δεν συμφέρει εμάς, συμφέρει τους ελάχιστους που έχουν άπειρα χρήματα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#623221 και θα βλέπεις τον τάδε μάστορα συνεργείου να δηλώνει 3 χιλιάρικα τον χρόνο ενώ βγάζει 50 .
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#623223
otso έγραψε:
red_monster έγραψε:
italakias έγραψε:
funkyreverend έγραψε:Αν η θέση έχει ζωντανή επαφή με πελάτες, ναι, ο τρόπος ομιλίας, η συμπεριφορά, η γλώσσα του σώματος παίζουν φυσικά ρόλο. Η καράφλα δηλώνει πλεονάζουσα εγκεφαλική λειτουργία, οπότε μπαίνει στα συν. :lol: Η εμφάνιση με την έννοια του πόσο ελκυστικός/ή είναι, όχι. Δεν είμαι στον κόσμο της μόδας, της ομορφιάς ή της νύχτας. :innocent:

Το συμπαθής ή αντιπαθής φέρνει και άλλα μαζί του που επηρεάζουν την σχέση με τα άλλα άτομα της ομάδας, οπότε πάλι παίζει ρόλο ακόμα και αν δεν μιλάς με εξωτερικούς πελάτες.

Ναι, έχω προσλάβει άτομα που δεν είχα καλή γνώμη και αποδείχτηκαν μια χαρά στη συνέχεια. Το ανάποδο όχι. Το ποσοστό αποτυχίας πάντως δεν είναι μεγάλο αν η προσπάθεια είναι συλλογική.

Αυτοκίνητο και κάμερες όχι. Σκέψου να ερχόταν με το μετρό της Θεσσαλονίκης, τι γνώμη θα σχημάτιζες; Ότι είναι φανταστικός υποψήφιος ή ότι θα αργοπορεί συστηματικά;

Ουσιαστικα προκειται για εναν αλγοριθμο οπως ακριβως οι μπουκς βγαζουν αποδοσεις στοιχηματος.
Εκτος απο το βιογραφικο και τον μισθο μπαινουν στοιχεια οπως εμφανιση,ομιλια,χαρακτηρας και οσο αυξανεται η ζητηση εργασιας μπορει να φθασουν να ρωτουν τι τρωμε ,αν γαμαμε και ποσο,αν καπνιζουμε.
Ελπιζω τουλαχιστον οι μισθοι να ειναι αναλογοι του ξεφτυλισματος και οχι απλα κοντα στο χιλιαρικο.
Για λεγε τι μισθοι παιζουν. :lol:



Κοντά στο χιλιάρικο στην Ελλάδα του 2020 είναι μισθός ξεφτίλα ? :dizzy:
Θα τρελαθούμε τελείως ? :roll:


Λογικα αν εισαι μηχανικος αυτοδημιουργητος ανυπαντρος σου φτανουν για να εχεις δικια σου μονοκατοικια με γκαραζ και τριτο αμαξι για γκαζια , αμα κανεις παιδια ομως θα γονατισεις . Φανταζομαι με 1150 με 2 παιδια την βγαζεις ανετα με 3 βδομαδες διακοπες θαλασσα σε νησι και μια τον χειμωνα στο γκντανσκ .και δεν το γαμεις και το επιδομα θερμανσης.


Οτσο μου, καταντάς γελοίος όταν μου στέλνεις δεκαδες προσωπικά μηνύματα για συμβουλές, σου απαντάω στα περισσότερα με μεγάλη Ευγενεια και μου το ανταποδίδει με ανάλογο τρόπο.