Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#623192
REALZEUS έγραψε:
fokion έγραψε:Δια
F15X ή F35????

edit διευκρινιστικό

Για ελλάδα "αμεσα"......


Δεν είμαι ειδικός πάνω στο θέμα, αλλά για dogfighting προφανώς F15, ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Το strike capability είναι δευτερεύον, πρώτα πρέπει να εδραιωθεί η αεροπορική υπεροχή στο θέρετρο.


και η δική μου "αναρμόδια" και ανευφ γνωσεων αποψη για εκει ειναι , γι αυτο σε ρωτησα.....
και οι αποψεις των (Ι) που εχω ρωτησει διίστανται....
FWIW διαβαζα προσφατως οτι η Αμερική αγοράζει ΚΑΙ F15....
Μαλιστα ελεγε 1 ( 4ης γενιας) + 1 ( πεμπτης) = 3.......

κατι που μου "δικαιολογεί" το "αναβάθμιση f16" + "αγορά φ35" που εξαγγέλθηκε.....
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#623207
REALZEUS έγραψε:
fokion έγραψε:Δια
F15X ή F35????

edit διευκρινιστικό

Για ελλάδα "αμεσα"......


Δεν είμαι ειδικός πάνω στο θέμα, αλλά για dogfighting προφανώς F15, ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Το strike capability είναι δευτερεύον, πρώτα πρέπει να εδραιωθεί η αεροπορική υπεροχή στο θέρετρο.

χωρις sead ομως δεν υπαρχει αεροπορικη υπεροχη

φυσικα εγω δεν εχω καταλαβει γιατι υπαρχει αυτο το x δηλαδη το f15se που υποτιθεται θα ειχει το ιδιο rcs με το f35 σε μερικες καταστασεις πηγε στο καλαθο των αχρηστων και εφεραν το x που απο οτι καταλαβα θα υπαρχει μονο και μονο για να ριχνει πυραυλος απο αποσταση
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#623211 Με δεδομένη τη δημοσιονομική στενότητα που σημαίνει ότι ο,τι πάρουμε σε f15 η f35 η eurofighter η ραφάλ θα είναι σε αριθμό που ουσιαστικά θα καθιστά αδύνατη τη σοβαρή εκπαίδευση και αξιοποίηση τους, μηπως το καλυτερο value for money θα ηταν επιπλεον f16 ιδιας διαμορφωσης με τα υπο αναβαθμιση;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#623295
cabala10 έγραψε:φυσικα εγω δεν εχω καταλαβει γιατι υπαρχει αυτο το x δηλαδη το f15se που υποτιθεται θα ειχει το ιδιο rcs με το f35 σε μερικες καταστασεις πηγε στο καλαθο των αχρηστων και εφεραν το x που απο οτι καταλαβα θα υπαρχει μονο και μονο για να ριχνει πυραυλος απο αποσταση


Μην ξεχνάμε επίσης ότι το F15 είναι εξαιρετικό αναχαιτιστικό υψηλού υψομέτρου, όπως και την ώση που έχει, αν και χάνει λίγο σε ευκινησία από το 16. Αυτά βέβαια αν θεωρήσουμε μονόδρομο την αγορά αμερικανικού α/φ. Αν μιλήσουμε και για άλλα, έχουμε πολύ καλύτερες επιλογές.


Hellenic tifosi έγραψε:Με δεδομένη τη δημοσιονομική στενότητα που σημαίνει ότι ο,τι πάρουμε σε f15 η f35 η eurofighter η ραφάλ θα είναι σε αριθμό που ουσιαστικά θα καθιστά αδύνατη τη σοβαρή εκπαίδευση και αξιοποίηση τους, μηπως το καλυτερο value for money θα ηταν επιπλεον f16 ιδιας διαμορφωσης με τα υπο αναβαθμιση;


Σαφώς και ισχύει αυτό. Το Viper είναι μια εξαιρετική πλατφόρμα και η πιο συμφέρουσα επιλογή στην δεδομένη κατάσταση. Σε συνδυασμό με τα Mirage 2000-5 είναι ένας πολύ αξιόλογος αεροπορικός στόλος.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#623511
drdino έγραψε:
Zorz έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Το strike capability είναι δευτερεύον, πρώτα πρέπει να εδραιωθεί η αεροπορική υπεροχή στο θέρετρο.

Το ΚΑΑΥ Λεπτοκαρυάς; :hmmm:
Στείλανε χειμώνα συνφάνταρό μου να τα φυλάει, κλάμα

Το δεκαπενταύγουστο όμως ήταν κλάμα κανονικό.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#629225 :innocent:


Εν τω μεταξύ, θεωρητικά οι "Σύριοι" (και καλά), σφυροκοπούν τους Τούρκους-αντάρτες στην Ιντλίμπ. Κάτι μου λέει ότι αυτά τα χτυπήματα είναι Ρωσικά, εκτός αν οι Ρώσοι έδωσαν στους Σύριους τέτοια τεχνολογία...




Σύμφωνα με αυτόν εδώ, ήταν χτυπήματα της Ρωσικής ΠΑ (που είναι και το λογικότερο με παρακολούθηση από drones και τέτοια ακρίβεια), Τουρκικά Sabra έγιναν παρανάλωμα...: https://twitter.com/aldin_ww/status/1230931897624166400
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#629233 Και το Ρώσικο R&U λέει ότι τα χτυπήματα είναι της Ρώσικης Π.Α.

Άβαταρ μέλους
By mousatos
#629238 Την αρχή την έκαναν τον Ιανουάριο Τούρκοι τζιχαντιστές κοντά στο Ιντλίμπ σκοτώνοντας 4 Ρώσσους αξιωματικούς της FSB . Κάποιοι μίλησαν για προβοκάτσια ανάλογη της δολοφονίας του ρώσσου πρέσβη τότε. Έτσι ξεκίνησαν οι φήμες για νέο πραξικόπημα στην Τουρκία. κάποιοι στην Τουρκία θέλησαν να φέρουν την κατάσταση στα άκρα.
By the way , διαβάζω οτι οι πάτριοτ που ζήτησε η Τουρκία έφτασαν 20/2 στη βάση του Ιντσιρλίκ με αεροπλάνα από βάση του ΝΑΤΟ στη Γερμανία και ξεκίνησε η εκπαίδευση Τούρκων στρατιωτικών στο χειρισμό τους . Πότε θα καταστούν λειτουργικοί, άγνωστο.